Η Αρσενικη και η Θηλυκη πλευρα των 2 ΦΥΛΩΝ!

Συντονιστής: Emmaki

O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δεν ξερω αν ειναι αμεσα σχετικο με το τοπικ αλλα θελω να το πω :D
Ακουω πολλες φορες απο τις γυναικες οτι δεν υπαρχουν οι αντρες οι παλιοι,οι σωστοι,οι θεριακληδες και ολα αυτα τα σχετικα που υπαρχει σε μια καραμελα συμπυκνωμενη και ατελειωτη και αναμασατε συνηθως απο γυναικες :D
Ερχομαι εγω τωρα και σκευτομαι :-?
Οκ αντε δεν υπαρχουν ας πουμε οι αντρες οπως τους λενε,αλλα ας μου απαντησει μια απο αυτες τις γυναικες που τα λεει αν θα ανεχοταν ολα τα χουσουρια του παλιου του αντρα που ηθελε να γινεται οτι πει ο αντρας και να χτυπαει το χερι στο τραπεζι και η γυνη να φοβαται και τις παντοφλες φορεμενες στο ποδι πριν σηκωθει και να μην δινει λογαριασμο στο που παει και τι κανει ο αντρας ο σωστος ο πολλα βαρυς και πολλα υποσχομενος.
8)
Η αρσενικη πλευρα της γυναικας εχει αναπτυχθει πλεον τοσο πολυ που εχουμε χασει λιγο την μπαλα,οι αντρες το εχουν γυρισει στις σχεσεις(καλα οχι ολοι)και οι γυναικες στην ελευθερια και κανουμε οτι θελουμε και δεν σας εχουμε αναγκη κτλ.
Σιγα μην ανεχοταν καποια γυναικα πλεον τον θεριακλη αντρα για πολυ...αντε για λιγο και αυτο για σεξ επειδη μπορει να της βγαζει κατι αγριο. :P

Εισαι πολυ καλος...σε βαριουνται
Εισαι πολυ αγριος...δεν ανεχονται τετοια συμπεριφορα...
Εισαι γεναιοδωρος...σε λενε και μα....κα
Τα εχεις ολα αυτα μαζι....δεν πιστευουν στην τυχη τους και πιστευουν οτι εισαι ενα ψεμα και οτι θα φυγεις οποτε σε παρατανε πολυ ποιο γρηγορα οι γυναικες. :))
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ την 16 Νοέμ 2010 8:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Tasouli, πόσο συμφωνώ μαζί σου!!! Από μικρή ακόμα αποδοκίμαζα όλα αυτά τα ακραία πρότυπα ανδρικής συμπεριφοράς αλλά και τα αντίστοιχα γυναικεία (φεμινισμός). και εννοώ φυσικά το φεμινισμό όπως τον έχουν καταντήσει,να απέχει τόσο πολύ από το σκοπό για τον οποίο ξεκίνησε. Θυμάμαι όταν έλεγα ότι δεν είμαι φεμινίστρια με ρώταγαν αμέσως αν πιστεύω στην ισότητα των 2 φύλων. Η απάντηση μου ήταν πάντα ότι πιστεύω στην ισότητα των ανθρώπων, άσχετα από το φύλο τους.
Είναι πολύ φυσικό στις μέρες μας να ειναι τοσο μπερδεμένοι οι άνθρωποι και κατα συνέπεια οι σχέσεις τους, αφού έχουμε τόσα 'πρότυπα' στο μυαλό μας. Παραδοσιακά πρότυπα από τις γιαγιάδες μας, λίγο πιο εξελιγμενα από τις μαμάδες μας, μοντέρνα από τις φίλες μας και "σάπια" από τα περιοδικά και τα μέσα μαζικής ενημέρωσης(καταστροφής θα τα χαρακτηριζα). Με τόσα στο μυαλό μας λοιπόν, θα παραφράσω λίγο το άσμα της γνωστής αοιδού:¨εχω δίλημμαααααα,ποιον άντρα να διαλέξωωωωωωωω!!!!! :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ο ρόλος του φύλου, του αρσενικού και του θηλυκού, μπορεί να οριστεί? Δηλαδή, η ίδια η αρσενική και η θηλυκή φύση τι ρόλους έχουν? [Αρκετοί εδώ θα μπορούσαν να απαντήσουν με μία πολύ καλή προσέγγιση, το αφήνω σε εσάς].

Για να τους ξεκαθαρίζουμε λίγο από τους ρόλους που παίρνουμε από τα κοινωνικά πρότυπα, οι οποίοι δεν ήταν (ούτε θα μπορούσαν να είναι), σε κανένα επίπεδο οι πραγματικοί μας ρόλοι, αφού δεν έχουν σκοπό να εξυπηρετούν πρώτα εμάς αλλά την κοινωνία.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17578
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Wisdom έγραψε: Για να τους ξεκαθαρίζουμε λίγο από τους ρόλους που παίρνουμε από τα κοινωνικά πρότυπα, οι οποίοι δεν ήταν (ούτε θα μπορούσαν να είναι), σε κανένα επίπεδο οι πραγματικοί μας ρόλοι, αφού δεν έχουν σκοπό να εξυπηρετούν πρώτα εμάς αλλά την κοινωνία.
Συμφωνώ, αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό σε ανθρώπους με παρωπίδες. Εξάλλου και μόνο η λέξη "ρόλος" με κάνει να αισθάνομαι σαν ηθοποιός που ετοιμάζεται να παίξει στο θεατράκι τους!Αμ δεν θα τους κάνω τη χάρη...
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Για να αποκτήσεις τον σωστό ρόλο,πρέπει να παίξεις πάρα πολλούς,
μέχρι να βρείς αυτόν που είσαι πραγματικά.

Θα κάνει κλικ και θα νιώσεις γεμάτος.

Μέχρι να φτάσω σε αυτό το σημείο έκανα και έπαθα πολλά.

Αν πάω τον εαυτό μου λίγα όχι πολλά μη πώ και ένα χρόνο
πίσω θυμάμαι τον εαυτό μου.

Να παίζει με όποια γυναίκα έπεφτε στα δίχτυα μου,
χώρια το ότι έπαιζα και δεν ένιωθα,έκανα και σχέσεις
παράλληλες 2,3,4 μαζί και αυτό γιατί δεν με γέμιζε μέσα μου
η μία γυναίκα όλες κάλυπταν και απο κάτι μέσα μου
γιατί δεν γνώριζα τι είναι..με αποτέλεσμα να με τιμωρήσει ο
ιδιος μου ο εαυτός.
Πώς αλλιώς απο το να με αναγκάσει να μη θέλω τίποτα.
Να θέλω περισσότερο την μοναξιά απο ότι την σχέση.

Με αποτέλεσμα να αρχίσω να με μαθαίνω...
Και να ξέρω τώρα πια τι ακριβώς είναι αυτό που θέλω.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εισαι πολυ καλος...σε βαριουνται
Εισαι πολυ αγριος...δεν ανεχονται τετοια συμπεριφορα...
Εισαι γεναιοδωρος...σε λενε και μα....κα
Τα εχεις ολα αυτα μαζι....δεν πιστευουν στην τυχη τους και πιστευουν οτι εισαι ενα ψεμα και οτι θα φυγεις οποτε σε παρατανε πολυ ποιο γρηγορα οι γυναικες.


=)) =)) =))
Κλαιω απο τα γελια Τασουλη, γιατι πολυ απλα..ετσι ειναι..

Αλλα για να μιλησουμε και λιγο ρεαλιστικα.......ποια γυναικα τουλαχιστον τη σημερινη εποχη...δεν εχει βγαλει...@@@@?????
Γιατι?
Γιατι ηταν παντα η αδυναμη, η κατωτερη απο θρησκευτικης αποψης και κοινωνικης...και μεταξυ μας ο ρολος της ειναι παρεξηγημενος...τι πιο ομορφο απο μια γυναικα απολυτα συμφιλιωμενη με τον ρολο της και τη θηλυκοτητα της και παραλληλα ασφαλης με τον εαυτο της???

Αληθεια εσεις ποσες εχετε δει???

Ενας αντρας...παρεξηγημενος και αυτος..τον εκπαιδευουν να ειναι "γουρουνι" ...ποιος τον εκπαιδευει???Μια γυναικα πρωτα..και μετα αλλες διαφορες..γιαγια, θεια, αδερφη..γκομενα..γυναικα..
Τον ευνουχιζουν, γιατι ευνουχιστηκε απο την οικογενεια...ή υπερεκτιμα τον ρολο του γιατι η οικογενεια και ολα τα συμπαραμαρτουντα τον εκαναν να τον υπερεκτιμησει....

Ενας αντρας με ανεπτυγμενη την θηλυκη του πλευρα...που εκδηλωνει μια μορφη ευαισθησιας ..θεωρειται ομοφυλοφυλος...και οι γυναικες τρεχουν στην αρχη και ενθουσιαζονται για αυτο το διαφορετικο που αντικρυζουν και μετα τρεχουν να σωθουν γιατι αυτον τον αντρα τον "καπακωνουν"...και βαριουνται να εχουν το πανω χερι στη σχεση...

Τα δυο φυλα..εχουν συγχυση...αυτο ειναι ξεκαθαρο στις μερες μας..

Τουλαχιστον, εφτασα στην ηλικια των 26 για να δω τους αντρες να αποζητουν μια ομορφη σχεση..και τις γυναικες να ψαχνουν απεγνωσμενα για εφημερο σεξ..οχι οτι ειναι κακο..αλλα απο ποτε???

:-?

Η αληθεια ειναι οτι τα παντα συμβαλλουν για να υπαρχει παντα ενας πολεμος μεταξυ των δυο φυλων...ελπιζω τουλαχιστον αυτη η γενια που επεξεργαζεται αρκετα πραγματα, να καταφερει να κανει ειρηνη και να αναπτυχθει καποια στιγμη ειλικρινης αγαπη...!!!
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εμμάκι συμφωνώ πολύ μαζί σου @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Πιστεύω πως το μεγάλο κακό είναι ότι αγαπάμε το σύντροφο μας με ένα τρόπο εγωιστικό.
’νδρες και γυναίκες απαιτούν από τον άλλον να είναι αυτό που θέλουν, όταν το θέλουν, και έτσι όπως το θέλουν.
Αυτά τα θέλω όμως και πάλι δεν είναι τα πραγματικά αλλά είναι αυτά που νομίζουμε ότι θέλουμε μέσα από το τρόπο που μεγαλώσαμε και από ένα σωρό άλλα ερεθίσματα.
Έτσι και σε περίπτωση που βρει κανείς αυτό που νομίζει πως θέλει πάλι δεν μένει ευχαριστημένος μιας και δεν καλύπτετε ουσιαστικά.
Το κενό αυτό τον οδηγεί στο παιχνίδι των πολλών σχέσεων.
’λλα το κενό είναι εκεί και μεγαλώνει.

Για να λυθούν αυτά τα προβλήματα πιστεύω πως πρέπει ο καθένας να δουλέψει μέσα του και να καλύψει όσα περισσότερα κενά μπορεί στον εαυτό για να μην ψάχνει να γεμίσει το κενό του μέσα από τον άλλον ή τους άλλους.
Έτσι σε ένα ζευγάρι που είναι γεμάτο δεν έχει πολλές απαιτήσεις ο ένας από τον άλλον και υπάρχει άνεση μεταξύ τους και αποδοχή. Δεν υπάρχει φόβος, δεν υπάρχει λόγος για κάλυψη κάποιας θηλυκής ή αρσενικής πλευράς και οι άνθρωποι είναι πραγματικά γυμνοί ο ένας απέναντι στον άλλον. Έτσι πιστεύω ότι ο έρωτας έρχεται μετά να ενώσει σε πολλά επίπεδα το ζευγάρι.

Σκέψεις…
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που περιγράφεις Αλέξανδρε είναι το ιδανικό...Μέσα στον νου όλων των ανθρώπων, πιστεύω...
Δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος στον κόσμο που δεν θέλει να βιώσει την αρμονία μέσα στην σχέση του...

όσο, λοιπόν βρίσκεται μέσα στον νου των ανθρώπων, οι διαστάσεις του θα είναι μόνο ο χώρος και ο χρόνος και αυτές είναι οι διαστάσεις της φθοράς...Οτιδήποτε συμβαίνει σ' αυτόν τον χώρο, φθείρεται...

Αυτό που εξελίσσεται αιώνια βρίσκεται μόνο στην καρδιά των ανθρώπων...

Οι εσωτερικές πλευρές ενός ανθρώπου δεν έχουν σχέση με ρόλους, αλλά με αυτήν ακριβώς την τάση της ύλης να απωθεί και να έλκει τα αντίθετα, αλλά μέσα στην Ψυχή να τα ενώνει...

Γι' αυτό το Γινγκ και το Γιανγκ είναι ακριβώς τα ενωμένα αντίθετα...

Σημαίνει, ότι χρειάζεται να ενώσουμε τα αντίθετα μέσα μας, για να μπορούμε να ενώσουμε και τα αντίθετα έξω από εμάς.
Και για να το κάνουμε αυτό, χρειάζεται μόνο να το θέλουμε με την Καρδιά και την Ψυχή και όχι με τον νου μας...

Οτιδήποτε βάζουμε σαν προτεραιότητα με τον νου, εκείνο έρχεται να μας κατακτήσει μέσα από μια μάχη...Η μάχη έχει απώλειες όμως και έτσι διαιωνίζονται οι ρόλοι των ανθρώπων...γυναίκας-άντρας!

΄Ενας άνθρωπος είναι από την φύση του γενναιόδωρος, αφοσιωμένος, θαρραλέος, δυνατός, ευαίσθητος, δεκτικός...δεν τελειώνει ο κατάλογος των χαρισμάτων!
Η φύση του είναι αγάπη, γιατί δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο και να ποιεί Ζωή...Οτιδήποτε δεν είναι αγάπη, δεν μπορεί να είναι δημιουργικό...Το ξέρετε άλλωστε!

Σκεφτείτε πόσοι από εμάς, δίνουμε προτεραιότητα στα χαρίσματα αυτά μέσα στην καρδιά μας...
Και αναρωτηθείτε γιατί, πριν αναρωτηθείτε γιατί οι άντρες ή οι γυναίκες έγιναν έτσι...

Σκεφτείτε πόσες φορές υποχωρήσατε στον εγωισμό σας, απλά για να κάνετε τον άλλον χαρούμενο...είτε είναι άντρας, είτε είναι γυναίκα, και παρατηρήστε ότι όταν ο άλλος είναι δυστυχισμένος πως ο νους σας σάς δίνει δικαιολογίες για να νιώθετε "νικητής"...
και όμως είστε τραγικά "νικημένος"...

δεν αλλάζουν οι καταστάσεις έξω από εμάς, αν δεν αλλάξουν πρώτα στην καρδιά μας! Ο νους μας πάντα θα έχει ιδανικά, που είναι αδύναμος να τα ενώσει...Θα μπορεί μόνο να τα αναπαραγάγει, γιατί αυτός είναι ο ρόλος του...να φιλοσοφεί!


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αυτό το τελευταίο ειδικά για τον νικημένο που λές Βασούλα το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έχω νιώσει πολλές φορές νικημένη :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αμ, από την ζωή μου...την ζωή μας, τα γράφω, Ιωαννούλα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Καλά κάνεις Βασούλα γιατί πολύ μας βοηθάει αυτό :x

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Vaso έγραψε: και παρατηρήστε ότι όταν ο άλλος είναι δυστυχισμένος πως ο νους σας σάς δίνει δικαιολογίες για να νιώθετε "νικητής"...
Μπορεί κάποιος να νιώθει νικητής βλέποντας τον σύντροφο του δυστυχισμένο?
Μάλλον απογοήτευση νιώθει και θλίψη…
Εκτός αν υπάρχει ανταγωνιστική σχέση μεταξύ τους…

Ισως κάτι δεν κατάλαβα σε αυτή την παράγραφο :-?
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπορεί κάποιος να νιώθει νικητής βλέποντας τον σύντροφο του δυστυχισμένο
΄Ισως σε "ξενίζουν" οι λέξεις Αλέξανδρε..."νικητής", "δυστυχισμένος"
Αλλά στις σχέσεις συνήθως προέχει ο εαυτός μας...σπάνια έχω συναντήσει την γενναιοδωρία του να θέλεις απλά ο άλλος να είναι καλά...
Σκληρές μάχες μεταξύ των συντρόφων ποιός θα υπερισχύσει...

Και φυσικά, κανείς δεν μπορεί να σκεφτεί ότι ίσως το δίκιο του είναι μια υποκειμενικότητα...να δώσει χώρο και στον άλλον να έχει δίκιο...

Το μεγαλύτερο ποσοστό των ζευγαριών παίζουν μεταξύ της σχέσης "νικητής-νικημένος" δυστυχώς...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Δεν έχεις καθόλου άδικο… :-(
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”