ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Τασούλη μου, το είδα πως δεν το έχεις καταφέρει, όπως είδα και την Πρόθεσή σου να τελειώνεις μ' αυτήν την άστοχη εντολή!

εδώ είμαστε... >:d< >:d< >:d<

....


....

για να στο θυμίζω στο ενδιάμεσο διάστημα ;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Σε ευχαριστω για αυτο :x @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι μωρέ Τασούλη μου, δεν στο είπα για να μου πεις ευχαριστώ... Εικόνα

απλά γιατί εγώ διαβάζω με τα αυτιά μου και ακούω με τα μάτια μου...δεν ξεφεύγουν τα συναισθήματα που μου μιλανε, πίσω από τις λέξεις σας... Εικόνα να τοχετε κατά νου...δηλαδή....Εικόνα



8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26032
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:
δεν ξέρω πως παλεύται το ανώριμο παιδάκι μας σε μια σχέση,
το ανώριμο παιδάκι, είναι ΠΑΝΤΑ καλοπροαίρετο!!!

αν έγινε κακοπροαίρετο, το έκανε όταν ωρίμασε διανοητικά...

όμως δεν πας ποτέ με την λογική να στηρίξεις μια σχέση...Γιατί το καλοπροαίρετο παιδάκι, γίνεται ο κακοπροαίρετος ενήλικας.


:x :x :x
άουτς... :doh:

πολύ ωραιο το θέμα :x :x :x ότι πρέπει μου ρθε
Vaso έγραψε:όλα όσα βγαίνουν από το στόμα μας, δείχνουν τα συναισθήματά μας και την κατάσταση που επικρατεί μέσα μας...

Και να θυμάστε ότι η Αγάπη δεν είναι αυτό που σαν έμαθαν ότι είναι η αδυναμία...Αυτό είναι θρησκευτική ανοησία, που λέει "γύρνα και το άλλο μάγουλο, όταν σε χτυπήσουν"...
Σαφώς δεν το εννοούσε ο Ιησούς έτσι όπως έφτασε από την ερμηνεία του...
Το είπε, για να δώσει έμφαση, στο ότι δεν χρειάζεται να δικαιολογούμε τον Εαυτό μας, όταν αυτό που λέμε ή που κάνουμε, θυμώνει κάποιους...Η Αγάπη δεν σε κάνει να υποχωρείς από φόβο...σε κάνει όμως να αποχωρείς από τον φόβο...

Δεν θα χρειαστεί να γυρίσετε κανένα μάγουλο, αν η κατάσταση μέσα σας είναι η Αγάπη...Γιατί θα ξέρετε ποιοί είστε εσείς και ποιοί είναι οι άλλοι (εννοώ την κατάσταση στην Συνείδησή τους).
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν το εχουμε λεει ;)) :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Τσακώνεσαι με κάποιον...βγάζεις όλο τον θυμό σου, σε εξοργίζει, το βρίζεις, νιώθεις το αίμα σου να βράζει και όσο εκείνος γίνεται επιθετικός απέναντί σου, τόσο μεγαλώνει και η ανάγκη σου να τον εξοντώσεις.
Δεν έχει σημασία αν φτάσετε στα χέρια...η ανάγκη σου να τον εξοντώσεις είναι μέσα σου εμφανής...Μπορεί να ευχηθείς και να πάθαινε κάτι, πάνω στην οργή σου...΄Εχουν βγει όλα τα "κακά" στοιχεία του εγωισμού...

Και να! Εκεί που τσακώνεστε και λογομαχείτε, πέφτει κάτω νεκρός!

Τότε? τι γίνεται τότε?

Ποιά είναι εκείνη η Δύναμη που μαζεύει σε χρόνο dt ότι έχεις νιώσει και ότι έχεις πει?
Ποιά είναι εκείνη η Δύναμη που σε κάνει να μετανιώνεις και να λυπάσαι για το ότι δεν πρόλαβες να του πεις "σ' αγαπώ, δεν πειράζει..."?

Σκεφτείτε το...
Ενταξει..τωρα με αποτελειωσες!! >:d< >:d< >:d<

Πολλες φορες και μονο που σκεφτομαι οτι τσακωνομαι με καποιον που του εχω πολυ θυμο,(γιατι παντα πριν τσακωθω στη πραξη το κανω σεναριο :D )μετα τον οραματιζομαι 'η νεκρο η' πολυ βαρια χτυπημενο..τοτε μου μαλακωνει τοσο πολυ το συναισθημα που ειχα και το διαπραγματευομαι αλλιως..
Αυτο πιστευω ειναι ενα σοκ που σε κανει να βλεπεις πιο βαθια τη Ψυχη,την Ουσια της καταστασης..να δεις και τη δικη σου πλευρα που συμμετειχε στην εξελιξη του θεματος..
Τωρα ευτυχως μπορω και χωρις σεναριο.. @};-
Ακόμα και αυτό το "σ'αγαπω και δεν σε χρειάζομαι" είναι τόσο απλό και τόσο όμορφο. Θυμάμαι πόσο με φρίκαρε παλιότερα.
Εμενα να δεις Σοφακι... @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από elenaki »

απλά γιατί εγώ διαβάζω με τα αυτιά μου και ακούω με τα μάτια μου...δεν ξεφεύγουν τα συναισθήματα που μου μιλανε, πίσω από τις λέξεις σας... να τοχετε κατά νου...δηλαδή....
Βασουλι μας...το'χουμε,το'χουμε!!! ;;) ;;) ;;)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

:)) :)) :)) :)) >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

στης σχέσεις μου αυτό που έλειπε ήταν η επικοινωνία και δεν εννοώ την επιφάνειακή γιατί και εγώ νόμιζα ότι επικοινωνούσα αλλά υπάρχουν κάποιες στιγμές που καταφέρνω να βγαίνω από την προσωπικότητα και τον εγωισμό και καθώς κάνω ένα flash back βλέπω κάποιες αλήθειες κάθε φορά.
σε αυτές της στιγμές έρχεται η αλήθεια να καταρίψει πολλές ψευδεσθήσεις που είχα για τον εαυτό μου
πάντα πίστευα για μένα ότι είμαι ανοιχτός άνθρωπος στης σχέσεις μου αλλά αυτό ήταν μία ακόμα ψευδέσθηση γιατί μέσα μου έχω παγώσει πολλά συναισθήματα με τα χρόνια και πάντα ο φόβος της κριτικής με κρατούσε στο να μην ανοίγομαι στης σχέσεις μου ,οπότε για ποιά επικοινωνία μιλάμε :?
τα σενάρια δε που έκανα ατελείωτα ,τα συμπεράσματα που έβγαζα πρίν κάν ακούσω τον άλλον και αυτά πολλά
όταν δεν ξέρεις τον εαυτό σου και δεν βλέπεις τα δικά σου συναισθήμτα είναι ο εύκολος δρόμος να κρίνεις και να κατηγορείς τους άλλους και συνήθως ασυνείδητα μισούμε όσους μας καθρευτίζουν κομμάτια του εαυτού μας που δεν έχουμε δεί και δεν θέλουμε να αποδεχτούμε οτι υπάρχουν μέσα μας.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννάκι μου, αυτό δεν μαθαίνουμε?

σχέσεις του ποδαριού, για να κάνουμε μια οικογένεια?

ποιός μας δίδαξε να εκφράζουμε τα συναισθήματα μας?
ποιός μας δίδαξε να εμπιστευόμαστε τον Εαυτό μας και τους άλλους?
ποιός μας δίδαξε να αγαπάμε χωρίς να περιμένουμε κάτι?
ποιός μας δίδαξε ότι δεν θα τιμωρηθούμε, αν παρακούσουμε αυτό που μας εξουσιάζει?
ποιός μας δίδαξε την ενθάρρυνση?
ποιός μας δίδαξε ότι οι ανάγκες μας δεν είναι αυτές που θέλουν οι γονείς μας?
ποιός μας δίδαξε ότι σεβασμός στους γονείς δεν σημαίνει να γίνομαι σαν την μητέρα μου και τον πατέρα μου?

ποιός?

Εκπαιδεύουμε τον Εαυτό μας από την Αρχή, λοιπόν...

Το παρελθόν πολυτιμο, αλλά τώρα πάμε αλλιώς να βρούμε την Ζωή...Με θάρρος και όχι με υπονοούμενα...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε: Εκπαιδεύουμε τον Εαυτό μας από την Αρχή, λοιπόν...

Το παρελθόν πολυτιμο, αλλά τώρα πάμε αλλιώς να βρούμε την Ζωή...Με θάρρος και όχι με υπονοούμενα...
Αρκετα με τα παλια! Παμε τωρα να χτησουμε την Ζωη μας! :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θοδωράκος την 25 Σεπ 2012 5:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Εκπαιδεύουμε τον Εαυτό μας από την Αρχή, λοιπόν...

Το παρελθόν πολυτιμο, αλλά τώρα πάμε αλλιώς να βρούμε την Ζωή...Με θάρρος και όχι με υπονοούμενα...
:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

τι να πρωτοσχολιάσω από αυτά που είπατε??? με είδα σε πολλές γραμμές και μάλιστα βιωμένα πρόσφατα.. είναι πράγματι πολύ δύσκολο όταν κυριεύεσαι από το συναίσθημα του θυμού να καταφέρεις να μείνεις σε αυτό με σεβασμό και μετά να προχωρήσεις προς τα μέσα για να δεις που χτύπησε σε εσένα και να παραδεχτείς οτι δεν έφταιγε ο άλλος και ας νόμιζες οτι είχες τα χίλια δίκια.. και αν μπορέσεις μετά αυτό να το μοιραστείς και με τον σύντροφο σου χωρίς να του καταλογίζεις ευθύνες και δεν επικρατήσει ο εγωισμός που εξακολουθεί να καιροφυλακτεί γίνεται μια υπέροχη εμπειρία.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Το να καταδείχνεις στον άλλον τα ελαττώματά του, δεν είναι αυτή η βοήθεια που χρειάζεται…Το να τον ενθαρρύνεις όμως, με ευγένεια και σεβασμό, να τα παρατηρήσει μόνος του και να πάει παραπέρα, πιο βαθιά στην Ψυχή του, σημαίνει ότι εσύ έχεις ήδη αναγνωρίσει τις δικές σου ποιότητες…Σημαίνει ότι γνωρίζεις και τα «καλά» και τα «κακά» στοιχεία που υπάρχουν μέσα σε έναν άνθρωπο…
Βασούλα έγραψε:Να δημιουργείς στον άλλον προϋποθέσεις να εκφράζει τα χαρίσματά του, σημαίνει ότι δεν προσπερνάς τα ελαττώματα…Δεν τον συγχωρείς για τα ελαττώματα, τον αγαπάς για τα χαρίσματα του…Και έχει μεγάλη διαφορά…Γιατί στην πρώτη περίπτωση τον αγαπάς όντας αδύναμος, στην δεύτερη περίπτωση τον αγαπάς, όντας δυνατός!
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”