΄Ολα καλά παιδιά...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο ένας προχωράει στον δρόμο του και ο άλλος μένει πίσω…

Ο ένας θέλει να προχωρήσει και δεν μπορεί, γιατί φοβάται την Ζωή…
Ο άλλος θέλει να σταματήσει και δεν μπορεί, γιατί αγαπάει την Ζωή…

Πως θα παραμείνουν οι δύο τους σε σχέση αγάπης?

Το σίγουρο είναι ότι η ανισορροπία θα φανεί αργά ή γρήγορα…

Ο καθένας εργάζεται και ζει με την δική του αλήθεια, αυτό το λέμε εδώ και χρόνια…΄Όμως τι γίνεται όταν η αλήθεια του ενός είναι μια πεποίθηση, ενώ του άλλου συμφιλιώνεται με την Ψυχή του?

Θα μου πείτε…
Το πόσο αρμονικός είναι κανείς με τον Εαυτό του, φαίνεται στο πρόσωπό του, στην ζωή του, σε όλη του την έκφραση…

Μα πολλοί άνθρωποι που ακολουθούν μια πεποίθηση, δεν καταλαβαίνουν την δυσαρμονία που «κουβαλάνε»…΄Εμαθαν «αυτό» και μένουν και το υπερασπίζονται σαν «αυτό»…δεν μπορούν να αλλάξουν νοοτροπία…δεν μπορούν να δουν, να νιώσουν ότι το «αυτό» δεν τους φέρνει ειρήνη μέσα τους…

Ο φόβος είναι πάντα εκεί που οι αλλαγές γίνονται δυσβάσταχτες…στον εγωισμό μας!


Πόσο δεκτικοί είμαστε στα συναισθήματά μας, έχει να κάνει μόνο με την Ψυχή μας! Αυτή βιώνει…
Το μεγαλύτερο πρόβλημα των ανθρώπων είναι όταν νομίζουν σαν συναισθήματα, αυτά που η κοινή λογική τους υπαγορεύει…Και τότε μένουν στην συνείδηση και την αφήνουν «ξεκρέμαστη» στα αληθινά συναισθήματα της Ψυχής τους…Γιατί υπάρχουν απαράβατοι όροι που καθορίζουν τον πόνο, την απώλεια, την θλίψη, την χαρά, τον θυμό…

Μέσα στην κοινή λογική υπάρχει ο τρόπος και ο χρόνος της επιβίωσης και μόνο…Οι σχέσεις που μας εξαρτούν στο φαινόμενο…γιατί πιο βαθιά δεν μπορούμε να πάμε…Δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τον ΄Ερωτα της Ψυχής, χωρίς να προσβάλουμε την «αξιοπρέπειά» μας…

Ο ΄Ερωτας της Ψυχής δεν αφορά στην φυσική ζωή μας, το ιδεατό!
Ο ΄Ερωτας της Ψυχής είναι τα συναισθήματα που μπορεί κανείς να βιώσει μέσα στον Εαυτό του, χωρίς αντικείμενο…Με αντικείμενο γίνεται μια εξάρτηση σε όποιον μας δώσει ερέθισμα αγάπης με όρους. Μας φροντίζει, μας περιθάλπει, μας δίνει αγάπη και προσοχή…΄Ότι μας έλειψε στην παιδική μας ηλικία…
΄Η αντίθετα χρειαζόμαστε ένα αντικείμενο να φροντίσουμε εμείς, για να έχουμε ένα νόημα στην ζωή μας.

Αυτές είναι οι σχέσεις των φαινομένων…Πιο βαθιά κανείς δεν μπορεί να προστατέψει την καρδιά του από ένα ερωτικό συναίσθημα που έχει μάθει να το βιώνει με όρους αγάπης….



Σε κάθε μας σχέση ο ένας παίρνει ρόλο έναντι του άλλου…ρόλος που εξαρτάται από την ανωριμότητα να είμαστε παρόντες στην Ζωή μας, σαν Εαυτός…
Η πλάνη μας είναι να νομίζουμε ότι είμαστε παρόντες, μέσα από συναισθηματικά ερεθίσματα που δεν μπορούμε να βιώσουμε στον Εαυτό μας.

Η απώλεια σε κάθε σχέση δεν είναι, στην ουσία, γιατί έφυγε ο άλλος, αλλά γιατί χάσαμε το αντικείμενο του ενδιαφέροντος ή γιατί σταματήσαμε να είμαστε το υποκείμενο ενδιαφέροντος ενός άλλου ανθρώπου.

Ουσιαστικά κανείς δεν χάνει ποτέ τίποτα, που το έχει βρει μέσα στον Εαυτό του. Ακόμα και ένας άνθρωπος που έφυγε από κοντά μας, παίρνει την αληθινή του θέση μέσα στο σύμπαν μας, όταν τον ελευθερώσουμε από τις ανάγκες μας!

Και τότε η θλίψη περιέχει τόσο σεβασμό, που της είναι σχεδόν απαγορευτικό να μεταλλαχθεί σε κατάθλιψη…

Σε ένα απλό άνθρωπο, αυτό που λέω είναι ακατανόητο…

Σε έναν απλό άνθρωπο η Ψυχή είναι ακατανόητη…

Σε έναν απλό άνθρωπο η Ζωή είναι ταξίδι που θέλεις να σε πάει, εκεί που δεν θέλεις να πας…
Και τότε περιμένεις για πάντα το επόμενο τραίνο…και όλο έρχεται το ίδιο ξανά και ξανά…


Αντε πρωινό παραλήρημα…Στρίβω κιόλας…επικίνδυνο! :-D

Λαλά και καφεδάκι… :x

Ανάμεσα στο φως και το σκοτάδι....
σαλπάρει της ψυχής μου το καράβι...
εκεί συνάντησα και το δικό σου χάδι....
ανάμεσα στο φως και το σκοτάδι....

Ανάμεσα στο γέλιο και το δάκρυ....
φεύγουν οι μέρες μα δε βρίσκουμε την άκρη...
εδώ συνάντησα και το δικό σου θαύμα....
ανάμεσα στο γέλιο και το κλάμα....

http://youtu.be/DxkG9ganLnI" onclick="window.open(this.href);return false; @};-


Εσείς πως περνάτε? ΄Όλα καλά? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δεν ξερω γιατι παρολο που θα λεγα,Ολα καλα... παντα θα υπαρχει ενα αλλα...νομιζω. :eusa-think:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Vasoula »

για πε Τασούλη 8->

το "αλλά" που λες να αναφέρεται? ;))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Κοιτα... :eusa-think:
Σε ολα τα πραγματα μπορω να σου χωρεσω ενα (αλλα)η σχεδον σε ολα..
Πχ ενα παραδειγματακι μικρο..
Η βασουλα ειναι γαμω και την αγαπαμε παρα πολυ,αλλα υπαρχει αυτο το αλλαααα...




















Ειναι ξανθιααα πως να το κανουμε ρε παιδακι μου :dance: :x :*


Τωρα που το σκευτομαι αναφερεται σε δικια μου εσωτερικη ελειψη και να θελω να βλεπω το αλλα αντι να βλεπω το θεικο σχεδιο σε οτιδηποτε συμβαινει γυρω μου ακομα και αν με ενοχλει.
Γιατι εδω που τα λεμε ποιος ειναι τελειος,οτι και αν κανω αν εγω δεν γινω ολοκληρος μεσα μου θα παραμεινω εκει να το κοιταζω και να φοβαμαι να ζησω το παραπερα απο το αλλα...

Καλα δεν το λεω? :shifty: @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Ellaki »

Ο Έρωτας της Ψυχής @};-

Διπλή ανάσα με τον εαυτό σου, με την Ψυχή σου.
Ξυπνούν οι αισθήσεις από βαθύ λήθαργο.
Βυθίζεσαι στο συναίσθημα, λιγώνεσαι.
Ο Λόγος Του παίρνει Ζωή, γίνεται Φως.
Καρδιά που σκιρτά σαν μόλις να γεννήθηκε.
Γεννήθηκε ο Έρωτας του Θεού μέσα της.

σκέψεις :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από elenaki »

Εσείς πως περνάτε? ΄Όλα καλά? :D
^:)^ ^:)^ ^:)^ Εισαι Θεα!!!!Τελος!!! >:d< >:d<

Ειμαι ολο το κειμενο Βασουλι μου!!!
Μονο που εγω θελω να συνεχισω γιατι μεσα απ'αυτα που ανακαλυπτω για τον εαυτο μου,απ'αυτο που ειμαι,μπορει να πεφτω αλλα οταν ξανασηκωνομαι αισθανομαι λιγο παραπανω Ανθρωπος..λιγο πιο ζωντανη,αληθινη!!
Τωρα οσον αφορα αυτον που θελει να προχωρησει αλλα φοβαται τη ζωη..τι να πω..ζω μαζι του με σεβασμο σ'αυτο που εχει επιλεξει γνωριζοντας οτι οι δρομοι μας μπορει να χωρισουν..Απ'αυτο που Ειμαι,απ'αυτο που ολοενα γινομαι ειναι ελευθερος να παρει οτι χρειαζεται και αντεχει για τη δικη του εξελιξη..
Οπως πολυ σοφα λες,ο καθενας παιρνει τη θεση του στο συμπαν οταν συμπεριφερεσαι με σεβασμο στις επιλογες του..
Και ετσι ειναι!! :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Bασούλα τέρμα δεν γίνεται έχεις βάλει κάμερες στην καρδιά μου και βλέπεις όλα τα επεισόδια :D :D
Εγώ δεν είμαι και τόσο καλά!Μυρίστηκα έρωτα και ξεβολεύτηκα από την ησυχία μου.Και μετά εγινε χειρότερο!Είδα πόσες μ@@@@ες έλεγα τόσο καιρό που το επαιζα άνετη και ξαφνικά μου έσκασαν οι πολλαπλοί παλιορόλοι μου στα μούτρα και τα έπαιξα.
Και τώρα τι?Ξανά από την αρχή να ανακαλύψω αυτόν τον Ερωτα της Ψυχής μου που τόσο ευκολα θυσιάζω τελικά στο όνομα ενός κάποιου που θα "γεμίσει" το συναισθηματικό μου κενό.
Τουλάχιστον το πήρα χαμπάρι νωρίς!Σε ευχαριστώ βρε Βάσω.Για μένα τουλάχιστον είσαι ευλογία :x @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Vasoula »

Bασούλα τέρμα δεν γίνεται έχεις βάλει κάμερες στην καρδιά μου και βλέπεις όλα τα επεισόδια
:*
Εγώ δεν είμαι και τόσο καλά
ναι μωρέ Ιωαννάκι, το ένιωσα...

οι παλιορόλοι, κοριτσάκι μου, είναι η ελπίδα των ανθρώπων...Αλλίμονο κι αν δεν τους έπαιρναν...δεν θα έβρισκαν ούτε μία διέξοδο στα αδιέξοδά τους...

΄Ομως Ιωαννάκι, δεν θα σε παροτρύνω να μην παίρνεις ρόλους σε μια σχέση...Είναι ανοητο να το κάνω...Γιατί εκείνο που για μένα μετράει στον δρόμο της πνευματικής ωριμότητας ενός ανθρώπου είναι αυτό...
Τουλάχιστον το πήρα χαμπάρι νωρίς
Ξέρεις πόσα πράγματα ούτε που μπορείς να φανταστείς σε τι επίπεδο σε επηρεάζουν ασυνείδητα? Και για μένα είναι ευλογία, που τώρα το παίρνεις χαμπάρι...αν θυμηθώ στην αρχή που δεν καταλάβαινες τι έλεγα...Θυμάσαι μικρό μου? :)

Βίωσε με σεβασμό ότι είναι να βιώσεις Ιωαννάκι...Ακόμα κι αν έχεις συναισθηματικά κενά, το ζητούμενο είναι να μην τα αφήσεις χωρίς φροντίδα...Κι αν ο δρόμος σου περνάει μέσα από έναν άλλον άνθρωπο για να προσπαθήσεις να τα καλύψεις, δεν είναι οι πληγές, που θα αποκτήσεις από αυτόν, αποτρεπτικές στην εμπειρία, αλλά η άγνοια της ανάγκης σου...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Vasoula »

βασουλα ειναι γαμω και την αγαπαμε παρα πολυ,αλλα υπαρχει αυτο το αλλαααα...




















Ειναι ξανθιααα πως να το κανουμε ρε παιδακι μου
ωραία...ας το επεξεργαστούμε Τασούλη :D


το "αλλά" είναι ότι είμαι ξανθιά και αυτό σου φέρνει συναισθήματα αμφιβολίας για την αγάπη που νιώθεις για μένα?
Δηλαδή αν ήμουν μελαχροινή δεν θα είχες "αλλά"?

:)) :)) :))

Τωρα που το σκευτομαι αναφερεται σε δικια μου εσωτερικη ελειψη και να θελω να βλεπω το αλλα αντι να βλεπω το θεικο σχεδιο σε οτιδηποτε συμβαινει γυρω μου ακομα και αν με ενοχλει.
Γιατι εδω που τα λεμε ποιος ειναι τελειος,οτι και αν κανω αν εγω δεν γινω ολοκληρος μεσα μου θα παραμεινω εκει να το κοιταζω και να φοβαμαι να ζησω το παραπερα απο το αλλα...
τι σου λείπει όμως? ξέρεις?
Υπάρχει εσωτερική έλλειψη που αναγνωρίζεις, ή απλά έτσι το λες?

Το θεϊκο σχέδιο δεν υπάρχει σε οτιδήποτε συμβαίνει γύρω σου, αλλά σε οτιδήποτε συμβαίνει μέσα σου. Εκεί βρίσκεται η ενόχληση...

Δεν ξέρω τι σημαίνει τέλειος...για μένα η μόνη λέξη που θα μπορούσε να ερμηνεύσει την τελειότητα, πιο κοντά στα δικά μου αισθήματα, είναι η εκπλήρωση.

Το "αλλά" θα υπάρχει πάντα όταν βλέπεις το μέσα σου μόνο με τις επιδράσεις του έξω σου. Αν σε δυσαρεστεί το έξω σου και σου προκαλεί αμφιβολίες, είναι γιατί δεν έχεις ένα σταθερό σημείο εσωτερικά. Εκεί που όλες οι αμφιβολίες καταρρίπτονται, είναι η στιγμή που γνωρίζεις με σιγουριά ότι υπάρχει κάτι παραπέρα από την αυτο-αμφισβήτηση...

Κοινώς, ψάξε να βρεις αυτό το σημείο που εγώ το ονομάζω "εκκίνηση" και δώστου επιχειρήματα σταθερότητας...



Καλα δεν το λεω?
εσύ ξέρεις :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ολα καλά... θα ήταν αν τα "εύκολα" δεν ήταν τόσο "δύσκολα".

Ολα καλά ... θα ήταν αν η "πράξη" ήταν το ίδιο εύκολη με τη "θεωρία".

Επί της παρούσης κατάστασης: Υπομονή - Επιμονή - Αφοσίωση και σκάψιμο!!!

:*
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δηλαδή αν ήμουν μελαχροινή δεν θα είχες "αλλά"?
E κατι θα βρισκα μωρε,δεν θα ειχε πετυχει η βαφη καλα,το μανικιουρ δεν θα μου αρεσε... :)) :x :*

τι σου λείπει όμως? ξέρεις?
Υπάρχει εσωτερική έλλειψη που αναγνωρίζεις, ή απλά έτσι το λες?
Νομιζω πως ξερω..
Μου λειπει η εμπιστοσυνη μεσα μου αλλα οχι παντα,καποιες φορες νιωθω...
....αλλα καποιες φορες ισσοροπω σε ενα σχοινι επανω. :x
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ξέρεις πόσα πράγματα ούτε που μπορείς να φανταστείς σε τι επίπεδο σε επηρεάζουν ασυνείδητα? Και για μένα είναι ευλογία, που τώρα το παίρνεις χαμπάρι...αν θυμηθώ στην αρχή που δεν καταλάβαινες τι έλεγα...Θυμάσαι μικρό μου? :)

Βίωσε με σεβασμό ότι είναι να βιώσεις Ιωαννάκι...Ακόμα κι αν έχεις συναισθηματικά κενά, το ζητούμενο είναι να μην τα αφήσεις χωρίς φροντίδα...Κι αν ο δρόμος σου περνάει μέσα από έναν άλλον άνθρωπο για να προσπαθήσεις να τα καλύψεις, δεν είναι οι πληγές, που θα αποκτήσεις από αυτόν, αποτρεπτικές στην εμπειρία, αλλά η άγνοια της ανάγκης σου...

Θυμάμαι πολύ καλά Βασούλα μου!!! :D
Ευτυχώς που βλέπω τα συναισθηματικά μου κενά να χάσκουνε μπροστά μου και πήρα μπρος να τα γεμίσω με Εμένα!Κι εδώ πάει :Αντε η ώρα η καλή :D :D :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

για μένα όλα καλά θα είναι όταν θα μπορώ να είμαι 100% παρόν στην ζώη μου και στο τώρα ,όταν θα μπορέσω να συμφιλιωθώ με τον εχθρό μέσα μου,όταν θα μπορέσω να τον αγκαλιάσω σαν δικό μου κομμάτι με αγάπη.
και όταν κατακτήσω αυτό που λές Βασούλα
Ο ΄Ερωτας της Ψυχής είναι τα συναισθήματα που μπορεί κανείς να βιώσει μέσα στον Εαυτό του
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Vasoula »

για μένα όλα καλά θα είναι όταν...
δηλαδή μέχρι το "οταν" δεν θα είναι καλά, Ιωαννάκι? :-?

μέχρι το "όταν" όμως υπάρχει η Ζωή...αυτή τι θα γίνει?

κουτσομπαλώματα δηλαδή?

σαν να μην είναι ξεκάθαρες οι προθέσεις σου...έτσι μου φαίνεται :D

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΄Ολα καλά παιδιά...

Δημοσίευση από Annoula »

Τι να πρωτοπώ για αυτό το κείμενο. Κάθε του λέξη χτυπάει μέσα μου (μέρες που είναι). Για πρώτη φορά πέρνω το θάρρος να πετάξω τους ρόλους εξάρτησης που τόσο καιρό είχα συνηθισει να χτίζω. Και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι, αλλά δεν έχω άλλη επιλογή από το να αγαπήσω τον εαυτό μου. Να τον στηρίξω με ακεραιότητα Αγάπη και Σοφία. :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”