Φιλία.!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

aetos έγραψε:
Η φιλία σημαίνει κατανόηση και συμπάθεια, καθώς και επικοινωνία σε όλα τα επίπεδα.
Συμφωνώ κ εγω και μετα αναρωτιέμαι..Αν το βρω αυτό η νομιζω οτι το βρηκα σε ατομο του αλλου φύλου , και αν μου αρεσει και εξωτερικά ..τοτε γιατί να μην ειναι αυτος ο ενας ?
Επίσης πως θα αποφύγει και γιατι να το κανει...ο οποιοσδήποτε την σωματική επαφή και τον ερωτα αν ολα τα αλλα υπάρχουν? Θα εχει βρει το απολυτο .....[ λεμε .....]

Αυτό δεν είναι απαγορευτικό Ελενάκι...Η σωματική επαφή είναι πολύ ουσιαστική σαν έκφραση. Αλλά δεν είναι απαραίτητη η σεξουαλική επαφή σαν πρώτο κίνητρο της σχέσης. Αυτό εννοώ...

Δεν κάνεις έρωτα συμπερασματικά. Αυτό προκύπτει αυθόρμητα, όποτε και αν είναι να προκύψει. ΄
Δηλαδή επειδή επικοινωνείς καλά και βαθιά με έναν άνθρωπο, αυτό συμπερασματικά σε οδηγεί και στο να θέλεις και την σεξουαλική ένωση, ενώ στην ουσία μπορεί να μην είναι ακόμα ώριμη η σχέση γι' αυτό και να προκύψουν άλλα θέματα μετά!

Η φιλία για μένα δεν είναι φαντασίωση. Η επικοινωνία μέσα από την ψυχή μου δεν απορρίπτει, μα ούτε και αποζητά τον έρωτα με κάποιον άλλον άνθρωπο, επειδή έτσι συνηθίζεται...

Αν το αφήσεις να προκύψει με ωριμότητα, τότε θα δεις ότι η σχέση δεν κοντράρει στα συναισθήματα των δύο, αλλά τα ενσωματώνει με συνέπεια σε μια πιο ουσιαστική εσωτερική εργασία/επικοινωνία.

Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πάντα οι χαρακτήρες, που εμφανίζονται βίαια όταν η σχέση γίνεται διεκδικητική!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Φιλία δηλαδή ονομάζουμε την απόλυτη ψυχική επαφή ανάμεσα σε δυο άτομα ανεξάρτητα από το φύλο.

Ή επόμενη ερώτηση είναι πόσο μπορεί να κρατήσει η απόλυτη ψυχική επαφή λαμβάνοντας υπ' όψη τον διαφορετικό χρόνο που χρειάζεται ο καθένας για να εξελιχθεί.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πόσο μπορεί να κρατήσει η αιωνιότητα ρωτάς, Ελισαβετάκι?

το ίδιο που διαρκεί και το προσωρινό!

όσο και να φαίνεται διαφορετικό, τελικά είναι το ίδιο!


Φιλία δεν είναι η απόλυτη ψυχική επαφή πάντα!

Μην βάζεις τέτοιου είδους ορισμούς, γιατί έτσι δυσκολεύεται η κατανόηση.

Δεν έχεις με όλους τους φίλους σου ψυχική επαφή και με όσους έχεις ψυχική επαφή μπορεί να μην παραμείνουν φίλοι σου.
Αυτό ισχύει για την υλική σου πραγματικότητα...

Γιατί μέσα στο είναι σου βρίσκονται πάντα!

όρισέ μου λοιπόν εσύ τώρα το προσωρινό από το αιώνιο... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γιατί μέσα στο είναι σου βρίσκονται πάντα!
μου αρκεί ακόμη κι όταν βρίσκονται μακριά μου O:-)

όσο για την αιωνιότητα ........... είναι το τώρα ;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Φιλια

Δημοσίευση από swami kirtana »

Ισως να βλεπω λιγο ρομαντικα καποια πραγματα ομως δεν
θυμαμαι να ειχα φιλους [γνωστους πολλους ], ισως γιατι τους
φιλους τους αληθινους, δεν τους αναγνωρισα και με προσπε-
ρασανε, ισως γιατι δεν με αναγνωρισαν εκεινοι, και τους προσ-
περασα. Παντα ομως ειναι καιρος για μια ' συναντηση' !
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κι εγώ Swami δεν είχα, όπως λες, αληθινούς φίλους! Μόνο γνωστούς...Μόλις όμως έβγαλα το "αληθινούς" από μέσα μου, μου προέκυψαν φίλοι ψυχής...

Αναρωτήθηκα τότε, τι σημαίνει "αληθινός" και ανακάλυψα ότι του είχα δώσει τόσο βαριές ευθύνες, που δεν άντεξε και δεν άντεξα την αιωνιότητα...

Τώρα ξέρω πως κάθε σχέση "χτίζεται" με ειλικρίνεια και εμπιστοσύνη και προκύπτει η αιωνιότητα, ανάλογα με την απόσταση που κρατάμε από αυτήν.

Ξέρεις, ρομαντικιά κι εγώ τότε, άφηνα τα ιδανικά να κυριαρχούν και φυσικά πληγωνόμουν, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι ιδανικοί, είναι απλά άνθρωποι...΄Οταν σταμάτησα να φέρνω τα συναισθήματά μου σε κάθε άνθρωπο και να τον φορτώνω με τις ευθύνες μιας φιλίας, τότε η φιλία των ανθρώπων έγινε μέσα μου αιώνια...

Ποτέ δεν είναι αργά για να το βιώσεις φυσικά!
Νομίζω ότι είναι τόσο όμορφο, όσο η "γνωριμία" των ψυχών μας :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Κι εγώ Swami δεν είχα, όπως λες, αληθινούς φίλους! Μόνο γνωστούς...Μόλις όμως έβγαλα το "αληθινούς" από μέσα μου, μου προέκυψαν φίλοι ψυχής...

Αναρωτήθηκα τότε, τι σημαίνει "αληθινός" και ανακάλυψα ότι του είχα δώσει τόσο βαριές ευθύνες, που δεν άντεξε και δεν άντεξα την αιωνιότητα...

Τώρα ξέρω πως κάθε σχέση "χτίζεται" με ειλικρίνεια και εμπιστοσύνη και προκύπτει η αιωνιότητα, ανάλογα με την απόσταση που κρατάμε από αυτήν.

Ξέρεις, ρομαντικιά κι εγώ τότε, άφηνα τα ιδανικά να κυριαρχούν και φυσικά πληγωνόμουν, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι ιδανικοί, είναι απλά άνθρωποι...΄Οταν σταμάτησα να φέρνω τα συναισθήματά μου σε κάθε άνθρωπο και να τον φορτώνω με τις ευθύνες μιας φιλίας, τότε η φιλία των ανθρώπων έγινε μέσα μου αιώνια...

Ποτέ δεν είναι αργά για να το βιώσεις φυσικά!
Νομίζω ότι είναι τόσο όμορφο, όσο η "γνωριμία" των ψυχών μας :x
:x @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d<
Παντα ομως ειναι καιρος για μια ' συναντηση'
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Οταν σταμάτησα να φέρνω τα συναισθήματά μου σε κάθε άνθρωπο και να τον φορτώνω με τις ευθύνες μιας φιλίας, τότε η φιλία των ανθρώπων έγινε μέσα μου αιώνια...
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ξέρεις, ρομαντικιά κι εγώ τότε, άφηνα τα ιδανικά να κυριαρχούν και φυσικά πληγωνόμουν, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι ιδανικοί, είναι απλά άνθρωποι...΄Οταν σταμάτησα να φέρνω τα συναισθήματά μου σε κάθε άνθρωπο και να τον φορτώνω με τις ευθύνες μιας φιλίας, τότε η φιλία των ανθρώπων έγινε μέσα μου αιώνια...
:x :x :x :x είναι πολύ σημαντική αυτή η συνειδητοποίηση, τόσο που οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων να αλλάζουν μαγικά!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

:x :x :x :x :x και κυρίως αλλάζει η σχέση μας με τον εαυτό μας. >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

΄Οταν σταμάτησα να φέρνω τα συναισθήματά μου σε κάθε άνθρωπο και να τον φορτώνω με τις ευθύνες μιας φιλίας, τότε η φιλία των ανθρώπων έγινε μέσα μου αιώνια...

Για οτι πηρα απο αυτη τη φραση, αξιζε που γνωρισα το R/C FORUM.
:x
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d< :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”