ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Πρωί πρωί…
Δροσιά και ένα αεράκι που κάνει έναν ξύλινο μελωδό από το απέναντι μπαλκόνι να συνοδεύει τιτιβίσματα πουλιών και θροΐσματα φύλλων, ανάμεικτα με φωνές της Πόλης που ξυπνάει…
Και ξυπνάνε μαζί της αυτά που ζουν μέσα μας, σαν αστεράκια του Θεού, σαν μουσική του Θεού, σαν μνήμη του Θεού...
Ο ήλιος μόλις που διακρίνεται…ανεβάζει τις ακτίνες του στην Πόλη, με ΄Ερωτα μοναδικό…

και τότε όλοι οι φόβοι εξαφανίζονται...Δεν υπάρχει παρά μόνο η απλότητα της τρυφερότητας και της φροντίδας, η αθωότητα...το πιο βαθύ άγγιγμα της Ζωής...εκεί που όλα γίνονται ΄Ενα!

Η Πόλη ξύπνησε για τα καλά…

Και ξαφνικά ο μελωδός σταματά…

΄Ετσι όπως σταματούν κάποιες σχέσεις…
Το τέλος σου κόβει την ανάσα…Η άπνοια σταματά τον μελωδό…

Το πένθος για κάτι που τελειώνει χρειάζεται, είναι μια ανθρώπινη ανάγκη και ένας σεβασμός που οφείλεται στην Ζωή.
Μια σχέση που τελειώνει, όσο και να είναι λυτρωτική από μία μεριά, είναι μια αλλαγή στην κατάσταση μέσα σου. Η μοναξιά που μπορεί να βιώνεται μέσα σε μια σχέση, αποσιωπείται, γιατί η φυσική παρουσία του άλλου "κλέβει" τις εντυπώσεις από την Ψυχή. ΄Ομως συναισθήματα υπάρχουν για τον άλλον άνθρωπο, δεν είναι όλα στα παλιά μας τα παπούτσια, γιατί δεν ταιριάξαμε μέχρι τέλος.

Η Ψυχή θέλει να βιώνει το "μαζί" εδώ στον φυσικό κόσμο, είναι επιλογή της, μια επιλογή όμως που θα την αναπτύξει, θα την εξελίξει και θα την ανυψώσει στην μοναδικότητά της και δεν θα την δεσμεύσει, δεν θα την εξαρτήσει από ανάγκες που δεν είναι δικές της, αληθινές...

Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να βρεις το θάρρος να αλλάξεις πορεία και συντρόφους...΄Οταν κάποιος δεν βγάζει τα χαρίσματα της Ψυχής μας, αλλά μας βάζει διαρκώς στην αστρική μας εξάρτηση του φόβου, τότε δεν είναι κατάλληλος για τον Δρόμο μας.

Δεν είναι κανένας άνθρωπος τέλειος, αυτό είναι μια πραγματικότητα του φυσικού κόσμου.
΄Ομως υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μια δύναμη στην ποιότητα και μαζί τους βγάζουμε κι εμείς το καλύτερο μας, το πιο θεϊκό...

Υπάρχουν άνθρωποι με ποιότητες, αυθόρμητοι...Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν το "Καλό" μέσα τους αφυπνισμένο...Μπορεί να είναι ατελείς στην ολοκλήρωσή τους, αλλά η βασική τους ποιότητα είναι αφυπνισμένη...
Αυτοί θα σε βοηθήσουν με ευγένεια να δουλέψεις τα θέματά σου και ίσως δουλέψουν κι εκείνοι μαζί σου, τα δικά τους. Δουλέψουν δεν δουλέψουν όμως τα θέματά τους, είναι η ευγένειά τους τέτοια, που δεν θα εμποδίσουν με κανέναν τρόπο την εξέλιξή σου, την επιλογή σου, δεν θα επιδράσουν στην ελεύθερη βούλησή σου.

Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, κι ας μην είναι τέλειοι...

Η εποχή που έρχεται και που βιώνουμε ήδη, θα φέρει κοντά ανθρώπους με ίδιες ποιότητες...Ο ένας να βγάζει τον καλύτερο εαυτό του άλλου...
Να βγάζει ο άνθρωπος τις βαθύτερες ποιότητές του, της συμπόνιας και της συναίσθησης είναι θέμα επιδράσεων στο πιο τρυφερό μας μέρος…

Και είναι η ατομική ευθύνη του καθενός μας να αντιληφθούμε εγκαίρως ποιά Πηγή επιτρέπουμε να μας δονεί και με ποιά συναισθήματα γεμίζουμε πια τον Κόσμο μας, το είναι μας!

Πένθησε μεν, λοιπόν, για μια σχέση που τελείωσε, αλλά όσο αξίζει στον αυτοσεβασμό σου...
Ο Δρόμος ανοίγει δεν κλείνει ποτέ, αν ξέρουμε να σεβόμαστε όλα μας τα συναισθήματα, το ίδιο καλά όπως τον Εαυτό μας.

Γιατί ο Ποιητής λέει…

Στην καρδιά κάθε χειμώνα,
υπάρχει μια σφύζουσα άνοιξη
και πίσω από το πέπλο της κάθε νύχτας,
περιμένει μια χαμογελαστή αυγή…
(Χαλίλ Γικμπράν)


H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από elenaki »

Στην καρδιά κάθε χειμώνα,
υπάρχει μια σφύζουσα άνοιξη
και πίσω από το πέπλο της κάθε νύχτας,
περιμένει μια χαμογελαστή αυγή…
(Χαλίλ Γικμπράν)
:cry: :cry: :cry: @};-
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Τίποτα δεν τελειώνει.. είναι κάποιες στιγμές, τόσο Αληθινές, που δεν μπαίνουν στην μνήμη, περνούν κατευθείαν στην Αιωνιότητα. Εκεί που τίποτα και κανένας δεν μπορεί να τις μολύνει.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Βασούλα.. το κρατάω όλο προς το παρόν χωρίς σχόλια.. αναρωτιέμαι όμως τι γίνεται όταν συνειδητά ο άνθρωπος που έιναι δίπλα σου δεν σε περιορίζει και σε αφήνει ελεύθερο να δράσεις αλλά βγαίνουν κάποιες στιγμές εκείνα τα ασυνείδητα συναισθήματα ( ίσως από φόβο?) που δείχνουν οτι όσο και αν το λέει δεν έχει αποδεχθεί πλήρως τον Δρόμο σου και τις επιλογές σου..

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα...

Ο λόγος ακολουθεί πάντα την πράξη...Άν δεν σε εμποδίζει ο σύντροφός σου στην εξέλιξή σου, θα το κάνει με σεβασμό και ευγένεια...

Δες όμως, μήπως εμποδίζεις εσύ η ίδια την εξέλιξή σου, βάζοντας στο δικό του "χρέος" αυτό το εμπόδιο...

αλλιώς, όλα είναι ξεκάθαρα...

Δεν θα χρειαζόταν καν να με ρωτήσεις, αν ένιωθες τον παραμικρό εγκλωβισμό, παρ' όλα αυτά εσύ έχεις ήδη αποφασίσει για την εξέλιξή σου...

ημίμετρα σε τέτοιες καταστάσεις δεν υπάρχουν...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

εννοείς οτι μπορεί να εμποδίζω την εξέλιξη μου γιατί βλέπω σαν ανασταλτικό παράγοντα την μη πλήρη αποδοχή από το σύντροφο μου αλλά στην ουσία είμαι εγώ που απλά το "ρίχνω" σε αυτόν?
Vaso έγραψε:Δεν θα χρειαζόταν καν να με ρωτήσεις, αν ένιωθες τον παραμικρό εγκλωβισμό, παρ' όλα αυτά εσύ έχεις ήδη αποφασίσει για την εξέλιξή σου...
δηλαδή Βασούλα??

η αλήθεια είναι οτι τις φορές που αντιλαμβάνομαι οτι ασυνείδητα "τσινάει" στις αλλαγές το παρατηρώ αλλά δεν νιώθω οτι με επηρεάζει στο να κάνω πίσω στις αποφάσεις μου για μένα.. ισως περισσότερο να με επηρεάζει στο να απομακρυνθώ από τη σχέση..

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Madraoulas »

Βασουλα δεν κανω παραθεση..ολο ειναι αγγιγμα ψυχης! ^:)^ >:d< @};-

φιλακια πολλαααα :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ισως περισσότερο να με επηρεάζει στο να απομακρυνθώ από τη σχέση..


μα ακριβώς αυτό σου λέω, Μπεττούλα...

ότι αν νιώθεις ότι σε εμποδίζει, ότι δεν σου βγάζει καλά στοιχεία του εαυτού σου, τότε γιατί με ρωτάς "τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις"???

αφού το λέω ξεκάθαρα
Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται να βρεις το θάρρος να αλλάξεις πορεία και συντρόφους
αν λοιπόν μένεις σε μια σχέση που δεν σε υποστηρίζει στην εξέλιξή σου, δεν είναι η δική του έλλειψη θάρρους, αλλά η δική σου που το κάνει...

αυτό είναι το εμπόδιο και όχι εκείνος!

από την άλλη όμως, δεν μπορεί σε μια σχέση να μας ενδιαφέρει μόνο η εξέλιξή μας και ο δρόμος και καθόλου ο άλλος...Μπεττούλα δεν "χρησιμοποιούμε" ανθρώπους, ζούμε μαζί τους!

Είναι πράγματα που πρέπει να τελειώνουν και πράγματα που εμείς δεν έχουμε το σθένος να τα ολοκληρώσουμε μαζί με κάποιον άλλον...

Ενα πράγμα όμως εγώ ξέρω...΄Ο,τι νιώθω πως με εμποδίζει, το υπερβαίνω...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Madraoulas έγραψε:Βασουλα δεν κανω παραθεση..ολο ειναι αγγιγμα ψυχης! ^:)^ >:d< @};-

φιλακια πολλαααα :x

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ξεκάθαρη... μένει να ξεκαθαρίσω και εγώ προς όποια κατεύθυνση.. :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτό σου χρειάζεται Μπεττούλα...ίσως περισσότερο και απο΄κάθε τι άλλο, σου χρειάζεται να ξεκαθαρίσεις εσύ μέσα σου τι θέλεις, γιατί σε νιώθω τόσο μπερδεμένη με όλα, σαν ένα κουβάρι που δεν ξέρεις που είναι η άκρη του και το τέλος του...

έχεις μπερδέψει τον δρόμο, την εξέλιξη, την συντροφικότητα, τα θέλω, τα πρέπει, τον άλλον με εσένα...΄Ενα κουβάρι όλα!

:)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:)) :)) :)) :)) !!! έτσι ακριβώς... κουβάρι.. μια ξεκαθαρίζονται..μια μπερδεύονται.. και πάλι από την αρχή.. εκεί που νιώθω οτι ξέρω τι θέλω έρχονται και άλλα θέλω αντίθετα στα άλλα.. και δώσε πάλι... θα τη βρω την άκρη όμως που θα μου πάει... :x :x :x

:x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασουλιτσα μου οταν καποιος ανθρωπος εχει μπει στον δρομο αυτογνωσιας πιστευεις οτι ειναι σχετικα ποιο δυσκολο να ταιριαξει με καποιον που ειναι εξω απο ολο αυτο;
Η μηπως τελικα οι ποιοτητες καποιου ανθρωπου που ερθει στην ζωη μας ειναι αρκετες για να μας συνοδευσει χερι χερι;

Αχ αυτη συντροφικοτητα 8-> :x

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”