Φιλία.!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αν προκύψει στην πορεία ο έρωτας ή το σεξουαλικό, δεν το συζητώ...

Το θέμα μου βρίσκεται στις αρχικές προθέσεις ενός ατόμου που κρύβονται πίσω από την μάσκα της φιλίας...

Αυτό νομίζω πως μπορεί να γίνει αντιληπτό από την αρχή..
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Νομιζω οτι θα πρεπει να προσδιορίσουμε τι ακριβως εννοει ο καθενας με την εννοια ''φιλία''.
Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πολυ μικρός ο αριθμός των ατομων που μπορουμε να ονομασουμε φίλους ..αντιθετα με τον μεγαλυτερο που αποτελουν τους γνωστούς , συνοδοιπόρους , συναδέλφους κλπ...
Αυτος ο ελάχιστος αριθμός ειναι πολύτιμος και πολυ ακριβός ..και αν υπαρξει τοτε δεν εχουμε προδοσία , αμφισβήτηση και μάσκες επειδή ο συντονισμός ψυχής υπερισχύει ολων αυτών.
Οι περισσότερες ερωτικες η ''φιλικες'' σχεσεις που δημιουργουμε απέχουν απο κατι τέτοιο και συνήθως περιέχουν συγκατάβαση και κατανόηση ....εξυπηρετούν αναγκες αποδοχής, συμπαράστασης κλπ αλλα δεν εχουν αυτή την διαφοροποίηση που δινει την αιωνιοτητα.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

έχω προβληματιστεί. Τι ζητάω και τι ζητούσα απο τις φιλικές μου σχέσεις με το αντίθετο φύλο. Ποια ανάγκη προσπαθούσα να βγάλω στην επιφάνεια για να την ξεκαθαρίσω. Πάντα υπήρχε ένας άντρας στη ζωή μου είτε σε ερωτικό ειτε σε φιλικό επίπεδο, είτε εν δυνάμει και στα δυο.
Από τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου πρέπει και οι δυο πλευρές να είναι πολύ καθαρές απο πρότυπα και υπόγεια για να υπάρξει τέτοιου είδους σχέση. Αν και πίστευα ότι είχα, πλέον δεν πιστεύω ότι είχα αγνή φιλία με άντρες. Πλην ίσως μιας περίπτωσης που η σχέση μας κρατάει χρόνια και έχει περάσει και απο το ερωτικό. Αλλά και πάλι και αυτή έχει μπει κάτω απο το μικροσκόπιο. :-? :?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aννούλα μου... >:d<

ενόσω αναπτύσσεσαι εσωτερικά πάντα θα "αναθεωρείς" και τις σχέσεις σου...

Πολλές φορές μας εκπλήσσει ο εαυτός μας και η στρατηγική που αναπτύσσει υπόγεια για να οριοθετηθεί. Πως αντιμετωπίζει μια φιλία, μια συντροφική σχέση και με τι κίνητρα!

Οι σχέσεις, φιλικές ή συγγενικές, στηρίζονται σε μία εσωτερική δομή, που οι απλοί άνθρωποι δεν μπορούν να αξιολογήσουν.
΄Οσο όμως προσεγγίζεις με γνώση αυτήν την εσωτερική δομή, τότε αποκτάς άλλη σχέση με τον ίδιο σου τον εαυτό και κατά συνέπεια με τους άλλους.

Οι φιλίες με ανθρώπους του αντίθετου φύλου, γίνονται κίνητρο για να εργαστείς με το δικό σου φύλο, που στην πλειονότητα των γυναικών είναι απορριπτέο! Τους λόγους τους γνωρίζεις πια!

Η φιλία σημαίνει κατανόηση και συμπάθεια, καθώς και επικοινωνία σε όλα τα επίπεδα. Οι βαθύτερες αξίες της ύπαρξής μας αλληλεπιδρούν στις ψυχές μας και από εκεί προκύπτει και ο ερωτισμός, που δεν είναι τίποτα άλλο από την εκδήλωση της αγάπης χωρίς όρους.

Σπάνια οι άνθρωποι αγαπούν, γιατί δεν γνωρίζουν κανένα άλλο επίπεδο, εκτός από αυτό της ύλης! Τά άλλα τα φαντάζονται απλά...

΄Ετσι οι σχέσεις παραμένουν στατικές και η φιλία περιορίζεται στο επιφανειακό επίπεδο.
Το ίδιο όμως συμβαίνει και στις συγγενικές σχέσεις. Πολύ σπάνια τα αδέρφια μπορούν να επικοινωνήσουν βαθύτερα και να αναπτύξουν την αυθεντική αγάπη, που είναι και ο λόγος που βρέθηκαν μαζί!

Η εργασία μέσα από την υλική μας εκδήλωση παρερμηνεύεται και οι σχέσεις των ανθρώπων περιορίζονται στα υλικά αποκτήματα και στις υλικές απολαύσεις...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Πολλές φορές μας εκπλήσσει ο εαυτός μας και η στρατηγική που αναπτύσσει υπόγεια για να οριοθετηθεί. Πως αντιμετωπίζει μια φιλία, μια συντροφική σχέση και με τι κίνητρα!
και όταν το ανακαλύπτεις σου ρχεται φουπ, η τηγανιά και αρχιζεις και αποκωδικοποιείς τη μέχρι τώρα συμπεριφορά σου και φωτίζεις σταδιακά τα υπόγειά σου...
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Anna έγραψε:
Πολλές φορές μας εκπλήσσει ο εαυτός μας και η στρατηγική που αναπτύσσει υπόγεια για να οριοθετηθεί. Πως αντιμετωπίζει μια φιλία, μια συντροφική σχέση και με τι κίνητρα!
και όταν το ανακαλύπτεις σου ρχεται φουπ, η τηγανιά και αρχιζεις και αποκωδικοποιείς τη μέχρι τώρα συμπεριφορά σου και φωτίζεις σταδιακά τα υπόγειά σου...
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ >:d< :*
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Oι τηγανιές έρχονται καθημερινά... Αρκεί να μείνεις στο κέντρο σου και να μπορείς να παρατηρείς τα συναισθήματά σου και τις αντιδράσεις σου...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:thumbsup:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:* :*
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

galazia_sfaira έγραψε::thumbsup:
Elena έγραψε:Oι τηγανιές έρχονται καθημερινά... Αρκεί να μείνεις στο κέντρο σου και να μπορείς να παρατηρείς τα συναισθήματά σου και τις αντιδράσεις σου...

...και όχι των άλλων μόνο! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:
galazia_sfaira έγραψε::thumbsup:
Elena έγραψε:Oι τηγανιές έρχονται καθημερινά... Αρκεί να μείνεις στο κέντρο σου και να μπορείς να παρατηρείς τα συναισθήματά σου και τις αντιδράσεις σου...

...και όχι των άλλων μόνο! ;)
Εννοείταιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ε και φυσικά εννοείται !
Για αυτά μιλάμε και :thumbsup:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η φιλία σημαίνει κατανόηση και συμπάθεια, καθώς και επικοινωνία σε όλα τα επίπεδα.
Συμφωνώ κ εγω και μετα αναρωτιέμαι..Αν το βρω αυτό η νομιζω οτι το βρηκα σε ατομο του αλλου φύλου , και αν μου αρεσει και εξωτερικά ..τοτε γιατί να μην ειναι αυτος ο ενας ?
Επίσης πως θα αποφύγει και γιατι να το κανει...ο οποιοσδήποτε την σωματική επαφή και τον ερωτα αν ολα τα αλλα υπάρχουν? Θα εχει βρει το απολυτο .....[ λεμε .....]
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

...σκέπτεσαι ...λέμε.Γιατί οταν συμβαίνει....τοτε βλεπουμε και ποσα προτυπα λειτουργουν και που υπαρχουν ανατολες και αν τελικά συμβεί ...το αποτελεσμα της σχέσης. >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

>:d<

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”