ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Συντονιστής: Emmaki

Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

“Οι κερασιές θ ανθίσουν και φέτος… και φέτος θα γεμίσουν γλυκούς καρπούς, άνθη και φύλλα, και μοσκοβολιά.
Κι όλα θα γίνουν όπως πάντα.
Όπως το περασμένο, όπως το περσινό κι όπως το τωρινό καλοκαίρι…
κι όπως κάθε καλοκαίρι όσο θα υπάρχουν στον κόσμο καλοκαίρια και κερασιές.
Και τα στόματα θα επιθυμούν τον έρωτα, όσο θα υπάρχουν στον κόσμο κόκκινα στόματα.

Μα τα κεράσια και τα στόματα, μα τα καλοκαίρια και τ’ άνθη -όλη αυτή η πλουμιστή λιτανεία του καιρού- για κείνον έγιναν ό,τι έγιναν κι ό,τι είναι για να γίνουν, γιατί χωρίς αυτόν δε θα χρειαζότανε αυτή η μοσκοβολημένη γιορτή της ζωής, ούτε ο ήλιος για να τη χρυσώσει, κι ούτε κι ένα νεανικό χέρι να τη γράψει.

Οι κερασιές θ ανθίσουν και φέτος, για να τις χαρούν τα στραφτερά μάτια, να τις μυρίσουν οι νέες αισθήσεις και για να στεφανώνουν στιλπνά μέτωπα κι ολόμαυρα κεφάλια. Οι κερασιές θα καρπίσουν και φέτος, για να δροσίσουν διψασμένα χείλη και να στολίσουν ρόδινα αφτιά και καπελίνα.

…Τώρα η παλιά άνοιξη έμεινε πολύ πίσω και μια καινούργια φουσκώνει μέσα στους χυμούς.''

Μικρό απόσπασμα απ’ το βιβλίο… @};-

http://www.youtube.com/watch?v=10V52ytU ... ture=share" onclick="window.open(this.href);return false; :violin:

..της Φύσης :x
Άβαταρ μέλους
Elena *
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012 12:56 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Elena * »

ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΑΣΤΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ :)) :)) ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΕΛΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ .....
ΤΟΟΟΟΣΑΑΑΑΑΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΕΠΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΑΚΣΩ ΑΠΟ ΠΑΝΩ 8-> 8-> 8->
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑΑ :x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Elena * την 02 Απρ 2012 4:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Alexandros »

Μπέττυ... :-( >:d< @};- @};- @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εδώ μιλάμε για Έρωτα,

διαβάζοντας το "Ποιός γίνομαι μαζί σου" θυμήθηκα μέσα μου και μου γεννήθηκε η ανάγκη
να ξαναδιαβάσω αυτό το ποστ, τόσο κοντά στο άλλο με πολύτιμες για εμένα όταν προέκυψαν αλλά και σήμερα επιγνώσεις και έτσι θέλησα να το ανασύρω

@};-

τότε όταν το έγραψε η Βασούλα, είχα παραδώσει όλη την Δύναμη μου
στο άλλον, περπατούσα για πρώτη φορά να ανιχνεύσω την Ακεραιτότητα και την μαγική λέξη αυτοσεβασμός, στην ουσία βάδιζα στα προδιεγραμμένα χνάρια των γονιών βλάπτοντας τα πιο ευαίσθητα και όμορφα
η Ακεραιότητα είναι η πιο ελαστική Ηθική της Αγάπης, μου θύμισε η Βασούλα :cry: @};-
και είναι, γιατί όταν Αγαπάς την αυθόρμητη Φύση σου και Σέβεσαι τις ανάγκες της αδιαπραγμάτευτα
απλά δεν βλάπτεις κανένα και κυρίως εσένα, ελευθερώνεις και εσένα και το άλλον, αν η Αγάπη ενώσει και θεραπεύσει σε ένα καινούργιο κάθε φορά σημείο, έχει καλώς αν όχι πάλι έχει καλώς

μια πολύ σημαντική υπενθύμιση, εγρήγορση @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

@};- @};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Φωτεινούλα μου :cry: @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

:cry: @};- @};- :x >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:x @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Danielli »

Φωτεινοκοριτσάκι.. @};- >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Ο πρώτος τομέας που συνήθως «πληρώνει» την αποστασιοποίηση, είναι ο σεξουαλικός, εκεί που βιώνεται μια πιο βαθιά εκπλήρωση της ενότητας και της αγάπης.
Συνήθως ο άτυπος «χωρισμός» ενός ζευγαριού προκύπτει από τα φαινόμενα που συμβαίνουν κατά την σεξουαλική συνεύρεση, που αντικαθιστά την αγάπη με μια εκτονωτική σωματική διαδικασία και πιο βαθιά, σε κάθε άνθρωπο, στο ψυχικό επίπεδο, υπάρχει μια βασανιστική ερώτηση «με ποιον να ενωθώ και γιατί?»
Αν μάθουμε να μιλάμε με «αληθινές» λέξεις, τότε θα μπορέσουμε να είμαστε και πιο συνειδητοί σ’ αυτό που μας προκύπτει με έναν άλλον άνθρωπο.

Θα μπορούσαμε να μιλάμε για έλξη και εκτίμηση, ακόμα και για συμπάθεια…΄Ετσι θα μας ήταν πιο εύκολο να διερευνήσουμε τα συναισθήματά μας.
Η απόσταση της παρατήρησης σε κάνει να δεις που "προδόθηκαν" αυτά τα "θέλω" και αν τα χρειάζεσαι ακόμα.
Μία σχέση με έναν άλλον άνθρωπο αφορά σε πρώτο επίπεδο τον θαυμασμό και σε ένα δεύτερο, την εκτίμηση.
Μπορεί να προκύπτει το ένα, χωρίς το άλλο, γιατί το δεύτερο επίπεδο το «συνομολογούν» περισσότερα ασυνείδητα συναισθήματα, εκείνα που έχουν να κάνουν με την προσωπική πληρότητα και την αυτό-αποδοχή. Για να εκτιμήσουμε κάποιον άλλον χρειάζεται να έχουν προηγηθεί πιο θετικά συναισθήματα για τον εαυτό μας και τις προθέσεις μας, αλλιώς τον εκτιμάμε γι’ αυτό που φανταζόμαστε ότι θα μπορέσει να μας καλύψει…Κάτι που δεν εκπληρώνεται ποτέ, οπότε παραμένει ο θαυμασμός, χωρίς να υποστηρίζεται από μια βαθύτερη εκτίμηση, που θα δώσει διάρκεια στην σχέση μας.
Γιατί τότε, αν γελαστούμε από την ασυνείδητη προτυπάρα της θρησκείας μας που παροτρύνει για συγχώρεση, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να δουλέψουμε με την ασυνείδητη μνησικακία…Κα εκεί είναι όλο το ζουμί του «σατανά»…Εκεί και μόνο!
Πριν βιαστείς να πεις «σ’ αγαπώ» άνθρωπε, σκέψου τι έχεις μέσα σου που μπορεί να αγαπηθεί, για να το βρεις και στον άλλον!

Κι αν βρεις κάτι σε κάποιον άλλον που αξίζει να αγαπηθεί, μην ζηλέψεις, μην θαυμάσεις, μην ερωτευθείς αυτό το κάτι, αλλά προσπάθησε να το βρεις πρώτα μέσα σου, για να είσαι πιο ειλικρινής με τον ΄Ερωτα και με τον Εαυτό σου.
:x :x @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Φωτεινούλι μου :* >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Φωτεινούλα >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΩΤΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Από αυτό το τόπικ, θαρρώ πως κατάφερα και μάζεψα ολόκληρη τη συλλογή ανοξείδωτων που κυκλοφορεί στην αγορά!!!
:confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars:
Πολύ τζιζ θέμα, καθώς μέχρι τώρα στα 35 χρόνια, δεν έχω ερυτευτεί ποτέ για όλους τους παραπάνω λόγους που αναφέρατε... Πω..., πω... Εδώ δεν κολάει η ατάκα που χρησιμοποιώ συνήθως "με την όποια αναπηρία μου", γιατί εδώ μιλάμε για 100% απόλυτη συναισθηματική αναπήρια!!! (έτσι, να τα λέμε κι αυτά!)
:cry: :cry: :cry:
...Άντε να δούμε πως το αλλάζουμε τώρα αυτό... ~x(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”