ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα!!!! @};- @};- @};-

γιατι οι επιλογες μας, δειχνουν παντα αυτο που πραγματικα Ειμαστε!!!!
Εμμάκι, πόση αλήθεια!! @};- @};-

Μας εμαθαν να ειμαστε ανηθικοι κανοντας σεξ για πολλαπλασιασμο και ικανοποιηση.....
δε μας εμαθαν ποτε ομως να κανουμε Ερωτα με τον ανθρωπο μας γιατι μεσα απο την Αγαπη, βιωνεις τον Θεο...
Αυτό δεν μπορεί να στο μάθει κανείς Εμμούλα μου! Ή το μαθαίνεις μόνος σου, ή δεν το μαθαίνεις ποτέ!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

δε μας εμαθαν ποτε ομως να κανουμε Ερωτα με τον ανθρωπο μας γιατι μεσα απο την Αγαπη, βιωνεις τον Θεο...
Αυτό δεν μπορεί να στο μάθει κανείς Εμμούλα μου! Ή το μαθαίνεις μόνος σου, ή δεν το μαθαίνεις ποτέ!

ναι έτσι είναι Δημητρούλα μου...Κανείς δεν μπορεί να σου μάθει αυτήν την Αλήθεια, μπορεί όμως να σε μάθει πως να είσαι "αυτόφωτος"...
Και όταν μπορείς πια κι εσύ να το εκφράσεις αληθινά και ακέραια τότε και ο άλλος θα πρέπει να κάνει τις δικές του επιλογές.

ο καθένας μας κάνει την δική του μάχη για την Αλήθεια..Δεν την βρίσκεις όμως και σώζεσαι...Την βρίσκεις και την ακτινοβολείς προς τα έξω...

και όποιος θέλει φωτίζεται από αυτήν, μέχρι να την κατακτήσει για τον Εαυτό του...αλλιώς προσπερνάει...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Όλο το topic μια Αλήθεια αλλά αυτή η πρόταση... :cry:
Αν βρεις Αγάπη να Αγαπάς...μην Την προδώσεις!
Απ' όση συνείδηση έχω νιώθω ότι έχω προδώσει την Αγάπη τόσες πολλές φορές παρασυρμένη από αλαζονία, σενάρια, διεκδικήσεις, επειδή δεν την λάμβανα έτσι όπως ήθελα και τελικά έμεινα μ' αυτά και την έχασα μέσα απ' την καρδιά μου.

Μόνο για σήμερα με Πίστη και Εμπιστοσύνη μένω στην Αγάπη, Σ΄αυτήν και μόνο!

:x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Κανείς δεν μπορεί να σου μάθει αυτήν την Αλήθεια, μπορεί όμως να σε μάθει πως να είσαι "αυτόφωτος"...


Ω, ναι, Βασούλα μου! Αυτό μπορείς να το διδαχτείς! Όταν θα είσαι έτοιμος για να συναντήσεις αυτόν τον ευλογημένο Άνθρωπο!

ο καθένας μας κάνει την δική του μάχη για την Αλήθεια..Δεν την βρίσκεις όμως και σώζεσαι...Την βρίσκεις και την ακτινοβολείς προς τα έξω...

και όποιος θέλει φωτίζεται από αυτήν, μέχρι να την κατακτήσει για τον Εαυτό του...αλλιώς προσπερνάει...
@};- >:d< @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Απ' όση συνείδηση έχω νιώθω ότι έχω προδώσει την Αγάπη τόσες πολλές φορές παρασυρμένη από αλαζονία, σενάρια, διεκδικήσεις, επειδή δεν την λάμβανα έτσι όπως ήθελα και τελικά έμεινα μ' αυτά και την έχασα μέσα απ' την καρδιά μου.


είναι γιατί ποτέ κανείς δεν σε έμαθε να πολεμάς γι' αυτήν, κι ας φαίνεται στα μάτια των άλλων ότι χάνεις, Λιζάκι...
Δεν πολεμάς από ανάγκη...


πιο κάτω έχει μόνό γκρεμό, καμιά φορά, αν δεν προλάβεις να ανοίξεις τα φτερά σου! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θέλει να εμπειριώσει την Αγάπη και την Ενότητα, σε έναν κόσμο που το "μαζί" έχει εσωτερική αξία και δεν φοβάται να αγκαλιάσει έναν άλλον άνθρωπο, μήπως αφομοιωθεί μέσα του...Δεν κρατάει "επιφυλάξεις" η Ψυχή μας...ο εγωισμός μας κρατάει...

Αυτό το μέρος μας που φοβάται και κρατιέται σε άμυνες, αυτό πληγώνει την Ψυχή μας, γιατί δεν δίνει διάρκεια στην αιωνιότητά της. Αυτό το μέρος μας που έχει μάθει να ζυγίζει και να υπολογίζει την ζωή, ανάλογα με το τι παίρνει και δεν εμπιστεύεται αυτό που του δίνεται, μετρώντας τις ανάσες που κόβονται...αυτό πληγώνει την Ψυχή μας.

Αυτό το μέρος μας που δεν έχει αιώνιες μνήμες, παρά μόνο εξουσιοδοτήσεις...αυτό πληγώνει την Ψυχή μας!
σημαντικο και πολυ συγχρονικο..! @};-

είναι γιατί ποτέ κανείς δεν σε έμαθε να πολεμάς γι' αυτήν, κι ας φαίνεται στα μάτια των άλλων ότι χάνεις, Λιζάκι...
Δεν πολεμάς από ανάγκη...
@};- :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

είναι γιατί ποτέ κανείς δεν σε έμαθε να πολεμάς γι' αυτήν, κι ας φαίνεται στα μάτια των άλλων ότι χάνεις, Λιζάκι...
Δεν πολεμάς από ανάγκη...


πιο κάτω έχει μόνό γκρεμό, καμιά φορά, αν δεν προλάβεις να ανοίξεις τα φτερά σου! @};-

:x :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Danielli »

Τι να πρωτοκάνω παράθεση.... @};-
Μάλλον ΑΥΤΟ για σήμερα!! :
Δύσκαμπτα σώματα προσπαθούν να αντλήσουν ικανοποίηση χωρίς τον πλούτο των συναισθημάτων τους, μέσα από μια εγκεφαλική συνουσία που φέρνει γρήγορη εκτόνωση. Το νευρικό σύστημα, γεμάτο από αστρική "σκόνη", τους κατευθύνει προς μια ερωτική φαντασίωση, που δεν έχει διάρκεια παρά μόνο λίγα λεπτά...Και μετά? τι?

Ο ΄Ερωτας της Ψυχής δεν έχει σαν στόχο μόνο την συνουσία, αλλά και την έμπνευση...Δεν έχει στόχο την επέκταση, αλλά την ανύψωση των συνειδήσεων σε μια ανώτερη οκτάβα εκδήλωσης και ενότητας. Δεν θέλει να κατακτηθεί και να κατακτήσει η Ψυχή μας...
Θέλει να εμπειριώσει την Αγάπη και την Ενότητα, σε έναν κόσμο που το "μαζί" έχει εσωτερική αξία και δεν φοβάται να αγκαλιάσει έναν άλλον άνθρωπο, μήπως αφομοιωθεί μέσα του...Δεν κρατάει "επιφυλάξεις" η Ψυχή μας...ο εγωισμός μας κρατάει...

Αυτό το μέρος μας που φοβάται και κρατιέται σε άμυνες, αυτό πληγώνει την Ψυχή μας, γιατί δεν δίνει διάρκεια στην αιωνιότητά της. Αυτό το μέρος μας που έχει μάθει να ζυγίζει και να υπολογίζει την ζωή, ανάλογα με το τι παίρνει και δεν εμπιστεύεται αυτό που του δίνεται, μετρώντας τις ανάσες που κόβονται...αυτό πληγώνει την Ψυχή μας.

Αυτό το μέρος μας που δεν έχει αιώνιες μνήμες, παρά μόνο εξουσιοδοτήσεις...αυτό πληγώνει την Ψυχή μας!

Η καρδιά είναι ένα μυστήριο όργανο...Εχει τόσο εσωτερικό πλούτο συναισθημάτων, όταν δεν την θεωρείς ένα απλό όργανο, που μπορεί να εκφράσει με απλότητα και όχι με αλαζονεία, τον θεό...
:cry: @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ευχαριστώ Βασούλα μου για τη συγχρονικότητα...(!)
Τελευταία έχουν τεθεί πολλά ερωτηματικά από τη μεριά μου σε σχέση με τη σεξουαλική ζωή μας και τον τρόπο που "επιλέγουμε" να την βιώσουμε... Πολύ fast food... Πολύ όμως!!!
Πήρα κάποιες απαντήσεις σήμερα, αλλά υπάρχουν ακόμα ερωτηματικά που θέλουν περισσότερη δουλίτσα για να απαντηθούν και φυσικά όχι μέσα από ένα δημόσιο χώρο!
Μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που ο έρωτας - σεξ ήταν ταμπού και με γέμιζε ενοχές. Με γέμιζε επίσης αμφιβολίες για τον εαυτό μου, σε πολλά επίπεδα... Ε, μετά όταν συμφιλιώθηκα με την ιδέα της ομοφυλοφιλίας, όλο αυτό το πράγμα ήρθε και έδεσε! Πολύ μπλοκάρισμα... Για πολλά... ...Και μετά αναρωτιέμαι και το γιατί... Ειρωνία;;;
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που ο έρωτας - σεξ ήταν ταμπού
Νομίζω, Μάνο μου, ότι όλοι οι Έλληνες έτσι μεγάλωσαν...Τα ταμπού δεν είναι θέμα οικογένειας ή γενιάς, αλλά θέμα θρησκευτικής κληρονομιάς που ρουφάει γενιές και γενιές...Και θα τις ρουφάει ακόμα, όσο υπάρχει εκεί πάνω ο θεός...

Δεν βλέπω, δυστυχώς, μια διαφοροποίηση ανά τις εποχές, ο μεσαίωνας καλά κρατάει ακόμα, σε διαβεβαιώνω...

Έχω λυπηθεί πολλές φορές γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να χαρούν και να απολαύσουν την Ζωή τους, γιατί είτε εξαντλούν την σεξουαλική τους ενέργεια, είτε την καταπιέζουν...Και μαζί της και πόσα άλλα...

Όμως ναι δεν είναι θέμα που μπορούμε να το συζητήσουμε δημόσια, γιατί τρομάζει η αλήθεια...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από eirini »

Στον θωρακισμένο μάλιστα, είναι πιο βίαιη αφού η ολοκληρωτική ικανοποίηση είναι για αυτόν ανέφικτη.
Ενώ η Ζωή αρκείται στο να αγαπάει με απλότητα, η θωρακισμένη ζωή πηγαίνει κατευθείαν στη συνουσία.
Η Ζωή δεν ορμάει πάνω στην περίπτυξη.
Δεν είναι βιαστική, εκτός από την περίπτωση που μια μακριά περίοδος καθολικής εγκράτειας κάνει απαραίτητη τη στιγμιαία
εκφόρτιση της ενέργειας.
Αντίθετα ο θωρακισμένος άνθρωπος που βρίσκεται κλεισμένος στη φυλακή του οργανισμού του, πη
Δύσκαμπτα σώματα προσπαθούν να αντλήσουν ικανοποίηση χωρίς τον πλούτο των συναισθημάτων τους, μέσα από μια εγκεφαλική συνουσία που φέρνει γρήγορη εκτόνωση. Το νευρικό σύστημα, γεμάτο από αστρική "σκόνη", τους κατευθύνει προς μια ερωτική φαντασίωση, που δεν έχει διάρκεια παρά μόνο λίγα λεπτά...Και μετά? τι?
Ο ΄Ερωτας της Ψυχής δεν έχει σαν στόχο μόνο την συνουσία, αλλά και την έμπνευση...Δεν έχει στόχο την επέκταση, αλλά την ανύψωση των συνειδήσεων σε μια ανώτερη οκτάβα εκδήλωσης και ενότητας. Δεν θέλει να κατακτηθεί και να κατακτήσει η Ψυχή μας...
Θέλει να εμπειριώσει την Αγάπη και την Ενότητα, σε έναν κόσμο που το "μαζί" έχει εσωτερική αξία και δεν φοβάται να αγκαλιάσει έναν άλλον άνθρωπο, μήπως αφομοιωθεί μέσα του...Δεν κρατάει "επιφυλάξεις" η Ψυχή μας...ο εγωισμός μας κρατάει...

Αυτό το μέρος μας που φοβάται και κρατιέται σε άμυνες, αυτό πληγώνει την Ψυχή μας, γιατί δεν δίνει διάρκεια στην αιωνιότητά της. Αυτό το μέρος μας που έχει μάθει να ζυγίζει και να υπολογίζει την ζωή, ανάλογα με το τι παίρνει και δεν εμπιστεύεται αυτό που του δίνεται, μετρώντας τις ανάσες που κόβονται...αυτό πληγώνει την Ψυχή μας.
Βέβαια πρακτικά αν το δούμε, ο έρωτας στην φυσική μας ζωή είναι εκείνες οι βαθιές ανάσες που παίρνουμε για να αντέξουμε το βάρος της ζωής μας, βρίσκοντας κάποιον άλλον για να το "φορτώσουμε", ενώ την ίδια στιγμή αναλαμβάνουμε το δικο του.
:cry: @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Έχω λυπηθεί πολλές φορές γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να χαρούν και να απολαύσουν την Ζωή τους, γιατί είτε εξαντλούν την σεξουαλική τους ενέργεια, είτε την καταπιέζουν...Και μαζί της και πόσα άλλα...
Αχ ρε Βασούλα... :* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αχ αυτές οι πεταλουδίτσες O:-) O:-) O:-) >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ

Δημοσίευση από JOANNA »

τι να πρωτο ποσταρω :cry: @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”