Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Προτού αναζητήσουμε τις ευθύνες από τους Έλληνες και τους «Νεοέλληνες» όπως αυτοχαρακτηριζόμαστε, για την ηθική κατάπτωση της κοινωνίας μας, ας έχουμε κατά νου την φράση του Ανρί Λακορντέρ

««Η κοινωνία δεν είναι παρά η εξέλιξη της οικογένειας. Εάν ο άνθρωπος βγει διεφθαρμένος από την οικογένεια, θα μπει διεφθαρμένος στην κοινωνία.»


Η διαφθορά δεν αφορά στο ποιος έκλεψε, αλλά στο ποιος κανόνισε και ποιος κανονίζει, γι’ αυτά που επιτρέπεις να σου αρπάξουν...

Σπάνιο είναι ο άνθρωπος στην σημερινή ελληνική κοινωνία, να παίρνει αποφάσεις που δεν εγκρίνονται από την οικογένειά του και ατύπως από την θρησκεία του, και να νιώθει πλήρης και αυτάρκης με αυτές τις αποφάσεις…Η εξάρτηση από τους ρόλους που τελεί η κάθε αρχή στην ζωή του, μπορεί να είναι οικονομική, μα και συναισθηματική.

Προσεγγίζουμε μια απόφαση μας με συναισθήματα ενοχών, για το τι θα νιώσουν οι δικοί μας άνθρωποι γι’ αυτήν, για το τι θα νιώσει ο θεός, ενώ κανονικά χρειάζεται να φροντίζουμε τους άλλους, ακριβώς όσο τον Εαυτό μας…

Η εκπαίδευση για την διαχείριση αγαθών είναι το ίδιο ανύπαρκτη με την εκπαίδευση για την διαχείριση της ενέργειάς μας και το ίδιο ανύπαρκτη με την εκπαίδευση για την διαχείριση των συναισθημάτων μας…αποκομμένοι πάντα από την Ψυχή μας και τον Θεό μέσα μας!

Έτσι το πιο εύκολο είναι να αναζητάμε εφήμερες ικανοποιήσεις μέσω τρόπου, παρά μέσω ουσίας, αφού ουδέποτε εκπαιδεύθηκε ο άνθρωπος να είναι υπεύθυνος για τον Εαυτό του και την ενέργειά του…

Αν ένα παιδί δαπανά ποσά για ανούσια παιχνίδια για την ικανοποίηση του και δεν μαθαίνει να δίνει συγχρόνως κάτι από αυτά για ένα κοινωνικό έργο, τότε αυτό το παιδί σαν ενήλικας, για το μόνο που θα ενδιαφέρεται είναι για τον εαυτούλη του, σε σχέση με αυτό που έμαθε από την οικογένειά του…Να πληρώνει εκείνη την ικανοποίηση του συνεχώς, έτσι ώστε να μην την αναζητά μόνος του…

Η ευτυχία είναι προσωπική επιδίωξη, του καθενός μας!
Την αφήσαμε όμως πολύ εύκολα σε άλλους να την ορίζουν…όπως και την Ζωή μας ολόκληρη…

Δεν υπάρχουν ευθύνες για να μοιραστούν όμως…
Γιατί ποιος φταίει για την κατάντια της τηλεόρασης, των σχολείων, των πανεπιστημίων, των νοσοκομείων, των δρόμων, των πάρκων, των σπιτιών που χτίζονται σε καμένα εδάφη, των δανείων, των…των…των…

Ποιος έμαθε το παιδί να διαχειρίζεται τα αγαθά, την ενέργεια, τα συναισθήματά του, και δεν τα εξαγόρασε όλα στο όνομα της αγάπης?

Το να βρει ο άνθρωπος στην σημερινή κοινωνία τις εσωτερικές του ισορροπίες, είναι θέμα όλων αυτών, που δεν έμαθε να διαχειρίζεται…

Οπότε από ποιόν να ζητήσουμε ευθύνες? Για πολλές χιλιάδες χρόνια τα ίδια…

Και τώρα αρχίζει να μας βαραίνουν οι ελλείψεις μας, τα αδιέξοδά μας…

Ίσως τώρα είναι και ο καιρός πιο ώριμος, να ανακαλύψουμε την Ευτυχία και να μαζέψουμε τα «δάνεια» μας…Να ξοφλήσουμε μια και καλή όσους μας «δάνεισαν», ζητώντας δυσανάλογο "τόκο" και να στραφούμε σε πιο ουσιαστικές μορφές Ευτυχίας

Μας δίνονται απλόχερα…Το θέμα είναι σε τι βάθος θα τις συναντήσουμε…

Πιστεύω ότι η πνευματική αναζήτηση έγινε κι αυτή πολυ της μόδας...Δεν αποτελεί όμως διέξοδο, το να βρίσκεις τον Εαυτό σου, αφαιρώντας "προσθέσεις", "διαιρέσεις" και "πολλαπλασιασμούς"...Είναι ο Στόχος μας...του καθενός από εμάς...
Η πιο αληθινή πράξη της Ζωής μας...

Ολική επαναφορά στον Εαυτό μας...Και είναι η δεύτερη φορά που μου έρχεται αυτή η φράση, έτσι αυθόρμητα...
Συνημμένα
Twin Flame 2.jpg
Twin Flame 2.jpg (22.72 KiB) Προβλήθηκε 4554 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πιστεύω ότι η πνευματική αναζήτηση έγινε κι αυτή πολυ της μόδας...Δεν αποτελεί όμως διέξοδο, το να βρίσκεις τον Εαυτό σου, αφαιρώντας "προσθέσεις", "διαιρέσεις" και "πολλαπλασιασμούς"...Είναι ο Στόχος μας...του καθενός από εμάς...
Η πιο αληθινή πράξη της Ζωής μας...

Ολική επαναφορά στον Εαυτό μας...Και είναι η δεύτερη φορά που μου έρχεται αυτή η φράση, έτσι αυθόρμητα...

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Πόσο απλά και εύκολα τα λόγια σου φαντάζουν !!!
Αλήθειες που δύσκολα βιώνονται.
Αλλά άραγε για ποίο λόγο να συμφέρει τόσο η προβατοποίηση και η ανωριμότητα τον άνθρωπο;
Ρητορικό ερώτημα που η απάντηση πονά.
Όπως και κάθε τι σημαντικό.
Τώρα τελευταία έχει αρχίσει και χώνεις χωρίς καμία διάκριση.
Συνέχισε μπορείς !!!
Αν μη τι άλλο τόση τροφή για το σκέψη μαζεμένη μόνο καλό κάνει, αν εξαιρέσεις ότι από το πρωί είμαι εδώ...
Θα την πληρώσω ο Αυγούστης.

:clap: :clap: :clap:
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Ίσως τώρα είναι και ο καιρός πιο ώριμος, να ανακαλύψουμε την Ευτυχία και να μαζέψουμε τα «δάνεια» μας…Να ξοφλήσουμε μια και καλή όσους μας «δάνεισαν», ζητώντας δυσανάλογο "τόκο" και να στραφούμε σε πιο ουσιαστικές μορφές Ευτυχίας

Μας δίνονται απλόχερα…Το θέμα είναι σε τι βάθος θα τις συναντήσουμε…
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ολική επαναφορά στον Εαυτό μας... :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ολική επαναφορά στον Εαυτό μας...Και είναι η δεύτερη φορά που μου έρχεται αυτή η φράση, έτσι αυθόρμητα...
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τώρα τελευταία έχει αρχίσει και χώνεις χωρίς καμία διάκριση.
η Ευτυχία είναι μπροστά στα μάτια μας, Στεφανάκο...

Δεν ξέρω για ποιόν λόγο συμφέρει η προβατοποίηση των ανθρώπων...
Δεν ξέρω ούτε ποιόν συμφέρει...
Όποιος και να έχει πάρει τα ηνία αυτής της προβατοποίησης, περνάει και ο ίδιος από την ίδια ματαιότήτα, δεν γλιτώνει κανείς...

Όποιος και να είναι ο εξουσιαστής, κι αυτός ο ίδιος εξουσιάζεται...

Δεν έχει σημασία ποιός είναι πλούσιος και ποιός φτωχός, ποιός μορφωμένος και ποιός αμόρφωτος...
Σημασία έχει ότι κανένας άνθρωπος, όσα και να έχει, ότι και να έχει, δεν είναι ευτυχισμένος.

Η απώλεια του ανθρώπου είναι πολύ βαθιά...Και όταν χάνεις έναν πολύ Αγαπημένο, τότε πονάς, υποφέρεις και δεν χαίρεσαι με τίποτα!
Ο κάθε άνθρωπος βρίσκει τις δικές του διεξόδους, έτσι για να καλμάρει λίγο αυτό το αίσθημα του πένθους μέσα του...

Το να ξαναβρεις τον Αγαπημένο σου, είναι πιο απλό από όλη αυτήν την οδύνη που περνάς, γιατί τον έχεις χάσει...

Μιλάνε για τους λίγους που εξουσιάζουν τον πλανήτη...Ροκφέλλερ, Ροτσιλντ...οι τράπεζες, ο ένας, ο άλλος...Η ελίτ!
Μα κι αυτοί εξουσιάζονται...Από τον θάνατο...Το να έχεις χρήματα, όσα πολλά και να είναι, δεν ξεγελάς την Φύση...Θα σε βρει, τι σήμερα, τι αύριο...

Ο σκοπός είναι να βρούμε τον Αγαπημένο μας...Μετά μαζί του θα είμαστε πλήρεις και ευτυχισμένοι...Δεν θα μας λείπει τίποτα και κυρίως δεν θα λείπουμε εμείς από την Ζωή...

Η απώλεια είναι πολύ βαθιά...Πολύ βαθύτερη από το αν μας αγάπησαν οι γονείς μας, αν μας αποδέχτηκαν, αν μας ενθάρρυναν...
Αν το σκεφτείς, εξαρτόμαστε από την αγάπη αυτών που μας έβαλαν στην φθαρτότητα, και τον Έναν που μας έστειλε εδώ από την Αιωνιότητα, τον ξεχάσαμε, τον χάσαμε...

Δεν ξέρω ποιός φταίει γι' αυτό...Νομίζω ο καθένας μόνος του φταίει...
Γιατί όσο είσαι παιδί ανώριμο, το καταλαβαίνω να φοβάσαι και να εξαρτάσαι...
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι όταν μεγαλώσεις και ωριμάσεις, γιατί εξακολουθείς την φθαρτότητα, την εξάρτηση και τον φόβο, ενώ έχεις μέσα σου Αγάπη και Σοφία...

Η ασθένεια της ανθρωπότητας είναι μολυσματική...Κολλάει ο ένας με τον άλλον...Ένας να πέσει, πέφτουν όλοι...σαν το ντόμινο!

Ε, βγες βρε άνθρωπε από αυτό το παιχνίδι, επιτέλους! Αφού δεν είσαι ευτυχισμένος!

Πως να μην "χώνω", όπως λες κι εσύ, μετά?

:-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Η απώλεια είναι πολύ βαθιά...Πολύ βαθύτερη από το αν μας αγάπησαν οι γονείς μας, αν μας αποδέχτηκαν, αν μας ενθάρρυναν...
:-( @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Η απώλεια είναι πολύ βαθιά...Πολύ βαθύτερη από το αν μας αγάπησαν οι γονείς μας, αν μας αποδέχτηκαν, αν μας ενθάρρυναν...
Αν το σκεφτείς, εξαρτόμαστε από την αγάπη αυτών που μας έβαλαν στην φθαρτότητα, και τον Έναν που μας έστειλε εδώ από την Αιωνιότητα, τον ξεχάσαμε, τον χάσαμε...
:-( :-( :-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βασω :cry: :cry: @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ο σκοπός είναι να βρούμε τον Αγαπημένο μας...Μετά μαζί του θα είμαστε πλήρεις και ευτυχισμένοι...Δεν θα μας λείπει τίποτα και κυρίως δεν θα λείπουμε εμείς από την Ζωή...
:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αν το σκεφτείς, εξαρτόμαστε από την αγάπη αυτών που μας έβαλαν στην φθαρτότητα, και τον Έναν που μας έστειλε εδώ από την Αιωνιότητα, τον ξεχάσαμε, τον χάσαμε...
:cry: :cry: :cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Ο σκοπός είναι να βρούμε τον Αγαπημένο μας...Μετά μαζί του θα είμαστε πλήρεις και ευτυχισμένοι...Δεν θα μας λείπει τίποτα και κυρίως δεν θα λείπουμε εμείς από την Ζωή...
@};- @};- :x :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από JOANNA »

:sad-fever:
Ο σκοπός είναι να βρούμε τον Αγαπημένο μας ... Μετά μαζί του θα είμαστε πλήρεις και ευτυχισμένοι ... Δεν θα μας λείπει τίποτα και κυρίως δεν θα λείπουμε εμείς από την Ζωή .. . Η απώλεια είναι πολύ βαθιά ... Πολύ βαθύτερη από το αν μας αγάπησαν οι γονείς μας, αν μας αποδέχτηκαν, αν μας ενθάρρυναν ... Αν το σκεφτείς, εξαρτόμαστε από την αγάπη αυτών που μας έβαλαν στην φθαρτότητα, και τον Έναν που μας έστειλε εδώ από την Αιωνιότητα, τον ξεχάσαμε, τον χάσαμε ... Δεν ξέρω ποιός φταίει γι 'αυτό ... Νομίζω ο καθένας μόνος του φταίει ... Γιατί όσο είσαι παιδί ανώριμο, το καταλαβαίνω να φοβάσαι και να εξαρτάσαι ... Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι όταν μεγαλώσεις και ωριμάσεις, γιατί εξακολουθείς την φθαρτότητα, την εξάρτηση και τον φόβο, ενώ έχεις μέσα σου Αγάπη και Σοφία ... Η ασθένεια της ανθρωπότητας είναι μολυσματική ... Κολλάει ο ένας με τον άλλον ... Ένας να πέσει, πέφτουν όλοι ... σαν το ντόμινο
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”