Ξένοι...

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ξένοι...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vasoula έγραψε: 02 Μάιος 2020 8:22 am Ένας άνθρωπος έχει στοιχεία προσωπικότητας που δεν είναι ώριμα...
Για να ωριμάσει η προσωπικότητα του, χρειάζεται να έχει συνείδηση μεγαλύτερη από ότι έχει ασυνείδητο

Μέσα στην σχέση παρατηρούμε εμάς μαζί με τον άλλον
Και αν έχουμε κατά νου το ρητό που λέει "δεν με νοιάζει πως είσαι εσύ, αλλά πως γίνομαι εγώ μαζί σου" τότε έχουμε και τα εργαλεία να δουλέψουμε τα ατίθασα κομμάτια του "εγώ" μας που θέλουν να επιβάλλουν τις προσδοκίες μας στον άλλον...
Βασούλα @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Μανούλη :romance-heartbeating: >:d< >:d<
Μπεττούλα :romance-heartbeating: >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ξένοι...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλης έγραψε:Σηκώνουμε μανίκια και πολεμάμε όλοι μας! Δεν σταματάμε...
...Όμως θα είμαι απόλυτα ειλικρινής: μερικές φορές, (όπως τώρα καλή ώρα διαβάζοντας την απάντηση σου και παράλληλα είμαι χαμένος μέσα στις σκέψεις μου), αναρωτιέμαι:
Η κατεύθυνση που πολεμάω είναι η σωστή; Ή όλα είναι μια ωραιοποίηση του μυαλού μου...;
(Η ωραιοποίηση αυτή μπορεί να ξεκινάει από το ρήμα "πολεμάω" και να φτάνει μέχρι και την κατεύθυνση - λανθασμένη ενδεχομένως)
΄
'Εχεις δίκιο Μανούλη μου!
Το ρήμα "πολεμάω" έχει καταγραφεί στον νου μας και στον συναισθηματικό μας κόσμο σαν εξωτερικό φαινόμενο. Δηλαδή συνήθως οι άνθρωποι πολεμάνε ότι και όποιον δεν "εξυπηρετεί" τα σχέδια τους. Πολεμάνε για να κρατήσουν την ιδέα που έχουν για τον εαυτό τους.
Και κάθε τι που χαλάει αυτήν την ιδέα, ξεκινάει έναν συναισθηματικό συναγερμό μέσα τους, που σπάνια παίρνουν είδηση τις αιτίες του.

Ξέρεις γιατί πολλοί άνθρωποι επιλέγουν να μένουν μόνοι τους? Γιατί δεν αντέχουν αυτόν τον συναισθηματικό συναγερμό, γιατί συνήθως μετά από έναν τέτοιο συναγερμό ξεκινάει πόλεμος (με τους άλλους).

Πολλές φορές, ίσως τις περισσότερες, ο πόλεμος είναι μάταιος, γιατί όταν πολεμάς για να διατηρήσεις την ιδέα που έχεις για τον εαυτό σου, δεν αλλάζεις τίποτα σχεδόν. Ακόμα και αν παραδεχτείς κάποιο λάθος που έκανες, στην ουσία έχεις πολεμήσει για να κρατήσεις αυτήν την ιδέα και η παραδοχή έρχεται όταν πια είναι αργά και τα "θύματα" του πολέμου δεν μπορούν πια να επανέλθουν στην ζωή.

Έτσι χαλάνε οι σχέσεις...Από τα θύματα...
Και δυστυχώς δεν επανορθώνονται με τις "συγνώμες", για αυτόν τον λόγο


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ξένοι...

Δημοσίευση από Ellaki »

Πόσο δίκιο :-( :romance-kisscheek:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ξένοι...

Δημοσίευση από Μάνος »

Με άγγιξε πολύ η απάντηση σου Βασούλα μου...
Έχεις απόλυτο δίκιο και πόσο συμφωνώ!!!
Βασούλα έγραψε:Ξέρεις γιατί πολλοί άνθρωποι επιλέγουν να μένουν μόνοι τους? Γιατί δεν αντέχουν αυτόν τον συναισθηματικό συναγερμό, γιατί συνήθως μετά από έναν τέτοιο συναγερμό ξεκινάει πόλεμος (με τους άλλους).
Πόση αλήθεια έχει αυτό...
Και πόσο βιωμένο είναι...
Πιστεύω όμως πως στο τώρα μου, δεν επιλέγω πια τη μοναξιά (όπως έκανα στη Μελβούρνη). Ειδικά στο κομμάτι των κοινωνικών συναναστραφών.
Στο κομμάτι το ερωτικό, που θα πάει, θα γίνει και αυτό!!!

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Ξένοι...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”