Επειδή το χει η μέρα μας σήμερα.

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καταπληκτικό και στην κατάλληλη στιγμή όπως πάντα....! @};-

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ε αφού με ξέρεις τώρα... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ναι! @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Δε σε συγχέω πια με τη ζωή που ένιωθα μέσα μου και που έψαχνα ν' ανακαλύψω σε σένα.

Βιλχελμ Ραιχ
@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Βασακι @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Υπεροχο.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και αφού "θαυμάσαμε" ότι έγραψε ο Ράιχ σαν σωστό και συμφωνούμε ότι στο βάθος είναι σωστό, θα ήθελα να δούμε πόσο αλήθεια περιέχουν αυτά τα λόγια και δεν ικανοποιούν απλά μια ανάγκη μας να διαχωριστούμε ακόμα μια φορά απο τους "κακούς" ανθρώπους, χωρίς να έχουμε αντίληψη της δικής μας ανάγκης να μας θαυμάσουν για ότι καλό κάνουμε γι' αυτούς...

Γνωρίζω από τον Ιησού, ότι ποτέ μια ευγενική πράξη δεν αφορά την ανταποκριση...Δεν την κανουμε για να μας επιστραφεί, απλά την κάνουμε γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς...

Και αυτό σημαίνει "Ζω χωρίς επιλογές"

Πόσοι όμως μπορούν να Ζήσουν με αυτόν τον τρόπο?

Η αναγκαιότητα της αγάπης ειναι κάτι που χαρακτηρίζει τα λόγια του Ράιχ...

Εκείνοι δεν ξέρουν παρά να παίρνουν.
Δεν ξέρουν να δίνουν.
Εκείνος που δίνει είναι στα μάτια τους ένας τρελός, ένα φρούτο κατάλληλο για ξεζούμισμα, για εκμετάλλευση.

Έτσι απογοητεύουν πολλά άτομα γενναιόδωρα, ξανασπρώχνουν στη μοναξιά πολλές ψυχές που θέλουν ν’ αγαπήσουν.
Κι ο κόσμος για μιαν ακόμη φορά φτωχαίνει. "


Γιατί στον κόσμο μας εγώ το αντίθετο έχω δει...Οι περισσότεροι είναι έτοιμοι να δώσουν, επικεντρωμένοι στο τι θα πάρουν για αντάλλαγμα...Και αν ο κόσμος φτωχαίνει είναι γιατί το "αντάλλαγμα" είναι δυσανάλογο της προσφοράς!

΄Οταν όμως δεν έχεις επιλογές, τότε δεν υπάρχει και προσφορά!

@};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Συμφωνω βασουλιτσα αυτο βλεπω και το ιδιο εχω κανει επισης @};-
Θελουμε να δωσουμε σχεδον τα παντα αρκει να παρουμε το καταληλο ανταλαγμα.. :?

Η κατηγορια ανθρωπων που λεει ο ραιχ θα λεγα ισως οτι χειροτερο που υπαρχει.. υπαρχουν και αυτοι ομως @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

΄Οταν όμως δεν έχεις επιλογές, τότε δεν υπάρχει και προσφορά!
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Δεν την κανουμε για να μας επιστραφεί, απλά την κάνουμε γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς...
@};-
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Γνωρίζω από τον Ιησού, ότι ποτέ μια ευγενική πράξη δεν αφορά την ανταποκριση...Δεν την κανουμε για να μας επιστραφεί, απλά την κάνουμε γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς...

Και αυτό σημαίνει "Ζω χωρίς επιλογές"
:-( απλα συνειδητοποιω... :-( @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εχω παρατηρησει πως υπαρχουν πολλες κατηγοριες. Ειναι καποιοι που δινουν με την μορφη της υποχωρησης ωστε να ειναι αποδεκτοι και αγαπητοι απο τους γυρω τους. Εδω κρυβεται ο φοβος της μοναξιας και η ελλειψη αυτοπεποιθησης.
Υπαρχουν ακομη κι εκεινοι οι οποιοι για οτιδηποτε και αν κανουν δεν ζητουν απλα ανταλλαγμα αλλα το απαιτουν. Εδω εντοπιζω εναν προγραμματισμο που λεει'τιποτα δεν γινεται ανιδιοτελως, παντα πρεπει να υπαρχει ανταλλαγμα'. Ειναι θεωρω μια υλιστικη αποψη και φανερωνει την εξαρτηση του ατομου στην υλη αλλα και εντονη πολικοτητα.. Αυτες οι δυο κατηγοριες ειναι πιστευω οι βασικες αλλα υπαρχουν κι αλλες πολλες. Παντα υπαρχει βαθυτερη αιτια γι αυτες τις συμπεριφορες.. το θεμα ειναι να τις θεραπευσουμε! Νομιζω πως ολοι οι ανθρωποι εχουμε την αναγκη για προσφορα αλλα οι περισσοτεροι την εχουμε διαστρεβλωμενη! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Οι περισσότεροι είναι έτοιμοι να δώσουν, επικεντρωμένοι στο τι θα πάρουν για αντάλλαγμα...
@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Επειδή το χει η μέρα μας σήμερα.

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μόνο για τη ζωή είμαι ακόμη πρόθυμος να κάνω θυσίες και όχι πια για σένα, Ανθρωπάκο.

Μόλις πριν λίγο καιρό ένιωσα το τρομερό λάθος που καλλιεργούσα για είκοσι πέντε χρόνια.

Αφιέρωσα τον εαυτό μου σε σένα και στη ζωή σου, επειδή πίστεψα ότι εσύ είσαι η ζωή, η αλήθεια, το μέλλον και η ελπίδα.

Όπως και 'γω, πολλοί άλλοι ειλικρινείς και αληθινοί άνθρωποι έλπιζαν ν' ανακαλύψουν τη ζωή μέσα σου. Όλοι τους αφανίστηκαν.

Μόλις κατάλαβα κάτι τέτοιο, πήρα την απόφαση να μην αφήσω τον εαυτό μου ν' αφανιστεί κάτω απ' τη στενοκεφαλιά και τη μικροπρέπειά σου.

Γιατί έχω σπουδαία πράγματα να κάνω.

Ανακάλυψα την ενέργειά που είναι η ζωή, Ανθρωπάκο.

Δε σε συγχέω πια με τη ζωή που ένιωθα μέσα μου και που έψαχνα ν' ανακαλύψω σε σένα.

Συνεχίζω να ενδιαφέρομαι για σένα και τη μοίρα σου. Μα επειδή εσύ δεν είσαι σε θέση να εκτιμάς κάποιον που είναι κοντά σου, είμαι αναγκασμένος να κρατήσω απόσταση μεταξύ μας.



Βιλχελμ Ραιχ
Βάσω έγραψε:Γνωρίζω από τον Ιησού, ότι ποτέ μια ευγενική πράξη δεν αφορά την ανταποκριση...Δεν την κανουμε για να μας επιστραφεί, απλά την κάνουμε γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς...

Και αυτό σημαίνει "Ζω χωρίς επιλογές"

Πόσοι όμως μπορούν να Ζήσουν με αυτόν τον τρόπο?

Η αναγκαιότητα της αγάπης ειναι κάτι που χαρακτηρίζει τα λόγια του Ράιχ...

Εκείνοι δεν ξέρουν παρά να παίρνουν.
Δεν ξέρουν να δίνουν.
Εκείνος που δίνει είναι στα μάτια τους ένας τρελός, ένα φρούτο κατάλληλο για ξεζούμισμα, για εκμετάλλευση.

Έτσι απογοητεύουν πολλά άτομα γενναιόδωρα, ξανασπρώχνουν στη μοναξιά πολλές ψυχές που θέλουν ν’ αγαπήσουν.
Κι ο κόσμος για μιαν ακόμη φορά φτωχαίνει. "

Γιατί στον κόσμο μας εγώ το αντίθετο έχω δει...Οι περισσότεροι είναι έτοιμοι να δώσουν, επικεντρωμένοι στο τι θα πάρουν για αντάλλαγμα...Και αν ο κόσμος φτωχαίνει είναι γιατί το "αντάλλαγμα" είναι δυσανάλογο της προσφοράς!

΄Οταν όμως δεν έχεις επιλογές, τότε δεν υπάρχει και προσφορά!
Αχ βρε Βασούλα...
Συμφωνώ με τα παραπάνω... Κι ας υποθέσουμε πως κάποιος δίνει και δίνει και δίνει χωρίς να περιμένει ανταλλάγματα, την οποιαδήποτε αναγνώριση κλπ... Εκείνος που τα εισπράτει όλο θα ζητάει κάθε φορά και περισσότερα και ο άλλος θα συνεχίσει να δίνει και να δίνει και να δίνει... Μέχρι που στο τέλος δε θα έχει τι να δώσει πια (!) Θα έχει στραγγίξει! Αυτή η κατάσταση και μόνο στη σκέψη,με απογοητεύει πολύ...
Έχω αρκετές φορές βρεθεί στην θέση εκείνου που όλο δίνει και δίνει και δίνει, όμως τώρα καταλαβαίνω πως πάντα ενδόμυχα έτρεφα συναισθήματα ανταλλαγής. Σα να έκανα εμπόριο: Σου δίνω τόσα, μου δίνεις τόσα! Ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν αυτό που προαναφέρω... Δίνεις, δίνεις, δίνεις, και όσο ο άλλος ζητάει εσύ δίνεις όλο και περισσότερο ώσπου αδειάζεις. ...Και τώρα που το καλοσκέφτομαι ένιωθα πως άδειαζα γιατί δεν έβλεπα ανταπόκριση!!!! Ναι, αυτό πρέπει να είναι!!!!!!!!

@};- @};- @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”