εκείνες οι μεγάλες αγάπες...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

εκείνες οι μεγάλες αγάπες...

Δημοσίευση από Vasoula »

και έρχονται στην ζωή μας, εκείνες οι μεγάλες αγάπες!

που γίνονται μεμιάς Ουρανός να κρεμάσουμε τις ελπίδες μας και Γη για να ριζώσουν τα όνειρά μας...

και πριν προλάβουμε να "εξημερώσουμε" τις αδυναμίες μας, γινόμαστε δύο μισά που αγωνίζονται να γίνουν ένα...

έτσι μάθαμε...

ότι η μεγάλη αγάπη ενώνει δύο μισά σε ένα...

και το αποδεχτήκαμε αμαχητί...

και όταν χάσαμε τον άλλον, νιώσαμε τάχα μισοί...

Μα τι λογική έχει αυτό?

αφού μισοί είμαστε έτσι κι αλλιώς...
Μόνοι μας το αποδεχτήκαμε αυτό, χωρίς καν να το αμφισβητήσουμε...

έτσι, όταν χωρίζουμε από το άλλο "μισό" νιώθουμε στεγνοί από αγάπη...

Μα τι λογική έχει αυτό?

που ακούστηκε μισή αγάπη?
Γιατί τι άλλο δώσαμε στον άλλον? Τι μας έδωσε εκείνος, εκτός από το μισό του?

Νομίζω ότι τελικά παίζουμε με τις λέξεις, γιατί δεν μπορούμε να τις ερμηνεύσουμε με ωριμότητα...

όλα τα "μισά" μοιάζουν μεταξύ τους, ακριβώς γιατί είναι "μισά"...

για να μιλήσουμε για μεγάλες αγάπες, νομίζω ότι χρειάζεται να θυμηθούμε τι σημαίνει "μεγάλος"....

Ο "μεγάλος" Ανθρωπος δεν ονειρεύεται ποτέ μια μικρή ζωή...

Δεν ελπίζει στο "μισό" του άλλου για να τον ολοκληρώσει, αλλά θυμάται πάντα το δικό του "ολόκληρο" και τότε προσφέρει και παραδίδεται χωρίς φόβο...

Πάντα σκέφτομαι ότι οι μεγάλες αγάπες είναι μια αυταπάτη, γιατί με το "μισό" μας δεν προλαβαίνουμε καν να νιώσουμε τον άλλον στην Ψυχή του…Αυτό προϋποθέτει να έχουμε εκείνη την κατάσταση συνείδησης που αθωώνει τα «μισά» όλων των ανθρώπων…

Και θυμάμαι το απόσπασμα από τον «Μικρό Πρίγκιπα» που αναφέρεται στον τρόπο που μπορούν να «εξημερωθούν» οι ελλείψεις μας, ώστε να νιώσουμε την μοναδικότητα του Ερωτα…

Νομίζω ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι μοναδικοί για κανέναν, γιατί δεν είναι μοναδικοί για τον Εαυτό τους πρώτα…
Πως γίνεται λοιπόν να μιλάμε για μεγάλες αγάπες, να θυμόμαστε και να πονάμε για έναν άλλον, αν δεν έχουμε προλάβει να φέρουμε τον άλλον μέσα μας σαν «μοναδικό»? ΄Ολοι μοιάζουν…όλα είναι τόσο ίδια, που οι μεγάλες αγάπες είναι μόνο για τα «μπάζα», ενόσω χτίζουμε μέσα μας τις διαφορές μας σε «μισά»…



ψάχνω για φίλους είπε ο Μικρός Πρίγκιπας...Τι σημαίνει "εξημερώνω"?

Είναι κάτι πολύ ξεχαμένο, είπε η αλεπού...Σημαίνει "δημιουργώ δεσμούς"

Δημιουργώ δεσμούς

Ακριβώς, είπε η αλεπού..Για μένα δεν είσαι ακομα παρά ένα αγοράκι, όμοιο εντελώς με εκατό χιλιάδες άλλα αγοράκια. Και δεν έχω ανάγκη από εσένα...Αλλά ούτε εσύ έχεις ανάγκη από εμένα. Δεν είμαι για σένα παρά μία αλεπού, όμοια με εκατό άλλες αλεπούδες.
Ομως αν με εξημερώσεις, θα έχουμε ανάγκη ο ένας τον άλλον.
Θα είσαι για μένα μοναδικός στον κόσμο...Και θα είμαι για σένα μοναδική στον κόσμο...
Αν θέλεις...εξημέρωσέ με, είπε η αλεπού.

Το θέλω πολύ, απάντησε ο Μικρός Πρίγκιπας, αλλά δεν έχω πολύ χρόνό. Εχω να ανακαλύψω φίλους και να γνωρίσω πολλά πράγματα.

Γνωρίζει κανείς μόνο τα πράγματα που εξημερώνει, είπε η αλεπού.
Οι άνθρωποι δεν έχουν πια τον χρόνο να γνωρίσουν τίποτα.
Αγοράζουν πράγματα έτοιμα στους εμπόρους. Αλλά καθώς δεν υπάρχουν έμποροι φίλων, οι άνθρωποι δεν έχουν πια φίλους
"Μικρός Πρίγκιπας"



Δεν αγαπάμε πολύ γρήγορα βρε παιδιά? Δεν βρίσκουμε χρόνο να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας και αυτό μας κάνει να θεωρούμε ότι γνωρίζουμε και τον άλλον, επειδή απλά κοιμηθήκαμε μαζί του…
Μα στην ουσία δεν ενώσαμε την Ψυχή μας, αλλά ίσως τους εφιάλτες μας…

Το να έχεις ανάγκη κάποιον, προκύπτει από την αναγκαιότητα της ολοκλήρωσης…΄Ότι σου λείπει εσένα, το θεωρείς «μεγάλο» στον άλλον, έτσι ώστε να μην μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτόν και να πονάς όταν τον χάνεις, γιατί απλά δεν θέλεις να δεις την απώλεια του Εαυτού σου…

Η Ψυχή μας όμως γνωρίζει τι την ολοκληρώνει και επιλέγει αν της επιτρέψουμε, εκείνον τον έρωτα που δεν χρειάζεται «μισά» για να προκύψει μέσα στον θεό…Το «ολόκληρο» αγκαλιάζει και φροντίζει όποιο «μισό» βρεθεί απέναντί του, έτσι ώστε να αντιληφθεί ότι η έλλειψη του δεν αφορά παρά το ίδιο…

Εσείς πως νιώθετε τις μεγάλες αγάπες?

καλημέρα φιλαράκια! :-D

:x :x :x





’ντε και ένα λαλά…
http://youtu.be/ZSYrrFz4EZ0 @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Τι σημαίνει "εξημερώνω"?

Είναι κάτι πολύ ξεχαμένο, είπε η αλεπού...Σημαίνει "δημιουργώ δεσμούς"
Μέχρι να καταφέρω να εξημερώσω τον εαυτό μου, οι μεγάλες αγάπες <είναι κάτι πολύ ξεχασμένο>.

Προς το παρών, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι, να τις παρατηρώ με σεβασμό.

@};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ενα πράγμα ξέρω!! Τίποτα από αυτα που εχω ζησει μέχρι τωρα δεν ήταν μεγάλη αγάπη...

Ηταν μεγάλη κολακεία, μεγάλη προσδοκία, μεγάλο βόλεμα... αλλά μεγάλη Αγάπη δεν ήταν!!!!!!! @};-
Ψηνόμουνα ότι μου έλειπε ό άλλος και όταν τον έχανα, οι κυριακές μου γινόντουσαν αβάστακτες...

Μου γέμιζε τον χρόνο, την αλαζονεία, την ανασφάλεια, τράβαγα με νύχια και με δόντια να πάρω όσο μπορώ για να γεμίσω τις ρωγμές μου με "ξένο τσιμέντο"... και όταν περνούσε ο καιρός... εσπαγα τα μούτρα μου πάνω στο τσιμέντο....

Πονεμένες ιστορίες... εσωτερικής τρέλλας!! :))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

μία από τα ίδια Ντανιελί :))

δεν νομίζω ότι μπορώ να μιλήσω για μεγάλες αγάπες ,τουλάχιστον οχι πρίν να αγαπήσω τον ευατό μου και την ζωή μου όπως πρέπει.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Stefanos »

Μάλλον είμαι τυχερός !!!
Πρόσφατα γνώρισα την μεγάλη μου αγάπη ,,, τον τρελό μου έρωτα ...
Εμένα !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μπραβο τυχερούλη! :-D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

καλημέρα και από μένα σε όλους... νιώθω τυχερή γιατί στον δρόμο μου μέχρι σήμερα αγαπήθηκα πολύ και πόνεσα πολύ και ένιωσα πολύ και ερωτεύτηκα πολύ και ενθουσιάστηκα πολύ... αντιλαμβάνομαι όμως οτι κάθε σχέση καθρέφτιζε κάτι που μου έλειπε.. κάτι που ήθελα πολύ αλλά πίστευα οτι δεν είχα... είτε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά προσωπικότητας είτε συναισθήματα που μου έλειπαν.. τώρα τις βλέπω σαν κομμάτια του δικού μου παζλ γνωρίζοντας οτι κάθε μια είχε ένα ρόλο να επιτελέσει και είμαι ευγνώμων που τις έζησα ακόμα και όταν με πονούσαν ή ντρεπόμουν για αυτές... τώρα τις αποδέχομαι με ευγνωμοσύνη που με φέρανε πιο κοντά στο να μάθω πια πραγματικά είμαι εγώ... και σήμερα για πρώτη φορά σε αυτή τη σχέση νιώθω ελεύθερη να είμαι ο εαυτός μου απολαμβάνοντας πρώτα αυτό που είμαι εγώ όχι πια μέσα από αυτά που μου λείπουν αλλά μέσα από αυτά που είμαι... @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: εκείνες οι μεγάλες αγάπες...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η Ψυχή μας όμως γνωρίζει τι την ολοκληρώνει και επιλέγει αν της επιτρέψουμε, εκείνον τον έρωτα που δεν χρειάζεται «μισά» για να προκύψει μέσα στον θεό…Το «ολόκληρο» αγκαλιάζει και φροντίζει όποιο «μισό» βρεθεί απέναντί του, έτσι ώστε να αντιληφθεί ότι η έλλειψη του δεν αφορά παρά το ίδιο…
Η μεγάλη μου αγάπη, είναι δίπλα μου με σεβασμό στους εφιάλτες μου.

Γι' αυτό τη λέω ΜΕΓΑΛΗ, γιατί ποτέ δε διεκδίκησε το μισό μου, ούτε απαίτησε ότι δεν έχω....


@};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Δημοσίευση από elenaki »

Δεν αγαπάμε πολύ γρήγορα βρε παιδιά? Δεν βρίσκουμε χρόνο να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας και αυτό μας κάνει να θεωρούμε ότι γνωρίζουμε και τον άλλον, επειδή απλά κοιμηθήκαμε μαζί του…
Μα στην ουσία δεν ενώσαμε την Ψυχή μας, αλλά ίσως τους εφιάλτες μας…
Τους εφιαλτες μου ενωνα κι εγω ολα τα χρονια μου..
Ειμαι τρελο αγριμι!!
Μεχρι να εξημερωθω βλεπουμε..
Γιατι την αγαπη δεν τη γνωριζω αλλου παρα μονο εδω μεσα.. Ναι εδω γνωριστηκαμε πρωτη φορα!!
Βασουλι..ευχαριστω για τις ενθυμησεις! >:d< :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η βαθύτερη απώλεια του Εαυτού μας, η κλονισμένη μας πίστη στον θεό, θεριεύει εκείνη την ανάγκη να "δένουμε" την ύπαρξή μας με έναν άλλον άνθρωπο για να βρούμε τρόπο να περάσουμε την Ζωή με δύναμη...

Ουσιαστικά αυτή η ανάγκη μας κάνει να ζούμε εδώ στον φυσικό κόσμο, που είναι γεμάτος με αντιξοότητες και πόνο και ασθένεια, με περισσότερο κουράγιο...
Βρίσκουμε νόημα στην άχαρη ζωή μας...

Μάθαμε πολύ εύκολα να εξαρτώμαστε από μια οικογένεια και όταν ωριμάζουμε φυσικά, αναζητάμε διακαώς να αναπαράξουμε το "μοντέλο", για να νιώσουμε ασφαλείς...

Ο ΄Ερωτας όμως είναι κάτι διαφορετικό από αυτήν την ανάγκη της επιβιωσης και της διαιώνισης...

Ο ΄Ερωτας είναι μνήμες...Και για να είσαι έτοιμος γι' αυτές χρειάζεται να νιώθεις Ελεύθερος από κάθε "υποχρεωτική" εκπλήρωση της φυσικής σου ύπαρξης...

Ο άλλος είναι για να τον κρατάς από το χέρι και να πορεύεστε μαζί προς το Θεϊκό Καθήκον και όχι για να "γραπώνεσαι" πάνω του...

αυτό΄όμως χρειάζεται μια αρχική γνωριμία με τον κοσμικό εαυτό σου και όσες προσδοκίες έχεις "χτίσει" πάνω του...

Και αν σας φαίνονται αυτά δυσανάλογα με τις αντοχές σας, είναι γιατί πραγματικά έχετε ξεχάσει τον θεό μέσα σας!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Stefanos »

Ο ΄Ερωτας είναι μνήμες...
Βοήθεια κοινού !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

λίγο το έχεις να θυμηθείς ποιός Είσαι?

ο Ερωτας είναι εκφρασμένη Αγάπη στον κόσμο των μορφών...Τι σχέση μπορεί να έχει με αυτήν την ιδιοτελή αγάπη που μάθαμε να λαμβάνουμε και να δίνουμε, Στεφανάκο?

Ζει αιώνια μέσα στην Ψυχή μας! Η έκφρασή της διαφέρει, από το πως εκφράζει η μειωμένη μας συνείδηση την αγάπη μέσα από μια εμφανή ανεπάρκεια, που ορμάει να καταλάβει πρώτα το σώμα του άλλου και δεν θυμάται ότι η ενότητα που επιτυγχάνεται με αυτόν τον τρόπο είναι απλά μια εκτονωτική διαδικασία της ενέργειας...

νομίζω είπα αρκετά! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Stefanos »

Πόσο σε ΑΓΑΠΩ !!!
Θα έλεγα σχεδόν όσο έμενα !!!
Vasui μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”