Μεινε μακριά...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ακουσε την καρδιά Σου…

μέσα της ξετυλίγεται το πιο γνωστό μυστήριο της Ζωής...

η Μύηση στην θειότητα...

και αν ρωτήσει κανείς απορημένος, τι είναι η μύηση στην θειότητα, να του απαντήσεις…

-να έχεις λιγότερα και να ΕΙΣΑΙ περισσότερα, από όσα νομίζεις ότι μπορείς!
και όταν καταλάβεις ότι δεν μπορείς να είσαι περισσότερα ή λιγότερα, από Αυτό που ΕΙΣΑΙ, τότε έχεις μυηθεί στην θειότητα...


Υπάρχει ένας θεϊκός Νόμος που δρα μέσα μας «ανεπαίσθητα»…
Ο Νόμος της Αβλάβειας…

Η βλάβη που μπορούμε να προξενήσουμε σε κάποιον άνθρωπο, δεν είναι μόνο από μια συνειδητή δολιότητα αλλά και από μια ασυνείδητη εκδικητικότητα…

΄Όταν ο άνθρωπος δεν μπορεί να βιώσει την κατάσταση της Αγάπης μέσα του, τότε βλάπτει τον Εαυτο΄του και τους άλλους, μέσα από τα ασυνείδητα συναισθήματα, που ορίζουν τις ασυνείδητες πράξεις του

Και τώρα τι κατάλαβες?
Ναι σε Εσένα μιλάω…

΄Οσο και να κρύβεις την αθλιότητα σου, την κάνεις πάντα εμφανή μέσα από τις πράξεις σου…΄Όταν εκείνες δεν έχουν ούτε ίχνος σεβασμού στον Εαυτό σου κυρίως, μα ούτε σε Εμένα, αυτό που συμβαίνει είναι βλαπτικό και για τους δυό΄μας…

Και η Ψυχή θυμάται όλους τους θεϊκούς της Νόμους…

Το ότι εσύ δεν θυμάσαι ότι έχεις Ψυχή, αυτό δεν σημαίνει ότι εκείνη δεν υπάρχει μέσα στον θεό!

Αλίμονο σου ανθρωπάκο…αν σταυρώσεις τον ΄Ανθρωπο πάλι…


παρακαλάς καθημερινά να σου στείλει ο Θεός έναν άγγελο...
να σε προστατέψει και να σε βγάλει από την άχαρη ζωή σου
και όταν εισακούγεσαι
προσπαθείς να κάνεις τον άγγελο σαν όλους τους άλλους ανθρώπους που έχεις συνηθίσει...
Γιατί ξέρεις άραγε?

γιατί δεν αντέχεις την αγνότητα της Αγάπης...

και έτσι προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις κάτι που δεν σου είναι χρήσιμο, παρά μόνο στην Ψυχή σου...

την άλλη φορά να παρακαλάς, καλύτερα, τον θεό, να σε βοηθήσει να έχεις Ψυχή, λοιπόν!
Να μάθεις να ζητάς πάντα, αυτό που έχεις πραγματικά ανάγκη!

Ν’ αρνηθείς όλες τις παρηγοριές-θεούς, πατρίδες, ηθικές, αλήθειες - να απομείνεις μόνος και να αρχίσεις να πλάθεις εσύ, με μοναχά τη δύναμή σου, έναν κόσμο που να μην ντροπιάζει την καρδιά σου, είπε ο Καζαντζάκης…

Αλήθεια, μερικές φορές αναρωτιέμαι…αν ξέρεις ποιος κόσμος δεν ντροπιάζει την καρδιά σου…Αυτός που ονειρεύεσαι ή αυτός που ζεις?


Ακου λοιπόν…

« σε φοβαμαι ανθρωπακο , σε τρεμω επειδη απο σενα εξαρταται το μελλον της ανθρωποτητας. σε φοβαμαι επειδη το κυριοτερο μελημα σου στη ζωη ειναι να δραπετευεις απο τον εαυτο σου. Εισαι αρρωστος ανθρωπακο, αρρωστος βαρια , δεν φταις εσυ γι αυτο αλλα εχεις υποχρεωση να γιατρευτεις. θα χες απο καιρο αποτιναξει τα δεσμα σου αν δεν ενθαρρυνες ο ιδιος την καταπιεση και δεν τη στηριζες αμεσα με τις πραξεις σου .Καμμια αστυνομικη δυναμη στον κοσμο δεν θα ηταν ικανη να σε συντριψει αν διεθετες στην καθημερινη σου ζωη εστω και μια σταλα αυτοσεβασμο.αν συνειδητοποιουσες,πραγματικα συνειδητοποιουσες,πως χωρις εσενα η ζωη δεν θα συνεχιζε ουτε για μια ωρα.Στο ειπε αυτο ο απελευθερωτης σου ?? Σε αποκαλεσε "προλεταριο του κοσμου" αλλα δεν σου ειπε οτι εσυ και μονο εσυ εισαι υπευθυνος για τη ζωη σου κι όχι αόριστα για τη τιμή της πατρίδας και του έθνους σου »



Στο αφιερώνω…
Διάβασέ το και νιώσε τι είσαι…

http://youtu.be/77DsS32MEOo" onclick="window.open(this.href);return false;


Όχι ανώτερος, γιατί είσαι κατώτερος…δεν έχει νόημα ανθρωπάκο να τα βάζεις με τους άλλους, ενώ μπορείς να νιώσεις τον Εαυτό σου…

Δεν θέλεις να γίνεις αητός, Ανθρωπάκο. Γι αυτό σε τρώνε τα όρνεα. Φοβάσαι τους αητούς κι' έτσι ζεις κοπαδιαστά και κοπαδιαστά εξολοθρεύεσαι. Γιατί μερικά από τα κοτόπουλα σου έχουν κλωσσήσει αυγά όρνεων. Και τα όρνεά σου έχουνε γίνει οι Φύρερ σου ενάντια στους αητούς, τους αητούς που θελήσανε να σε οδηγήσουν σε μακρινότερες, πιο υποσχετικές αποστάσεις. Τα όρνεα σε δίδαξαν να τρως ψοφίμια και ν'ασαι ικανοποιημένος με ελάχιστα σπειριά σιτάρι. Σ' έμαθαν και να ωρύεσαι "Ζήτω, ζήτω, Μέγα Όρνεο!". Τώρα λιμοκτονείς και πεθαίνεις κι' ακόμη φοβάσαι τους αητούς που κλωσσάνε τα κοτόπουλά σου."

Είσαι μικρός και συνηθισμένος άνθρωπος, λάβε υπόψη σου το διπλό νόημα αυτών των λέξεων, μικρός και συνηθισμένος.
Μην τρέχεις μακριά, έχε το θάρρος να κοιτάξεις μέσα σου.


Εδώ και αιώνες άνθρωποι μεγάλοι, θαρραλέοι και μοναχικοί σου λένε και σου ξαναλένε τι πρέπει να κάνεις. Μα επανειλημμένα διαφθείρεις, συρρικνώνεις και καταστρέφεις τις διδασκαλίες τους. Επανειλημμένα παγιδεύεσαι στα αδύνατα σημεία τους. Αντί να παίρνεις για γνώμονα τη μεγάλη αλήθεια, αρπάζεσαι από κάποιο ασήμαντο λάθος τους…

Για σταμάτα ένα λεπτό ,Ανθρωπακο. Δεν θέλω να σε μειώσω, θέλω μόνο να σου δείξω γιατί μέχρι τώρα δεν κατάφερες να αποκτήσεις η να διατηρήσεις την ελευθερία σου. Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου αυτό;;


@};-


Αφιερωμένο…σε εσένα ΄Ανθρωπε, που δεν έχεις αντίληψη παρά μόνο της ζωής που εκφράζεται από το πιο χαμηλό σου επίπεδο…Αυτό της υποκρισίας!

Μείνε μακριά μου…Δεν σε έχω ανάγκη για να αποδείξω την Αγάπη, την Ψυχή και τον θεό μέσα μου!

Δεν σε έχω ανάγκη για καμία Μνήμη…

Μείνε μακριά…

γιατί εγώ δεν σε φοβάμαι, αλλά γιατί εσύ Με φοβάσαι...προσπαθώντας να αποφύγεις τον Εαυτό σου...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αλίμονο σου ανθρωπάκο…αν σταυρώσεις τον ΄Ανθρωπο πάλι…
Αλιμονο......

Μεινε Μακρια.............

:-( :-( :-(

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ανασούλες.... ανασούλες.... 8-| 8-|
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Sofoula »

Δυνατό κείμενο @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Βασω @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Vasoula »

Isilwen έγραψε:Δυνατό κείμενο @};-
Λόγος Ψυχής...Λόγος Τιμής... :-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Λόγος Ψυχής...Λόγος Τιμής...
Λόγος Ολοκληρωμένος ....
Λόγος για Ολους ..... :-( :-( @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω αν είναι για όλους...

εγώ για έναν το ένιωσα... :-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Danielli »

:-( @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν θέλεις να γίνεις αητός, Ανθρωπάκο. Γι αυτό σε τρώνε τα όρνεα. Φοβάσαι τους αητούς κι' έτσι ζεις κοπαδιαστά και κοπαδιαστά εξολοθρεύεσαι. Γιατί μερικά από τα κοτόπουλα σου έχουν κλωσσήσει αυγά όρνεων. Και τα όρνεά σου έχουνε γίνει οι Φύρερ σου ενάντια στους αητούς, τους αητούς που θελήσανε να σε οδηγήσουν σε μακρινότερες, πιο υποσχετικές αποστάσεις. Τα όρνεα σε δίδαξαν να τρως ψοφίμια και ν'ασαι ικανοποιημένος με ελάχιστα σπειριά σιτάρι. Σ' έμαθαν και να ωρύεσαι "Ζήτω, ζήτω, Μέγα Όρνεο!". Τώρα λιμοκτονείς και πεθαίνεις κι' ακόμη φοβάσαι τους αητούς που κλωσσάνε τα κοτόπουλά σου."

Είσαι μικρός και συνηθισμένος άνθρωπος, λάβε υπόψη σου το διπλό νόημα αυτών των λέξεων, μικρός και συνηθισμένος.
Μην τρέχεις μακριά, έχε το θάρρος να κοιτάξεις μέσα σου.
:-(

Θεε μου.......δεν εχω λογια!!!!!!Ολο το κειμενο ειναι .........

@};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Isilwen έγραψε:Δυνατό κείμενο @};-
Λόγος Ψυχής...Λόγος Τιμής... :-( @};-
:-( :-( @};-
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από elenaki »

΄Οσο και να κρύβεις την αθλιότητα σου, την κάνεις πάντα εμφανή μέσα από τις πράξεις σου…΄Όταν εκείνες δεν έχουν ούτε ίχνος σεβασμού στον Εαυτό σου κυρίως, μα ούτε σε Εμένα, αυτό που συμβαίνει είναι βλαπτικό και για τους δυό΄μας…

Και η Ψυχή θυμάται όλους τους θεϊκούς της Νόμους…

Το ότι εσύ δεν θυμάσαι ότι έχεις Ψυχή, αυτό δεν σημαίνει ότι εκείνη δεν υπάρχει μέσα στον θεό!

Αλίμονο σου ανθρωπάκο…αν σταυρώσεις τον ΄Ανθρωπο πάλι…
Πολυ δυνατο....στην καρδια του Ειναι μας...
Αυτου που νομιζουμε τουλαχιστον..
Ευχαριστω!!! @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Μεινε μακριά...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”