Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Βασιλάκη έτσι είναι...Οι ανάγκες του Ανθρώπου είναι συγκεκριμένες...

Όμως οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ποιές είναι οι πραγματικές τους ανάγκες...Μερικές φορές έχω συναντήσει και ανθρώπους που δεν ξέρουν καν τι σημαίνει "ανάγκες"...

βλέπεις πρόλαβαν οι γονείς και η θρησκεία να τις στραγγαλίσουν...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:σαν παιδί ε?

τότε ο ενήλικας που είναι? τι επιλέγει αυτός? σε ποιό πεδίο επιλογών έχει περιοριστεί? ή μήπως δεν έχεις καν επιλογές Βαλάκι?

:x
έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι (συγγνώμη αν πω καμιά μπούρδα :oops: ) ο ενήλικας είναι μόνο βιολογικά ενήλικας καθώς τα συναισθήματά του παραμένουν ανώριμα λόγω του διαχωρισμού του από την πνευματικότητα της ψυχής του, επομένως οι επιλογές του γίνονται νοητικά- υπό το βάρος προτύπων και στερεοτύπων- από τον κατακερματισμένο εαυτό, κάτι που διαφαίνεται και ως "ασυνέπεια" ή "δυσαρμονία" στα αποτελέσματα των επιλογών του. Νομίζω ότι το κομμάτι μας εκείνο που φοβάται είναι η προσωπικότητα, καθώς η ψυχή θεωρώ χαρακτηρίζεται από την απουσία φόβου, είναι δλδ σε κατάσταση Αγάπης
@};-
Valia

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Valia »

νομίζω ότι ο φόβος είναι αυτός που υπερισχύει, αλλά και ο προγραμματισμός φόβος- έστω ασυνείδητος- δεν είναι στην ουσία?? φόβος "να μην φύγω από την πεπατημένη" και "τιμωρηθώ" :-?
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ναι Βασούλα συμφωνώ το παιδάκι αυτό δεν μπορεί παρά να είναι φοβισμένο.. το βλέπω και από μένα άλλωστε... και σκεφτόμουν χτες πάλι πάνω σε αυτό που έγραψα πιο πριν και ένιωσα οτι δεν ήταν μόνο η υπερπροστατευτικότητα των γονιών που οδήγησε σε αυτό το φοβισμένο παιδί αλλά και ο συνδυασμός της με ένα περιβάλλον συνεχόμενης επίκρισης και παντελούς έλλειψης εμπιστοσύνης... @};- :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Vasoula »

Βαλάκι μου γιατί να πεις μπούρδα?
ίσα ίσα, αν αυτό που λες το γνωρίζεις και το νιώθεις κιόλας, είναι κίνητρο για να δώσεις επιχειρήματα σ' αυτό που φοβάται και να το υπερβείς με Αγάπη...

αυτό που είπες τώρα μόλις, δεν το είπε κανένας άλλος, παρά Εσύ...
Ποιός λοιπόν είναι εκείνος, έξω από εσένα, που αυτό που είπες θα σε υποχρεώσει να μην το σεβαστείς και να μην μείνεις με σεβασμό σ' αυτό που είπες?

Η μεγαλύτερη Στιγμή είναι όταν μπορείς να πράττεις, αυτό που γνωρίζεις...Όταν τα λόγια σου έχουν συνέπεια με τις πράξεις σου.
Το συναίσθημα και η νόηση είναι εργαλεία και όχι ο Εαυτός σου...

Όσο λίγο κι αν είναι αυτό που γνωρίζεις, να λες και να κάνεις αυτό το λίγο είναι σπουδαίο πράγμα!!!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:Βαλάκι μου γιατί να πεις μπούρδα?
ο ενοχικός εαυτός που πρέπει να απολογείται και που αναπνέει
Vaso έγραψε: είναι κίνητρο για να δώσεις επιχειρήματα σ' αυτό που φοβάται και να το υπερβείς με Αγάπη...
πνευματικά επιχειρήματα Βασούλα εννοείς, όχι με τον απλό νου. Γιατί έτσι μια χαρά τα τακτοποιώ και τα θάβω μέχρι να ξεφυτρώσουν πάλι μπροστά μου και να μου χτυπήσουν την πόρτα
Vaso έγραψε:να μείνεις με σεβασμό σ' αυτό που είπες
από το επίπεδο συνειδητότητας που βρίσκομαι τώρα
Vaso έγραψε:Η μεγαλύτερη Στιγμή είναι όταν μπορείς να πράττεις, αυτό που γνωρίζεις...Όταν τα λόγια σου έχουν συνέπεια με τις πράξεις σου.
Με δυσκολεύει πολύ η γεφύρωση του συναισθήματος με τη λογική, με διχάζει βαθιά, γιατί τσουπ πετάγεται ο νους στη μέση με όλο το συφερτό και μου παίρνει χρόνο να θεραπεύσω το συναίσθημα... τουλάχιστον χαίρομαι που τώρα βλέπω ότι υπάρχει αυτή η ασυμβατότητα που χρειάζεται θεραπεία
Vaso έγραψε:Το συναίσθημα και η νόηση είναι εργαλεία και όχι ο Εαυτός σου...
Θα μπορούσαμε να πούμε Βασούλα ότι το συναίσθημα και η νόηση είναι οι "πυξίδες" μας?
Vaso έγραψε:Όσο λίγο κι αν είναι αυτό που γνωρίζεις, να λες και να κάνεις αυτό το λίγο είναι σπουδαίο πράγμα!!!
αχ, για μένα Βάσω μου αυτά τα μικρά βηματάκια είναι σπουδαία γιατί τα χω κατακτήσει, έστω αυτό το τόσο δα το χω βιώσει στο πετσί μου @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα μπορούσαμε να πούμε Βασούλα ότι το συναίσθημα και η νόηση είναι οι "πυξίδες" μας?
πυξίδες ίσως όχι Βαλάκι μου, ο τρόπος που μπορούμε να διαφέρουμε από τα ζώα όμως σίγουρα...

:) :) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η μεγαλύτερη Στιγμή είναι όταν μπορείς να πράττεις, αυτό που γνωρίζεις...Όταν τα λόγια σου έχουν συνέπεια με τις πράξεις σου.
Το συναίσθημα και η νόηση είναι εργαλεία και όχι ο Εαυτός σου...

Όσο λίγο κι αν είναι αυτό που γνωρίζεις, να λες και να κάνεις αυτό το λίγο είναι σπουδαίο πράγμα!!!
το κρατάω αυτό :x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Η μεγαλύτερη Στιγμή είναι όταν μπορείς να πράττεις, αυτό που γνωρίζεις...Όταν τα λόγια σου έχουν συνέπεια με τις πράξεις σου.
Το συναίσθημα και η νόηση είναι εργαλεία και όχι ο Εαυτός σου...

Όσο λίγο κι αν είναι αυτό που γνωρίζεις, να λες και να κάνεις αυτό το λίγο είναι σπουδαίο πράγμα!!!
:x :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29969
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Ταρούλα »

για όλους έχει χώρο το Σύμπαν τούτο, μωράκι...

και αν κάποιος είναι καλά μέσα σ' αυτό, εσύ γιατί να χρειάζεται να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις?

η ατομικότητα μας?

αυτήν αναζητάμε και τίποτα λιγότερο ή περισσότερο...

και η μαζική σκεπτομορφή πιάνει και εκείνους που διαφωνούν το ίδιο και εκείνους που συμφωνούν και αυτό επεξεργαζόμαστε τούτη την ώρα...Το γιατί, αφού διαφωνείς με αυτο το παραπάνω, το μάταιο και το επιπόλαιο, της δίνεις χώρο να πιαστεί και από εσένα...
Τούτο είναι το πρόβλημα και όχι τι κάνουν οι άλλοι και με τι ονειρεύονται διαρκώς...

Το πρώτο πράγμα που χρειάζεται να γκρεμίσει κανείς, είναι ότι θα πιαστούμε όλοι χεράκι χεράκι και θα πατήσουμε στην διάσταση της Αγάπης, της Ενότητας και της Ευδαιμονίας...

Υπάρχει η Απόφαση και η Θέληση...Και το κόστος τους φυσικά...
@};- @};- @};-

Αχ ναι μεγάλο πρόβλημα....ας πάρουμε τα μάτια μας από τους άλλους και να τα στρέψουμε μέσα μας!!!
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18595
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η μεγαλύτερη Στιγμή είναι όταν μπορείς να πράττεις, αυτό που γνωρίζεις...Όταν τα λόγια σου έχουν συνέπεια με τις πράξεις σου.
Το συναίσθημα και η νόηση είναι εργαλεία και όχι ο Εαυτός σου...
Βασούλα μου :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23447
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Γονείς και υπερπροστατευτικότητα

Δημοσίευση από Ifaki »

Πω! Πω! :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”