ΜΟΝΑΞΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλα πλεον θα επιμεινω οτι νιωθω ετοιμος για κατι περισοτερο απο μια περιστασιακη σχεση.


ναι γλυκούλη μου! Πέτα τους όλους έξω και κάνε χώρο στην καρδιά σου! :x :x :x

δεν υπάρχει πιο όμορφο πράγμα απο την συντροφική σχέση, όταν νιώθεις έτοιμος να δώσεις και να πάρεις Αγάπη! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

τι γινεται οταν το αλλο προσωπο ξερεις οτι θελει περισοτερα απο σενα η τουλαχιστον ελπιζει οτι θα σε πεισει πως αλλαξε μυαλο κ οτι τωρα καταλαβαινει τι εχασε θελοντας να παλεψει για να σε κερδισει παλι;
το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις, Τασούλη?

τα μυαλά δεν αλλάζουν, απλά όταν χάσουν κάτι τότε το ξαναθέλουν πίσω, χωρίς να ξέρουν τι θα το κάνουν!

βιωμένη συνταγή, Τασούλη! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασουλιτσα :x O:-)
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Περιμένεις κάποιον να σε συμπληρώσει (όπως έχουμε μάθει) και αντί να συμβεί αυτό, σε αδειάζει...Γιατί σε βλέπει σαν την μάνα του! Εσύ, πάλι, τον βλέπεις σαν τον πατέρα σου και γίνεται χαμός στην σχέση...Πάνε τα ιδανικά χαρακτηριστικά περίπατο, μέσα σε χρόνό dt.
Μουαχαχαχαχα! Ή όταν βλέπεις τον εαυτό σου σαν τον πατέρα σου... Λέω εγώ τώρα... :whistle:

Vaso έγραψε:
τι γινεται οταν το αλλο προσωπο ξερεις οτι θελει περισοτερα απο σενα η τουλαχιστον ελπιζει οτι θα σε πεισει πως αλλαξε μυαλο κ οτι τωρα καταλαβαινει τι εχασε θελοντας να παλεψει για να σε κερδισει παλι;
το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις, Τασούλη?

τα μυαλά δεν αλλάζουν, απλά όταν χάσουν κάτι τότε το ξαναθέλουν πίσω, χωρίς να ξέρουν τι θα το κάνουν!

βιωμένη συνταγή, Τασούλη! :x :x :x
Ναι ναι, είναι αυτό με το βιβλίο: μπορεί να έχει πλάκα να το ξαναδιαβάσεις, αλλά ξέρεις ήδη πως θα τελειώσεις. :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Danielli »

Isilwen έγραψε: Μουαχαχαχαχα! Ή όταν βλέπεις τον εαυτό σου σαν τον πατέρα σου... Λέω εγώ τώρα... :whistle:
8-x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:[
Περιμένεις κάποιον να σε συμπληρώσει (όπως έχουμε μάθει) και αντί να συμβεί αυτό, σε αδειάζει...Γιατί σε βλέπει σαν την μάνα του! Εσύ, πάλι, τον βλέπεις σαν τον πατέρα σου και γίνεται χαμός στην σχέση...Πάνε τα ιδανικά χαρακτηριστικά περίπατο, μέσα σε χρόνό dt.

Χάσαμε τον τρόπο να επικοινωνούμε με τον Εαυτό μας, γιατί δεν ξέρουμε σε ποιόν από όλους να απευθυνθούμε...Στον πατέρα, στην μητέρα, στο παιδί, στον έφηβο, στον ενήλικα? ΄Ολοι υπάρχουν μέσα μας, συνωστισμός γίνεται...Οπότε τον άλλον τον θέλουμε για να καλύψει κάποια ανάγκη κάποιου από αυτούς...ενώ εμείς προσπαθούμε να τους ικανοποιήσουμε όλους...

:x :x :x
Vaso έγραψε:Τασούλη, η Ζωή με έχει διδάξει ότι αν δεν πετύχει με την πρώτη, δεν πετυχαίνει ούτε με τις δέκα!

Μπορεί να αλλάξουν οι προτεραιότητες σε έναν άνθρωπο, ο χαρακτήρας όμως δεν αλλάζει έτσι από το πουθενά...

Μπορεί να ξαναγυρνάς και να αποτυγχάνεις, γιατί η ελπίδα, λένε, πεθαίνει τελευταία!
Το θέμα είναι να ξέρεις τι ελπίζεις και τι περιμένεις...
Αν έχεις συνειδητοποιήσει ότι το κάνεις για να καλύψεις κάποιες στιγμές μοναξιάς, χωρίς να κάνεις όνειρα και σενάρια, νομίζω ότι μια χαρά είναι...Αποδέχεσαι μια κατάσταση, με όση ωριμότητα έχεις και καλύπτεις μια συγκεκριμένη ανάγκη...

Το παρά πέρα βρε πουλάκι μου τι το θέλεις? Αυτό σε απογοητεύει...το παρά πέρα!!
εντάξει... απλά... τι να πω?? χαμογελάω και το ηλιακό μου πήρε φωτιά.. άντε τώρα να διαλέξω ποιο emoticon να πρωτοβάλω..

<:-p <:-p <:-p
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μπεττουλα σφυρα αδιαφορα :whistle:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μουαχαχαχαχα! Ή όταν βλέπεις τον εαυτό σου σαν τον πατέρα σου... Λέω εγώ τώρα...
Σοφάκι μου, υπάρχει και πιο διαστροφική φάση... να βλέπεις στον εαυτό σου και τους 2 γονείς σου. (tragic)

Με ενέπνευσε το γελάκι σου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Valia

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Valia »

παιδιά μην πανικοβάλεστε, δεν τα λέει για μας καλέ η Βασούλα... για τους άλλους τα λέει...εεε για τους ΓΕΙΤΟΝΕΣ!
:whistle: :whistle: :whistle:

ας σφυρίξω αδιάφορα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βαλλακι σωστα,εμεις εχουμε φτασει αλλα επιπεδα πλεον.. :whistle:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

:whistle:

έχει πέραση σήμερα αυτό το emoticon
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

TAPA έγραψε:
Μουαχαχαχαχα! Ή όταν βλέπεις τον εαυτό σου σαν τον πατέρα σου... Λέω εγώ τώρα...
Σοφάκι μου, υπάρχει και πιο διαστροφική φάση... να βλέπεις στον εαυτό σου και τους 2 γονείς σου. (tragic)

Με ενέπνευσε το γελάκι σου >:d< >:d< >:d<

Καλέ ναι, αλίμονο! Τους κουβαλάμε για τα καλά και τους δύο.

Απλά έχω την αίσθηση πως η ταύτιση κλίνει περισσότερο στον έναν από τους δύο.

Και επειδή οι σχέσεις των ανθρώπων (και ειδικά παντρεμένα ανδρόγυνα) είναι πάντα ασύμμετρες, πάντα ο ένας είναι ο "από πάνω" και ο άλλος ο "από κάτω". Το παιδί θα ακολουθήσει εκείνη τη συμπεριφορά που θα το κάνει να νιώσει πιο αποδεκτό και πιο ασφαλή. Αυτό που θα πάρει ως μήνυμα, μέσα από το περιβάλλον του, ως πιο "σωστό". Και μιλάω συναισθηματικά πάντα.

Γιατί, αν και νοητικά γνώριζα πως ο πατέρας μου πχ έκανε μ@λακία που απαιτούσε ότι ήθελε ή χρειαζόταν, αν αυτός ο τρόπος με έκανε να νιώθω πως θα μπορέσω να πάρω ότι θέλω ή χρειάζομαι, αυτό θα ακολουθήσω.

Αν τώρα έβλεπα την μητέρα μου, που έδινε τα πάντα ώστε να μπορεί να διεκδικήσει ότι ήθελε ή χρειαζόταν (ως μέσο ανταλλαγής) και είναι αυτός ο τρόπος που με κάνει να νιώσω ασφάλεια, τότε αυτό θα ακολουθήσω.

Προσωπικά πέρασα και από τα δύο (ακόμα δηλαδή, λίγο - πολύ), για να μπορέσω να δω πως κανένα από τα δύο δεν μου κάνει. Αλλά κυρίως, μέσα από αυτό, ανακάλυψα τις βαθύτερες ανάγκες πίσω από κάθε συμπεριφορά. Γιατί, είτε με τον έναν τρόπο, είτε με τον άλλο, ο κάθε άνθρωπος ήθελε απλά να νιώσει αποδεκτός, ήθελε απλά να νιώσει ασφάλεια, ήθελε απλά Αγάπη. Χωρίς να ξέρει πως να την βρει μέσα του.
Όμως, μέσα από αυτό, νιώθωντας τις δικές μου ανάγκες πίσω από συμπεριφορές που πήρα από τους γονείς μου, άρχισα να αθωώνω τις συμπεριφορές. Μέσα από μένα, κατανοώντας το δικό μου συναίσθημα. :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Valia

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Valia »

Isilwen έγραψε: Προσωπικά πέρασα και από τα δύο (ακόμα δηλαδή, λίγο - πολύ), για να μπορέσω να δω πως κανένα από τα δύο δεν μου κάνει. Αλλά κυρίως, μέσα από αυτό, ανακάλυψα τις βαθύτερες ανάγκες πίσω από κάθε συμπεριφορά. Γιατί, είτε με τον έναν τρόπο, είτε με τον άλλο, ο κάθε άνθρωπος ήθελε απλά να νιώσει αποδεκτός, ήθελε απλά να νιώσει ασφάλεια, ήθελε απλά Αγάπη. Χωρίς να ξέρει πως να την βρει μέσα του.
Όμως, μέσα από αυτό, νιώθωντας τις δικές μου ανάγκες πίσω από συμπεριφορές που πήρα από τους γονείς μου, άρχισα να αθωώνω τις συμπεριφορές. Μέσα από μένα, κατανοώντας το δικό μου συναίσθημα. :x
συμφωνώ Σοφάκι :x κι εγώ βλέπω κομμάτια και των δυο γονιών απάνω μου, έχω πάρει συμπεριφορές του πατέρα μου σε κάποια πράγματα και σε κάποια άλλα της μάνας μου. Αλλά τελικά που είμαι εγώ? αυτό αναρωτιέμαι... Το πιο σημαντικό είναι αυτό που λες, να νιώθεις τις δικές σου ανάγκες, να ξεσκαρτάρεις τον οχετό- συνοθύλευμα συμπεριφορών και πρωτύπων κλπ κλπ που ξεπηδάει από μέσα σου και να εντοπίζεις την δική σου πραγματική ανάγκη που εκφράζει την Ψυχή σου. Είναι δύσκολο πολύ για μένα. Μερικές φορές αισθάνομαι να χάνω τον εαυτό μου γιατί και καλά φεύγω από την πεπατημένη και "κάνω ό,τι να ναι" και αν συμβεί κάτι "κακό" το παίρνω σαν τιμωρία για την "ανυπακοή" μου και εκεί δημιουργείται μια σύγκρουση που πηγάζει κυρίως από την ντροπή και την ενοχή. Τώρα τελευταία αισθάνομαι λίγο πιο άνετα με τις επιλογές μου ίσως γιατί αναλαμβάνω περισσότερο την ευθύνη τους και γιατί ίσως πλέον "κατανοώ το δικό μου συναίσθημα" περισσότερο...Έχει πλάκα τελικά να είσαι ο εαυτός σου :-?
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

^tasoulis^ έγραψε:Μπεττουλα σφυρα αδιαφορα :whistle:

:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: για το αδιάφορα δεν ξέρω........ ΠΑΜΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ.... Αυτό ζήτησα άλλωστε... να έρθουν όλα στο Φως.... να δω όλη την Αλήθεια μου.. οπότε ακόμα και τώρα που δυσκολεύομαι μόνο Ευχαριστώ μπορώ να πω... και για μια ακόμη φορά είδα οτι αλλιώς από οτι περίμενα πήρα αυτό που ζητούσα.. μια, δυο ,τρεις θα συνειδητοποιήσω για τα καλά επιτέλους οτι πρέπει να παρατήσω τα σχέδια... γιατί η Ψυχή μου ξέρει καλύτερα.. :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”