ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

τα χαρίσματα που θέλουμε να έχει ο σύντροφός μας, στην ουσία είναι μόνο εξαιτίας του εγωισμού μας

πάντα ήθελα ο σύντροφος μου να έχει "πνευματικά" χαρίσματα, όπως τα είχα χαρακτηρίσει εγω για την εικόνα μου πνευματικά
όταν κάποια στιγμή βγήκα, έστω και για μια ματιά απο το πρίσμα του εγωισμού, "είδα" για πρώτη φορά ότι ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του μοναδικά χαρίσματα που ανθίζουν την ψύχη του :)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Θυμάσαι, Φωτεινούλι, όταν πρωτοσυναντηθήκαμε και σε ρώτησα "τι σημαίνει πνευματικός"?
Με κοίταγες με κάτι μάτια να!!

:)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Fotinoula »

την γνωστή ματιά! :)) :)) :))

αν θυμάμαι λέει! :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μπορεί να είναι γεμάτος χαρίσματα, αλλά εμείς δεν θα βρίσκουμε ικανοποίηση, γιατί αν δεν είμαστε δεκτικοί, δεν θα μπορέσουμε να επωφεληθούμε ούτε ακόμα κι αν ήταν ο Ιησούς σύντροφός μας...(κυριως αυτός )

Η σχέση με έναν άνθρωπο, δεν είναι σαν να φτιάχνουμε φρικασε, που θέλουμε τα συγκεκριμένα υλικά...Που και τότε ακόμα, το φρικασέ δεν θα γίνει ποτέ νόστιμο, αν το φτιάξουμε απλά για να φάμε...

Θέλει μεγαλύτερη υπομονή, άνοιγμα και αγάπη, απ' ότι φανταζόμαστε...

το κρατάω αυτό προς επεξεργασία

Βασούλα ευχαριστώ για της τηγανιές ,φαίνεται ήταν η ώρα του :* >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Δωρα έγραψε: περασα απο πολλες φασεις!στην αρχη οχι δεν μπορουσα να βοηθηθω γιατι δεν μπορουσα να τα αναγνωρισω στον Κωστα,ειχα απιστευτες αντιστασεις να τον δω με τα ματια της Ψυχης μου, καποιες απο τις εκδηλωσεις του τις θεωρουσα κιολας οτι εξεφραζαν ανθρωπο αδυναμο.......!δεν μπορουσα καν να νιωσω την βαθυτερη αναγκη μου για την οποια ειμαι μαζι του....!τωρα ναι....αναδυονται και με βοηθανε πολυ!!ειναι η ισορροπια μου!
:x :x :x :x
Vaso έγραψε:Η επίγνωση, λοιπόν, είναι, ότι όσα χαρίσματα και να έχει ο σύντροφός μας, κανένα δεν θα βλέπουμε, αν εστιάζουμε στην "εικονα" μας!

τα χαρίσματα που θέλουμε να έχει ο σύντροφός μας, στην ουσία είναι μόνο εξαιτίας του εγωισμού μας, αφού δεν μπορούμε να τα αναγνωρίσουμε σαν χαρίσματα, από ΄την αρχή...

Δεν φταίει ο σύντροφος μας, γι' αυτό...

Μπορεί να είναι γεμάτος χαρίσματα, αλλά εμείς δεν θα βρίσκουμε ικανοποίηση, γιατί αν δεν είμαστε δεκτικοί, δεν θα μπορέσουμε να επωφεληθούμε ούτε ακόμα κι αν ήταν ο Ιησούς σύντροφός μας...(κυριως αυτός :D )

Θέλει μεγαλύτερη υπομονή, άνοιγμα και αγάπη, απ' ότι φανταζόμαστε...
:x :x :x
μεγάλο κλικ ήταν αυτό... τι σημαίνει όμως όταν αρχικά τα χαρίσματα που με τράβηξαν στον άλλο με το που άρχισα να εστιάζω στην εικόνα μου όπως το λες άρχισα να τα βλέπω σαν αδυναμία?? γιατί αυτή η διαστρέβλωση?

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

θες να σου απαντήσω γιατί έχεις διαστρέβλωση Μπεττούλα?

γιατί, απλά, μεγάλωσες σαν ένας φυσιολογικός άνθρωπος...

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

μου έκανε τρομερή εντύπωση όμως τώρα που το σκέφτηκα το πως πράγματι αυτά που θεωρούσα θετικά ξαφνικά προσπαθώ να τα διορθώσω γιατί πλέον είναι σημάδι αδυναμίας του άλλου!!! =)) =)) =)) =)) τι να πω?? άστο από Γενάρη καλύτερα!!!! :)) :)) :))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

τι σημαίνει όμως όταν αρχικά τα χαρίσματα που με τράβηξαν στον άλλο με το που άρχισα να εστιάζω στην εικόνα μου όπως το λες άρχισα να τα βλέπω σαν αδυναμία
Σαφώς δεν σε τράβηξαν κάποια συγκεκριμένα χαρίσματα, γιατί δεν ήσουν σε θέση ούτε καν να τα εκτιμήσεις Μπεττούλα...

Σε τράβηξε το βόλεμα...η ήσυχη οικογενειακή ζωή, και μέσα σ' αυτό έχωσες και τα χαρίσματα που θα έπρεπε να έχει ένας άνθρωπος για να στην προσφέρει...

Στην ουσία δεν γνωρίζεις τον σύντροφό σου, ούτε τον εαυτό σου...

το τι σε τράβηξε ή τι σε τραβάει σε έναν άνθρωπο έχει να κάνει με τις εκάστοτε επιδιώξεις σου...΄Οταν αλλάζουν αυτές, αλλάζει και η διάθεση που έχεις για την σχέση...

δεν απευθύνομαι σε εσένα μόνο...γενικά το λέω


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) τι γενικά??? πιο ειδικά δεν γίνεται.. έτσι ακριβώς το έχω καταλάβει και εγώ και ειδικά αυτό..
Vaso έγραψε:το τι σε τράβηξε ή τι σε τραβάει σε έναν άνθρωπο έχει να κάνει με τις εκάστοτε επιδιώξεις σου...΄Οταν αλλάζουν αυτές, αλλάζει και η διάθεση που έχεις για την σχέση...


και για αυτό προσπαθώ να δω τι σχέση από την αρχή χωρίς τις προηγούμενες προσδοκίες στο βαθμό που τις αντιλαμβάνομαι δηλαδή..

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η μόνη ελπίδα που υπάρχει για να επιβιώσει μια σχέση, είναι οι σύντροφοι να ξέρουν τι θέλουν από τον Εαυτό τους κυρίως...

Πάρε τα ζευγάρια που είναι για χρόνια μαζί...

"Αλλαξες αγάπη μου, δεν ήσουν έτσι όταν γνωριστήκαμε"...ααα, και πόσες φορές δεν το έχουμε ακουσει ή δεν το έχουμε πει κιόλας αυτό...

Δεν άλλαξε μωρέ ο άλλος...Χωρίς εσωτερική εργασία κανείς δεν αλλάζει...
Απλά άλλαξαν οι επιδιώξεις...και ίσως οι προσδοκίες μαζί τους!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:Η επίγνωση, λοιπόν, είναι, ότι όσα χαρίσματα και να έχει ο σύντροφός μας, κανένα δεν θα βλέπουμε, αν εστιάζουμε στην "εικονα" μας!

τα χαρίσματα που θέλουμε να έχει ο σύντροφός μας, στην ουσία είναι μόνο εξαιτίας του εγωισμού μας, αφού δεν μπορούμε να τα αναγνωρίσουμε σαν χαρίσματα, από ΄την αρχή...

Δεν φταίει ο σύντροφος μας, γι' αυτό...

Μπορεί να είναι γεμάτος χαρίσματα, αλλά εμείς δεν θα βρίσκουμε ικανοποίηση, γιατί αν δεν είμαστε δεκτικοί, δεν θα μπορέσουμε να επωφεληθούμε ούτε ακόμα κι αν ήταν ο Ιησούς σύντροφός μας...(κυριως αυτός :D )

Η σχέση με έναν άνθρωπο, δεν είναι σαν να φτιάχνουμε φρικασε, που θέλουμε τα συγκεκριμένα υλικά...Που και τότε ακόμα, το φρικασέ δεν θα γίνει ποτέ νόστιμο, αν το φτιάξουμε απλά για να φάμε...

Θέλει μεγαλύτερη υπομονή, άνοιγμα και αγάπη, απ' ότι φανταζόμαστε...


:x :x :x

@};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η σχέση με έναν άνθρωπο, δεν είναι σαν να φτιάχνουμε φρικασε, που θέλουμε τα συγκεκριμένα υλικά...Που και τότε ακόμα, το φρικασέ δεν θα γίνει ποτέ νόστιμο, αν το φτιάξουμε απλά για να φάμε...

Θέλει μεγαλύτερη υπομονή, άνοιγμα και αγάπη, απ' ότι φανταζόμαστε..
.


ετσι ειναι!! @};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Σαφώς δεν σε τράβηξαν κάποια συγκεκριμένα χαρίσματα, γιατί δεν ήσουν σε θέση ούτε καν να τα εκτιμήσεις Μπεττούλα...

Σε τράβηξε το βόλεμα...η ήσυχη οικογενειακή ζωή, και μέσα σ' αυτό έχωσες και τα χαρίσματα που θα έπρεπε να έχει ένας άνθρωπος για να στην προσφέρει...

Στην ουσία δεν γνωρίζεις τον σύντροφό σου, ούτε τον εαυτό σου...

το τι σε τράβηξε ή τι σε τραβάει σε έναν άνθρωπο έχει να κάνει με τις εκάστοτε επιδιώξεις σου...΄Οταν αλλάζουν αυτές, αλλάζει και η διάθεση που έχεις για την σχέση...
έτσι ακριβώς :D

ότι χαρίσματα και να έχει ο σύντροφός σου, δεν του αφήνεις χώρο να τα εκφράσει
γιατί ψάχνεις τις ελλείψεις σου σε εκείνον, τον κρίνεις και τον καταδικάζεις που δεν τις έχει
όπως κρίνεις και καταδικάζεις τον εαυτό σου
:x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Elisavet έγραψε: γιατί ψάχνεις τις ελλείψεις σου σε εκείνον, τον κρίνεις και τον καταδικάζεις που δεν τις έχει
όπως κρίνεις και καταδικάζεις τον εαυτό σου
:x
με αφορμή ένα χτεσινό περιστατικό θόλωσα από τον θυμό.. χτύπησα κόκκινο και παραπάνω.. ήταν αδύνατο στην κατάσταση που ήμουν εσωτερικά να μπορέσω να δω οτιδήποτε άλλο πλην του θυμού.. αποφάσισα λοιπον να το αφήσω να εκφραστεί μέσα μου πρώτα και μετά να το επεξεργαστώ.. και εκεί με εκπληξη διαπίστωσα οτι δεν ήθελα να ηρεμήσω αν δεν επιστρέψει ο σύντροφος μου πρώτα για να τον κάνω σάκο του μποξ αφου αυτός ήταν και το αντικείμενο του θυμού μου.. πέρασε ώρα πριν αρχίσω να σκέφτομαι άλλες εναλλακτικές για να εκτονώσω τον θυμό μου και μετά άρχισα να πηγαίνω προς τα μέσα.. γιατί τόσος θυμός??? και εκεί έπεσα πάνω σε αυτό που είπες.. και ναι οτι με έβγαλε έξω από τα ρούχα μου στην συμπεριφορά του ήταν οι δικές μου αναγνωρισμένες ελλείψεις.. δεν μου αρέσουν σε εμένα και τρελάθηκα που τις είδα και στον άλλο.. τώρα καταλάγιασε ο θυμός (όχι εντελώς όμως καθώς υπάρχουν θέματα που προφανώς θέλουν δουλειά) και εκεί που περίμενα να έρθει στημένη για καβγά περιμένω να κάνω μια άλλη συζήτηση.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ωχ ωχ ωχ ωχ :-s

αστράφτει και βροντάει ε Μπεττούλα...

το συναίσθημα εννοώ... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”