Φιλία.!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να σου δείξω κι άλλο προτυπάκι? :D

έχουν άσχημη εικόνα γενικά για τον εαυτό τους! Μα δεν το ξέρουν... ;)

έτσι ο ένας χαρακτηρίζει τον άλλον...Πρόσεξε "χαρακτηρίζει"...
και όχι νιώθει τον άλλον... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εξαρτάτε τι είναι για εσένα φιλία! Για εμένα κάποτε εμπεριείχε και την σεξουαλική επαφή, γιατί είναι και αυτό κομμάτι της ζωής, δεν βρίσκω τον λόγο να το απορρίπτουμε από τις φιλίες.. Αλλά είναι πραγματικά δύσκολο να βρεις άτομα με τις ίδιες απόψεις! Γιατί όπως λέτε, το πρότυπο της φιλίας λέει ότι δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα σεξουαλικό μεταξύ των φίλων.. έλα όμως που υπάρχει! Και αν το απ αρνηθείς μετά κάτι πάει στραβά, και αν το ομολογήσεις τότε χαλιέται και το άλλο άτομο και χαλάει και η φιλία τελικά! Για μια χαζομάρα.. Έτσι δυστυχώς έχω συμβιβαστεί στις κοινότυπες φιλίες.. οι οποίες είναι τέρμα επιφανειακές, για εμένα τουλάχιστον.

Το θέμα είναι πολύ καλό, και οι γνώμες σας, γεμάτες μαθήματα!
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συμφωνώ θεωρητικα αλλα, για προφανως ...πρωτη φορά..για μενα ;) , θα πω οτι επι του πρακτικου δεν μου εχει τυχει... :D
Εμένα μου έχει προκύψει ερωτική φιλία, που χάλασε στην πορεία, λόγω ακριβώς αυτού που "υπέβοσκε"...που ανάγκασε τον άλλο άνθρωπο, απλά, να κρύβει τις ανάγκες του, για να γίνει αποδεκτός!
Εγω , πάλι οταν μου προεκυψε , εκανα το ακριβως αναποδο..[ γελαω και που το θυμαμαι] ....Τα εκανα ολα και ησυχασα...και δεν εκρυβε κανεις τίποτα ..μονο που απο ενα σημειο και μετά, αντι να αναλυουμε εννοιες ..αναλύαμε ''εμπειρίες'' .............εχω ξεκαρδιστεί....παιδιά....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

φίλοι μείνατε Ελενάκι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βάσω οχι ....προς το γνωστοί η στο συνοδοιπόροι θα το τοποθετούσα ..απο εκει και μετά....μια και δεν μας περασε συγχρόνως.....αλλα ποτε δεν ξερει κανεις.....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-( :-(

με το σεξουαλικό χαλάει η μαγιά! Μάλλον διαφοροποιούνται οι ανάγκες...ή αναδύονται αυτές που υπάρχουν ήδη...

Σπάνιο να κρατηθεί η φιλία μετά...συνήθως ένας από τους δύο "πληγώνεται"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτό πιστεύω Βάσω και εγώ... Το σεξουαλικό όταν πραγματοποιηθεί χαλάει αυτόν τον όμορφο αθώο ερωτισμό...

Καμιά φορά όμως συμβαίνει, το ένα μέρος να "νομίζει" ότι έχει έναν καλό φίλο, ενώ το άλλο μέρος να έχει υπόγειες διαθέσεις που προσπαθεί μέσα από την φιλία να τις εμφανίσει...

Το άσχημο είναι οτι συνήθως όταν είμαστε με έναν φίλο αφηνόμαστε και εμπιστευόμαστε... Αν υπάρχουν υπόγειες διαθέσεις και δεν τις αντιληφθούμε εξαρχής, είναι δύσκολο να ξαναδείξουμε εμπιστοσύνη σε έναν νέο φίλο... :-(
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε:να σου δείξω κι άλλο προτυπάκι? :D

έχουν άσχημη εικόνα γενικά για τον εαυτό τους! Μα δεν το ξέρουν... ;)

έτσι ο ένας χαρακτηρίζει τον άλλον...Πρόσεξε "χαρακτηρίζει"...
και όχι νιώθει τον άλλον
... ;)
Εδω νομιζω ειναι η βαθια ουσια ^:)^
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Ελενάκι, έτσι είναι... @};-

δεν είναι μύθος ότι ένας άνδρας και μια γυναίκα δεν μπορούν τελικά να μοιραστούν αγνά την γλυκύτητα από μια ψυχική επαφή..

ανάλογα βέβαια με την εργασία και των δύο...Εκεί βρίσκεται και η δυσκολία. Σπάνια οι άνθρωποι αναπτύσσονται ίδια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Δεν πιστεύω ότι η σεξουαλική συνεύρευση αλλιώνει αναγκαστικά την φιλική σχέση αλλά ότι την επαναπροσδιορίζει εφόσον και τα δυο μέλη έχουν ξεκάθαρες προθέσεις.

Σίγουρα δεν είναι εύκολο, όχι όμως και ακατόρθωτο.
Το άσχημο είναι οτι συνήθως όταν είμαστε με έναν φίλο αφηνόμαστε και εμπιστευόμαστε... Αν υπάρχουν υπόγειες διαθέσεις και δεν τις αντιληφθούμε εξαρχής, είναι δύσκολο να ξαναδείξουμε εμπιστοσύνη σε έναν νέο φίλο...
Υπόγειες διαθέσεις μπορεί να δημιουργηθούν και σε μας κάποια ιδιαίτερη στιγμή.
Αυτό δεν ακυρώνει την εμπιστοσύνη.
Και γιατί να κρίνουμε τόσο αυστηρά έναν φίλο ο οποίος εκδηλώνει το σεξουαλικό του ένστικτο ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Διότι Ελισσάβετ μου δεν είναι ειληκρινής με τον φίλο του...

Αν προκύψει στην πορεία ο έρωτας ή το σεξουαλικό, δεν το συζητώ...

Το θέμα μου βρίσκεται στις αρχικές προθέσεις ενός ατόμου που κρύβονται πίσω από την μάσκα της φιλίας...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και γιατί να κρίνουμε τόσο αυστηρά έναν φίλο ο οποίος εκδηλώνει το σεξουαλικό του ένστικτο ?
ποιός τον έκρινε? ίσα ίσα το αντίθετο λέμε

ότι με την σεξουαλική πράξη, αλλοιώνονται τα αισθήματα!

αρχίζουν οι διεκδικήσεις, δεν παραμένεις στο αρχικό αίσθημα της γλυκύτητας και της ψυχικής επαφής...
Δεν πιστεύω ότι η σεξουαλική συνεύρευση αλλιώνει αναγκαστικά την φιλική σχέση αλλά ότι την επαναπροσδιορίζει εφόσον και τα δυο μέλη έχουν ξεκάθαρες προθέσεις
αν έχουν ξεκάθαρες προθέσεις και οι δύο, σημαίνει ότι έχουν ξεκάθαρη γνώση για τον εαυτό τους, Ελισαβετί...Οπότε θα εκδηλωσουν την σεξουαλικότητα, αν αυτό τους προκύψει, χωρίς υπονοούμενα...
Αλλιώς η πρόθεση θα διαφοροποιείται σύμφωνα με τα εσωτερικά συναισθήματα....
Σίγουρα δεν είναι εύκολο, όχι όμως και ακατόρθωτο.
Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο...Απλά δεν προκύπτει εύκολα...τόσο που κατατάσσεις την περίπτωση που θα συμβεί, στις εξαιρέσεις!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

δεν είναι μύθος ότι ένας άνδρας και μια γυναίκα δεν μπορούν τελικά να μοιραστούν αγνά την γλυκύτητα από μια ψυχική επαφή..
Εδώ θα συμφωνήσω @};-

δεν μπορούν γιατί ακόμα και άν ξεκίνησαν και οι δυο με ξεκάθαρη την πρόθεση να εμπεριέχουν στη σχέση τους σεξουαλική επαφή, μπορεί στην πορεία αυτό να ανατραπεί όχι γιατί ο ένας βαρέθηκε τον άλλο, αλλά γιατί η εσωτερική δουλειά τους τους το φέρνει στη ζωή. Όμως αν ένας απο τους δύο δεν μπορεί να ακολουθήσει σε αυτό, υποθέτω θα είναι δύσκολα. Είναι τόσο βαθειά τα πρότυπα ριζομένα, "Με απορρίπτει", "Δεν με αγαπά", "Δεν αξίζω σαν γυναίκα (ή άντρας αντίστοιχα),"Θα μου τον/την φάει άλλη ή άλλος άν δεν επιτελέσω το καθήκον της σεξουαλικής πράξης","θα χωρίσουμε", και ένας κατάλογος πολλών ακόμα!! :?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Προβληματίζομαι :-?

Έχω 3 άντρες φίλους που δεν τους βλέπω συχνά τα τελευταία χρόνια.
Οι σχέσεις μας είναι άριστες και αγαπιόμαστε αληθινά.
Υπήρξε κρίση μετά το σεξ η οποία ξεπεράστηκε και εξαφανίστηκε.
Τώρα ο καθένας έχει την σχέση του ή την οικογένειά του και βρισκόμαστε είτε μόνοι είτε όλοι μαζί.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το να κρατάς φιλική επαφή με κάποιους πρώην δεν είναι ασυνήθιστο. ΄Ομως η φιλία έχει κι αυτή επίπεδα βάθους.
Δεν είσαι με όλους τους φίλους σου το ίδιο βαθιά συνδεδεμένος. Με κάποιους θα έχεις φιλική σχέση και μέχρι εκεί, με άλλους θα έχεις βαθύτερη επικοινωνία...

Υπάρχουν οι γνωστοί και οι φίλοι και η σχέση εξαρτάται πάντα από το πόσο μοιράζεσαι το είναι σου μαζί με κάποιον άνθρωπο. Αυτή η φιλία είναι που κινδυνεύει, αν και οι δύο δεν έχουν ξεκαθαρίσει με το συναίσθημά τους..

Οι άλλες απλές φιλίες μπορούν να εξελιχτούν και σε σεξουαλική σχέση και παρ' όλα αυτά να παραμείνουν σε ένα άριστο "επιφανειακό" επίπεδο...ή να διαλυθούν χωρίς ιδιαίτερη συνέπεια...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”