ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η Ζωή όμως αποδεικνύει ότι δεν φτάνει να γνωρίζεις το Αμετάβλητο μέρος σου, αλλά να το αφήνεις να επιδρά και στο μεταβλητό, με αποφασιστικότητα και θάρρος…

Καμιά φορά σκέφτομαι ότι το εμπόδιο για να εκφράζουν οι άνθρωποι την Αγάπη, την Ειρήνη και την Ενότητα μεταξύ τους, είναι ακριβώς η έλλειψη αντοχής, στην επίδραση του Αμετάβλητου μέρους τους. Η αντοχή στις αιώνιες Ποιότητες που εκφράζει…
@};- @};- @};- >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ελπιζω να ειμαι στο σωστο τοπικ...
Βρισκουμε τον τελειο καθρεφτη του εαυτου μας σε καποιον αλλον ανθρωπο,τι μπορει να σημαινει αυτο πανω σε μια σχεση που μπορει να δημιουργηθει με αυτον τον ανθρωπο?
Οταν λεμε τελειο καθρεφτη εε ενταξει σχεδον τελειο αλλα λες και ο ενας ξερει τον αλλον τοσο καλα χωρις να εχουνε προηγουμενη επαφη στην ζωη τους.
Θελει κατι να μας πει ισως στον δρομο μας?
Ισως καποιο ραντεβου απο αλλη ζωη ισως,καρμικο που λενε...
Δεν ξερω αν εχει σημασια ισως ειναι οτι μπορει να εχουν το ιδιο ζωδιο,ιδια ημερομηνια γενησης.. :scratch:
Σας εχει τυχει κατι τετοιο να νιωθεις πως ξερεις παρα πολυ καλα τον αλλον ακομα και τις σκεψεις του να μπορεις να του λες σε καποιες στιγμες.. 8-x
Πως γινεται να πιανω τοσο καλα τις σκεψεις καποιου ανθρωπου χωρις να τον γνωριζω εις βαθος χρονου?
Να προσθεσω επισης οτι...θελουμε σχεδον τα ιδια πραγματα και με τον ιδιο τροπο και οτι πολλες φορες γραφουμε τα ιδια πραγματα ταυτοχρονα..

Υ.Γ Σε ειχα ρωτησει βασουλιτσα στο σεμιναριο παλι αλλα ηθελα να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα οποτε εχεις χρονο γιατι θα παρει απαντησεις και το αλλο ατομο που τα διαβαζει εκτος φορουμ.

:-??
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ας αφήσουμε κατά μέρος τα καρμικά, γιατί ξέρεις ότι δεν είμαι και πολύ υπέρ αυτής της άποψης, που περισσότερο δεσμεύει τους ανθρώπους σε σχέσεις, παρά τους βοηθά να τις κάνουν πιο ουσιαστικές!
Το ακούω γύρω γύρω από διάφορα ζευγάρια, που μένουν μαζί γι' αυτόν τον λόγο, αλλά ευτυχισμένοι μεταξύ τους δεν είναι...
Συνήθως οι καρμικές σχέσεις έχουν βαθιά θέματα εργασίας, γι' αυτό να μην το εύχεσαι, στην φάση της εξέλιξης που είσαι εσύ Τασούλη, για τον άλλον άνθρωπο δεν μπορώ να μιλήσω...
Αν εννοείς με το "καρμική σχέση", την σχέση που αναπτύσσουν αδελφές ψυχές, στο έχω ήδη ξαναπεί, ότι για να συναντηθούν οι αδερφές ψυχές και να νιώσουν Αγάπη, χρειάζεται να έχουν φτάσει σε ένα πολύ ώριμο πνευματικό επίπεδο, αλλιώς η σχέση δεν θα έιναι έτσι όπως την φαντάζεσαι...Αδελφές ψυχές μπορεί να είναι και δύο άντρες ή δύο γυναίκες...Τα έχω ξαναπεί αυτά...
Η τέλεια σχέση που ονειρεύεσαι δεν υπάρχει...Κάθε σχέση χρειάζεται εργασία και δόσιμο και από τους δύο, σεβασμό και ελευθερία και κυρίως ενότητα...Και επειδή αυτά έπονται εσωτερικής εργασίας, είναι και σπάνια μεταξύ των ζευγαριών...Επικρατεί η εγωιστική πλευρά συνήθως, μέχρι οι άνθρωποι να ωριμάσουν συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά...

Ο τέλειος καθρέφτης σου Τασούλη, θα σου έδειχνε τα ελαττώματά σου και όχι τα προτερήματά σου...
Δυστυχώς ένας άνθρωπος, ιδιαίτερα όταν δεν έχει δουλέψει με ασυνείδητα πρότυπα, δεν μπορεί παρά να σου εκφράζει το ατελές μέρος σου.

Οπότε εδώ δεν μιλάμε για τέλειο καθρέφτη, αλλά για μια φυσιολογική έλξη που ίσως έχει κάποιες ενδείξεις στο ότι μπορεί μεταξύ σας να αναπτυχθεί κάτι βαθύτερο, αλλά αυτό΄δεν μπορεί κανείς να το πει εκ των προτέρων...Χρειάζεται και από τους δύο Θέληση, για να πετύχουν μια ισότιμη και ελεύθερη, από εξαναγκασμούς, σχέση...

Στην αρχή μπορεί να φαίνεται ότι γνωρίζεις καλά τι θέλει ο άλλος άνθρωπος, τι σκέφτεται, πως νιώθει...αυτό το κάνει ο έρωτας, γιατί ανοίγει την Ψυχή και εκεί προκύπτει η διαίσθηση...Το θέμα είναι να διατηρηθεί...
Ο έρωτας σε κάνει να ανοίγεις στον άλλον και να τον αφήνεις να σε διαβάσει...Δεν είναι δύσκολο αυτό να συμβεί, και μπορώ να σου πω ότι συμβαίνει συχνά, συχνότερα από ότι φαντάζεσαι...Το θέμα, ξαναλέω, είναι να διατηρηθεί αυτό ΄το άνοιγμα της Ψυχής και να μην κλείσει μόλις περάσει και ο έρωτας. Εκεί χρειάζεται προσοχή, γιατί αν δεν προσέξεις, αυτόν που νόμιζες ότι γνωρίζεις καλά, θα τον δεις να γίνεται ένας άλλος άνθρωπος. Το ίδιο θα νιώθει όμως και ο άλλος για εσένα...Απλά η εντύπωση είναι ότι άλλξε ο άλλος και εσύ είσαι ίδιος...Αμ δε...Τα πρότυπα τραβάνε τους ανθρώπους πίσω σε δρόμους που τους χάραξαν οι γονείς τους, δυστυχώς! Και εκεί ο έρωτας κάνει φτερά και φεύγει, αφου ικανοποιηθούν κάποιες προγραμματισμένες ανάγκες.

Τασούλη αυτό που μου περιγράφεις, το έχω ακούσει πολύ συχνά από ανθρώπους που έχουν ερωτευθεί...Αν εργαστείτε μεταξύ σας με αγάπη και σεβασμό, θα παραμείνει η Ψυχή ανοιχτή του ενός στον άλλον και τότε θα συμβιώσετε αρμονικά μέσα σε μια υγιή σχέση...

Η Ψυχή έχει διαίσθηση είναι κάτι πολύ φυσιολογικό αυτό, δεν είναι κάτι που χρειάζεται να σε παραξενεύει...
Κι αν οι άνθρωποι έχουν κλείσει αυτό το μέρος τους είναι γιατί έχουν αποκλείσει την Ψυχή τους από την ζωή τους...΄Εχουν αποκλείσει τον ΄Ερωτα από΄την Ζωή και έτσι γίνονται απλοί άνθρωποι-ρομποτάκια...Κρατούν επιφυλάξεις, φοβούνται, προστατεύονται και αμύνονται...

΄Ολα τα κάνει ο Έρωτας, Τασούλη...

Ελπίζω να σου κάλυψα τις ερωτήσεις, αν όχι το συζητάμε περισσότερο

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Στην αρχή μπορεί να φαίνεται ότι γνωρίζεις καλά τι θέλει ο άλλος άνθρωπος, τι σκέφτεται, πως νιώθει...αυτό το κάνει ο έρωτας, γιατί ανοίγει την Ψυχή και εκεί προκύπτει η διαίσθηση...Το θέμα είναι να διατηρηθεί...
Ο έρωτας σε κάνει να ανοίγεις στον άλλον και να τον αφήνεις να σε διαβάσει...Δεν είναι δύσκολο αυτό να συμβεί, και μπορώ να σου πω ότι συμβαίνει συχνά, συχνότερα από ότι φαντάζεσαι...Το θέμα, ξαναλέω, είναι να διατηρηθεί αυτό ΄το άνοιγμα της Ψυχής και να μην κλείσει μόλις περάσει και ο έρωτας. Εκεί χρειάζεται προσοχή, γιατί αν δεν προσέξεις, αυτόν που νόμιζες ότι γνωρίζεις καλά, θα τον δεις να γίνεται ένας άλλος άνθρωπος. Το ίδιο θα νιώθει όμως και ο άλλος για εσένα...Απλά η εντύπωση είναι ότι άλλξε ο άλλος και εσύ είσαι ίδιος...Αμ δε...Τα πρότυπα τραβάνε τους ανθρώπους πίσω σε δρόμους που τους χάραξαν οι γονείς τους, δυστυχώς! Και εκεί ο έρωτας κάνει φτερά και φεύγει, αφου ικανοποιηθούν κάποιες προγραμματισμένες ανάγκες.
:-( :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Η τέλεια σχέση που ονειρεύεσαι δεν υπάρχει..
Βασουλιτσα μου οχι δεν ρωτησα για κατι τετοιο,εχω σβησει πλεον τετοιες αντιληψεις περι ερωτα.
Ο τέλειος καθρέφτης σου Τασούλη, θα σου έδειχνε τα ελαττώματά σου και όχι τα προτερήματά σου...
Και αυτο επισης συμβαινει οτι με εκνευριζει απιστευτα πολλες φορες με αυτα που μου καθρεφτιζει αλλα σχεση οχι δεν υπαρχει παρα μονο επικοινωνια.

Βασουλιτσα μου δεν ονειροβατω πλεον πανω στο θεμα του ερωτα,απλες αποριες ειχα.. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

εσύ μπορεί Τασούλη μου να λες ότι δεν ονειροβατείς, εγώ όμως διάβασα τα συναισθήματά σου πίσω από τις λέξεις σου...

Μπορεί να μην υπάρχει σχέση αυτήν την στιγμή, ένιωσα όμως μια λαχτάρα για να γίνει...

και μεταξύ μας, αν νιώθετε έτσι οικεία, γιατί δεν γίνεται σχέση? ποιά τα εμπόδια?

εδώ άλλοι άνθρωποι κάνουν κρα για να έχουν επικοινωνία και εσέις που την έχετε, διστάζετε?

εν καταλαβαίνει :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ουτε εγω βασουλιτσα μου... :-?? @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

εμ τότε για ποιά επικοινωνία μιλάς βρε Τασούλη μου?

δεν αρκεί να αναγνωρίζεις κάποιες σκέψεις του άλλου και να αναγνωρίζει και ό άλλος τις δικές σου...

Το θέμα είναι να ξέρετε τι θα το κάνετε όλο αυτό...πως θα το διαχειριστείτε...

αν δεν υπάρχει σχέση, δεν υπάρχει και επικοινωνία που θα διαρκέσει...
Κάποια στιγμή θα δεις πως, τελικά, δεν ήταν ο άλλος έτσι όπως νόμιζες, αν δεν το έχεις ήδη ανακαλύψει...

αφού μου λες πως δεν καταλαβαίνεις κι εσύ, σημαίνει ότι ο άλλος δεν σου έδωσε σημασία, σ' αυτά που νιώθεις και δεν ένιωσε την ανάγκη να σου "αποκαλυφτεί" πιο πέρα...

Οπότε προσπερνάς...Τόσο απλά Τασούλη μου

Στην Ζωή μου έχω μάθει να προσπαθώ για κάτι που πραγματικά αξίζει, και αυτό φαίνεται απο την πρώτη στιγμή...
Μου αποδείχτηκε ότι όταν προσπαθούσα μόνη μου, δεν είχα κανένα βαθύτερο όφελος, πέρα από το να δω τι έκανα στον Εαυτό μου...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23467
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μου αποδείχτηκε ότι όταν προσπαθούσα μόνη μου, δεν είχα κανένα βαθύτερο όφελος, πέρα από το να δω τι έκανα στον Εαυτό μου...
:-( :-(


(Δεν είμαι και στις φλυαρίες μου, είναι η αλήθεια :P )
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε "γνωρίζω" καλά Θοδωράκο μου!

:) >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

σημαίνει ότι ο άλλος δεν σου έδωσε σημασία, σ' αυτά που νιώθεις και δεν ένιωσε την ανάγκη να σου "αποκαλυφτεί" πιο πέρα...
Ισως θεωρει οτι εχει αποκαλυφτει και ποιο περα για τα δικα της δεδομενα...

Καμια φορα οι αρχες του ρεικι οτι του να σεβομαστε πρωτα τον εαυτο μας και να παιρνουμε τον χρονο που χρειαζεται παρερμηνευονται πατωντας πανω στις αρχες του αλλου θεωροντας οτι ο αλλος γινεται σκληρος μαζι μας που ζηταει τα αυτονοητα στην αρχη μιας (ομορφης)επικοινωνιας.
Ασυνειδητα θελω να πιστευω... :x @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ Τασούλη...

οι αρχές και η ηθική που έχει ένας άνθρωπος, βασίζονται δυστυχώς μόνο σε ανθρώπινες λανθασμένες εκπαιδεύσεις, για το τι είναι ηθικό και τι είναι ανήθικο...
Οι περισσότεροι άνθρωποι που δεν έχουν αντίληψη του ασυνείδητου εαυτού τους, θεωρούν ότι εκείνοι είναι ηθικοί και ο άλλος ανήθικος...
και πράττουν ανάλογα...

Η Ζωή διαψεύδει όμως...και μόνο αυτή δίνει επιχειρήματα της ανηθικότητας, αν κάποιος εμβαθύνει στον εαυτό του και αντιληφθεί τι του κάνει...

το πρώτο που θα αντιληφθεί σ' αυτήν την ειλικρινή σχέση με τον Εαυτό του, είναι να δει, ότι ζει με τον λιγότερο δυνατό αυτοσεβασμό...
το δεύτερο που θα δει, είναι η λιγοστή του αυτοπεποίθηση που χρειάζεται συνεχώς τροφή απ' έξω...

Εσύ έχεις μια αντίληψη αυτού που σου λέω...ο άλλος άνθρωπος δεν έχει, δεν έχει προλάβει να ανοίξει στον Εαυτό του, πως θα το κάνει σε εσένα? άστον λοιπόν να νομίζει...Κι αυτό ΄μια μορφή σεβασμού είναι...
Ο αυτοσεβασμός σου όμως θα σε κάνει να μην ολιγωρήσεις, να μην πιστέψεις τίποτα άλλο, από αυτό που εσύ νιώθεις μέσα σου σαν αλήθεια, ας είναι και μισή...Έτσι θα νιώθεις λιγό περισσότερο αυθεντικός, λίγο περισσότερο πιο κοντά στις αληθινές σου ανάγκες...

για τα υπόλοιπα, Τασούλη, υπομονή μέχρι τον Ιανουάριο...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Εσύ έχεις μια αντίληψη αυτού που σου λέω...ο άλλος άνθρωπος δεν έχει, δεν έχει προλάβει να ανοίξει στον Εαυτό του, πως θα το κάνει σε εσένα?
Ελα μου ντε που πιστευει το αντιστροφο :)

Ραντεβου τον Ιανουαριο λοιπον.. :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Από εχθές ήθελα να διαβάσω το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν τα κατάφερνα.
Πόσο όμορφα είναι αυτά που λες.
Είχα απορίες και ερωτήσεις που ήθελα να θέσω, προτού ανοιχθεί το θέμα, αλλά μου απάντησες σε όλες.
Είμαι πολύ τυχερός !!!
:whistle: :whistle: :whistle:
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελα μου ντε που πιστευει το αντιστροφο
Τασούλη μου όλοι οι "α-παίδευτοι" άνθρωποι πιστεύουν το αντίστροφο...

Σου είπα ότι το να ανήκεις με την Θέλησή σου στην μειοψηφία, σε κάνει να τους αφήνεις να πιστεύουν ότι θέλουν...
Εσύ δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογείς΄...Θα επιχειρηματολογήσει η Ζωή όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου...

και πάντα έρχεται...πίστεψέ με!
σ' αυτήν την Ζωή, στην επόμενη? τι σημασία έχει...Όλα εξελισσονται σύμφωνα με το Σχέδιο των Ψυχών μας...και η προσωπικότητα και ο εγωισμός της, μέρος του Σχεδίου αυτού είναι...
Η πνευματική ωριμότητα δεν έχεται γιατί το πιστεύουμε, αλλά γιατί ανοίγουμε σ' αυτήν με την Θέλησή μας, όταν είμαστε έτοιμοι...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”