Ο έρωτας στη ζωή μας

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Ο Έρωτας είναι μια υπέροχη κατάσταση, αρκεί να μην νομίσεις πως θα ζήσει αιώνια μαζί σου, ενώ εσύ απέχεις από τον Αιώνιο Εαυτό σου...
αυτό κάτι μου κανε τώρα εμένα.... :cry:
Vaso έγραψε:Αυτό που θα έλεγα είναι ότι χρειάζεται να βιώνουμε το ερωτικό πάθος για όσο διαρκέσει, χωρίς "θα" και "για πάντα", αλλά και χωρίς πόνο όταν τελειώνει...
Τελειώνει πάντα αυτό που δεν πρόλαβες να Αγαπήσεις...
@};- @};-
Vaso έγραψε:αλλά δεν χωρίζει κανείς πάνω στο πικ του έρωτα...Χωρίζει όταν πια δεν αντέχει τον άλλον και τα συναισθήματα έχουν παραμερίσει την ωραιοποίηση του έρωτα...Τότε που βλέπει ο ένας τον άλλον και ενοχλείται από τα ελαττώματα του...
Το βίωσα κι αυτό που λες Βασούλα μου και προσπαθούσα να αγαπήσω τα ελαττώματα του άλλου :cry: αλλά τι να αγαπήσω που δεν αντέχω ούτε καν τον εαυτό μου... :cry:
αλλά να σου πω την αλήθεια στο τέλος χώρισα διότι δεν άντεχα τον εαυτό μου.. :cry: το αναγνώρισα πρίν τελειώσει γι'αυτο δεν έριξα καμιά ευθύνη στον άλλο... :cry: ήμουν μες τις προσδοκίες και στο περίμενε....μόνη μου με έβαζα δεύτερη και μόνη μου δε με άντεχα......
Αλήθεια,δε νιώθω θυμό ως προς τον άλλο....νιώθω πολύ όμορφα ως προς αυτά που μοιραστήκαμε και ζήσαμε....
Vaso έγραψε:Ο έρωτας δεν σε αφήνει να διακρίνεις με την πρώτη ματιά, ότι ο άνθρωπος που έχεις μαζί σου, είναι ο ίδιος με αυτόν που γνώρισες (και κατ' επέκταση χώρισες)...
Όταν περάσει ο έρωτας, νομίζει κανείς πως ό άλλος άλλαξε προς το χειρότερο, αλλά δεν είναι έτσι...Και οι δύο παρέμειναν ίδιοι μέσα στην σχέση, αυτό που άλλαξε είναι μόνο ο έρωτας...
συμφωνώ απόλυτα...

Επίσης έχω άλλη μια απορία.... ίσως να είναι και κουτή ή αυτονόητη.... λήγει μια σχέση... η απόφαση είναι συνειδητή... δεν έχεις θυμό, δε μετανιώνεις, δεν κατηγορείς, δε νιώθεις πληγωμένος παρά μόνο θεωρείς ότι έκανε τον κύκλο του, πήρες την εμπειρία που έπρεπε να πάρεις και νιώθεις ευγνωμοσύνη, σεβασμό γι αυτά που σου προσέφερε, για την εμπειρία και όλα αυτά που μοιραστήκατε.... με όσο μπορεί ένας άνθρωπος να τα νιώσει.... το ότι τον/την βλέπεις π.χ. μετά από λίγο καιρό και νιώθεις συγκίνηση (και κατ'επέκταση δε μπορείς να σταματησεις από το κλάμμα :)) ) μπορεί να ισχύει σα συναίσθημα ή παίζει κάτι άλλο απο πίσω????
Το γράφω ακριβώς όπως μου βγαινει, Βασούλα μου, χωρίς διορθώσεις και δεύτερες σκέψεις για να πιάσουμε λαυράκι...
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18611
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Τελειώνει πάντα αυτό που δεν πρόλαβες να Αγαπήσεις...
@};- @};- @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

Επίσης έχω άλλη μια απορία.... ίσως να είναι και κουτή ή αυτονόητη.... λήγει μια σχέση... η απόφαση είναι συνειδητή... δεν έχεις θυμό, δε μετανιώνεις, δεν κατηγορείς, δε νιώθεις πληγωμένος παρά μόνο θεωρείς ότι έκανε τον κύκλο του, πήρες την εμπειρία που έπρεπε να πάρεις και νιώθεις ευγνωμοσύνη, σεβασμό γι αυτά που σου προσέφερε, για την εμπειρία και όλα αυτά που μοιραστήκατε.... με όσο μπορεί ένας άνθρωπος να τα νιώσει.... το ότι τον/την βλέπεις π.χ. μετά από λίγο καιρό και νιώθεις συγκίνηση (και κατ'επέκταση δε μπορείς να σταματησεις από το κλάμμα :)) ) μπορεί να ισχύει σα συναίσθημα ή παίζει κάτι άλλο απο πίσω????
Το γράφω ακριβώς όπως μου βγαινει, Βασούλα μου, χωρίς διορθώσεις και δεύτερες σκέψεις για να πιάσουμε λαυράκι...

δεν ξέρω αν βγει λαυράκι, Ειρηνούλα μου, ή είναι κάτι που το ξέρεις αλλά δεν θέλεις να το παραδεχτείς...

όμως είναι εμφανές ότι ο χωρισμός δεν ήταν εντελώς συνειδητός...Υπάρχει μια εμφανής προσδοκία για επανασύνδεση...

Και το επικίνδυνο είναι (και αυτό είναι εμφανέστατο), ότι σ' αυτήν την προσδοκία για επανασύνδεση, υπάρχει η διάθεση (εμφανέστατη κι αυτή) να παραδοθείς άνευ όρων...
Το βίωσα κι αυτό που λες Βασούλα μου και προσπαθούσα να αγαπήσω τα ελαττώματα του άλλου :cry: αλλά τι να αγαπήσω που δεν αντέχω ούτε καν τον εαυτό μου... :cry:
αλλά να σου πω την αλήθεια στο τέλος χώρισα διότι δεν άντεχα τον εαυτό μου..
Δεν είναι κουτή η ερώτηση βρε καρδούλα...δεν υπάρχουν κουτές ερωτήσεις...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τελειώνει πάντα αυτό που δεν πρόλαβες να Αγαπήσεις...

Είναι Νόμος
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από eirini »

όμως είναι εμφανές ότι ο χωρισμός δεν ήταν εντελώς συνειδητός...Υπάρχει μια εμφανής προσδοκία για επανασύνδεση...
Kαι εμφανέστατο κιόλας?????? :-b b-(

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

πιο εμφανές, πεθαίνεις :)) :)) :)) :))


και λέω ότι δεν ήταν εντελώς συνειδητός ο χωρισμός, γιατί ήξερες ότι ο άλλος όλο έλεγε φεύγω και όλο εκεί ήταν...Δοκίμασες τα όρια σου, καρδούλα, αλλά δεν έγινε εντελώς συνειδητά ο χωρισμός...Ρισκαρες λίγο...

Όταν όμως ρισκάρεις, δεν μπορεί παρά να είσαι και έτοιμη για το αποτέλεσμα, που μπορεί να μην ήταν αυτό που ήθελες, αλλά αυτό που χρειαζόσουν...

:* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από eirini »

Ντάξ μόλις θυμήθηκα και το όνειρο που είδα.... :)) :)) :)) ΉμΑσταν μαζί,λέει,Βασούλα και μου λεγες: εγώ προσπάθησα να σας τα ξαναβρώ, αυτός δεν ήθελε.... :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από eirini »

όπα μονο τη πρωτη σειρα διαβασα.... τωρα ειδα το υπολοιπο....
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

πιο ψέμα πεθαίνεις, Ειρηνούλα...

όχι στο "αυτός δεν ήθελε", αλλά στο να επιδράσω για να τα ξαναβρείτε...Ούτε μία στο εκατομμύριο, όχι για εσένα, αλλά για κανέναν...

μάλλον και στο όνειρο, ένα συναίσθημα εξέφρασες...κάποιος να μεσολαβήσει....Μετά μου λες ότι εκπλήσσεσαι... :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από eirini »

Κατσε δε σε προλαβαίνω........
Vaso έγραψε:και λέω ότι δεν ήταν εντελώς συνειδητός ο χωρισμός, γιατί ήξερες ότι ο άλλος όλο έλεγε φεύγω και όλο εκεί ήταν...Δοκίμασες τα όρια σου, καρδούλα, αλλά δεν έγινε εντελώς συνειδητά ο χωρισμός...Ρισκαρες λίγο...

Όταν όμως ρισκάρεις, δεν μπορεί παρά να είσαι και έτοιμη για το αποτέλεσμα, που μπορεί να μην ήταν αυτό που ήθελες, αλλά αυτό που χρειαζόσουν...
Συμφωνούμε εδω!!!!! απόλυτα!!!! @};-
Τον ήθελα, αλλά δε γινόταν.... άρα όντως μπορει να υπαρχει προσδοκία για επανασύνδεση... ασυνειδητα δηλαδή..... μάλιστα.......
Vaso έγραψε:αλλά στο να επιδράσω για να τα ξαναβρείτε...Ούτε μία στο εκατομμύριο, όχι για εσένα, αλλά για κανέναν...

μάλλον και στο όνειρο, ένα συναίσθημα εξέφρασες...κάποιος να μεσολαβήσει....Μετά μου λες ότι εκπλήσσεσαι
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) ρόμπα έχω γίνει :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
αυτό δεν το είχα σκεφτεί........ ουτε θα έβαζα ποτέ κανένα..... οπως και δε το έκανα...... εδώ δεν το αναγνώριζα μέχρι τώρα, θα έμπαινα και σε τέτοιες διαδικασιες????
Ωραία περναμε σημερα στην εξοχή 8-} 8-} :)) :)) :)) :))
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17576
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ειρηνουλα, βαστα γερα O:-) >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Vasoula »

μα τα όνειρα αυτό΄κάνουν Ειρηνουλα μου...Δίνουν τα μηνύματά τους, ενόσω η συνείδηση κοιμάται (γιατί δεν αντέχει να συνειδητοποιήσει τι έχει μέσα της σαν συναισθηματική επιδίωξη)

κοινώς, δύσκολα παραδεχόμαστε κάτι που μας κάνει να ντρεπόμαστε, ενώ το θέλουμε σε υπερβολικό βαθμό...

Συνειδητός-ασυνείδητος, ίσως σου διαφεύγει ακόμα και νομίζεις ότι αυτό που σκέφτεσαι είναι και η αλήθεια...Αμ δε...
Υπήρχε μέσα σου μια ελπίδα (πεθαίνει τελευταία) να μεσολαβήσει κάποιος που ο άλλος σέβεται και εκτιμά...

Σταματάω τώρα, γιατί ότι ήταν να μάθεις, νομίζω το έμαθες...Από δω και πέρα δουλεύεις μόνη σου...

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ειρηνάκι >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο έρωτας στη ζωή μας

Δημοσίευση από Danielli »

Ειρηνούλα μου... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”