ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Kάθε άνθρωπος πάνω στην Γη, έχει μέσα του «καλά» και «κακά» στοιχεία…

Όταν λέω «καλά» και «κακά», εννοώ πάντα εκείνες τις ποιότητες που έχουν διαμορφώσει το «εγώ» του, σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον και εκείνες που είναι στην Ψυχή του από ένα αρχέγονο ΄Ηθος…


Το «εγώ» υποστηρίζεται συνήθως από «κακά» στοιχεία…Φιλοδοξία, ανταγωνισμός, σύγκριση, αλαζονεία, αδιακρισία, φθόνος, εξυπνάδα, πονηριά, όλα εκείνα που έχουν δημιουργήσει έναν ιδιοτελή μηχανισμό συμπεριφορών, είναι ποιότητες που έχουν διαμορφώσει και τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Τον έχουν προετοιμάσει να βγει στην αρένα της ζωής, για να πολεμήσει με τους άλλους ανθρώπους σώμα με σώμα.

Η Ψυχή από την άλλη, εκφράζεται μέσα στην αγάπη, την ανιδιοτέλεια, την συμπόνια, την ταπεινότητα, την διακριτικότητα, την ισότητα, την ευφυΐα, την ενότητα…

΄Οσοι άνθρωποι εργάζονται με τον Εαυτό τους, όσοι τον μαθαίνουν βαθύτερα, γνωρίζουν ότι οι εγωιστικές «ποιότητες» χρειάζεται να παραμεριστούν…Να εκφραστούν οι Ψυχικές ποιότητες…Αυτές αναζητούν…Δεν παραγνωρίζουν το γεγονός ότι έχουν και τα δύο…Δεν παραπλανούνται με την ιδεαλιστική μεριά της ηθικής…Δηλαδή πως θα έπρεπε να είναι, χωρίς να φτάσουν στο πως έγιναν. Αναζητούν το Δρόμο, που την πορεία του χαράζει η Αλήθεια, και στέκονται με ταπεινότητα και σεβασμό σε όλες εκείνες τις αληθινές ανάγκες ενός ανθρώπινου ΄Οντος, που δεν εκφράστηκαν, που δεν τους επιτράπηκε να εκφραστούν με δημιουργικό τρόπο και βάρυναν τον εσωτερικό τους κόσμο με σκιές.

΄Οσοι δεν αναζητούν τον Αληθινό τους Εαυτό, εκφράζουν και τα «καλά» και τα «κακά» στοιχεία τους εναλλάξ…
Κανένας άνθρωπος στην Γη δεν είναι μόνο «κακός» ή μόνο «καλός»…Κανένας δεν είναι μόνο δειλός ή μόνο θαρραλέος…
΄Ολοι έχουν και τα δύο…

Πολλές φορές είχα αναρωτηθεί, πως γίνεται να εκφράζονται και τα δύο σε έναν άνθρωπο, ποια είναι αυτή η δύναμη που τον κάνει να εκφράζει ότι πιο όμορφο έχει μέσα του και ποια είναι αυτή η αδυναμία που τον κάνει να εκφράζει ότι πιο διαστρεβλωμένο υπάρχει μέσα του…

Παρατηρούσα τις σχέσεις των ανθρώπων…

΄Εβλεπα πως οι ψυχικές ποιότητες σ’ έναν άνθρωπο, εκφράζονταν ανάλογα με τις επιδράσεις των άλλων…
Τις περισσότερες φορές όμως, επειδή αυτοί οι άλλοι ήταν άνθρωποι με εγωιστικές ποιότητες, δημιουργούσαν και το κατάλληλο περιβάλλον, για να βγάλει κάποιος τα «κακά» στοιχεία του.
Ετσι, ο ένας με τον άλλον, παρασυρόταν στην έκφραση του εγωισμού…

΄Οσο το παρατηρούσα, τόσο πιο αληθινό γινόταν…

Τώρα το ξέρω…


Ο γονιός, ο σύντροφος, ο φίλος, είναι εκείνη η επιρροή, που επιδρά στον άνθρωπο και τον «μεταλλάσσει» από στιγμή σε στιγμή, όσο δεν γνωρίζει τον Εαυτό του, δημιουργώντας και τις προϋποθέσεις να εκφράσει τα «καλά» ή τα «κακά» του στοιχεία…

Μέχρι να μπορέσει κανείς να ισορροπήσει στην Ψυχή του, να έχει διαπεράσει τον εγωιστικό του μηχανισμό, και τις συμπεριφορές του και να καταφέρει να μείνει ακέραιος στις αρχέγονες ποιότητες, οι επιδράσεις των άλλων είναι εμφανείς.

Δύο σύντροφοι πχ. που αγαπιούνται, στην αρχή εκφράζουν τα «καλά» τους στοιχεία…Στην συνέχεια όμως, ο ένας ανταγωνίζεται τον άλλον, δυστυχώς αυτό έμαθαν να είναι οι άνθρωποι, συγκρίσιμοι και ανταγωνιστικοί…Η επιρροή του ενός στον άλλον θα δράσει αποτελεσματικά σε αυτό που θα εκφραστεί στην σχέση τους με τους άλλους, αλλά και με τον Εαυτό τους.
Αν ο ένας επιδρά με την συμπεριφορά του στα «κακά» στοιχεία, τότε ο άλλος, χωρίς να το πάρει είδηση, θα τα εκφράσει σε όλους τους τομείς της ζωής του.

Συνήθως όλοι οι άνθρωποι χρειάζονται ενθάρρυνση, μέχρι να κατακτήσουν τις ισορροπίες τους.
Αν επιδράμε στα «καλά» στοιχεία τους, μέσω της ενθάρρυνσης, της αγάπης και του θάρρους, τότε δημιουργούμε τις προϋποθέσεις να αναπτυχθούν στην συνείδησή τους, ψυχικές ποιότητες που ούτε οι ίδιοι φαντάστηκαν πως έχουν…

Δυστυχώς στις σχέσεις, αυτό δεν συμβαίνει…Ειδικά όταν και οι δύο άνθρωποι δεν έχουν ιδέα για το τι έχουν μέσα τους και πόσο επηρεάζουν ο ένας τον άλλον...

Αν καταφέρουμε και βοηθήσουμε τον άλλον να εκφράσει τα «καλά» του στοιχεία, τότε ο Θεός μέσα μας γελάει…Αν καταφέρουμε να επικεντρωθούμε στις αρχέγονες ποιότητες που ένας άνθρωπος έχει μέσα στην Ψυχή του, τότε υπάρχει η ελπίδα, να του ανοίξουμε μέσα του τον «χώρο» του Θεού…
Αν δεν τα καταφέρουμε, καλύτερα είναι να προσπεράσουμε…

Το να καταδείχνεις στον άλλον τα ελαττώματά του, δεν είναι αυτή η βοήθεια που χρειάζεται…Το να τον ενθαρρύνεις όμως, με ευγένεια και σεβασμό, να τα παρατηρήσει μόνος του και να πάει παραπέρα, πιο βαθιά στην Ψυχή του, σημαίνει ότι εσύ έχεις ήδη αναγνωρίσει τις δικές σου ποιότητες…Σημαίνει ότι γνωρίζεις και τα «καλά» και τα «κακά» στοιχεία που υπάρχουν μέσα σε έναν άνθρωπο…

Για να δείξεις στον άλλον ποιός είναι, χρειάζεται πρώτα να ξέρεις να το κάνεις όμορφα ...
Γνωρίζοντας ότι πιο εύκολα επικρίνεις, παρά αγαπάς…
μεγαλύτερη σημασία στον Δρόμο δεν είναι να σου δείχνουν οι άλλοι τα λάθη σου, αλλά να σε οδηγούν να τα ανακαλύπτεις μόνος σου...Τότε μόνο μπορούμε να μιλαμε για μια μελλοντική συνειδητοποίηση....

Να δημιουργείς στον άλλον προϋποθέσεις να εκφράζει τα χαρίσματά του, σημαίνει ότι δεν προσπερνάς τα ελαττώματα…Δεν τον συγχωρείς για τα ελαττώματα, τον αγαπάς για τα χαρίσματα του…Και έχει μεγάλη διαφορά…Γιατί στην πρώτη περίπτωση τον αγαπάς όντας αδύναμος, στην δεύτερη περίπτωση τον αγαπάς, όντας δυνατός!

Είναι διαφορετικό να μοιράζεσαι με τον άλλον συναισθήματα, από το να του λες ότι σε έβλαψε με την συμπεριφορά του...
Η Συγχώρεση δεν έχει να κάνει με την αδυναμία που φαντάζεσαι πως έχει ο άλλος, αλλά με την Δύναμή σου…Είναι μια βαθιά ποιότητα Ειρήνης και Ενότητας, στο Είναι σου…που δεν έχει χώρο για «εχθρούς» που συγχωρούνται…Αυτό είναι μια θρησκευτική ανοησία…

Η Ηθική Τελείωση της Συνείδησής μας περνάει πρώτα από τον δρόμο των επιδράσεων...Το να μείνεις ακέραιος στις Ψυχικές Ποιότητες, σημαίνει ότι δεν τις έχεις αναγνωρίσει μόνο στον Εαυτό σου, αλλά σε όλους!

Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει, πρόσεχε τις συναναστροφές σου, όσο βρίσκεσαι σε μη ακεραιότητα…Πρόσεχε τις επιδράσεις…Να ξέρεις ποιος είσαι, σημαίνει ότι έχεις ανακαλύψει ποιος γίνεσαι όταν είσαι μαζί με κάποιον άλλον…
Μετά, θα κοιτάς πως γίνεται και αυτός μαζί σου, για να γνωρίζεις που επιδράς εσύ...


Δεν φτάνει μόνο να αγαπάς και να σε αγαπούν…Χρειάζεται αυτή η Αγάπη να σας εξυψώνει έως τα βάθη της Ψυχής σας.

Και ο ποιητής λέει…

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.
Κωνσταντίνος Καβάφης



Εσείς πως το βλέπετε?


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ολο το κειμενο ειναι μια Αληθεια.. @};-

Να δημιουργείς στον άλλον προϋποθέσεις να εκφράζει τα χαρίσματά του, σημαίνει ότι δεν προσπερνάς τα ελαττώματα…Δεν τον συγχωρείς για τα ελαττώματα, τον αγαπάς για τα χαρίσματα του…Και έχει μεγάλη διαφορά…Γιατί στην πρώτη περίπτωση τον αγαπάς όντας αδύναμος, στην δεύτερη περίπτωση τον αγαπάς, όντας δυνατός!

Είναι διαφορετικό να μοιράζεσαι με τον άλλον συναισθήματα, από το να του λες ότι σε έβλαψε με την συμπεριφορά του...
Η Συγχώρεση δεν έχει να κάνει με την αδυναμία που φαντάζεσαι πως έχει ο άλλος, αλλά με την Δύναμή σου…Είναι μια βαθιά ποιότητα Ειρήνης και Ενότητας, στο Είναι σου…που δεν έχει χώρο για «εχθρούς» που συγχωρούνται…Αυτό είναι μια θρησκευτική ανοησία…

Η Ηθική Τελείωση της Συνείδησής μας περνάει πρώτα από τον δρόμο των επιδράσεων...Το να μείνεις ακέραιος στις Ψυχικές Ποιότητες, σημαίνει ότι δεν τις έχεις αναγνωρίσει μόνο στον Εαυτό σου, αλλά σε όλους!

Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει, πρόσεχε τις συναναστροφές σου, όσο βρίσκεσαι σε μη ακεραιότητα…Πρόσεχε τις επιδράσεις…Να ξέρεις ποιος είσαι, σημαίνει ότι έχεις ανακαλύψει ποιος γίνεσαι όταν είσαι μαζί με κάποιον άλλον…
Μετά, θα κοιτάς πως γίνεται και αυτός μαζί σου, για να γνωρίζεις που επιδράς εσύ...

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23452
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ποσο δικαιο εχεις...

Πριν λιγες μερες, μεσα σε εναν καυγα, κατεκρηνα τον συντροφο μυ για καποια ελλατωματα που νωμιζω πως εχει. Μεσα μου αισθανομουν ομως οτι δεν το εκανα επειδη ηθελα "το καλο του", αλλα επειδη ηθελα να τον "φτιαξω" οπως ηθελα εγω. Ηδη απο την πρωτη στιγμη αισθανομαι ασχημα, και πως με αυτην μου την κινηση πηγα την σχεση μας "πισω".

Απο την αλλη, χρειαζοταν ο καυγας, για να θεσω καποια ορια δικα μου στην σχεση και στην ενεργεια μου. Ισως τελικα ειπα πολλα.

Ελπιζω μονο να μην προκαλεσα καποια ζημια με ολο αυτο...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Από τη δική μου εμπειρία θα πω ότι αρκεί ένας και μόνο Άνθρωπος να έχει Πίστη στην Αρχέγονη Δυναμική ενός ανθρώπου για να τον βοηθήσει να στραφεί με Σεβασμό στον Εαυτό του και να Θελήσει να αφεθεί στην "μαγεία" της μετουσίωσης...σ΄αυτήν την ευλογία της Εσωτερικής Αλχημείας με την οποία μας προίκησε ο Θεός, σ' αυτήν που μας μεταλλάσει από ανθρωπάκους σε Ανθρώπους.

Ναι υπάρχει η "μαγεία" αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι οι μάγοι της Ζωής μας είμαστε Εμείς οι ίδιοι. Το μαγικό ραβδί δεν βρίσκεται στο χέρι που βλέπουμε με τα μάτια μας αλλά σ΄αυτό που "βλέπουμε" και μας κρατά τρυφερά και σταθερά μέσα στην καρδιά μας. Και τότε θα είμαστε σε θέση να διακρίνουμε ότι δεν είμαστε πια οι ασυνείδητοι υπηρέτες των παθών μας αλλά πολεμιστές στην Υπηρεσία του Θεϊκού Σχεδίου.

Αυτή η Πίστη είναι καταλυτική, δυναμοποιεί μια αλχημική διαδικασία εσωτερικού μετασχηματισμού που "μεταμορφώνει" την τακτική αντίδρασης εξωτερικής αλλά και εσωτερικής σε αυτή της Δράσης.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να ξεκαθαρίζουμε τη δική μας πρόθεση σε κάθε βήμα για να μπορούμε να εστιάζουμε στη σωστή κατεύθυνση, γιατί καμιά φορά επιμένουμε να κοιτάζουμε εκεί που "θέλουμε" ή που νομίζουμε ότι θέλουμε... καμιά φορά μας δείχνουν το Άνθος και εμείς κοιτάζουμε τα αγκάθια, έτσι από ξεροκεφαλιά. Χρειάζεται να συνειδητοποιήσουμε ποιόν εξυπηρετεί τελικά αυτή η ξεροκεφαλιά μας...ποιός είναι ο δυνάστης μας και ποιού πληγή γινόμαστε...



Μόνο γιατί τα μάτια σου με κύτταξαν
με την ψυχή στο βλέμμα,
περήφανα στολίστηκα το υπέρτατο
της ύπαρξής μου στέμμα,
μόνο γιατί τα μάτια σου με κύτταξαν.
Μαρία Πολυδούρη


@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
juliaL.
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012 11:02 am

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από juliaL. »

Πόσο εύκολο είναι να κατηγορείς τον άλλο για τα λάθη εκείνα που κάνει
και επηρρεάζουν τη δική σου ζωή, πόσες φορές δεν νιώθεις αδικημένος, πόσες φορές
δεν έχεις περιμένει τη δικαίωση, στη γωνία, σαν τιμωρός και νιώθεις αγαλλίαση μόνο όταν
επιβεβαιώνεσαι για να του πεις "είδες που στα ΄λεγα". Ε! Αυτό είναι το εύκολο, το καθημερινό, το αναμενόμενο
κομμάτι κάθε ανθρώπου. Το άλλο κομμάτι που πρέπει να δουλέψεις είναι το ζόρι. Να ξετινάξεις από πάνω σου
όλα τα πρέπει και τα δήθεν που σου εμφυτεύσανε, να βρεις τον εαυτό σου και να πορευτείς.
Πρέπει να βγάλεις το "εγώ" και το "θέλω" για να δεις ποιος είσαι.....Τότε δίνεις το χέρι στον σύντροφό σου
να πορευτείτε μαζί. Τότε παίρνεις τα παιδάκια σου και προσπαθείς να τους δέιξεις τον τρόπο για να "ξεδιπλωθούν".
Μέχρι τότε θέλει δουλειά!! ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελπιζω μονο να μην προκαλεσα καποια ζημια με ολο αυτο...
Θοδωράκο η "ζημιά" δεν είναι ποτέ μόνιμη...
Δεν χάνονται τα στοιχεία της Ψυχής μέσα σε έναν καβγά...

Αυτό που μπορεί να γίνει, είναι να απογοητευθείτε ο ένας με τον άλλον και να μην ανθίσουν οι δυνατότητες του ψυχικού ανοίγματος.

Ο άλλος όταν επικρίνεται, μαζεύεται, προφυλάγεται στην Ψυχή του, όταν δεν έχει μάθει να είναι ακέραιος στην επίκριση...

Τα όρια του αυτοσεβασμού δεν αναχαιτίζουν την ασέβεια από κάθε άλλον, αλλά την ασέβεια προς τον Εαυτό μας...

Δεν χρειάζεται, όταν υπάρχει ο Αυτο-σεβασμός, να πεις στον άλλον τι δεν επιτρέπεις...Το παίρνει είδηση από την δική σου ακεραιότητα, όταν δεν πηγαινοφέρνεις τα όρια, ανάλογα με τις διαθέσεις σου...

Μην ελπίζεις να μην προκάλεσες ζημιά μονο, εργάσου για να επαναφέρεις την Εμπιστοσύνη...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μόνο που χρειάζεται είναι να ξεκαθαρίζουμε τη δική μας πρόθεση σε κάθε βήμα για να μπορούμε να εστιάζουμε στη σωστή κατεύθυνση, γιατί καμιά φορά επιμένουμε να κοιτάζουμε εκεί που "θέλουμε" ή που νομίζουμε ότι θέλουμε...
Ναι Λιζάκι μου... >:d< >:d< >:d<
Η Αλήθεια μεταξύ του θέλω και του νομίζω ότι θέλω, βρίσκεται μόνο στον Αυτοσεβασμό μας και όχι στις διαθέσεις της κάθε στιγμής.

Κάποιες στιγμές που είμαστε χαλαροί και όλα είναι όμορφα, μαζεύουμε αυτά τα όρια του Αυτο-σεβασμού, τα καταλύουμε...
και έτσι και ο άλλος μπερδεύεται, με το τι του επιτρέπουμε και τι όχι...Κυρίως μπερδεύεται ο Εαυτός μας όμως.. Η σύγχυση δεν προκαλείται μόνο έξω μας...έχει συμβεί απείρως πιο ισχυρά μέσα μας πρώτα...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

και νιώθεις αγαλλίαση μόνο όταν
επιβεβαιώνεσαι για να του πεις "είδες που στα ΄λεγα".
Τζουλια μου, έχεις σκεφτεί γιατί ένας άνθρωπος το χρειάζεται αυτό, τόσο πολύ?

΄Εχω δει σε σχέσεις που έχουν διαλυθεί, να περιμένει ο ένας (συνήθως αυτός που νιώθει αδικημένος) να πάθει κάτι άσχημο ο άλλος, για να νιώσει χαρά...
Η χαρά της επιβεβαίωσης που λέει "είδές τι έπαθες, χωρίς εμένα? χωρίς να με ακούς?"

δεν είναι τραγικό?

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31556
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Να δημιουργείς στον άλλον προϋποθέσεις να εκφράζει τα χαρίσματά του, σημαίνει ότι δεν προσπερνάς τα ελαττώματα…Δεν τον συγχωρείς για τα ελαττώματα, τον αγαπάς για τα χαρίσματα του…Και έχει μεγάλη διαφορά…Γιατί στην πρώτη περίπτωση τον αγαπάς όντας αδύναμος, στην δεύτερη περίπτωση τον αγαπάς, όντας δυνατός!
και αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό σημείο, εκεί την πάτησα με τον σύντροφο μου, ήθελα να νοιώσω γρήγορα γρήγορα ότι είμαι καλά μέσα σε αυτή την σχέση καθώς μέσα μου έπαιζαν, η εικόνα, η σχέση για πάντα, ο γάμος, το ανήκω, η εγωική σπουδαιότητα να έχεις ένα σύντροφο να σου ταιριάζει,

περνώντας λοιπόν απο τον πόλο του ο άλλος είναι στην απέξω γιατί δεν είναι αρκετά πνευματικός, έπεσα με τα μούτρα στον άλλο πόλο που χωρίς διάκριση, ταπεινότητα και ειλικρίνεια έβλεπα μόνο χαρίσματα, προσπέρασα τα ελαττώματα....δημιουργώντας τις βάσεις να μην υπάρχει στην σχέση αυτοσεβασμός, να ακούω τις ανάγκες μου, να στηριζώ την ακεραιότητα μου.

αυτό λοιπόν είναι πολύ σημαντικό, αυτή η ισορροπία, και νομίζω ότι προκύπτει όταν ανακαλύπτεις ότι μπορείς και να μην έχεις ανάγκη τον άλλον εξαρτητικά όταν είσαι μέσα στον Εαυτό σου,
τότε μπορείς να βλέπεις τα χαρίσματα του χωρίς να τα έχεις ανάγκη για να στολίσουν την εικόνα σου και να βλέπεις και τα ελαττώματα του χωρίς να νομίζεις ότι θα βλάψουν την εικόνα σου και την εξάρτηση σου,
ωράια νοιώθεις έτσι ελέυθερα, :)

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Φωτεινούλα, αυτό είναι το Α και το Ω σε μια σχέση...
αυτή η ισορροπία, και νομίζω ότι προκύπτει όταν ανακαλύπτεις ότι μπορείς και να μην έχεις ανάγκη τον άλλον εξαρτητικά όταν είσαι μέσα στον Εαυτό σου,
μέχρι τότε όμως, υπάρχει η καλοπροαίρετη διάθεση και η κακοπροαίρετη διάθεση να βιώνεις την συντροφική σου σχέση...

υπάρχουν δηλαδή, άνθρωποι που τα βλέπουν όλα με μη θετικό τρόπο και στα ρίχνουν στην μούρη, τάχα με ευγενικό (πλην όμως, αλαζονικό) τρόπο...

του στυλ

"έλα χρυσό μου, δεν πειράζει που είσαι δειλός..."

ενώ θα μπορούσαν να είχαν πει

"φυσικά και έχεις θάρρος να το κάνεις αυτό..."

δεν χρειάζεται να είσαι αφυπνισμένος για να επιδράς στον άλλον με θετικό τρόπο...Αρκεί να είσαι καλοπροαίρετος...


Φυσικά όσο δουλεύεις με τον Εαυτό σου θα φτάσεις και στην αλήθεια που αναφέρεις...

Τι γίνεται όμως με χιλιάδες άλλους ανθρώπους που δεν δουλεύουν με τον Εαυτό τους?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31556
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:
δεν χρειάζεται να είσαι αφυπνισμένος για να επιδράς στον άλλον με θετικό τρόπο...Αρκεί να είσαι καλοπροαίρετος...


Φυσικά όσο δουλεύεις με τον Εαυτό σου θα φτάσεις και στην αλήθεια που αναφέρεις...

Τι γίνεται όμως με χιλιάδες άλλους ανθρώπους που δεν δουλεύουν με τον Εαυτό τους?

:x :x :x
δεν ξέρω..., είναι βαθιά η προβολή των γονέων στον σύντροφο και μαζί με αυτό και όλη η ανωριμότητα, η μνησικακία, ο ανταγωνισμός, οι απαιτήσεις,
χαλάνε οι σχέσεις πριν καν ξεκινήσουν, εγώ χώριζα μέσα μου στην αρχή σχεδόν κάθε ημέρα, μετά πήγαμε στον κάθε μήνα και πάει λέγοντας,
ακόμα και ο έρωτας, αυτή η πηγαία χαρά να παραδίνεσαι χωρίς όρους και να βιώνεις, χάνεται πολύ γρήγορα,
δεν ξέρω πως παλεύται το ανώριμο παιδάκι μας σε μια σχέση, χωρίς να αναγνωρίζεις έστω και λίγο το μέσα μου εστιάζοντας μονάχα στο έξω σου
κάθε τι καλοπροαίρετο χάνεται μπορεί να χαθεί μέσα σε λεπτά και να γίνει αρένα...

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω πως παλεύται το ανώριμο παιδάκι μας σε μια σχέση,
το ανώριμο παιδάκι, είναι ΠΑΝΤΑ καλοπροαίρετο!!!

αν έγινε κακοπροαίρετο, το έκανε όταν ωρίμασε διανοητικά...

όμως δεν πας ποτέ με την λογική να στηρίξεις μια σχέση...Γιατί το καλοπροαίρετο παιδάκι, γίνεται ο κακοπροαίρετος ενήλικας.


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31556
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

όμως δεν πας ποτέ με την λογική να στηρίξεις μια σχέση...Γιατί το καλοπροαίρετο παιδάκι, γίνεται ο κακοπροαίρετος ενήλικας.
ναι ναι όντως!

@};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Κάποιες στιγμές που είμαστε χαλαροί και όλα είναι όμορφα, μαζεύουμε αυτά τα όρια του Αυτο-σεβασμού, τα καταλύουμε...
και έτσι και ο άλλος μπερδεύεται, με το τι του επιτρέπουμε και τι όχι...Κυρίως μπερδεύεται ο Εαυτός μας όμως.. Η σύγχυση δεν προκαλείται μόνο έξω μας...έχει συμβεί απείρως πιο ισχυρά μέσα μας πρώτα...
ναι, αυτό μου είναι πολύ γνώριμο. Σ΄αυτό ακριβώς το σημείο ίσως χρειάζεται η αφοσίωση στον Εαυτό μας και τον Αυτοσεβασμό μας μέχρι να γίνει εδραιωμένη ακεραιότητα.

Υπέροχο θέμα! >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΠΙΡΡΟΕΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

΄Οσοι άνθρωποι εργάζονται με τον Εαυτό τους, όσοι τον μαθαίνουν βαθύτερα, γνωρίζουν ότι οι εγωιστικές «ποιότητες» χρειάζεται να παραμεριστούν…Να εκφραστούν οι Ψυχικές ποιότητες…Αυτές αναζητούν…Δεν παραγνωρίζουν το γεγονός ότι έχουν και τα δύο…Δεν παραπλανούνται με την ιδεαλιστική μεριά της ηθικής…Δηλαδή πως θα έπρεπε να είναι, χωρίς να φτάσουν στο πως έγιναν. Αναζητούν το Δρόμο, που την πορεία του χαράζει η Αλήθεια, και στέκονται με ταπεινότητα και σεβασμό σε όλες εκείνες τις αληθινές ανάγκες ενός ανθρώπινου ΄Οντος, που δεν εκφράστηκαν, που δεν τους επιτράπηκε να εκφραστούν με δημιουργικό τρόπο και βάρυναν τον εσωτερικό τους κόσμο με σκιές.
Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει, πρόσεχε τις συναναστροφές σου, όσο βρίσκεσαι σε μη ακεραιότητα…Πρόσεχε τις επιδράσεις…Να ξέρεις ποιος είσαι, σημαίνει ότι έχεις ανακαλύψει ποιος γίνεσαι όταν είσαι μαζί με κάποιον άλλον…
Μετά, θα κοιτάς πως γίνεται και αυτός μαζί σου, για να γνωρίζεις που επιδράς εσύ...
@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”