Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εσείς? έχετε βεβαιωθεί ότι μπορείτε να πάρετε την Ευλογία που σας δίνεται?
Πρώτα γκρεμίζεις το πρότυπο ότι "εγώ είμαι αμαρτωλός και δεν αξίζω την Ευλογία"...
Μετά μαθαίνεις να δέχεσαι την Ευλογία όπως είναι, και όχι όπως την θες εσύ...

Στην ερώτηση, εγώ θα απαντήσω: προσπαθώ. Ξέρω ότι μπορώ να την πάρω, αλλά ακόμα δεν έχω βρει τον τρόπο. Ή τον έχω βρει και δεν το ξέρω. Ή κάτι άλλο, δεν ξέρω...

Σίγουρα όμως βλέπω συνεχώς τις επιθυμίες μου να λιγοστεύουν, καθώς ενώνονται σιγά σιγά σε πολύ λίγες: Αγάπη, Ένωση, Ολοκλήρωση, Φως.

Και μέσα από αυτήν την πορεία, όλα αρχίζουν και γίνονται πολύ πιο απλά...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Θοδωρής έγραψε:Σίγουρα όμως βλέπω συνεχώς τις επιθυμίες μου να λιγοστεύουν, καθώς ενώνονται σιγά σιγά σε πολύ λίγες: Αγάπη, Ένωση, Ολοκλήρωση, Φως.

Και μέσα από αυτήν την πορεία, όλα αρχίζουν και γίνονται πολύ πιο απλά...
@};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από elenaki »

Πρώτα γκρεμίζεις το πρότυπο ότι "εγώ είμαι αμαρτωλός και δεν αξίζω την Ευλογία"...
Μετά μαθαίνεις να δέχεσαι την Ευλογία όπως είναι, και όχι όπως την θες εσύ...
Θοδωρη.. @};- :x :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Και λέει ο Σοφός «Γιατί πάντα κοιτάς τι δεν πήρες από Εμένα και δεν νιώθεις αυτό που Σου έδωσα; Η Ευλογία δεν αφορά αυτό που ζητάς, αλλά αυτό που απλόχερα σου δίνεται…»

Εσείς? έχετε βεβαιωθεί ότι μπορείτε να πάρετε την Ευλογία που σας δίνεται?
Αχ Αγαπημένη μου ψυχή, δεν έμαθα τη σημαίνει Ευλογία. :-( Δεν μπορούσα να καταλάβω τι σημαίνει Ανώτερο Καλό, δεν ήξερα πως είναι να ζεις χωρίς διαχωρισμούς σε καλά και κακά, πως είναι να παίρνεις και να δίνεις από και προς την Πηγή, χωρίς "πρέπει"... Δεν ήξερα πως η Ζωή είναι Ευλογία, όταν την βίωνα ως τιμωρία...

Όμως μαθαίνω τώρα. Με εκπαιδεύω από την αρχή. Και κάθε "ήττα" περιέχει την δική της νίκη, στον Δρόμο μου. Και όλα είναι Ευλογία, όσο η ζωή μου είναι δική μου επιλογή και όχι εξωτερική επιβολή...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:Η Ζωή είναι δύσκολη ή είναι απλή και εμείς την κάνουμε δύσκολη?

Εσείς? έχετε βεβαιωθεί ότι μπορείτε να πάρετε την Ευλογία που σας δίνεται?
Η Ζωή είναι απλή και εμείς την κάνουμε δύσκολη @};-

μια ωραία πρωινή τηγανιά :D

δεν προσπαθώ αρκετά :-(
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

όλο αυτό το διάστημα μετά το καρούνα μάστερ (αχ αυτό το καρούνα!!) έβλεπα οτι σιγά σιγά άρχισα να μην είμαι συνεπής απέναντι στην αυτοθεραπεία μου και με ζώνανε οι τύψεις.. ήρθε και η νέα δουλειά παράλληλα στην οποία αφιέρωνα πολύ χρόνο και ενέργεια με μεγάλη ευχαρίστηση και έβλεπα οτι επέλεγα καθημερινά να αφήσω το κομμάτι της θεραπείας και των τηγανιών στην άκρη.. ακόμα και τα συμβολάκια που χρησιμοποιούσα καθημερινά ανταποκρινόντουσαν σε πρακτικές ανάγκες.. μου πήρε καιρό να κάνω τη σύνδεση και αμέσως μόλις την έκανα ήρθε και η Βασούλα να μου την επιβεβαιώσει.. όλο αυτό το διάστημα παρόλο που αρχικά αντιδρούσα ( γιατί άλλες ανάγκες ήθελα να έχω!) η πρόκληση μου ήταν να νιώσω τις ανάγκες μου.. και παρόλο που για κάποιους μπορεί να είναι πολύ απλό νιώθω ευλογία στο ότι κατάφερα αυτό το διάστημα να ακούσω Εμένα.. και τώρα νομίζω οτι βλέπω πόσο αναγκαίο ήταν.. ήμουν ένα παραφουσκωμένο μπαλόνι που ήταν έτοιμο να σκάσει από τα υπερφορτισμένα συναισθήματα.. τώρα νιώθω οτι όλο αυτό ήταν αναγκαίο για να μπορέσει το μπαλόνι να ξεφουσκώσει όχι εντελώς όσο να έρθει στις πραγματικές του διαστάσεις για να μπορέσω να δουλέψω με Εμένα.. και νιώθω Ευλογία που μπορώ να δω την Αγάπη και τη Σοφία πίσω από όλο αυτό... @};- :x :x :x

(ουφ καιρό είχα να γράψω και τα είπα μαζεμένα!!!! >:d< >:d< >:d< >:d< )
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:) @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Μπεττούλα @};- >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Annoula »

Μπέττυ >:d< >:d< :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μπετυ!! @};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:x :x @};- >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ΜΠΕΤΤΥ έγραψε:όλο αυτό το διάστημα μετά το καρούνα μάστερ (αχ αυτό το καρούνα!!) έβλεπα οτι σιγά σιγά άρχισα να μην είμαι συνεπής απέναντι στην αυτοθεραπεία μου και με ζώνανε οι τύψεις.. ήρθε και η νέα δουλειά παράλληλα στην οποία αφιέρωνα πολύ χρόνο και ενέργεια με μεγάλη ευχαρίστηση και έβλεπα οτι επέλεγα καθημερινά να αφήσω το κομμάτι της θεραπείας και των τηγανιών στην άκρη.. ακόμα και τα συμβολάκια που χρησιμοποιούσα καθημερινά ανταποκρινόντουσαν σε πρακτικές ανάγκες.. μου πήρε καιρό να κάνω τη σύνδεση και αμέσως μόλις την έκανα ήρθε και η Βασούλα να μου την επιβεβαιώσει.. όλο αυτό το διάστημα παρόλο που αρχικά αντιδρούσα ( γιατί άλλες ανάγκες ήθελα να έχω!) η πρόκληση μου ήταν να νιώσω τις ανάγκες μου.. και παρόλο που για κάποιους μπορεί να είναι πολύ απλό νιώθω ευλογία στο ότι κατάφερα αυτό το διάστημα να ακούσω Εμένα.. και τώρα νομίζω οτι βλέπω πόσο αναγκαίο ήταν.. ήμουν ένα παραφουσκωμένο μπαλόνι που ήταν έτοιμο να σκάσει από τα υπερφορτισμένα συναισθήματα.. τώρα νιώθω οτι όλο αυτό ήταν αναγκαίο για να μπορέσει το μπαλόνι να ξεφουσκώσει όχι εντελώς όσο να έρθει στις πραγματικές του διαστάσεις για να μπορέσω να δουλέψω με Εμένα.. και νιώθω Ευλογία που μπορώ να δω την Αγάπη και τη Σοφία πίσω από όλο αυτό... @};-
Μπέττυ!! :x :x :x

Μία ανάλογη φάση πέρασα κι εγώ πρόσφατα. Και κατάλαβα ότι οι ενοχές είναι το χειρότερο πράγμα! Κι εμένα μου ήταν δύσκολο να καταλάβω τις ανάγκες μου και ακόμα βρήσκομαι στην φάση να μάθω να τις ακούω και να βρήσκω τον τρόπο για να τις ικανοποιήσω.

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Μπεττούλα >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Δημοσίευση από JOANNA »

Μπεττουλα...... >:d< >:d<
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”