ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
ειλικρινή, με σεβασμό και τρυφερό
τι από αυτά νομίζω οτι έχω ε?? νομίζω όλα

:silent:
=)) =)) =)) =)) =)) =)) περίμενα το τηγάνι να έχει περισσότερα λόγια... =)) =)) =)) =)) =))

αφού είπα η γυναίκα οτι το ξέρω πάσχω σε αυτά.. αλλά και στην τρυφερότητα????... γιατί?? μου τα κρατάς για έκπληξη Βασούλα να μου έρθουν όλα μαζί??? :D :D :D

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

περίμενα το τηγάνι να έχει περισσότερα λόγια...
Δεν το ξέρεις Μπεττούλα ότι τα πιο αληθινά λογια βρίσκονται μέσα στην Σιωπή?
είναι αυτά που δεν αντέχουμε εύκολα...

όπως πχ. η αλαζονεία!

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

και να φανταστείς οτι αυτό που λες αλαζονεία εγώ το είδα σαν ειλικρίνεια.. κάτι έχω διαστρεβλώσει πολύ άσχημα εκεί μέσα... :-( :-( :-(
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

μα ακριβώς από εκεί προκύπτει η αλαζονεία Μπεττούλα...
Από την έλλειψη σωστής ερμηνείας στο κάθε τι...Από την διαστρέβλωση...

Εχουμε, βλέπεις, άλλη εκπαίδευση...Κυρίως να αντιλαμβανόμαστε την αλαζονεία μόνο στις εγωιστικές συμπεριφορές και όχι στα ασυνείδητα συναισθήματα...

εκεί όμως είναι το "ζουμί"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

πουφ.... που να σχολίαζες και παραπάνω... το περίεργο είναι οτι το τελευταίο διάστημα νιώθω οτι δεν έχω καθόλου ποιότητες.. βλέπω και νιώθω τα αρνητικά μου αλλά δεν μπορώ να δω τα θετικά.. και τα παραπάνω που είπα οτι νομίζω οτι τα έχω τα βλέπω περισσότερα σαν χαρακτηριστικά παρά σαν ποιότητες δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.. αλλά και αυτά ακόμα δεν τα νιώθω και πολύ παρόντα τελευταία πλην το κομμάτι της ειλικρίνειας που βγήκε στην επιφάνεια τον τελευταίο καιρό.. 8-| 8-| 8-|

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

μα έτσι ξεκινά το ταξίδι της αυτογνωσίας Μπεττούλα...Με την πόλωση!

Εκεί που είσαι στην κοσμάρα σου, αντιλαμβάνεσαι ότι αυτή η κοσμάρα δεν σου αρέσει και πολύ...
ίσως δεν σου αρέσει και καθόλου...

είναι αρχή του ραγίσματος, λέω εγώ...΄Οταν ο τοίχος μέσα σου έχει ραγίσματα, τότε δύο πράγματα θα κάνεις...΄Η θα τα μπαλώσεις όπως-όπως, ή θα αρχίζεις να γκρεμίζεις...

Κάποιοι δεν αντέχουν το δεύτερο...κάποιοι δεν αντέχουν το πρώτο...

Περί ορέξεως, τον λόγο έχει ο Εαυτός μας...Ο μικρός, ο μεγάλος, τι σημασία έχει? Το θέμα είναι ότι εμείς έχουμε το μαχαίρι, εμείς και το καρπούζι, άσχετα αν τις περισσότερες φορές αφήνουμε το μαχαίρι στους άλλους...

Οι άλλοι όμως τρώνε πρώτα την καρδιά από το καρπούζι...αυτό΄να θυμάσαι...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Εκεί που είσαι στην κοσμάρα σου, αντιλαμβάνεσαι ότι αυτή η κοσμάρα δεν σου αρέσει και πολύ...
ίσως δεν σου αρέσει και καθόλου...
μα να μην έχουμε ένα emoticon που να κουνάει καταφατικά με έμφαση το κεφαλάκι του??????
είναι αρχή του ραγίσματος, λέω εγώ...΄Οταν ο τοίχος μέσα σου έχει ραγίσματα, τότε δύο πράγματα θα κάνεις...΄Η θα τα μπαλώσεις όπως-όπως, ή θα αρχίζεις να γκρεμίζεις...
:x :x :x
το μπάλωμα όπως όπως το ξέρω πολύ καλά.. καιρός να δοκιμάσω και κάτι άλλο εύχομαι με θάρρος και γενναιοψυχία στα δύσκολα... ευχαριστώ Βασούλα μου..

:romance-kisscheek: :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-adore:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Όταν διάβασα, Ιωαννάκι, ανάμεσα στα χαρίσματα που θα ήθελες να έχει ο σύντροφός σου, την υπομονή, το πρώτο που σκέφτηκα είναι ότι έχεις συνδυάσει αυτήν την αρετή με την Αγάπη και την Σοφία...
Και είπα να σου γράψω, εσύ θέλεις για σύντροφο τον Ιησού
(αν και δεν θα ήταν η καλύτερη επιλογή, σε διαβεβαιώ...)
εχθές που έκατσα και το σκέφτικα πιο σοβαρά το είδα και εγώ ναι και κατάλαβα ότι ασυνείδητα μάλλον αυτό θέλω γιατί το σκεπτικό μου είναι ότι η υπομονή αν χρησιμοποιειθεί με σοφία μπορεί να βοηθίσει κυρίως εμάς αλλά και τους γύρω μας (ίσως να ειναι και λάθος όπως το σκέφτομαι δεν ξέρω :-? )
Εργάσου ταχύτατα μ' αυτήν την αρετή, γιατί οι άνθρωποι είναι ευγενικοί μεν, αλλά η υπομονή τους εξαντλείται εύκολα.
΄Αλλωστε η εσωτερική εργασία χωρίς υπομονή, σου κλέβει ενέργεια...
ναι αυτό θα κάνω αλλά πρωτα από όλα θα το κάνω για μένα γιατί χωρίς υπομονή και επιμονή δεν θα κατακτίσω τίποτα και θα μένω πάντα στο πρώτο βήμα

σε ευχαριστώ Βασούλα μου ,με βοήθισε πολύ αυτή η συζήτηση :romance-adore: :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-caress:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

λοιπον χαρισματα του συντροφου......

δεκτικος, διαλλακτικος, τρυφερος(δλδ οχι σκληρος και οχι βιαιος, λεκτικα και συναισθηματικα), εμπιστος, εχεμυθος, σταθερος, γενναιοδωρος και συμπονετικος! :x :x

για μενα η διαλλακτικοτητα και η δεκτικοτητα ειναι ποιοτητες που εκανα αγωνα για να τις καλλιεργησω, καλα για την εμπιστοσυνη και τη σταθεροτητα ας μην το συζητησω καλυτερα.... :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Δωρούλι αυτά που αναφέρεις σαν χαρίσματα συντρόφου, είναι αυτά που έχει ο σύντροφός σου...

Πάμε τώρα αντίστροφα...

Κατάφεραν αυτά τα χαρίσματα να σε κάνουν να τα θέσεις Στόχο και για εσένα? Να καλλιεργήσεις την επιθυμία να τα αφήσεις να αναδυθούν? Σε βοήθησαν στην πορεία σου?

;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κατάφεραν αυτά τα χαρίσματα να σε κάνουν να τα θέσεις Στόχο και για εσένα? Να καλλιεργήσεις την επιθυμία να τα αφήσεις να αναδυθούν? Σε βοήθησαν στην πορεία σου?
περασα απο πολλες φασεις!στην αρχη οχι δεν μπορουσα να βοηθηθω γιατι δεν μπορουσα να τα αναγνωρισω στον Κωστα,ειχα απιστευτες αντιστασεις να τον δω με τα ματια της Ψυχης μου, καποιες απο τις εκδηλωσεις του τις θεωρουσα κιολας οτι εξεφραζαν ανθρωπο αδυναμο.......!δεν μπορουσα καν να νιωσω την βαθυτερη αναγκη μου για την οποια ειμαι μαζι του....!τωρα ναι....αναδυονται και με βοηθανε πολυ!!ειναι η ισορροπια μου!


:x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η επίγνωση, λοιπόν, είναι, ότι όσα χαρίσματα και να έχει ο σύντροφός μας, κανένα δεν θα βλέπουμε, αν εστιάζουμε στην "εικονα" μας!

τα χαρίσματα που θέλουμε να έχει ο σύντροφός μας, στην ουσία είναι μόνο εξαιτίας του εγωισμού μας, αφού δεν μπορούμε να τα αναγνωρίσουμε σαν χαρίσματα, από ΄την αρχή...

Δεν φταίει ο σύντροφος μας, γι' αυτό...

Μπορεί να είναι γεμάτος χαρίσματα, αλλά εμείς δεν θα βρίσκουμε ικανοποίηση, γιατί αν δεν είμαστε δεκτικοί, δεν θα μπορέσουμε να επωφεληθούμε ούτε ακόμα κι αν ήταν ο Ιησούς σύντροφός μας...(κυριως αυτός :D )

Η σχέση με έναν άνθρωπο, δεν είναι σαν να φτιάχνουμε φρικασε, που θέλουμε τα συγκεκριμένα υλικά...Που και τότε ακόμα, το φρικασέ δεν θα γίνει ποτέ νόστιμο, αν το φτιάξουμε απλά για να φάμε...

Θέλει μεγαλύτερη υπομονή, άνοιγμα και αγάπη, απ' ότι φανταζόμαστε...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”