ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Επίσης από όλα αυτά που διάβασα μου έρχεται στο μυαλό κάτι που έκανα πάντα με τις σχέσεις μου: Ανυπομωνούσα να τους γνωρίσου στους κοντινούς μου ανθρώπους και να τους περιφέρω σαν τρόπαια δεξιά και αριστερά!!! Το συνειδητοποιώ αυτό τώρα και ντρέπομαι. Αυτό από μόνο του δείχνει πόσο λίγη εκτίμηση και εμπιστοσύνη είχα και εεξακολουθώ δυστυχώς να έχω στον εαυτό μου σε σχέση με τις επιλογές του και πόσο ανάγκη είχα για την επιβεβαίωση των άλλων... :-( :-( :-(
Μα πόσο ανθρωπάκι πια...!!!
:cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μανούλη μου από τη στιγμή που αναγνωρίζεις το "ανθρωπάκι" μέσα σου, έχεις αρχίσει την διαδικασία ανύψωσής σου.. :)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Δεν ξέρω αν έχω ξεκινήσει διαδικασία ανύψωσης Δημητρούλα μου, αυτό που ξέρω πως για την ώρα όσα περισσότερα διαβάζω και συνειδητοποιώ με κάνουν να στεναχωριέμαι πολύ, κάθε μέρα όλο και περισσότερο! Στεναχωριέμαι για το χρόνο που έχασα, για μια ζωή που μου άξιζε και που δεν έζησα, για τον τρόπο που φέρθηκα σε ανθρώπους...
Όλη μου η ζωή μικρότητες, που στην τελικά δεν ήθελα να τις έχω καν! Και δε ρωτήθηκα κι όλας!!!!!!

Θα μου πάρει χρόνος να συμφιλιωθώ με όλα αυτά και να με αγαπήσω και για αυτά... ...Γιατί στο βάθος ξέρω δεν είμαι ΜΟΝΟ αυτά ρε γαμώτο!!!!! Δε γίνεται αυτό...!!!
:cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνο μου, έτσι έκανα κι εγώ. Ακύρωνα την εμπειρία μου, γιατί δεν ήταν έτσι όπως την ήθελα. Μέχρι που αποφάσισα να την δω, να την ερευνήσω, για να μάθω έτσι περισσότερα πράγματα για τον εαυτό μου. Ό,τι έγινε, έγινε, και δεν μπορεί να αλλάξει. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε από αυτό. Και πίστεψέ με, μπορείς να πάρεις πραγματικά πολλά μαθήματα από το παρελθόν σου! Ώστε να στραφείς με περισσότερη αγάπη και γνώση στο Παρών σου. O:-)

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε από αυτό. Και πίστεψέ με, μπορείς να πάρεις πραγματικά πολλά μαθήματα από το παρελθόν σου! Ώστε να στραφείς με περισσότερη αγάπη και γνώση στο Παρών σου. O:-)
Eτσι Θοδωρη μου.. @};- >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Θοδωρής έγραψε:Ό,τι έγινε, έγινε, και δεν μπορεί να αλλάξει. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε από αυτό. Και πίστεψέ με, μπορείς να πάρεις πραγματικά πολλά μαθήματα από το παρελθόν σου! Ώστε να στραφείς με περισσότερη αγάπη και γνώση στο Παρών σου.
Θοδωρή μου >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Θοδωράκο :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ακόμα και την τελευταία στιγμή μπορεί ο άνθρωπος να μετα-νοήσει Μάνο μου! Ακόμα και την ύστατη στιγμή! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

@};- Δημητρούλα μου @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από eirini »

Απογοητευόμαστε από τον άλλον, παρ’ όλα αυτά λέμε ότι είμαστε ερωτευμένοι μαζί του και κάνουμε υπομονή, αλλά κανένα συναίσθημα εκπλήρωσης δεν βιώνουμε μαζί του, αφού κανένα συναίσθημα εκπλήρωσης δεν μπορούμε να βιώσουμε μέσα στον εαυτό μας.
Κάποιος θα μπορούσε να εξηγήσει αυτήν την ανάγκη να μένουν οι άνθρωποι πάνω στο πηγάδι του έρωτα και να κλαίνε για κάτι που πέρασε, και να μην παρατηρούν ότι εδώ και πολύ καιρό είναι ξερό, ερμηνεύοντας αυτήν την εμμονή σαν έλλειψη ενός γενικού ενδιαφέροντος για την ζωή.
Είναι πολύ βολικό να μένεις πάνω από το πηγάδι και να κλαις για το νερό που δεν έχει, περιμένοντας να βρέξει για να γεμίσει, από το να προχωρήσεις αναζητώντας το επόμενο…Κουραστικό ακούγεται…
΄Όμως αυτή η αναζήτηση για το «επόμενο» είναι που θα σε φέρει στην αλήθεια να βρεις την Πηγή του νερού μέσα σου…Είναι μια κίνηση…μια εμπειρία που δεν χρειάζεται να προσμετράται σαν «αποτυχία» στην ζωή σου, αλλά σαν μια σοφία…
Κάθε φορά ολοένα και περισσότερο θα βλέπεις την εμμονή σου να στέκεσαι πάνω από ξερά πηγάδια και θα παρατηρείς αυτήν την ανάγκη σου να προσπαθείς να ξεδιψάσεις από κάτι που δεν περιέχει τίποτα…
Πριν βιαστείς να πεις «σ’ αγαπώ» άνθρωπε, σκέψου τι έχεις μέσα σου που μπορεί να αγαπηθεί, για να το βρεις και στον άλλον!
Κι αν βρεις κάτι σε κάποιον άλλον που αξίζει να αγαπηθεί, μην ζηλέψεις, μην θαυμάσεις, μην ερωτευθείς αυτό το κάτι, αλλά προσπάθησε να το βρεις πρώτα μέσα σου, για να είσαι πιο ειλικρινής με τον ΄Ερωτα και με τον Εαυτό σου.
:cry:
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από eirini »

Απογοητευόμαστε όταν αγαπάμε κάποιον, που δεν είναι όπως τον θέλουμε...Ε, τότέ ποιόν αγαπάμε?
όταν κλονίζεται η δική μας ακεραιότητα, δεν γίνεται από τον άλλον, αλλά από την έλλειψη σταθερότητας μέσα μας σ' αυτό που πραγματικά είναι ωφέλιμο για εμάς, που δεν βλάπτει κανέναν...
΄Ετσι κάθε φορά διαφοροποιείς το ΄Ηθος σου και την Νοοτροπία σου, για να καλύψεις κάποια ανάγκη σου...Και όταν αυτή δεν καλυπτεται, (που πως να καλυφτεί από την στιγμή που έχεις διαφοροποιηθεί ήδη από το ΄Ηθος και την Νοοτροπία σου?), τότε πάντα ο άλλος είναι η αιτία που εσύ δεν είσαι καλά...

Αν αυτό το παρατηρείς στον Εαυτό σου, θα το διαπιστώσεις και μόνη σου ότι η έλλειψη ακεραιότητας σε κάνει να νιώθεις διαχωρισμό και όχι ο άλλος.

Η έλλειψη αυτοσεβασμού είναι η κυριότερη από τις ελλείψεις σε έναν άνθρωπο...γιατι τον κάνει "όμηρο" στις ανάγκες του και όχι "αρωγό"...
τι εννοείς με αυτο Βασούλα μου???? μπορεις να πεις ένα παράδειγμα να το καταλάβω καλύτερα??? ξέρεις μου εκανε κλικ (γιατι αραγε???)
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από eirini »

ο έρωτας πονάει γιατί μας δείχνει τον αυτο-σεβασμό που δεν έχουμε, Τασούλη...

μην νομίζεις ότι κανεις τα πάντα για έναν άλλον άνθρωπο με τον οποίο είσαι ερωτευμένος και η Ψυχή σου δεν παίρνει είδηση, πόσα ακριβώς κομμάτια της χαρίζεις... όσο και να μην το παίρνεις είδηση εσύ!

θεωρώ, και όχι μόνο θεωρώ, αλλά πιστεύω βαθιά έτσι όπως εγώ το έχω βιώσει, ότι το να στηρίζεις την Ψυχή σου είναι το μεγαλύτερο βήμα για να νιώσεις αυθεντικά τον έρωτα...

ο πόνος είναι μέρος των αντιστάσεων...και οι αντιστάσεις μέρος εκείνης της τραγικής ικανοποίησης που συμβαίνει όταν έχεις χάσει επαφή με την ψυχή σου και θέλεις κάποιον άλλον για να αντικαταστήσει την επαφή αυτή...

Ο άλλος μας πραγματοποιεί πάντα τις δικές μας απώλειες...Να είσαι σίγουρος γι' αυτό!
:-( =((
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η έλλειψη αυτοσεβασμού είναι η κυριότερη από τις ελλείψεις σε έναν άνθρωπο...γιατι τον κάνει "όμηρο" στις ανάγκες του και όχι "αρωγό"...
τι εννοείς με αυτο Βασούλα μου???? μπορεις να πεις ένα παράδειγμα να το καταλάβω καλύτερα??? ξέρεις μου εκανε κλικ (γιατι αραγε???)
τι δεν καταλαβαίνεις Ειρηνούλα μου από αυτό?

όταν δεν σέβεσαι τον Εαυτό σου, μπορεί ποτέ να απαιτείς σεβασμό από έναν άλλον στις ανάγκες σου?
Συνήθως παραχωρείς, για να διατηρήσεις μια σχέση και αυτό μόνο σεβασμός δεν είναι...
Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση...



>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από eirini »

Ετσι κάθε φορά διαφοροποιείς το ΄Ηθος σου και την Νοοτροπία σου, για να καλύψεις κάποια ανάγκη σου...Και όταν αυτή δεν καλυπτεται, (που πως να καλυφτεί από την στιγμή που έχεις διαφοροποιηθεί ήδη από το ΄Ηθος και την Νοοτροπία σου?), τότε πάντα ο άλλος είναι η αιτία που εσύ δεν είσαι καλά...
Aυτό δεν κατάλαβα... τι εννοείς ότι διαφοροποιείς το ήθος σου και τη νοοτροπία σου??? αλλάζεις τον εαυτό σου για τον έρωτα? κάνεις παραχωρήσεις? Κάνεις τα στραβά μάτια που υπό άλλες συνθήκες δε θα επέτρεπες να συμβουν ?
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Ειρηνάκι μου...αυτό εννοώ!

το αρχικό κείμενο ήταν
Δύο σύντροφοι εκτός από τον χώρο, χρειάζεται να μοιράζονται ΄Ηθος και Νοοτροπίες…Και αν αυτά τα δύο διαφοροποιούνται σημαντικά, τότε κανείς από τους δύο δεν νιώθει ψυχική ενότητα.
δεν μπορεί να γίνει υγιής σχέση, αν το Ήθος και οι Νοοτροπίες είναι εντελώς διαφορετικές μεταξύ των συντρόφων. Και συνήθως αυτή η σύγκλιση παραβλέπεται, μπροστά στην κάλυψη αναγκών...

Ξεπερνάς την ανομοιότητα στο Ήθος και την Νοοτροπία, για να καλύψεις κάποιες ανάγκες...Και μετά σου φταίει ο σύντροφος ή του φταις εσύ...

Πχ. εγώ είμαι μονογαμικός τύπος...Για να καλύψω κάποιες λανθασμένες ανάγκες (μοναξιά, παιδί, κοινωνικότητα κλπ) κάνω σχέση με έναν που δεν είναι...Πως θα μπορέσουμε να πάμε την σχέση παραπέρα? Μόνο τα ωραία μάτια του άλλου δεν φτάνουν...Χρειάζεται να έχει και εκείνες τις ποιότητες που ταιριάζουν με το Ήθος μου και την Νοοτροπία μου...

Θέλω να πω ότι το πιο συνηθισμένο στους ανθρώπους είναι να κάνουν σχέσεις χωρίς αισθήματα αγάπης, αλλά εξ ανάγκης...Και αυτή η ανάγκη τους κάνει να παραβλέπουν ότι δεν ταιριάζουν και να επιμένουν σε μια σχέση που εκ προοιμίου θα τους κάνει δυστυχείς...

και αυτό το ονομάζουν έρωτα... Και που πάει μετά από λίγα χρόνια? Τον πήρε ο άνεμος και μένει ο καθένας μόνος του με την απογοήτευση, γιατί κάλυψαν μόνο τις επιφανειακές τους ανάγκες...

Το έχω πει και αλλού Ειρηνάκι...
Δεν καταλαβαίνω έναν έρωτα που με κάνει δυστυχισμένο...Που με βάζει σε άγχη περιττά και αμφιβολίες...Και επειδή ξέρω ότι ο καθένας περιμένει από τον άλλον να αλλάξει, θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι ποτέ κανείς δεν αλλάζει, αν μέσα του δεν θέλει την αλλαγή...
Και δεν θέλω κανένας να αλλάξει για χάρη μου...Είναι πολύ εγωιστικό αυτό...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”