ΜΟΝΑΞΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

αιτία για αυτό το ποστ είναι ένα άρθρο που διάβασα σήμερα... :cry:

Ο 32χρονος Russell Shirley πέθανε από καρδιακό ατύχημα. Αιτία του θανάτου, το γεγονός ότι έπαιζε για τρεις συνεχόμενες ημέρες χωρίς καν να κοιμηθεί, καινούργιο ηλεκτρονικό παιχνίδι.

Ο νεαρός άντρας έπαιζε τρεις μέρες συνεχόμενα την καινούργια έκδοση του παιχνιδιού "Diablo", σύμφωνα με την ιστοσελίδα, flickcast. Ο 32χρονος βρέθηκε νεκρός στο σπίτι του από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού και έναν συνεργάτη του.

Παρόμοια επεισόδια έχουν γίνει και στο παρελθόν, με τους γιατρούς να επιμένουν ότι η φυσική άσκηση πρέπει να είναι μέρος της καθημερινότητάς μας και οι ώρες που περνάμε παίζοντας ηλεκτρονικά παιχνίδια, μετρημένες.

Στην ίδια ιστοσελίδα αναφέρεται μάλιστα, ότι ο άτυχος άνδρας ήταν τύπος ιδιαίτερα μοναχικός και παρότι ο επαγγελματικός του χώρος του προσέφερε τη δυνατότητα δωρεάν άσκησης σε γυμναστήριο, εκείνος απείχε από κάθε αθλητική και κοινωνική δραστηριότητα.

Επίσης, γίνεται λόγος για εκατοντάδες εργαζόμενους που στον ελεύθερο χρόνο τους αλλά και εν ώρα εργασίας καταφεύγουν σε ηλεκτρονικά παιχνίδια με αποτέλεσμα να απομονώνονται κοινωνικά.

Υπογραμμίζεται, ότι για τον θάνατο του Russel Shirley δεν ευθύνεται φυσικά το εν λόγω video game, αλλά η αλόγιστη χρήση του.


@};-


Καμιά φορά ο εσωτερικός κόσμος των ανθρώπων κατακλύζεται από τόσες πολλές σκιές, που δεν χωράει ούτε καν ο Εαυτός τους μέσα του...

Από αυτό το συναίσθημα της μοναξιάς, που γίνεται σε όλους πιεστικό, οι άνθρωποι αναζήτησαν "υποκατάστατα" συντροφιάς...

άλλος ένα παιχνίδι, άλλος έναν άνθρωπο, άλλος μια ιδέα...

Ξέφτισε η έννοια της συντροφικότητας, μέσα από την απόλυτη, την παγωμένη μοναξιά της Ψυχής μας...
Περιθωριοποιήθηκε ακόμα και ο ΄Ερωτας...΄Εγινε εργαλείο, αντί να είναι κατάσταση στο Είναι μας!

Καμιά φορά μου έρχεται να ουρλιάξω...

Να ουρλιάξω όταν βλέπω ότι οι άνθρωποι περιθωριοποιούν την Ψυχή τους και υποκαθιστούν τις ελλείψεις, που προκύπτουν από αυτήν την περιθωριοποίηση, με ανάγκες που είναι μόνο ανάγκες της Σκιάς τους!

Οι ζεστές ανθρώπινες σχέσεις δεν μπορούν να προκύψουν αν μέσα σου θέλεις να είσαι πάντα ο "ήρωας"! Στο παιχνίδι είσαι όμως ο ήρωας...Δεν έχεις κανέναν εκεί μέσα που δεν σε αποδέχεται...Παραδίδεσαι στο θάρρος, πίσω από έναν ρόλο και πολεμάς τους εχθρούς....Στο παιχνίδι έχεις την δυνατότητα, εσύ να μην αποδέχεσαι κανέναν...να είναι όλοι εχθροί που πρέπει να πολεμήσεις! Αλλά το παιχνίδι το ίδιο, σε μεταβάλλει σε ήρωα...κάτι που η Ζωή δεν μπορεί να κάνει...
Αυτοί που χάνονται μέσα στο παιχνίδι, είναι εκείνοι που δεν μπορούν να είναι νικητές στην ζωή τους! Εκείνοι που δεν μπορούν να παίξουν, γιατί απλά είναι διασκεδαστικό, αλλά παίζουν γιατί είναι απόντες από τον Εαυτό τους.

Σκέφτομαι ότι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε έναν έρωτα...
Παραδίδεσαι στον άλλον και γίνεσαι αυτόματα ο ήρωάς του...

Η Ζωή είναι μια ατομική υπόθεση...Δεν είναι υπόθεση "υποκαταστάτων"...ή κι αν είναι, τουλάχιστον ας γνωρίζουμε ότι δεν είναι αληθινά η Ζωή έτσι! ΄Ετσι την κάναμε εμείς...Αν αυτό ειπωθεί με ειλικρίνεια, είσαι πιο έτοιμος να αντιμετωπίσεις αυτό το "έτσι"...

Αλλάζεις πάντα ότι πραγματικά έχεις συνειδητοποιήσει ότι σε ενοχλεί...Νομίζω ότι το πιο δύσκολο πράγμα είναι να συνειδητοποιήσεις ότι σε ενοχλεί ο εαυτός σου!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:
Αλλάζεις πάντα ότι πραγματικά έχεις συνειδητοποιήσει ότι σε ενοχλεί...Νομίζω ότι το πιο δύσκολο πράγμα είναι να συνειδητοποιήσεις ότι σε ενοχλεί ο εαυτός σου!

@};-
:-( :-( :-(
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ο 32χρονος Russell Shirley πέθανε από καρδιακό ατύχημα. Αιτία του θανάτου, το γεγονός ότι έπαιζε για τρεις συνεχόμενες ημέρες χωρίς καν να κοιμηθεί, καινούργιο ηλεκτρονικό παιχνίδι.
:cry: :cry:
Καμιά φορά μου έρχεται να ουρλιάξω...

Να ουρλιάξω όταν βλέπω ότι οι άνθρωποι περιθωριοποιούν την Ψυχή τους και υποκαθιστούν τις ελλείψεις, που προκύπτουν από αυτήν την περιθωριοποίηση, με ανάγκες που είναι μόνο ανάγκες της Σκιάς τους!
Η Ζωή είναι μια ατομική υπόθεση...Δεν είναι υπόθεση "υποκαταστάτων"...ή κι αν είναι, τουλάχιστον ας γνωρίζουμε ότι δεν είναι αληθινά η Ζωή έτσι! ΄Ετσι την κάναμε εμείς...Αν αυτό ειπωθεί με ειλικρίνεια, είσαι πιο έτοιμος να αντιμετωπίσεις αυτό το "έτσι"...
Ποσο δικιο εχεις... δεν ειναι υποθεση υποκαταστατων στο παρεθλον εχω δοκιμασει πασα ειδος υποκαταστατος..
Αλλάζεις πάντα ότι πραγματικά έχεις συνειδητοποιήσει ότι σε ενοχλεί...Νομίζω ότι το πιο δύσκολο πράγμα είναι να συνειδητοποιήσεις ότι σε ενοχλεί ο εαυτός σου!
Ναι μεγαλη αληθεια αυτο... @};-
και το λεει ενας ανθρωπος που εφαγε ολη του την ζωη πιστευοντας οτι για ολα εφταιγαν οι αλλοι :)) :)) :))
Και μου πηρε χρονια κοντα σου να νιωσω οτι κανεις δεν μου εφταιγε παρα μονο ο ευατος μου και αναλαβω την ευθυνη της Ζωης μου.. Με την Αγαπη σου και την απεραντη υπομονη σου. @};- :-( :-(

:x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Annoula »

Σκέφτομαι ότι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε έναν έρωτα...
Παραδίδεσαι στον άλλον και γίνεσαι αυτόματα ο ήρωάς του...
Αυτό ακριβώς συνέβαινε σε εμένα και πριν κανα δυο μέρες μου έσκασε το μεγαλείο του. Είδα το πώς είχα μάθει να θεωρώ έρωτα την παράδοση της δυναμής μου στον εκάστοτε σύντροφό μου. Και επαναλάμβανα συνεχώς το ίδιο μοτίβο. Η γυναίκα η αδύναμη, το υποδεέστερο ον που εκδηλώνει έτσι τον έρωτά της στον άντρα - πατέρα.
Μέχρι που εξαντλήθηκα και σωματικά. Σερνόμουν στην κυριολεξια.

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:Σκέφτομαι ότι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε έναν έρωτα...
Παραδίδεσαι στον άλλον και γίνεσαι αυτόματα ο ήρωάς του...
@};-
Βασσούλα μου,παραδίδεσαι ή παραδίνεσαι??
Στον έρωτα δεν είναι και οι δύο ίσοι μεταξύ τους?
Vaso έγραψε:Αλλάζεις πάντα ότι πραγματικά έχεις συνειδητοποιήσει ότι σε ενοχλεί...Νομίζω ότι το πιο δύσκολο πράγμα είναι να συνειδητοποιήσεις ότι σε ενοχλεί ο εαυτός σου!
@};-
Υπάρχει περίπτωση ή δυνατότητα,να αλλάξεις ασυνείδητα κάτι το οποίο σε ενοχλεί? :whistle:
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Αλλάζεις πάντα ότι πραγματικά έχεις συνειδητοποιήσει ότι σε ενοχλεί...Νομίζω ότι το πιο δύσκολο πράγμα είναι να συνειδητοποιήσεις ότι σε ενοχλεί ο εαυτός σου!
Χμμ, πιστεύω πως, σε πρώτη φάση, είναι αρκετό να συνειδητοποιήσει κάποιος ότι κάτι τον ενοχλεί. Έστω και μια κατάσταση. Και ας ξεκινήσει κανείς, έστω και με κάτι έξω από αυτόν. Θα είναι η πρώτη πράξη απέναντι στην αδράνεια. :-( Ας σου φταίνε οι γονείς σου, τα παιδιά σου, η δουλειά σου, αν είναι να ξεκολλήσεις, κάτι είναι και αυτό. Τα μηνύματα θα έρθουν.

Ναι, όλα τα υποκατάστατα στα μάτια μου είναι ίδια. Παίρνεις μια κατάσταση και την κάνεις το Α και το Ω στην ζωή σου. Μπορεί να είναι μια δουλειά, ένα παιχνίδι, μια συντροφική σχέση, μέχρι ναρκωτικά ή οτιδήποτε σε αναγκάσει η έλλειψη του εαυτού σου να βρεις.

Είναι κρίμα... Που δεν έχουν κάποιοι άνθρωποι την ευκαιρία να "θυμηθούν" πως είμαστε Ένα, χωρισμένοι μόνο στην ύλη... :/
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχει περίπτωση ή δυνατότητα,να αλλάξεις ασυνείδητα κάτι το οποίο σε ενοχλεί?
όχι Πρόεδρε! Ούτε μία στο εκατομμύριο...

αλλά αν σε ενοχλεί, γιατί να το αλλάξεις ασυνείδητα και δεν το αλλάζεις συνειδητά?

ε?

ε?

ε?

με κούφανες πάντως! :-??
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Valia »

Anna έγραψε:
Σκέφτομαι ότι το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε έναν έρωτα...
Παραδίδεσαι στον άλλον και γίνεσαι αυτόματα ο ήρωάς του...
Αυτό ακριβώς συνέβαινε σε εμένα και πριν κανα δυο μέρες μου έσκασε το μεγαλείο του. Είδα το πώς είχα μάθει να θεωρώ έρωτα την παράδοση της δυναμής μου στον εκάστοτε σύντροφό μου. Και επαναλάμβανα συνεχώς το ίδιο μοτίβο. Η γυναίκα η αδύναμη, το υποδεέστερο ον που εκδηλώνει έτσι τον έρωτά της στον άντρα - πατέρα.
Μέχρι που εξαντλήθηκα και σωματικά. Σερνόμουν στην κυριολεξια.

:x :x :x
τι είπες τώρα Αννούλα...στριφογύριζαν αυτές οι σκέψεις στο μυαλό μου τις τελευταίες μέρες, αναπολώντας παλιές σχέσεις... και ναι το μοτίβο ήταν πάντα ίδιο :? :?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Danielli »

Απίστευτη είδηση... :-(
Καμιά φορά ο εσωτερικός κόσμος των ανθρώπων κατακλύζεται από τόσες πολλές σκιές, που δεν χωράει ούτε καν ο Εαυτός τους μέσα του...
@};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Να ουρλιάξω όταν βλέπω ότι οι άνθρωποι περιθωριοποιούν την Ψυχή τους και υποκαθιστούν τις ελλείψεις, που προκύπτουν από αυτήν την περιθωριοποίηση, με ανάγκες που είναι μόνο ανάγκες της Σκιάς τους!

Εγώ δε θα το κρατήσω, ΟΥΡΛΙΑΖΩ ......

και ξαναουρλιάζω, γιατί όλα όσα περιέγραψε η Αννούλα X(
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Στις δικές μου σχέσεις πάλι εγώ ήμουν η δυνατή!Και φυσικά αφού αυτό κατέληξα να πιστεύω με πλησίαζαν πάντα άντρες οι οποίοι ήθελαν ντάντεμα και σχεδόν ποτέ δεν έπαιρναν πρωτοβουλία. Ωσπου αυτό με κούρασε αφάνταστα. Και είπα ότι θέλω να είμαι κι εγώ το "παιδί" στη σχέση,να είναι ο άλλος ο δυνατός. Ευτυχώς ήταν από τις ελάχιστες φορές που το Σύμπαν είχε πάθει κώφωση. Γιατί συνειδητοποιώ μέρα με τη μέρα κ ειδικά διαβάζοντας το σημερινό ποστ ότι απλά θέλω να είμαι ελεύθερη.Να μη χρειάζεται να παίξω κανενα ρόλο στη σχέση,να ειμαι απλά ο εαυτός μου,οποιος κι αν είναι αυτος.
Και στην τελική βαρέθηκα να ζητάω,βαρέθηκα να σκέφτομαι ιδανικά χαρακτηριστικά συντρόφου,βαρέθηκα να περιμένω κάποιον να με κάνει "ευτυχισμένη".Μπορώ να γίνω και μόνη μου και μάλιστα χωρίς εισαγωγικά.Αει σιχτίρ πια!!!
Φιλιά :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Η μοναξια για μενα δυστιχως ειναι ο χειροτερος κ ποιο υπουλος συμβουλος,εχω κανει πολλες φορες το λαθος να την ακουσω,νομιζοντας οτι μπορει να αλλαξει κατι σε σχεσεις που ηδη εχουν τελειωσει.
Το κακο ειναι οτι ακομα το παλευω κ πολλες φορες με νικαει στις δυσκολες ωρες. @};-

Πανω που σκευτομουνα να σου στειλω πμ βασουλιτσα περι αυτου..:whistle:

Παιδακια.. :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Volvere έγραψε:Στις δικές μου σχέσεις πάλι εγώ ήμουν η δυνατή!Και φυσικά αφού αυτό κατέληξα να πιστεύω με πλησίαζαν πάντα άντρες οι οποίοι ήθελαν ντάντεμα και σχεδόν ποτέ δεν έπαιρναν πρωτοβουλία. Ωσπου αυτό με κούρασε αφάνταστα. Και είπα ότι θέλω να είμαι κι εγώ το "παιδί" στη σχέση,να είναι ο άλλος ο δυνατός. Ευτυχώς ήταν από τις ελάχιστες φορές που το Σύμπαν είχε πάθει κώφωση. Γιατί συνειδητοποιώ μέρα με τη μέρα κ ειδικά διαβάζοντας το σημερινό ποστ ότι απλά θέλω να είμαι ελεύθερη.Να μη χρειάζεται να παίξω κανενα ρόλο στη σχέση,να ειμαι απλά ο εαυτός μου,οποιος κι αν είναι αυτος.
Και στην τελική βαρέθηκα να ζητάω,βαρέθηκα να σκέφτομαι ιδανικά χαρακτηριστικά συντρόφου,βαρέθηκα να περιμένω κάποιον να με κάνει "ευτυχισμένη".Μπορώ να γίνω και μόνη μου και μάλιστα χωρίς εισαγωγικά.Αει σιχτίρ πια!!!
Φιλιά :x :x :x

Προετοιμάζεσαι Ιωαννάκι για το Αγάπη-Σοφία ε? :D
Το σλόγκαν των κοριτσιών ήταν στην αρχή "ουστ"...και μετά από λίγο το "αει σιχτίρ"...Σε βρίσκω τέλεια! ;;)

Περιμένεις κάποιον να σε συμπληρώσει (όπως έχουμε μάθει) και αντί να συμβεί αυτό, σε αδειάζει...Γιατί σε βλέπει σαν την μάνα του! Εσύ, πάλι, τον βλέπεις σαν τον πατέρα σου και γίνεται χαμός στην σχέση...Πάνε τα ιδανικά χαρακτηριστικά περίπατο, μέσα σε χρόνό dt.

΄Ομως αυτό που περιμένεις από τον άλλον και ο άλλος από εσένα, είναι προδιαγεγραμμένο στα κύτταρά μας!
Και η μοναξιά προκύπτει μέσα μας, ακόμα και με την καλύτερη συντροφιά να είμαστε!

Χάσαμε τον τρόπο να επικοινωνούμε με τον Εαυτό μας, γιατί δεν ξέρουμε σε ποιόν από όλους να απευθυνθούμε...Στον πατέρα, στην μητέρα, στο παιδί, στον έφηβο, στον ενήλικα? ΄Ολοι υπάρχουν μέσα μας, συνωστισμός γίνεται...Οπότε τον άλλον τον θέλουμε για να καλύψει κάποια ανάγκη κάποιου από αυτούς...ενώ εμείς προσπαθούμε να τους ικανοποιήσουμε όλους...

Τα πράγματα είναι απλά, μόνο όταν Είσαι ΄Ενας!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η μοναξια για μενα δυστιχως ειναι ο χειροτερος κ ποιο υπουλος συμβουλος,εχω κανει πολλες φορες το λαθος να την ακουσω,νομιζοντας οτι μπορει να αλλαξει κατι σε σχεσεις που ηδη εχουν τελειωσει.
Το κακο ειναι οτι ακομα το παλευω κ πολλες φορες με νικαει στις δυσκολες ωρες.
Τασούλη, η Ζωή με έχει διδάξει ότι αν δεν πετύχει με την πρώτη, δεν πετυχαίνει ούτε με τις δέκα!

Μπορεί να αλλάξουν οι προτεραιότητες σε έναν άνθρωπο, ο χαρακτήρας όμως δεν αλλάζει έτσι από το πουθενά...

Μπορεί να ξαναγυρνάς και να αποτυγχάνεις, γιατί η ελπίδα, λένε, πεθαίνει τελευταία!
Το θέμα είναι να ξέρεις τι ελπίζεις και τι περιμένεις...
Αν έχεις συνειδητοποιήσει ότι το κάνεις για να καλύψεις κάποιες στιγμές μοναξιάς, χωρίς να κάνεις όνειρα και σενάρια, νομίζω ότι μια χαρά είναι...Αποδέχεσαι μια κατάσταση, με όση ωριμότητα έχεις και καλύπτεις μια συγκεκριμένη ανάγκη...

Το παρά πέρα βρε πουλάκι μου τι το θέλεις? Αυτό σε απογοητεύει...το παρά πέρα!!

Και ίσως δεν έχεις το θάρρος να πεις στον άλλον "είμαι μόνος μου, θέλεις να μου κάνεις παρέα για σήμερα?" αλλά ουσιαστικά αυτό φαίνεται να θέλεις...

Το να πηγαίνεις στα γνώριμα "λιμάνια", νομίζω στο έχω ξαναπεί, είναι ακριβώς γιατί δεν έχεις ανάγκη από μόνιμη σχέση, αλλά από περιστασιακή...Και πας εκεί που ξέρεις εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορέσει να φτουρίσει...Ασυνείδητα πάντα!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασουλα μου αν το κανω συνειδητα ομως αυτο που λες κ να καλυψω την μοναξια μου,τι γινεται οταν το αλλο προσωπο ξερεις οτι θελει περισοτερα απο σενα η τουλαχιστον ελπιζει οτι θα σε πεισει πως αλλαξε μυαλο κ οτι τωρα καταλαβαινει τι εχασε θελοντας να παλεψει για να σε κερδισει παλι;

Αν και εμενα μεχρι τωρα το ιδιο εχει δειξει η ζωη,οτι αν δεν κολησει απο την αρχη..δεν θα κολησει ποτε!!!

Πραγματικα Δεν ξερω τι κανει το ασυνειδητο βασουλα μου αλλα πλεον θα επιμεινω οτι νιωθω ετοιμος για κατι περισοτερο απο μια περιστασιακη σχεση.
:x :x :x

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”