ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Τι σύμβαίνει όμως μέσα σου, όταν εξ ανάγκης (πες την κρίση υπογλυκαιμίας) αναγκάζεσαι να ξαναφάς από την ίδια τούρτα?
Αυτό σημαίνει λοιπόν, ότι μπορεί να με πίστεψες ότι η τούρτα είναι δηλητηριασμένη, αλλά η ανάγκη σου σε βάζει να υποψιάζεσαι ότι μπορεί και η στομαχική διαταραχή να προήρθε και από τις μπάμιες πχ. που έφαγες...
Βασούλα.. αυτό ακριβώς έκανα και πιστεύω το κάνω ακόμα , σαν να κοροιδεύω τον εαυτό μου.. γιατί ειναι αυτο που λες ότι ίσως δεν έχω εμπιστευτεί τον εαυτό μου ακόμα. λες και περιμένω ακομα το σωτήρα να με σώσει... και ξέρω τώρα ότι δε θα ρθει και αν έρχοταν δεν θα τον ήθελα.. ωραιοτατο σκάσιμο δηλαδή .
Vaso έγραψε:Βικούλι χρειάζεται να πιστέψεις σε Εσένα και στο ποιός Είσαι, ουσιαστικά και να το εμπιστευθείς αυτό που Είσαι...
Και αυτό δεν γίνεται μόνο με γνώση που προέρχεται από εξωτερική πηγή, όσο κι αν την εμπιστεύεσαι και νιώθεις ότι σου λέει αλήθεια...

το βλέπεις απλά σαν μια άλλη οπτική, γιατί δεν έχεις βιώσει τον καταστροφέα μέσα σου...Τον υποψιάζεσαι...
αχ. :doh: έτσι είναι

(το παράδειγμα που έφερες είναι ταμάμ :) )
ARTYADIS έγραψε:Παράθεση:
η κλασσικά διαστρεβλωμένη προτυπάρα που λέει "τα αγαθά κόποις κτώνται"


Βικούλι γιατί θεωρείς ότι είναι διαστρεβλωμένο?

Διαστρεβλωμένο ή όχι, είναι Αλήθεια. Τίποτα δεν χαρίζεται.. και όπως λέει και μια παροιμία: "Αν δεν βρέξεις κ@@@, ψάρια δεν θα φας!" :)
Δήμητρα λέω ότι ειναι διαστρεβλωμένη προτυπάρα, σε μένα τουλαχιστον, γιατι κι όταν κατι είναι εύκολο δηλαδή μπορει να γίνει απλά, με πιάνει ένας ψυχαναγκασμος και επιλέγω ή επέλεγα συνέχεια το δύσκολο δρόμο ακομα κι όταν δε χρειάζεται.. έτσι για να χω κάτι να ασχολουμαι, να λύσω ένα πρόβλημα :-( είναι κάτι που το χα ψιλιαστει αλλά ειχα πολλές ενοχές για να καταφέρω να το ξεπεράσω @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Θα απαντήσω με την σημερινή κατσαρόλα..

εγώ αντίθετα είμαι ελεύθερη και από αυτό το ίδιο το πρότυπο του Ανώτερου Εαυτού...

Πάντα .να βάζουμε τον εαυτό μας σε επίκριση...
ΟΧΙ γλάρε μου πλέον !!!
Θα μάθω να πετάω έτσι όπως δεν πέταξε ποτέ κανένας γλάρος, γιατί είσαι εκεί και μου δείχνεις ότι γίνεται φτάνει να πιστέψω σε εμένα...


Υ.Γ. :Γλάρος μεταφορά από τον γλάρο Ιωνάθαν Λίβινγκστον
Η εικόνα με το ελεύθερο περιστέρι και την αφήγησή της συνέχειας με ταξίδεψε στον ονειροπόλο γλάρο που πίστεψε και πέτυχε...

>:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Γιατί αυτά τα τραυματισμένα και μη αποδεκτά μέρη του Εαυτού μας, καταστρέφουν από τον φόβο τους, κάθε δημιουργική ιδιότητα της Ελευθερίας, αποφεύγοντας την επαφή με το Φως της Ψυχής μας…
Ελευθερία ..... πόσο σκλαβώνομαι κάθε φορά που "επιλέγω" να μη νιώσω τα μηνύματα
των συναισθημάτων μου.... όταν τα αγνοώ για να πράξω "καθώς πρέπει".

Πόσο σκλαβώνομαι κάθε φορά που φέρομαι σαν "υπεύθυνο άτομο" αγνοώντας τις ανάγκες μου.

ΕΔΩ, ΤΩΡΑ, Πολεμάω και Οραματίζομαι @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από elenaki »

Η ενθάρρυνση είναι το μέσον που μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους, που από τις ελλείψεις τους, έχουν ξεχάσει το πιο λειτουργικό και όμορφο μέρος τους, που έχει φτερά...
Η ενθαρρυνση Βασουλα μου... @};-
Σ'ευχαριστω για οολο!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Παιδακια... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

Vaso έγραψε:Η Θεραπεία δεν είναι τίποτα άλλο, από το να εκφράζουμε συνεχώς και διαρκώς τον Δημιουργό μέσα μας. Δεν γίνεται να πιστεύουμε μόνο στον θεό, έτσι απλά…
Χρειάζεται να πιστέψουμε στον Εαυτό μας, σαν μια Μονάδα της Θείας Τάξης που δεν έχει πάνω και κάτω διαφορετικό, αλλά ίδιο ακριβώς…
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Στεφανάκο :-( ο Ιωνάθαν Λίβινγκστον Γλάρος

έχει υπάρξει το καταφύγιό μου από όταν ήμουν παιδί
θέλω να το διαβάσω πάλι τώρα :-(

σ' ευχαριστώ που μου το θύμισες >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Καθώς οι μέρες περνούσαν, ο Ιωνάθαν πρόσεξε πως συχνά η σκέψη του πήγαινε πίσω στην Γη απ' όπου είχε έρθει. Αν γνώριζε, όταν βρισκόταν εκεί ένα δέκατο απ' όσα γνώριζε εδώ, πόσο περισσότερο νόημα θα 'χε η ζωή. Στάθηκε στην άμμο κι άρχισε να αναρωτιέται μήπως υπήρχε κανένας γλάρος εκεί κάτω που ίσως αγωνιζόταν να ξεφύγει απ' τους φραγμούς, να δει το νόημα της πτήσης πέρα απ' τον απλό τρόπο μετακίνησης για να βουτήξει ένα ξεροκόμματο από μια βάρκα με κουπιά. Ίσως μάλιστα να υπήρχε κάποιος που θα τον είχαν κυρήξει Απόβλητο, αν είχε πει κατάμουτρα στο Σμήνος την αλήθεια. Κι όσο ο Ιωνάθαν συνέχιζε να ασκείται στα μαθήματά του Καλοσύνης, κι όσο δούλευε για να μάθει την φύση της Αγάπης, όλο και περισσότερο ήθελε να γυρίσει πίσω στη Γη

ανοίγοντας το βιβλίο, έπεσα σ' αυτήν την σελίδα
Στεφανάκο για σένα, και για όλους μας :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:) O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από nondas »

Vaso έγραψε:
Δεν είναι ονειροπόληση το Φως της Ψυχής μας…Δεν είναι ελπίδα, δεν είναι ανάγκη…Είναι Αλήθεια και Δρόμος…

Ιδού ο Δρόμος…
:x :x :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δήμητρα λέω ότι ειναι διαστρεβλωμένη προτυπάρα, σε μένα τουλαχιστον, γιατι κι όταν κατι είναι εύκολο δηλαδή μπορει να γίνει απλά, με πιάνει ένας ψυχαναγκασμος και επιλέγω ή επέλεγα συνέχεια το δύσκολο δρόμο ακομα κι όταν δε χρειάζεται.. έτσι για να χω κάτι να ασχολουμαι, να λύσω ένα πρόβλημα είναι κάτι που το χα ψιλιαστει αλλά ειχα πολλές ενοχές για να καταφέρω να το ξεπεράσω
Αχ, Βικούλι μου, καιρός είναι ν' αρχίσουμε να κάνουμε τη Ζωή μας πιο εύκολη, πιο ανάλαφρη! Χωρίς άγχος, χωρίς στρες, χωρίς περιττά βάρη!

Είναι τόσο όμορφη η Ζωή, τόσο όμορφη! Άσχημη και δύσκολη την κάνει μόνο ο νους μας!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελλάκι >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μα μας λείπει μια βασική ποιότητα…Αυτή της διάκρισης, που συνθέτει την πληροφορία με πνευματική ωριμότητα και βγάζει ολοκληρωμένα συμπεράσματα πάνω στην διττότητα και την πόλωση.
Αυτό Βασούλα μου μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις; Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει...
Ξέρετε ποιος μας απαγορεύει? Εμείς οι ίδιοι…

Γιατί αυτά τα τραυματισμένα και μη αποδεκτά μέρη του Εαυτού μας, καταστρέφουν από τον φόβο τους, κάθε δημιουργική ιδιότητα της Ελευθερίας, αποφεύγοντας την επαφή με το Φως της Ψυχής μας…

Δεν είναι ονειροπόληση το Φως της Ψυχής μας…Δεν είναι ελπίδα, δεν είναι ανάγκη…Είναι Αλήθεια και Δρόμος…

Ιδού ο Δρόμος…
Διάβασα με προσοχή το κείμενο... Κάποια πράγματα τα κατανόησα, κάποια περίπου, κάποια καθόλου... Ναι, είναι αρχή ακόμα (μη σας λέω τα ίδια και τα ίδια...) Με την όποια αναπηρία μου λοιπον, συνειδητοποίησα πως από τ΄τοε που θυμάμαι τον εαυτό μου ήμουνα μές στην επίκρηση! Για το οτιδήποτε! Δηλάδη έλεος!!! Επίσης διαπίστωσα πως τον εαυτό μου τον έχω τόσο πολύ μπλοκάρει, όσο δεν πάει άλλο! Τα τραυματισμένα και μη αποδεκτά μέρη μέσα μου έχουν χτίσει ένα τεράστιο τείχος ώστε να παραμένουν ερμητικά κλειστά, μακρυά από το φως!
Ήρθε η ώρα όμως αυτό να αλλάξει! Τον φτυαράκι μου στον ώμο, για τον δρόμο... για τον δρόμο...

Επίσης, Βασούλα μου, σε σχέση με τον παραλληλισμό σου με τα περιστέρια και τα κλουβιά δεν έχω λόγια!!! ^:)^
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Η Ελεύθερη Βούληση πάνω εκεί στηρίζεται...στο αφού μπορεί να αποφασίσει ο άνθρωπος να αφήσει τον κόσμο του στον δημιουργό που καταστρέφει de facto, το ίδιο εύκολα μπορεί να αποφασίσει να αφήσει τον κόσμο του στον Θεό που δημιουργεί...

Όλα είναι θέμα Απόφασης...
Η απόφαση μέν έχει παρθεί, αλλά η διαχωριστική γραμμή μεταξύ καταστροφέα και δημιουργού δεν είναι ακόμα εμφανής στα μάτια μου...
:-( :-( :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Στέφανος έγραψε:Πάντα .να βάζουμε τον εαυτό μας σε επίκριση...
ΟΧΙ γλάρε μου πλέον !!!
Θα μάθω να πετάω έτσι όπως δεν πέταξε ποτέ κανένας γλάρος, γιατί είσαι εκεί και μου δείχνεις ότι γίνεται φτάνει να πιστέψω σε εμένα...


Υ.Γ. :Γλάρος μεταφορά από τον γλάρο Ιωνάθαν Λίβινγκστον
Η εικόνα με το ελεύθερο περιστέρι και την αφήγησή της συνέχειας με ταξίδεψε στον ονειροπόλο γλάρο που πίστεψε και πέτυχε...
:romance-heartbeating: Εαυτέ μου αγαπημένε, όσο λεβεντομα@@κας κι αν έχεις υπάρξει, με ότι ελλατώματα διαθέτεις και με όσα λάθη και αν έχεις κάνει στο παρελθον, εγώ από σήμερα και μόνο για σήμερα σ' ΑΓΑΠΑΩ, σε ΠΙΣΤΕΥΩ και σου έχω ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!!! :romance-heartbeating:
(...γιατί κανείς δεν είναι τέλειος και όλοι έχουμε δικαίωμα στα λάθη! ...Μόνο που τώρα ξέρουμε!!!)

:x @};- Βασούλα μου σ'ευχαριστώ >:d< >:d< >:d<
@};- :x Στεφανάκο αγάπη μου >:d< >:d< >:d<
:* :x Παιδάκια όλα >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Stefanos »

>:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”