Ασυμβατότητα....

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ασυμβατότητα....

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχουν στην Ψυχή μας μνήμες, υπάρχουν "εικόνες" που ολοκληρώνουν την προσωπικότητά μας, υπάρχουν "ήχοι" που μας ωθούν να "χορέψουμε" σε μια εσωτερική αρμονία, εκείνον τον χορό που ο θεός όρισε για εμάς...

΄Οσο και να μην τις θυμόμαστε με έναν φυσικό νου που αντλεί εμπειρία από τα φαινόμενα, υπάρχει μια δυνατή εσωτερική ανάμνηση που μετατρέπει κάθε τι «μικρό» σε αιωνιότητα…
και πορεύεσαι με αυτήν την ανάμνηση, που φέρνει πάντα μια ευλογημένη εσωτερική αλήθεια, για τον Δρόμο σου…

Πολλές φορές, ίσως τις περισσότερες, οι άνθρωποι δεν «επιτρέπουν» στους άλλους να δουν τις «εικόνες» της Ψυχής τους…

Είτε από φόβο μην πληγωθούν, είτε από έλλειψη εμπιστοσύνης στο «αθέατο», οι «εικόνες» κρύβονται καλά πίσω από το «θεατό» και οδηγούν σε ένα «σύμπτωμα» μοναξιάς και ανικανοποίητου…

Ετσι χάνονται πολλές ευκαιρίες να ζήσουν οι άνθρωποι με την Ψυχή τους…
Να κοιτάνε τα ίδια αστέρια…
Να έχουν τις ίδιες «εικονες»…
Να χορεύουν τον ίδιο «χορό»…

Η ασυμβατότητα ξεκινά από την στιγμή που ο νους μας κυριαρχεί στο βλέμμα μας και ορίζει σαν «εικόνα» αυτό που βλέπουν τα μάτια μας…
την στιγμή που κυριαρχεί στο άκουσμα και ορίζει σαν ήχο, αυτό που ακούνε τα αφτιά μας…

Είναι πολύ δύσκολες οι σχέσεις μεταξύ μας, όταν προσπαθούμε να μοιραστούμε την ασυμβατότητά μας…

΄Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν έχουν καν την διάθεση να ερωτευθούν τον «χορό» μας…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν έχουν την γενναιοδωρία να σεβαστούν τις «εικόνες» μας…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν μας «επιτρέπουν» καν να μάθουμε τα βήματά για να «χορέψουμε» μαζί στην Ζωή…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που φοβούνται τις «εικόνες» μας και κυρίως τις μνήμες μας…

Οι κινήσεις μας είναι εξοντωτικές, γιατί επιβιώνουμε σε έναν κόσμο που δεν έχει κοινές «εικόνες», παρά μόνο στα όνειρά του…

Ας προσπαθήσουμε να μοιραστούμε την αιωνιότητα και όχι τον χρόνο μας απλά…

Πανσέληνος Αυγούστου σήμερα…. @};-


πως θα την περάσετε? :x


http://youtu.be/19RbAqRSK3w
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Να κοιτάνε τα ίδια αστέρια
Να έχουν τις ίδιες «εικονες»
Να χορεύουν τον ίδιο «χορό»
:x :x

Λέω να με βγάλω έξω απόψε... σε θερινό σινεμαδάκι... :-D
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Έχω πολύ κόσμο στο σπίτι!

Τώρα που έπεσαν όλοι για ύπνο άραξα στο μπαλκονάκι μου μέσα στην ησυχία!

Πεφταστέρια και Αυγουστιάτικη πανσέληνος μαζί…

…μια νύχτα όλο φως!

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και εγώ τώρα γύρισα Αλέξανδρε...

Την ωραιότερη πανσέληνο την βλέπω τώρα από το παράθυρό μου...στην σιωπή!

Ειναι ακριβώς απέναντι μου και σαν να μου κλείνει το μάτι...

πιάσε ένα αστέρι, μου λέει, και κάνε μια ευχή...

και εγώ ευχήθηκα να ανοίξουν οι καρδιές των ανθρώπων...

μια νύχτα όλο φως σαν την σημερινή, όπως λες, ας την αφιερώσουμε σε εκείνες τις καρδιές που φοβούνται να ερωτευθούν...





:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πιάσε ένα αστέρι, μου λέει, και κάνε μια ευχή...

και εγώ ευχήθηκα να ανοίξουν οι καρδιές των ανθρώπων...

μια νύχτα όλο φως σαν την σημερινή, όπως λες, ας την αφιερώσουμε σε εκείνες τις καρδιές που φοβούνται να ερωτευθούν...
Ναι Βασούλι!!

8-> 8-> 8->
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

πιάσε ένα αστέρι, μου λέει, και κάνε μια ευχή...

και εγώ ευχήθηκα να ανοίξουν οι καρδιές των ανθρώπων...

μια νύχτα όλο φως σαν την σημερινή, όπως λες, ας την αφιερώσουμε σε εκείνες τις καρδιές που φοβούνται να ερωτευθούν...
εύχομαι να πιάσει η ευχή σου Βασούλα μου >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Αχ! αυτός ο νους. Που όλα προσπαθεί να τα βάλει στα κουτάκια του και που του διαφεύγει το σημαντικοτερο. Η ζωή δεν ελέγχεται. Δεν έχει σενάρια, δεν έχει περιορισμούς. Απλά είναι.

Πανσέληνος, με αγαπημένους συνοδοιπόρους. :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αννούλα >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: μια νύχτα όλο φως σαν την σημερινή, όπως λες, ας την αφιερώσουμε σε εκείνες τις καρδιές που φοβούνται να ερωτευθούν...
:x :x :x
Βασσούλα μου,οι καρδιές ερωτεύονται,αλλά το άτιμο το μυαλό,τις εμποδίζει να εκφράσουν τον έρωτα που νιώθουν!! :x :x !
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ασυμβατότητα....

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Είναι πολύ δύσκολες οι σχέσεις μεταξύ μας, όταν προσπαθούμε να μοιραστούμε την ασυμβατότητά μας…

΄Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν έχουν καν την διάθεση να ερωτευθούν τον «χορό» μας…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν έχουν την γενναιοδωρία να σεβαστούν τις «εικόνες» μας…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν μας «επιτρέπουν» καν να μάθουμε τα βήματά για να «χορέψουμε» μαζί στην Ζωή…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που φοβούνται τις «εικόνες» μας και κυρίως τις μνήμες μας…
Η ασυμβατότητα δεν είναι πρώτα δική μας? Τι να μοιραστώ και με ποιόν, όταν τον δικό μου "χορό" δεν τον έχω ξεκινήσει παρά μόνο με δειλά βήματα, όταν τις δικές μου "εικόνες" τις βλέπω μέσα από θολωμένους καθρέπτες, όταν ακόμα δεν μπορώ να "επιτρέπω"? Τι να μοιραστώ εκτός από μια ασυμβατότητα?
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- :x >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Ασυμβατότητα....

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Isilwen έγραψε:
Vaso έγραψε: Είναι πολύ δύσκολες οι σχέσεις μεταξύ μας, όταν προσπαθούμε να μοιραστούμε την ασυμβατότητά μας…

΄Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν έχουν καν την διάθεση να ερωτευθούν τον «χορό» μας…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν έχουν την γενναιοδωρία να σεβαστούν τις «εικόνες» μας…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που δεν μας «επιτρέπουν» καν να μάθουμε τα βήματά για να «χορέψουμε» μαζί στην Ζωή…
Ερχονται άνθρωποι στην ζωή μας που φοβούνται τις «εικόνες» μας και κυρίως τις μνήμες μας…
Η ασυμβατότητα δεν είναι πρώτα δική μας? Τι να μοιραστώ και με ποιόν, όταν τον δικό μου "χορό" δεν τον έχω ξεκινήσει παρά μόνο με δειλά βήματα, όταν τις δικές μου "εικόνες" τις βλέπω μέσα από θολωμένους καθρέπτες, όταν ακόμα δεν μπορώ να "επιτρέπω"? Τι να μοιραστώ εκτός από μια ασυμβατότητα?
Αυτούς που έρχονται και δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε όλα αυτά,εμείς τους αφήνουμε.Έτσι,δεν είναι?? :-?
’ρα,στο χέρι μας είναι,αν θα χορέψουμε,ή αν θα κάνουμε όλα τα υπόλοιπα και με ποιόν. @};- @};-
Σοφάκι,να μοιραστείς έστω καί αυτά τα δειλά βήματα. @};- @};-
Καί οι καθρέφτες σιγά-σιγά ή θα καθαρίσουν,ή θα τους σπάσουμε και ξεμπερδεύουμε μια καί καλή. :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ασυμβατότητα δεν είναι πρώτα δική μας?
η ασυμβατότητα δεν έχει "μου" ή "σου"...είναι ασυμβατότητα από όποιον και αν προέρχεται, όταν δεν έχει μάθει να νιώθει τον Εαυτό του, Σοφάκι...

όμως...
Τι να μοιραστώ εκτός από μια ασυμβατότητα?
το ότι γνωρίζεις ότι θέλεις τουλάχιστον κάτι να μοιραστείς, είναι η αρχή να ξεκινήσεις ένα ξεκαθάρισμα σε οτιδήποτε θολώνει την εικόνα σου...

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε...

ας είναι αυτό το κάτι, ένα πιο βαθύ "ξεσκαρτάρισμα" στον τομέα της καρδιάς μας!

' Οσο για την λογική που αναφέρεις Δημητράκη, κανένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει τον Εαυτό του, δεν έχει λογική...γιατί αν είχε θα έβγαζε και σωστά συμπεράσματα για τις πράξεις του!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

' Οσο για την λογική που αναφέρεις Δημητράκη, κανένας άνθρωπος που δεν γνωρίζει τον Εαυτό του, δεν έχει λογική...γιατί αν είχε θα έβγαζε και σωστά συμπεράσματα για τις πράξεις του!
ωραία τηγανιά :x :x :x

Βασούλα σου είπα πόσο μου έλειψες ;;)

:* >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”