ΓΙΑΤΙ?

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:
θα αναθερμανθεί?, δεν το ξέρω, δεν εξαρτάται μόνο απο εμένα αλλά σημασία έχει ότι για εμένα αυτό το σημείο είναι πολύ σημαντικό άσχετα απο την έκβαση του
πιστεύεις ότι έσβησε Φωτεινούλα?

για μένα ο ΄Ερωτας που έχω νιώσει στην Ψυχή μου, δεν έχει περάσει ποτέ...Τον φέρνω μέσα μου σαν κάτι πολύτιμο, ανεξάρτητα από το τι θα κάνει ο άλλος!

Η έκβαση είναι που μας βασανίζει και όχι ο ΄Ερωτας αυτός καθεαυτός, πιστεύω...

Νιώθω άνθη στην Ψυχή μου, όταν σκέφτομαι τον άλλον άνθρωπο...Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα χάσω τον σεβασμό μου στην Ψυχή μου και την Προσωπικότητά μου...Η δυσκολία μεταξύ μας οφείλεται στα ανώριμα συναισθήματα που έχουν διαμορφώσει έναν χαρακτήρα...Μέσα από τον χαρακτήρα μας απαιτούμε και κάνουμε τα σενάριά μας, βιώνουμε τις αδυναμίες μας και τις ελλείψεις μας.
Η Προσωπικότητα είναι η καθαρή μορφή της Ψυχής στον υλικό κόσμο. Δεν έχει συγκεκριμένο χρόνο, συγκεκριμένα σενάρια, συγκεκριμένο τρόπο να αγαπάει...Αυτά είναι τα "τερτίπια" του χαρακτήρα που διαμορφώνεται στον υλικό κόσμο, από ανίδεους ανθρώπους...

@};-
όχι δεν το πιστεύω ότι έσβησε....

η έκβαση είναι..έχεις δίκιο

η αλήθεια είναι ότι το έχασα και έγυρα αρκετά προς τον άλλο πόλο,
ακριβώς γιατί έχω και εγώ ευθύνες και κυρίως αυτο
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα χάσω τον σεβασμό μου στην Ψυχή μου και την Προσωπικότητά μου...
και μπροστά σε κάποιες Αλήθειες έχασα αυτό
Νιώθω άνθη στην Ψυχή μου, όταν σκέφτομαι τον άλλον άνθρωπο
@};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Fotini έγραψε:και μπροστά σε κάποιες Αλήθειες έχασα αυτό
Vaso έγραψε:Νιώθω άνθη στην Ψυχή μου, όταν σκέφτομαι τον άλλον άνθρωπο
Να τα φροντίζεις Φωτεινούλα...κι αν έχουν λίγο μαραθεί, μέσα από την Αγάπη ανθίζουν πάλι, και μυρίζουν, αν είναι αληθινά!

αν είναι "τεχνητά" θα τα αναγνωρίσεις απο την "μυρωδιά" τους...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από ARTYADIS »

κι αν έχουν λίγο μαραθεί, μέσα από την Αγάπη ανθίζουν πάλι, και μυρίζουν, αν είναι αληθινά!

αν είναι "τεχνητά" θα τα αναγνωρίσεις απο την "μυρωδιά" τους...
To κρατάω κι εγώ αυτό! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι μωράκι :-( @};- :x

έχω πρόθεση να τα φροντίσω αν είναι Αληθινά

θέλω να είμαι και είμαι απο εδώ και πέρα ο Εαυτός μου με Σεβασμό στην Ψυχή μου και την Προσωπικότητα μου,
ό,τι με χτυπάει στην καρδιά μου και παραβιάζει εμένα το εκφράζω ως έχει χωρις σκόντο και εκπτώσεις
και τι να πω όλα θα έρθουν όπως είναι καλύτερο αφου αυτή είναι η προθεση μου και η δράση,
απο εκεί και πέρα αφήνομαι

>:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι μωράκι! Η Αγάπη καμιά φορά μπορεί να φαίνεται και σκληρότητα, αν κάποιος αγνοεί ότι της χρειάζεται και η Σοφία, για να μην γίνει "ελεημοσύνη"...΄Ετσι όπως έχουν μάθει οι άνθρωποι να αγαπιούνται, θέλουν κυρίως να τους λυπούνται, αντί να τους σέβονται...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Fotinoula »

έτσι ακριβώς :x :x

τις είχα ανάγκη αυτές τι κουβέντες, σε ευχαριστώ >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Vasoula »

κανείς άνθρωπος να μην γίνει "άξιος" της λύπησής Σου, μου είχε πει ο Δάσκαλός μου και το τηρώ από τότε...

σ' αγαπώ φωτεινοψυχούλα μου :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Fotinoula »

κανείς άνθρωπος να μην γίνει "άξιος" της λύπησής Σου
!!

μμμ και εγώωωω σε αγαπώ :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

σήμερα το πρωί ξύπνησα ενθυμούμενη κομμάτια από το όνειρο μου και είδα έναν παλιό μου έρωτα. η σκηνή του ονείρου δεν ήταν ανάμνηση αλλά ουσιαστικά αντικατόπτριζε την ουσία της σχέσης..και αφού σηκώθηκα ένιωθα ένα σφίξιμο στο ηλιακό μου πλέγμα μέχρι την ώρα που τα έβαλα κάτω και άρχισα να αποκωδικοποιώ..

ο έρωτας για μένα είναι και ήταν καταλυτικός στην ζωή μου και ήταν από τα πρώτα θέματα που άρχισα να δουλεύω με τον εαυτό μου ως προς το ποια ήμουν εγώ μέσα στις σχέσεις μου και πως λειτουργούσα... και είδα οτι είχα κάνει τον έρωτα ένα πεδίο μάχης.. ένα συνεχές πάρε δώσε αλλά βασισμένο σε δικούς μου κανόνες... αν ο άλλος δεν με αγαπούσε με τον τρόπο που ήθελα εγώ δεν μου ήταν αρκετό.. "έκοψα" πολλούς έρωτες έτσι.. παρόλο που ένιωθα πολύ έντονα συναισθήματα, πνιγόμουν στην ανασφάλεια και τους φόβους μην πληγωθώ και δεν τους άφηνα τελικά να ολοκληρωθούν... :x

το καλύτερο είναι οτι για τίποτα από τα παραπάνω δεν είχα συνείδηση καθώς όσο τα ζούσα σκεφτόμουν πάντα πόσο άνευ όρων αγαπάω εγώ και δίνω τα πάντα ( αχ και να ξερα!!!!) ενώ ο άλλος δεν νιώθει το ίδιο... (επειδή δεν έδινε όπως ήθελα εγώ αλλά με τον δικό του τρόπο!!)και νομίζω τελικά οτι ίσως αυτοί με αγάπησαν περισσότερο από οτι εγώ αυτούς... και βάζω πληθυντικό γιατί διαπίστωσα οτι είναι μοτίβο!!! @};-

αυτά μου επιβεβαίωσε και το όνειρο για μια ακόμη φορά... αλλά η μεγάλη μου διαπίστωση ήταν οταν συνειδητοποίησα την ώρα που ισχυριζόμουν οτι αγαπάω με πάθος οτι αυτό που έκανα ήταν να μην αποδέχομαι τον άλλο ουσιαστικά, να τον κατακρίνω και να απαιτώ..πότε λοιπόν η επίκριση, η απόρριψη και η απαίτηση έγιναν για μένα ταυτόσημα με την αγάπη??τώρα ξέρω... έτσι με έμαθαν παρόλο που δεν ήταν φανερό και έτσι συνέχισα και εγώ.. :x

και τώρα πειραματίζομαι αφήνοντας την ψυχή μου ελεύθερη να εκφράσει εμένα με Αλήθειες πια και τον δρόμο του Θεού και βλέπουμε.. :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το άνοιγμα της Ψυχής είναι σημαντικό στην διάρκεια του ΄Ερωτα…Να επιτρέψεις στον άλλον να διαβάσει μέσα σου, να «εκτεθείς» μαζί του σε έναν νέο Σύμπαν, από ότι στον συνηθισμένο σου κόσμο, είναι η Αρχή μιας πιο ουσιαστικής εμπειρίας της Ζωής, που δεν αφορά παρά την Ψυχή μας και τον τρόπο που εκείνη θέλει να βιώσει τον θεό.

Συνήθως οι άνθρωποι φοβούνται να εκτεθούν. Η καρδιά περιφρουρείται από χοντρά κάγκελα προστασίας, γιατί είναι το πιο ευαίσθητο σημείο ενός ανθρώπου. Οι πληροφορίες που ανταλλάσσουν μεταξύ τους οι άνθρωποι είναι, συνήθως, μόνο διανοητικές, με όσα συναισθήματα μπορεί να περιέχει μια σκέψη.

Τα πιο βαθιά συναισθήματα, εκείνα που οριοθετούν την Ψυχή μας, παραμένουν πίσω από τον «φράχτη» της υλικής φύσης τους και αναχαιτίζονται από τον φόβο…
Ετσι χάνονται πολλές ευκαιρίες να αγγίξει ο ένας τον άλλον πιο βαθιά, εκεί που το άγγιγμα αποτελεί «θεραπεία» και η «θεραπεία» αποτελεί αιωνιότητα…


Αυτή είναι η δική μου έρευνα, που τεκμηριώθηκε μέσα στην Ζωή μου…

Ο ΄Ερωτας δεν είναι διέξοδος...είναι Δρόμος...Κι ας είμαι και ο τελευταίος στην Γη, που το πιστεύει...

Πολυ συχγρονικη η κουβεντα!οπως παντα! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Fotini έγραψε: θέλω να είμαι και είμαι απο εδώ και πέρα ο Εαυτός μου με Σεβασμό στην Ψυχή μου και την Προσωπικότητα μου,
ό,τι με χτυπάει στην καρδιά μου και παραβιάζει εμένα το εκφράζω ως έχει χωρις σκόντο και εκπτώσεις
και τι να πω όλα θα έρθουν όπως είναι καλύτερο αφου αυτή είναι η προθεση μου και η δράση,
απο εκεί και πέρα αφήνομαι
Φωτεινή δεν θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα!!!!Θα το γράψω στο πινακάκι που έχω στο γραφείο μου να το βλέπω κάθε μέρα!!!Μέχρι να γραφτεί στην Ψυχή μου και να μην χρειάζεται υπενθυμίσεις!!! @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Οι ψυχολόγοι λένε ότι ο ΄Ερωτας προκύπτει όταν κάποιος άνθρωπος μας θυμίσει ποιότητες από τους γονείς μας, ή αυτό που είχαμε λάβει σαν ποιότητα από αυτούς.
Αν υποψιαστώ οτι ισχύει..... b-(

Προσπάθησα σκληρά να "συμμορφώσω" τον Ερωτα.
Εφάρμοσα όλο το πακέτο της εκπαίδευσής μου, ό,τι απεχθανόμουν το έκανα, στο όνομα της αγάπης βεβαίως βεβαίως... και ελαφρώς ωραιοποιημένο, για να μη μου θυμίζει τίποτα. :whistle:

Δεν τα κατάφερα, δεν πρόδωσε ποτέ τη Ψυχή του!!!

Κάθε φορά που τον σκέπτομαι, κάθε φορά που τον κοιτάω, κάθε φορά που κοιμάμαι και ξυπνάω μαζί του
η Ψυχή μου χαμογελάει.

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:΄Ετσι όπως έχουν μάθει οι άνθρωποι να αγαπιούνται, θέλουν κυρίως να τους λυπούνται, αντί να τους σέβονται...
Το δράμα είναι η πιο γνωστή και βολική λύση.... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εσείς? Έχετε ποτέ ερευνήσει την διαδικασία του ΄Ερωτα, στην Ζωή σας?
Τον ζω. Και είμαι απλά ευτυχής. @};- :x

Δεν θέλω να τον "ερευνήσω", γιατί η έρευνα έχει να κάνει με το νοητικό. Μου αρκεί που βλέπω την μεταμόρφωση που περνάμε μαζί μέρα με την μέρα, το πως ανοίγουν και των δύο οι ψυχές και το πως ζούμε όλο και πιο ολοκληρωμένα μέσα στον κόσμο, και ας μην ασχολείται με το ρέικι και όλα αυτά. Το αν το κάνει ή όχι ποτέ, είναι μία επιλογή που θα σεβαστώ, όπως σέβεται και την δικιά μου επιλογή να ασχολούμαι με αυτό. Και σίγουρα κάτι τέτοιο δεν είναι εμπόδιο στην σχέση. @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΓΙΑΤΙ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο O:-) O:-) O:-)

μόνο σ' αυτό μια μικρή ενστασούλα :D
Δεν θέλω να τον "ερευνήσω", γιατί η έρευνα έχει να κάνει με το νοητικό
γιατί τα συναισθήματα δεν τα ερευνάς? Την Ψυχή δεν την ερευνάς?

έρευνα δεν σημαίνει σκέφτομαι, αλλά αναζητάω...και η αναζήτηση έχει πολλαπλά επίπεδα κατανόησης και αντιληπτικότητας!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”