Όταν...

Συντονιστής: Emmaki

Λεών

Όταν...

Δημοσίευση από Λεών »

Είσαι άριστος απέναντι σε έναν άνθρωπο του φέρεσαι
όμορφα του δίνεις το χέρι να σηκωθεί,του κρατάς τον ώμο
όταν χρειάζεται κουράγιο...κάθεσαι σιωπηλός και ακούς τα
παράπονα του...χαμογελάς όταν στεναχωριέται

Και ξαφνικά μαθαίνεις *όχι ψέμματα*
Πως αυτός ο άνθρωπος πάει και σε πουλάει σε έναν τρίτο.
Σε κάποιον άλλο που δεν γνωρίζει κάν,λέει πράγματα
για σένα που δεν είναι αλήθεια σε μειώνει μέχρι πάτο μη πω και
υπόγειο.Σε βρίζει χυδαία ....

Πως αισθάνεσαι;

Και αν του μιλήσεις χωρίς να δείχνεις πως ξέρεις κάτι,
σου μιλά με τον πιο όμορφο λόγο.

Ενώ εσύ ξέρεις την αλήθεια τι κάνεις πως αντιδράς;

Ναι με πρόδωσε με πλήγωσε,με άφησε κενό χωρίς
να χω ένα αίσθημα που να μπορεί να το περιγράψει
αυτό που με βγάζει....

Θλίψη,στεναχώρια,αδικία....

Τι θα κάνατε εσείς λοιπόν;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι άνθρωποι είναι "άξεστοι", Λέων...
Τα ψυχικά χαρίσματα διαστρεβλώνονται από τον χαρακτήρα τους...

κρατάνε συνήθως δεύτερες σκέψεις στο μυαλό τους και εκφράζονται με τις πρώτες, τις επιφανειακές...Ευθύνονται τα στερεότυπα γι’ αυτές…όσα μάθαμε ότι στην ζωή αυτή θα μας κάνουν Ανθρώπους…τα χαρίσματά μας περιορίστηκαν μέσα στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης και έτσι διχάστηκαν…έγιναν αληθινά και ψεύτικα…

Μου έχει συμβεί άπειρες φορές μια προδοσία...
Στην αρχή απόρησα, μετά πληγώθηκα, μετά αναρωτήθηκα...

Σήμερα γνωρίζω ότι η ειλικρίνεια μεταξύ μας αφορά μόνο την προσωπική ανάπτυξη του καθενός μας μέσα στα μονοπάτια της Ψυχής μας...
Το Θάρρος είναι αρετή που οδηγεί σε εκείνη την βαθύτερη γενναιοδωρία με τους ανθρώπους, που δεν έχουν ξεφύγει από το επίπεδο της ζωώδους ζωής, παρά μόνο την έχουν «περιτυλίξει» με ότι η κοινωνία θεωρεί «καθωσπρέπει»…
Η Δύναμη είναι αρετή που σε κάνει να αναγνωρίζεις το πόσο ανάγκη έχεις το «περιτύλιγμα» της ζωής…Αφορά μόνο την προσωπική σου εξέλιξη…

Επεξεργαζόμενη τα συναισθήματά μου σε περίοδο που ένιωσα προδομένη, ανακάλυψα ότι περισσότερο εκείνα αφορούσαν εμένα, παρά τον άλλον…

Η ανάγκη μου είχε προδοθεί και όχι ο Εαυτός μου…
Η καρδιά μου είχε πληγωθεί και όχι η Αγάπη…

Ετσι ανακάλυψα δύο πράγματα που κανείς και τίποτα δεν μπορεί να τα πληγώσει…
Τον Εαυτό μου και την Αγάπη.

Η κάθε προδοσία είχε σαν σκοπό να με μάθει καλύτερα Εμένα…

Στην φυσική ζωή δεν μπορείς να ζεις με ελπίδες…ούτε καν με όνειρα, αν θέλεις να νιώσεις μέσα σου την Αλήθεια.

"Στοχεύεις" στον θεό και προχωράς…

Πάτερ, Αφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι...

γιατί μόνο έτσι μπορούμε να βρεθούμε στην κατάσταση της Αγάπης...με κανέναν άλλον τρόπο! :-(



'Ο,τι είχε βαθιά ανθρώπινο ο Χριστός μας βοηθάει να τον καταλάβουμε και να τον αγαπήσουμε και να παρακολουθούμε τα Πάθη του σαν νά 'ταν δικά μας πάθη. Αν δεν είχε μέσα του το ζεστό ανθρώπινο στοιχείο, δε θα μπορούσε ποτέ με τόση σιγουράδα και τρυφερότητα να αγγίξει την καρδιά μας, και δε θα μπορούσε να γίνει πρότυπο στη ζωή μας. Αγωνιζόμαστε κι εμείς, τον βλέπουμε κι αυτόν να αγωνίζεται και παίρνουμε κουράγιο. Βλέπουμε δεν είμαστε ολομόναχοι στον κόσμο, αγωνίζεται κι αυτός μαζί μας.
Νικος Καζαντζάκης!



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Όταν...

Δημοσίευση από Sofoula »

Λέων έγραψε: Τι θα κάνατε εσείς λοιπόν;
Θα έφευγα και θα το επιβίωνα. Θα εκτόνωνα το συναίσθημα (με οποιονδήποτε τρόπο μπορεί να μου φανεί αποτελεσματικός σε εκείνη την φάση) και θα το ξεπερνούσα.
Τον άλλο δεν μπορώ να τον αλλάξω και να τον κάνω να είναι ειλικρινής και όχι αχάριστος/άδικος απέναντί μου.
Μπορώ όμως να δω τι και γιατί κάτι με πόνεσε.
Τι προσδοκίες είχα και τι τελικά χρειαζόμουν. Τι επενδύω στον άλλο και γιατί.
Τι εννοώ με το "είμαι άριστος", αν είναι μόνο η δική μου μεριά και όχι του άλλου. Αν το έκανα για μένα και όχι για τον άλλο (το έχω κάνει τόσες πολλές φορές αυτό xD)
Τι βιώνω, γιατί, τι ορίζω ως αγάπη, ως οικειότητα, ως αδικία.

Μάθημα είναι και αυτό και είναι στον δρόμο μου για κάποιον λόγο. Θα είναι βέβαια και για τον άλλον, όμως για την ώρα με ενδιαφέρει να με γνωρίσω καλύτερα μέσα από αυτό.

’λλωστε και ο άλλος άνθρωπος είναι, σαν και μένα, όχι κάποιο ον ανώτερο που πρέπει να μου επηρεάζει την διάθεση και να μου τσακίζει την ψυχολογία. Αυτό είναι κάτι που στην ουσία εγώ κάνω σε μένα, επιτρέπω να μου συμβεί.

Όπως λέει και ο Γιαννάκης @};- Οι πληγές στην καρδιά σου διαρκούν όσο θες εσύ… @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Λεων , όλοι έχουμε υπάρξει και "θυτες" και "θύματα" γιατι η προδοσία ... αλλά και η ελευθερη βούληση (έστω κι από άγνοια) είναι μέσα μας...
Αποδοχή ... κατανόηση...απελευθέρωση... και πάμε παρακάτω! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε: "Στοχεύεις" στον θεό και προχωράς…

Πάτερ, Αφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι...

γιατί μόνο έτσι μπορούμε να βρεθούμε στην κατάσταση της Αγάπης...με κανέναν άλλον τρόπο! :-(
@};-
αυτό που κατάλαβα είναι, οτι ό,τι με έχει ενοχλήσει, όπως ονομάζουμε την ενόχληση αυτη, ακόμα και προδοσία, ήταν κάτι που μέσα μου ήθελε να φωτιστεί

το λεω για να το ακούω ότι όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες

τωρα οι άνθρωποι είναι όντως αξεστοι! αλλα αν μεσα μου δεν εχεις πληγες τότε σου βγαίνει αυθόρμητα ο Λογος μεσα σου
Πάτερ, Αφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσι... γιατι δεν σε θυμώνει κάτι

αν όμως σε θυμώνει, ή βγαινει κάποιο παρόμοιο συναίσθημα, τότε καποια πληγή υπάρχει που θέλει επούλωση @};-

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

'Ο,τι είχε βαθιά ανθρώπινο ο Χριστός μας βοηθάει να τον καταλάβουμε και να τον αγαπήσουμε και να παρακολουθούμε τα Πάθη του σαν νά 'ταν δικά μας πάθη. Αν δεν είχε μέσα του το ζεστό ανθρώπινο στοιχείο, δε θα μπορούσε ποτέ με τόση σιγουράδα και τρυφερότητα να αγγίξει την καρδιά μας, και δε θα μπορούσε να γίνει πρότυπο στη ζωή μας. Αγωνιζόμαστε κι εμείς, τον βλέπουμε κι αυτόν να αγωνίζεται και παίρνουμε κουράγιο. Βλέπουμε δεν είμαστε ολομόναχοι στον κόσμο, αγωνίζεται κι αυτός μαζί μας.
Νικος Καζαντζάκης!
@};- @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Λέων , όλοι σε κάποια στιγμή μας έχουμε προδώσει , αδικήσει,
φερθεί άσχημα , έχουμε κάνει πράγματα στους άλλους
που δεν θα μας άρεσε να κάνουν σε μας.
Δεν έχουμε την τόλμη όμως και το κουράγιο να το παραδεχτούμε.
Το πρώτο βήμα μας και καθοριστικό είναι να το αναγνωρίσουμε
και μετά να ψάξουμε να βρούμε τις αιτίες μέσα μας , να ψάξουμε να βρούμε τον Εαυτό μας και να αρχίσουμε να συγχωρούμε !!!!!

>:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αποδοχή ... κατανόηση...απελευθέρωση...
@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Λέων,συμφωνώ με όλα όσα έχουν ειπωθεί ως τώρα. Αυτό που έγραψες το είχε πάθει η μητέρα μου παλιότερα με την καλύτερη φίλη της,η οποία ξημεροβραδιαζόταν σπίτι μας,λάτρευε τη μητέρα μου και εμένα με τα αδέρφια μου,μας είχε σαν οικογένειά της. Επιφανειακά όμως!!!Γιατί ευτυχώς η μητέρα μου έμαθε από πρώτο χερι τα μύρια όσα της έσυρε πίσω από την πλάτη της, την άκουσε με τα ίδια της τα αυτιά να μας αποκαλεί κωλόπαιδα κλπ. Το αστείο της υπόθεσης?Λίγο αφότου είχε πει όλα αυτα μας πήρε τηλ με το γνωστό μελιστάλαχτο υφάκι της και παρακάλεσε τη μαμά μου να της κάνει άλλη μια φορά τα ψώνια της εβδομάδας γιατί ήταν έγκυος και δεν μπορούσε να κουβαλάει!!!
Εκτιμώ το ότι η μητέρα μου σεβάστηκε την κατάσταση της,περιμενε να γεννήσει (μέχρι τότε βεβαια της έκανε κανονικά το χαμάλη) και μετα της τα είπε όλα με πολύ ήρεμο τρόπο και την έβγαλε από τη ζωή μας.
Τώρ που τα ξαναθυμήθηκα όλα αυτά το μόνο που νιώθω για αυτην τη γυναίκα είναι λύπη, γιατί σε όλη της τη ζωή άφησε την αγάπη να της φύγει μέσα από τα χέρια και έκανε ζωή της το εφήμερο και το ψεύτικο. Ελπίζω το παιδί της τουλάχιστον να γίνει πιο φωτισμένο!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σήμερα γνωρίζω ότι η ειλικρίνεια μεταξύ μας αφορά μόνο την προσωπική ανάπτυξη του καθενός μας μέσα στα μονοπάτια της Ψυχής μας...
Το Θάρρος είναι αρετή που οδηγεί σε εκείνη την βαθύτερη γενναιοδωρία με τους ανθρώπους, που δεν έχουν ξεφύγει από το επίπεδο της ζωώδους ζωής, παρά μόνο την έχουν «περιτυλίξει» με ότι η κοινωνία θεωρεί «καθωσπρέπει»…
Η Δύναμη είναι αρετή που σε κάνει να αναγνωρίζεις το πόσο ανάγκη έχεις το «περιτύλιγμα» της ζωής…Αφορά μόνο την προσωπική σου εξέλιξη…
:x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.
Είναι όμορφο να μαθαίνεις συναισθήματα ανθρώπων
που δεν τα έχεις νιώσει ποτέ.

Τελικά το να μας προδώσει κάποιος δεν είναι κακό.
Το να δέχεσαι την προδοσία είναι μεγάλο κακό γιατί
προδίνεσαι ο ίδιος.

Η άνθρωποι όπως όλοι μας κάνουμε λάθη.
Είπες...είπα...είπαν ,και δεν συμμαζεύεται..

Εχθές αφού πόνεσα, λυπήθηκα και ένιωσα την θλίψη όλη μέσα μου.

Μετά έκλεισα τα μάτια μου,και αυτόματα έκλεισα και τις φωνές
των ανθρώπων.Απόλυτη σιωπή...ήταν δύσκολο...
Όμως αυτόν τον άνθρωπο τον συχώρεσα αλλά το πιο δύσκολο
ήταν να συχωρέσω εμένα.
Ξέρω πως το σύμπαν τα δίνει όλα πίσω ότι σπείρει θερίζεις.

Τώρα νιώθω καλά.Τώρα είμαι καλά. :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Λεων :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Λέων @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Λεων!!! >:d< >:d< >:d<

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”