ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που μάθαμε πιο καλά στην ζωή μας είναι να διαχωριζόμαστε μέσω της επίκρισης. Αυτή η συγκριτική διαδικασία του «ποιος είναι καλύτερος ή χειρότερος» έγινε η κυριότερη «ασχολία» του νου μας.
Γίνεται αυτόματα και θεωρείται σαν μια κύρια λειτουργία της λογικής.
Ενσωματώνεται τόσο πολύ στην φυσική μας ζωή, που είναι αδύνατον να ζήσουμε χωρίς αυτήν.
Συνεχώς παίρνουμε ερεθίσματα διαχωρισμού σε θετικά και αρνητικά συναισθήματα, σε καλές και κακές πράξεις, σε όμορφες και άσχημες εικόνες, σε ανώτερους και κατώτερους ανθρώπους.

Μα μας λείπει μια βασική ποιότητα…Αυτή της διάκρισης, που συνθέτει την πληροφορία με πνευματική ωριμότητα και βγάζει ολοκληρωμένα συμπεράσματα πάνω στην διττότητα και την πόλωση.

Μας λείπει επίσης η ποιότητα της ενσυναίσθησης…
Το να νιώθουμε ενότητα, αγάπη και φιλία με τους ανθρώπους, σημαίνει ότι είμαστε πνευματικά ώριμοι να νιώσουμε ενότητα, αγάπη και φιλία με τον Εαυτό μας.

Υπάρχουν μέσα στον άνθρωπο τραυματισμένα μέρη, που δεν αποδέχεται, γιατί απλά δεν είναι «καλά», τον οδηγούν σε ανεπιθύμητες συμπεριφορές, που δεν έχουν ούτε λογική, ούτε αγάπη και κυρίως φαίνεται ότι δεν έχουν και αιτίες..
Είναι αυτά τα τραυματισμένα μέρη που δέχτηκαν τις πιο δυσάρεστες επιθέσεις από το περιβάλλον του. Που επικρίθηκαν σαν μη σωστά και ηθικά…Που παραβιάστηκαν και πληγώθηκαν και κρύφτηκαν βαθιά, από την έλλειψη αποδοχής…Και έτσι ξεχάστηκαν!

Αμ δε…

Αυτά τα τραυματισμένα μέρη είναι που γίνονται επικριτικά, διαχωριστικά και μνησίκακα…Είναι αυτά, που αυτοματοποιούν την ζωή…
Είναι αυτά που βγάζουν «αυθαίρετα» συμπεράσματα και καταλαμβάνουν τον εσωτερικό μας κόσμο τόσο πολύ, που ο εξωτερικός μας κόσμος τείνει να τους μοιάζει, απλά για να νιώσουν εκείνα λίγο καλύτερα.

Από μια αθέατη θέση κυριαρχούν και μας μπλοκάρουν…
Μπλοκάρουν την διάθεσή μας να είμαστε δημιουργικοί και φιλικοί προς τον Εαυτό μας και προς το περιβάλλον μας, γιατί διαρκώς μας κρίνουν και κρίνουν και τους άλλους, μας επιβάλλουν να μην εκτιμάμε ούτε τον Εαυτό μας, ούτε τους άλλους, ούτε την Ζωή…

Και έτσι ζούμε όπως να’ ναι…

Ο κατώτερος εαυτός και ο ανώτερος εαυτός…Ο ένας είναι «αμαρτωλός» και ο άλλος «θεϊκός»…Και προσπαθούμε διαρκώς να κοιτάμε πάνω, γιατί το κάτω δεν είναι τόσο όμορφο, τόσο καλό, τόσο ηθικό, τόσο δυνατό, τόσο ευγενικό, τόσο γενναιόδωρο...

Με λίγα λόγια, το κάτω δεν είναι αποδεκτό…
Δεν είναι αποδεκτό από κανέναν και έτσι ούτε από εμάς…

Η τάση των ανθρώπων να κοιτάνε πάντα πάνω, είναι γιατί όταν κοιτάνε κάτω δεν μπορούν να αποδεχτούν τον εαυτό τους, τους λείπουν ποιότητες που έχει ο ανώτερος εαυτός τους…Τους λείπουν ποιότητες που έχει ο Δημιουργός, γιατί έχουν παραδοθεί a priori στον καταστροφέα…ξεχνώντας πως και οι δύο είναι μέσα τους και τις προτεραιότητες στο ποιος θα εκφραστεί, τις δίνουν οι ίδιοι…

Η Θεραπεία δεν είναι τίποτα άλλο, από το να εκφράζουμε συνεχώς και διαρκώς τον Δημιουργό μέσα μας. Δεν γίνεται να πιστεύουμε μόνο στον θεό, έτσι απλά…
Χρειάζεται να πιστέψουμε στον Εαυτό μας, σαν μια Μονάδα της Θείας Τάξης που δεν έχει πάνω και κάτω διαφορετικό, αλλά ίδιο ακριβώς…

Αν ο Ανώτερος Εαυτός μας είναι το Δημιουργικό, Αυθεντικό και Πνευματικό μέρος της Θεϊκής μας Πηγής, ποιος μας απαγορεύει να το εκφράσουμε ολοκληρωτικά και στην φυσική μας Ζωή?

Ξέρετε ποιος μας απαγορεύει? Εμείς οι ίδιοι…

Γιατί αυτά τα τραυματισμένα και μη αποδεκτά μέρη του Εαυτού μας, καταστρέφουν από τον φόβο τους, κάθε δημιουργική ιδιότητα της Ελευθερίας, αποφεύγοντας την επαφή με το Φως της Ψυχής μας…

Δεν είναι ονειροπόληση το Φως της Ψυχής μας…Δεν είναι ελπίδα, δεν είναι ανάγκη…Είναι Αλήθεια και Δρόμος…

Ιδού ο Δρόμος…

Και είπε ο Ποιητής
«Αν δύο κάνουν Ειρήνη μεταξύ τους μέσα στο ίδιο σπίτι,
θα πουν στο βουνό «απομακρύνσου» και εκείνο θα απομακρυνθεί.
(Ευαγγέλιο του Θωμά)
Συνημμένα
forum.jpg
forum.jpg (19.6 KiB) Προβλήθηκε 7247 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x

Τι ομορφη εικονα που εβαλες! :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Θοδωράκο...έχει και συνέχεια... :)

φαντάσου, λοιπόν, ότι δίπλα στο ανοιχτό κλουβί, υπάρχουν κι άλλα, με άλλα περιστέρια...
Το Ελεύθερο περιστέρι δεν μπορεί, δεν είναι σε θέση να ανοίξει τις πόρτες τους...
Αυτό είναι Ελεύθερο μεν, αλλά πετάει εκεί γύρω από τα άλλα...Η Αγάπη το κάνει να μην μπορεί να πετάξει μακριά τους...όχι πια από ένα λειτουργικό΄εμπόδιο, αλλά από την ενσυναίσθηση και την Αγάπη...

Μένει εκεί γύρω, όχι για να τα βοηθήσει, ανοίγοντας τους την πόρτα, γιατί αυτό το ξέρει πια καλά, ότι δεν μπορεί να το κάνει...

Η Αγάπη που νιώθει, όντας ελεύθερο, το κάνει να πετάει εκεί γύρω, για να το δουν και τα άλλα και να πάρουν θάρρος να βγουν...

Αυτή είναι η μόνη βοήθεια που μπορεί να τους δώσει...

Γιατί ξέρει καλά, ότι αν ανοίξει την πόρτα έτσι ξαφνικά για να τα ελευθερώσει, τα περισσότερα που έχουν ξεχάσει ότι πετάνε, θα κρυφτούν ακόμα περισσότερο στο βάθος της φυλακής τους...

Η ενθάρρυνση είναι το μέσον που μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους, που από τις ελλείψεις τους, έχουν ξεχάσει το πιο λειτουργικό και όμορφο μέρος τους, που έχει φτερά...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Georgios
Δημοσιεύσεις: 5156
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 11:38 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Georgios »

Υπάρχουν μέσα στον άνθρωπο τραυματισμένα μέρη, που δεν αποδέχεται, γιατί απλά δεν είναι «καλά», τον οδηγούν σε ανεπιθύμητες συμπεριφορές, που δεν έχουν ούτε λογική, ούτε αγάπη και κυρίως φαίνεται ότι δεν έχουν και αιτίες..
Είναι αυτά τα τραυματισμένα μέρη που δέχτηκαν τις πιο δυσάρεστες επιθέσεις από το περιβάλλον του. Που επικρίθηκαν σαν μη σωστά και ηθικά…Που παραβιάστηκαν και πληγώθηκαν και κρύφτηκαν βαθιά, από την έλλειψη αποδοχής…Και έτσι ξεχάστηκαν!
Κανονικά όλο το κείμενο έπρεπε να μπει σε παράθεση..... Αχ Βασούλα μου, για ακόμα μια φορά θέλω να σου πω πόσο συγκλονιστικά και αληθινά είναι τα λόγια σου....

Μεγάλο κεφάλαιο το συγκεκριμένο.... Γιατί θα μου πεις τα υπόλοιπα δεν είναι????

Σύγκριση, Επίκριση, Επιβεβαίωση, Αποδοχή.....

Και όλα αυτά για ποιο λόγο!!!! Για ποιο λόγο να υπάρχει η ανάγκη όλων αυτών!!!!!

Τουλάχιστον νιώθω ότι όλα αυτά χρειάζεται να τα ρωτήσουμε μέσα μας....

Πρώτα η αναζήτηση να ξεκινάει από τον Κατώτερο Εαυτό μας...

:-( :-( :-(
There's no point in Living if you can't feel the Life!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:ναι Θοδωράκο...έχει και συνέχεια... :)

φαντάσου, λοιπόν, ότι δίπλα στο ανοιχτό κλουβί, υπάρχουν κι άλλα, με άλλα περιστέρια...
Το Ελεύθερο περιστέρι δεν μπορεί, δεν είναι σε θέση να ανοίξει τις πόρτες τους...
Αυτό είναι Ελεύθερο μεν, αλλά πετάει εκεί γύρω από τα άλλα...Η Αγάπη το κάνει να μην μπορεί να πετάξει μακριά τους...όχι πια από ένα λειτουργικό΄εμπόδιο, αλλά από την ενσυναίσθηση και την Αγάπη...

Μένει εκεί γύρω, όχι για να τα βοηθήσει, ανοίγοντας τους την πόρτα, γιατί αυτό το ξέρει πια καλά, ότι δεν μπορεί να το κάνει...

Η Αγάπη που νιώθει, όντας ελεύθερο, το κάνει να πετάει εκεί γύρω, για να το δουν και τα άλλα και να πάρουν θάρρος να βγουν...

Αυτή είναι η μόνη βοήθεια που μπορεί να τους δώσει...

Γιατί ξέρει καλά, ότι αν ανοίξει την πόρτα έτσι ξαφνικά για να τα ελευθερώσει, τα περισσότερα που έχουν ξεχάσει ότι πετάνε, θα κρυφτούν ακόμα περισσότερο στο βάθος της φυλακής τους...

Η ενθάρρυνση είναι το μέσον που μπορούμε να βοηθήσουμε τους άλλους, που από τις ελλείψεις τους, έχουν ξεχάσει το πιο λειτουργικό και όμορφο μέρος τους, που έχει φτερά...


>:d< >:d< >:d<
:-( :-( :-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Πρώτα η αναζήτηση να ξεκινάει από τον Κατώτερο Εαυτό μας...


Γιωργάκη μου >:d< >:d< >:d<

στην ουσία δεν υπάρχει κατώτερος εαυτός...είναι δημιούργημα του "καταστροφέα"...Οι πρώτες αρχές του "καταστροφέα" είναι οι γονείς μας...αφού εκείνοι μας δίνουν το φθαρτό σώμα.

Η Ελεύθερη Βούληση πάνω εκεί στηρίζεται...στο αφού μπορεί να αποφασίσει ο άνθρωπος να αφήσει τον κόσμο του στον δημιουργό που καταστρέφει de facto, το ίδιο εύκολα μπορεί να αποφασίσει να αφήσει τον κόσμο του στον Θεό που δημιουργεί...

Όλα είναι θέμα Απόφασης...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x :x

Vaso έγραψε:Η Αγάπη που νιώθει, όντας ελεύθερο, το κάνει να πετάει εκεί γύρω, για να το δουν και τα άλλα και να πάρουν θάρρος να βγουν...

Αυτή είναι η μόνη βοήθεια που μπορεί να τους δώσει...
:x :x :x :x @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Georgios
Δημοσιεύσεις: 5156
Εγγραφή: 14 Απρ 2010 11:38 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Georgios »

Οι πρώτες αρχές του "καταστροφέα" είναι οι γονείς μας...αφού εκείνοι μας δίνουν το φθαρτό σώμα.
Τι μου είπες τώρα..... Γονείς.... Η μόνιμη πηγή των θεμάτων μας!!!!! Όλα ξεκινάνε από αυτούς και κάποτε θα λέγαμε ότι και τελειώνουν σε αυτούς, Μόνιμο μέλημα μας, η αποδοχή μας από τους γονείς.....

Όμως έως ΕΔΩ..... ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.......
Η Ελεύθερη Βούληση πάνω εκεί στηρίζεται...στο αφού μπορεί να αποφασίσει ο άνθρωπος να αφήσει τον κόσμο του στον δημιουργό που καταστρέφει de facto, το ίδιο εύκολα μπορεί να αποφασίσει να αφήσει τον κόσμο του στον Θεό που δημιουργεί...
Ακόμα όμως και τον δημιουργό που καταστρέφει και γνωρίζουμε την ύπαρξη του, δεν θα πρέπει και να τον αποδεχτούμε συνειδητά ώστε αυτό να μπορέσει να μας δώσει την ώθηση προς τον Θεό της δημιουργίας????? Ώστε να είμαστε δημιουργικοί στον εαυτό μας αλλά και στο περιβάλλον μας....

Εν τέλει είναι αυτό που όπως λες τελικά μας χρειάζεται.....

Απόφαση και Πίστη στον Εαυτό Μας....

:-( @};-
There's no point in Living if you can't feel the Life!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ακόμα όμως και τον δημιουργό που καταστρέφει και γνωρίζουμε την ύπαρξη του
όχι δεν γνωρίζουμε την ύπαρξή του, Γιωργάκη...

Το γνωρίζω την ύπαρξη του καταστροφέα, σημαίνει και ότι τον επιλέγω κιόλας και κάτι τέτοιο δεν μπορώ να καταλογίσω στους ανθρώπους...
Οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν...
Και όσοι προσεγγίζουν αυτήν την γνώση, είναι τόσο νοητική η προσέγγιση, που είναι σαν να μην το ξέρουν μέσα τους...Με υποψίες κινούνται...ότι ναι, μπορεί να είναι και έτσι...

Το να παραδέχομαι και μια άλλη οπτική όμως, δεν σημαίνει ότι έχω μετακινηθεί συναισθηματικά από την δική μου...

ερχομαστε πάλι, λοιπόν, στο θέμα της Πίστης και της Εμπιστοσύνης...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Το να παραδέχομαι και μια άλλη οπτική όμως, δεν σημαίνει ότι έχω μετακινηθεί συναισθηματικά από την δική μου...

ερχομαστε πάλι, λοιπόν, στο θέμα της Πίστης και της Εμπιστοσύνης...
σκεφτόμουν πάνω σ'αυτο ότι θέλει πολύ δουλειά για να γινει αυτη η απαραιτητη για την ωριμότητα μετακινηση.. πολύ πολύ δουλειά που αν δεν έχεις τον τροπο και τη θέληση να βγάλεις τις ρίζες αυτες τελειως είναι σαν να τρώγεσαι με τα ρουχα σου.
όμως η Πίστη και η Εμπιστοσύνη δεν ειναι θέμα δουλειάς αλλά αφήματος αν το έχω αντιληφθεί σωστά. ή και κάτι αλλο που δεν το έχω καταλάβει ακόμα ?.. :eusa-think:
άρα μήπως τελικά τα πράγματα ήθελα να τα βλέπω δύσκολα γιατι το άφημα είναι συναισθηματικος γολγοθάς ως τώρα, μηπως το προσέγγιζα λάθος?
(τώρα που το διαβάζω μου φαινεται ρητορική η ερώτηση, ίσως όχι.)
είναι βέβαια και η κλασσικά διαστρεβλωμένη προτυπάρα που λέει "τα αγαθά κόποις κτώνται" που παίζει κάποιο ρόλο σ'όλα αυτά περι ματαιης προσπάθειας...
σκέψεις @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Βικούλι χρειάζεται να πιστέψεις σε Εσένα και στο ποιός Είσαι, ουσιαστικά και να το εμπιστευθείς αυτό που Είσαι...
Και αυτό δεν γίνεται μόνο με γνώση που προέρχεται από εξωτερική πηγή, όσο κι αν την εμπιστεύεσαι και νιώθεις ότι σου λέει αλήθεια...

το βλέπεις απλά σαν μια άλλη οπτική, γιατί δεν έχεις βιώσει τον καταστροφέα μέσα σου...Τον υποψιάζεσαι...

Μερικοί άνθρωποι μένουν με αυτές τις υποψίες για όλη τους την ζωή και έτσι τις δουλεύουν σε επόμενη...Μέχρι ο εσωτερικός καταστροφέας να μετασχηματιστεί σε Δημιουργικό Θεό...

Ο χρόνος δεν είναι παρά μια γραμμική συνέχεια...δεν υπάρχει χρόνος στην εσωτερική μεταβολή των μπλοκαρισμάτων...
Αλλοι τα διαλύουν με μιάς και αποφασιστικά, γιατί έχουν ωριμάσει μέσα σ' αυτήν την υποψία και άλλοι ακόμα υποψιάζονται...

Είναι σαν να σου φέρνουν δώρο μια τούρτα και εγώ έχω ήδη αντιληφθεί ότι περιέχει μια δηλητηριώδη ουσία.
Εσύ τρως ένα κομματάκι και αμέσως σε πιάνει διάρροια...
Τότε σου λέω, ότι η τούρτα είναι δηλητρηριασμένη...
Και αφού έχεις και το σύμπτωμα, με πιστεύεις...

Τι σύμβαίνει όμως μέσα σου, όταν εξ ανάγκης (πες την κρίση υπογλυκαιμίας) αναγκάζεσαι να ξαναφάς από την ίδια τούρτα?
Αυτό σημαίνει λοιπόν, ότι μπορεί να με πίστεψες ότι η τούρτα είναι δηλητηριασμένη, αλλά η ανάγκη σου σε βάζει να υποψιάζεσαι ότι μπορεί και η στομαχική διαταραχή να προήρθε και από τις μπάμιες πχ. που έφαγες...

Δεν φτάνει λοιπόν να πιστεύεις και να εμπιστεύεσαι εμένα, αλλά να πιστεύεις και να εμπιστεύεσαι κι εσένα...Και αν αυτό προκύψει, να είσαι σίγουρη ότι καμία ανάγκη και καμία δύναμη στον κόσμο δεν θα σε κάνει να ξαναφάς από την τούρτα...
Η γνώση έχει γίνει και συναισθηματικό βίωμα...΄Εχεις νιώσει εσένα κυρίως και στο πως αντιδρά το στομάχι σου όταν του φέρνεις κοντά το οποιοδήποτε βλαβερό υλικό...
Αυτό εμπιστεύεσαι περισσότερο και απο την εξωτερική γνώση...Αυτό που κυρίως έχεις βιώσει μέσα σου, σαν αλήθεια...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Βικούλι χρειάζεται να πιστέψεις σε Εσένα και στο ποιός Είσαι, ουσιαστικά και να το εμπιστευθείς αυτό που Είσαι...
Και αυτό δεν γίνεται μόνο με γνώση που προέρχεται από εξωτερική πηγή, όσο κι αν την εμπιστεύεσαι και νιώθεις ότι σου λέει αλήθεια...

Η γνώση έχει γίνει και συναισθηματικό βίωμα...Αυτό εμπιστεύεσαι περισσότερο και απο την εξωτερική γνώση...Αυτό που κυρίως έχεις βιώσει μέσα σου, σαν αλήθεια...

:x :x :x
:cry: :cry: :cry: πόσο το ένιωσα αυτό... :x :x :x

έπιασα τον εαυτό μου να μην θέλει να αναφέρεται στον Ανώτερο Εαυτό μου σαν τέτοιο αλλά σαν Ψυχή γιατί αυτομάτως ένιωθα οτι εγώ είμαι κατώτερη..υποδεέστερη... Εκείνος το Φως και εγώ η μπίχλα.. απαξίωση κατευθείαν!! @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΟΤΑΝ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

η κλασσικά διαστρεβλωμένη προτυπάρα που λέει "τα αγαθά κόποις κτώνται"
Βικούλι γιατί θεωρείς ότι είναι διαστρεβλωμένο?

Διαστρεβλωμένο ή όχι, είναι Αλήθεια. Τίποτα δεν χαρίζεται.. και όπως λέει και μια παροιμία: "Αν δεν βρέξεις κ@@@, ψάρια δεν θα φας!" :)

Βικούλι χρειάζεται να πιστέψεις σε Εσένα και στο ποιός Είσαι, ουσιαστικά και να το εμπιστευθείς αυτό που Είσαι...
Και αυτό δεν γίνεται μόνο με γνώση που προέρχεται από εξωτερική πηγή, όσο κι αν την εμπιστεύεσαι και νιώθεις ότι σου λέει αλήθεια...
Έτσι είναι... ακριβώς! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”