Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το τους "βοηθάμε" όμως έχει μια ιδιομορφία....

συνήθως όταν θέλουμε να βοηθήσουμε κάποιον, και δεν μπορούμε να δούμε ολικά το πρόβλημά του, είναι δύσκολο να του δώσουμε κίνητρα για να βρει το φως μέσα του...

Μια εξωτερική αντιξοότητα προσκρούει πάντα σε ένα εσωτερικό εμπόδιο, τόσο ώστε και να επέμβεις στην εξωτερική αυτή αντιξοότητα, πάντα θα υπάρχει το εσωτερικό εμπόδιο και θα έρθει στην επιφάνεια με άλλον τρόπο...

Για αυτό χρειάζεται στην αρχή με το δικό μας φως να φωτίσουμε αυτό το εσωτερικό εμπόδιο, για να το δει...Και ξέρεις, Λέων, αυτό πονάει περισσότερο και από την εξωτερική αντιξοότητα...

Χρειάζεται να είσαι και εσύ προετοιμασμένος για...την επίθεση! @};-

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ουσιαστικά λοιπόν αυτό που πρέπει να κανουμε είναι να αγκαλιάσουν οι μεν αντρες την ανιμα και οι δε γυναίκες τον ανιμους μέσα τους για να μπορέσει να έρθει ισορροπία? Με αυτόν τον τρόπο εξισορροπείται η αρσενική και η θηλυκή μας πλευρά και είμαστε "ολοκληρωμένοι" σαν προσωπικότητες?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έφτασες volvere στο αποτέλεσμα, όμως έχει μακρύ δρόμο προς την ολοκλήρωση της συνείδησης... :-D :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: Σκεφτείτε πόσες φορές υποχωρήσατε στον εγωισμό σας, απλά για να κάνετε τον άλλον χαρούμενο...είτε είναι άντρας, είτε είναι γυναίκα, και παρατηρήστε ότι όταν ο άλλος είναι δυστυχισμένος πως ο νους σας σάς δίνει δικαιολογίες για να νιώθετε "νικητής"...
και όμως είστε τραγικά "νικημένος"...
@};-
Βασσούλα,νομίζω πως δεν υπάρχει κανένα νόημα
και κανένας λόγος,να παραμένει και να αναλώνεται κάποιος/α,σε μια σχέση με "νικητές"καί "νικημένους".
Γιατί,στο τέλος θα είναι καί οι δύο νικημένοι,και θα ψάχνουν να βρούν που έκαναν λάθος και δεν προχώρησε η σχέση .. :-(
Στην αγάπη δεν χωράει ο εγωισμός,γιατί τότε δεν είναι αγάπη,αλλά κάτι άλλο..
Προσωπικά,πάντως εμένα μου αρέσει να υποχωρώ-δεν το κάνω πάντα-σε ορισμένες περιπτώσεις,ανάλογα με το ποιόν έχω απέναντι μου. @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην αγάπη δεν χωράει ο εγωισμός,γιατί τότε δεν είναι αγάπη,αλλά κάτι άλλο..
στην συναισθηματική αγάπη χωράει τόσος εγωισμός, όσο η απόσταση από την Ψυχή μας, Δημητράκη...

δεν μπορείς να βλέπεις την Ζωή από τον Εαυτό σου και έξω, αν πρώτα δεν την έχεις δει από τον Εαυτό σου και μέσα...γιατί πάντα θα χρησιμοποιείς τα "μαζικά" μάτια του νου σου για να βγάζεις συμπεράσματα, που θα αφήνουν ένα κενό στα επιχειρήματά σου!



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: δεν μπορείς να βλέπεις την Ζωή από τον Εαυτό σου και έξω, αν πρώτα δεν την έχεις δει από τον Εαυτό σου και μέσα...γιατί πάντα θα χρησιμοποιείς τα "μαζικά" μάτια του νου σου για να βγάζεις συμπεράσματα, που θα αφήνουν ένα κενό στα επιχειρήματά σου!
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ενα μικρο ξεθαψιμο :whistle:
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από ksan8oula »

Τιποτα δεν ειναι τυχαιο γμτ !!!

Αποψε ειχα στην αγκαλια μου μια κοπελα 17 χρονων.Εκλαιγε και μου εξηγουσε την αιτια που ηταν τοσο χαλια..
Πριν μερικα χρονια χωρισαν οι γονεις της.Εχασε τη γη απο τα ποδια της .Εμειναν με την μητερα της και ο πατερας απων απο παντου.
Θυμαμαι και τοτε προσπαθουσα να της εξηγησω τις επιλογες που κανουν οι γονεις μερικες φορες και το σεβασμο μας προς την αποφαση τους.Για την συναισθηματικη απουσια του πατερα ομως δεν ηξερα καν τι να πω.
Τωρα ηρθε και παλι να με βρει..πληγωμενη και θυμωμενη .Η μητερα της ειχε φερει στο σπιτι τους την νεα της σχεση .Μια γυναικα.ΝΑΙ η νεα σχεση της μαμας της ηταν μια γυναικα.
Με λεπτοτητα προσπαθουσα να ηρεμησω την μικρη.Της μιλησα για επιλογες ,για ανασφαλειες ,για ηλικιες και σχεσεις...ομως και εγω η ιδια εβιωθα ξαφνικα θυμωμενη..
Με τιποτα δε θα δεχομουν να δω τη μανα μου με μια αλλη γυναικα.Καμμια λογικη και καμμια εξηγηση δε μπορουσα να δωσω στην επιθεση αυτης της μανας στον ψυχισμο των παιδιων της.
Εστω να εκανε ενα διαλογο με τα παιδια πριν την αποφαση της....μια κουβεντα..μια καταθεση ψυχης .
Η αποδοση της μικρης στο σχολειο επεσε κατακορυφα.Μαθητρια του 19 και δε θελει να ξαναβγει απο το σπιτι.Η κοινωνια μιλαει για την μητερα της και τα λογια τους φτανουν στα αυτια της σαν μαχαιρια.Ετσι μου ειπε κλαιγοντας.ΔΕν ειναι σε ηλικια που μπορει να μαλακωσει την ψυχη της.Κλαιει και φωναζει συνεχεια<δε θελω τη μανα μου λεσβια>
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: =((
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτή η γυναίκα πήγε να σπάσει τα στερεότυπα, πριν καν μάθει η ίδια και μάθει και στο παιδί της, τι σημαίνουν τα πρότυπα...

κάποια στιγμή θα μάθουν οι άνθρωποι ότι φυλακίστηκαν οι ίδιοι, δεν τους φυλάκισε κανένας άλλος...Και πρώτα χρειάζεται να βρουν την φυλακή μέσα τους, για να μπορούν να νιώσουν ελεύθεροι και έξω τους

όταν με τις επιλογές τους δεν βλάπτουν τον εαυτό τους και τους άλλους, τότε θα μπορούν να αναλαμβάνουν και ρόλο γονέα.

:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Maraki »

Μα τι έκανε η γυναίκα? :cry:
Vaso έγραψε:όταν με τις επιλογές τους δεν βλάπτουν τον εαυτό τους και τους άλλους, τότε θα μπορούν να αναλαμβάνουν και ρόλο γονέα.
ΑΜΗΝ......για να γινόταν ο κόσμος όλος Ομορφος, Ελεύθερος, με Αγάπη στις καρδιές τους...... :-( @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Θεε μου τι αλλο ποια πρεπει να αντεξουν τα παιδια =((
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Γονεις καταστροφή :-(
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από elenaki »

=(( :-(
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Δημοσίευση από Βικούλα »

=(( :cry:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”