ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

γιατί για εμένα Αγάπη σημαίνει και Αλήθεια...Αυτός ήταν ο Δρόμος μου, αυτός συνεχίζει να είναι...

Αυτό χρειάζεται ίσως ακόμα την σχετική έρευνα, για να φτάσεις πιο βαθιά και από το βαθιά...Γιατί για τους περισσότερους ανθρώπους η Αγάπη ισούται με εκείνους τους όρους, που κάνουν την Ζωή δυσβάσταχτη από τις ψευδαισθήσεις της αγάπης...

Αιώνες τώρα, προσπάθησαν οι επιτήδειοι και τα κατάφεραν ο Άνθρωπος να νιώθει μικρός και αμαρτωλός και μόνο΄που αναπνέει σε τούτον τον κόσμο...
@};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18611
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Γρηγόρης έγραψε:Και σ αυτό το σημείο, μετά απο 3 μήνες αναζήτησης και θεραπείας με "ειδικούς", ήρθε η πραγματικά μαγική στιγμή που μίλησα με τη Βασούλα και τότε βρέθηκε ο άνθρωπος που με άγγιξε! Με άγγιξε με αγάπη και σεβασμό! Μου μίλησε με τρόπο που δεν μου είχε μιλήσει ποτέ κανείς! Δεν μου έδωσε έτοιμη λύση στο πιάτο αλλά μου έδινε τροφή για σκέψη και με ξεκλείδωνε όταν έφτανα σε αδιέξοδο! Ήταν ο πρώτος άνθρωπος που κατάλαβε ότι δεν χρειαζόμουν τίποτα παραπάνω από Αγάπη! Είδε μέσα μου και με καθοδήγησε αναλόγως!!
Γρηγόρη μου σε ευχαριστούμε πολύ για αυτό σου το μοίρασμα. Και εγώ έτσι ακριβώς νιώθω για την Βασούλα μας.
>:d< >:d< >:d<
:x :x :x
Γρηγόρης έγραψε:Η ομοφυλοφιλία, κατά τη γνώμη μου, είναι ένα ανάλογο ζήτημα. Δεν γεννιέσαι με αυτό, το αποκτάς στην πορεία μέσα απ τα βιώματα σου! Για μένα το πρόβλημα δεν ήταν η χρήση αλλά η έλλειψη Αγάπης, Ενότητας και Συντροφικότητας που με έφτασε στη χρήση ουσιών! Έτσι και η ομοφυλοφιλία, δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με ποιον κάνεις σεξ, αλλά με το τι σε έφτασε να κάνεις αυτή την επιλογή!
Έτσι είναι Γρηγόρη μου!!! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Μέσα στο φόρουμ έμαθα πως υπάρχουν και κάποιες επιλογές που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως τις κάνουμε εμείς... Στην πραγματικότητα όμως, αν ξύσεις λίγο την επιφάνεια και δεις πιο βαθιά στον εαυτό σου, θα δεις πως τελικά κάθε άλλο παρά ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ είναι...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη μου, αυτή η παραδοχή χρειάζεται και την ανάλογη προετοιμασία, για να μπορείς με δύναμη να στηρίξεις μέσα σου και την δυνατότητα της άλλης επιλογής.
Βήμα βήμα παίρνεις την δύναμη σου πίσω, για να νιώσεις ελεύθερος να επιλέξεις ξανά...Χτίζεις-γκρεμίζεις, γκρεμίζεις-χτίζεις και στο ενδιάμεσο φοβάσαι...Και τότε θέλεις ένα χέρι να σε κρατήσει, να σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια και αγάπη, ώστε να ξεριζώσεις και το τελευταίο υπονοούμενο αυτοαπόρριψης και αυτοτιμωρίας.

Οι άνθρωποι συνήθως δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος επιλογές, γιατί φοβούνται να τις αλλάξουν, όταν έχουν στηρίξει πάνω σ' αυτές τις επιλογές όλο το μίσος και την εκδικητικότητα για την Ζωή και τον Εαυτό τους. Γιατί, όπως λέει και ο ποιητής, τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους?

Όταν οι βάρβαροι φύγουν από μέσα σου, τότε το μόνο που σου μένει είναι να Αγαπήσεις τον Εαυτό σου, γιατί αυτός ο Δρόμος που ανοίγει και ελευθερώνεται πάει κατευθείαν στον Θεό...Έχει διαφάνεια τόση, ώστε να μπορείς να "δεις" το ουσιώδες, που κρυβόταν τόσο καιρό πίσω από τα πέπλα των ψευδαισθήσεων.

Να θυμάσαι ότι είναι γενικό το κακό, να θεωρεί ο άνθρωπος τον Εαυτό του ξεγραμμένο...Και όταν το ασυνείδητο έχει γεμίσει από αυτήν την πεποίθηση, είναι πολύ φυσιολογικό να κάνει εκείνες τις επιλογές που θα την συντηρούν, ενώ συνειδητά νομίζει ότι κάνει το καλύτερο για εκείνον.

Κάπως έτσι μαζεύουν οι άνθρωποι περιουσία, για να καταφέρουν να "δέσουν" στην Γη, ενόσω νιώθουν ότι η Ζωή τους πετάει έξω...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Stefanos »

@};- @};- @};-
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Παιδακια ομορφα μοιρασματα... @};- :x :x
Βήμα βήμα παίρνεις την δύναμη σου πίσω, για να νιώσεις ελεύθερος να επιλέξεις ξανά...Χτίζεις-γκρεμίζεις, γκρεμίζεις-χτίζεις και στο ενδιάμεσο φοβάσαι...Και τότε θέλεις ένα χέρι να σε κρατήσει, να σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια και αγάπη, ώστε να ξεριζώσεις και το τελευταίο υπονοούμενο αυτοαπόρριψης και αυτοτιμωρίας.
Ποσο αληθεια ... @};- μονο που το διαβαζω δακρυζω περνωτας απο μπροστα μου σαν ταινεια σκοινες απο γκρεμισματα , χτισιματα φοβους πισωγυρισματα.... αλλα παντα ενα Χερι το δικο σου... και αλλα πολλα των συνοιδοιπωρων μου εδω μεσα να μου δινουν εκεινη την δυναμη καποιες φορες να κανω και το μικρο αλματακι... @};- :cry: :cry:
Οι άνθρωποι συνήθως δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος επιλογές, γιατί φοβούνται να τις αλλάξουν, όταν έχουν στηρίξει πάνω σ' αυτές τις επιλογές όλο το μίσος και την εκδικητικότητα για την Ζωή και τον Εαυτό τους. Γιατί, όπως λέει και ο ποιητής, τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους?
Ακριβως ...
Όταν οι βάρβαροι φύγουν από μέσα σου, τότε το μόνο που σου μένει είναι να Αγαπήσεις τον Εαυτό σου, γιατί αυτός ο Δρόμος που ανοίγει και ελευθερώνεται πάει κατευθείαν στον Θεό...Έχει διαφάνεια τόση, ώστε να μπορείς να "δεις" το ουσιώδες, που κρυβόταν τόσο καιρό πίσω από τα πέπλα των ψευδαισθήσεων.
Ετσι Βασουλα μας.. :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Γρηγοράκος
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2014 1:15 pm
Τοποθεσία: Καθ΄οδόν...!!!

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Γρηγοράκος »

Μανουκο!!! :x >:d< :x >:d< :x

Βασουλα!!! :x >:d< :x >:d< :x
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βήμα βήμα παίρνεις την δύναμη σου πίσω, για να νιώσεις ελεύθερος να επιλέξεις ξανά...Χτίζεις-γκρεμίζεις, γκρεμίζεις-χτίζεις και στο ενδιάμεσο φοβάσαι...Και τότε θέλεις ένα χέρι να σε κρατήσει, να σε κάνει να νιώσεις ασφάλεια και αγάπη, ώστε να ξεριζώσεις και το τελευταίο υπονοούμενο αυτοαπόρριψης και αυτοτιμωρίας.
Βασούλα :cry: Σ'ευχαριστώ :cry: :x >:d< >:d< >:d<
Οι άνθρωποι συνήθως δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος επιλογές, γιατί φοβούνται να τις αλλάξουν, όταν έχουν στηρίξει πάνω σ' αυτές τις επιλογές όλο το μίσος και την εκδικητικότητα για την Ζωή και τον Εαυτό τους. Γιατί, όπως λέει και ο ποιητής, τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους?
@};- @};- @};-
Όταν οι βάρβαροι φύγουν από μέσα σου, τότε το μόνο που σου μένει είναι να Αγαπήσεις τον Εαυτό σου, γιατί αυτός ο Δρόμος που ανοίγει και ελευθερώνεται πάει κατευθείαν στον Θεό...Έχει διαφάνεια τόση, ώστε να μπορείς να "δεις" το ουσιώδες, που κρυβόταν τόσο καιρό πίσω από τα πέπλα των ψευδαισθήσεων.
:x :x :x
Να θυμάσαι ότι είναι γενικό το κακό, να θεωρεί ο άνθρωπος τον Εαυτό του ξεγραμμένο...Και όταν το ασυνείδητο έχει γεμίσει από αυτήν την πεποίθηση, είναι πολύ φυσιολογικό να κάνει εκείνες τις επιλογές που θα την συντηρούν, ενώ συνειδητά νομίζει ότι κάνει το καλύτερο για εκείνον.

Κάπως έτσι μαζεύουν οι άνθρωποι περιουσία, για να καταφέρουν να "δέσουν" στην Γη, ενόσω νιώθουν ότι η Ζωή τους πετάει έξω...
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Tomasino
Δημοσιεύσεις: 3850
Εγγραφή: 26 Φεβ 2013 9:53 am

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Tomasino »

Παιδακια :x :x :x >:d< >:d< >:d<
''Οι ευκαιρίες δεν είναι ούτε μπροστά, ούτε πίσω...Είναι μέσα σου...Εκεί που ο Θεός και ο Εαυτός σου προνοεί για εσένα, εκεί ΄να κοιτάς.''
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16541
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από margaritarenia »

@};- :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Sofoula »

Vasoula έγραψε:Όσο για το κάτι αποκλίνον που λες, κι εγώ έτσι νιώθω και είμαι και πολύ χαρούμενη γι' αυτό. Και εγώ είμαι ένας άνθρωπος που αποκλίνει από το φυσιολογικό, που είναι το πρόβλημα?
Και εγώ και επίσης πολύ χαρούμενη γι'αυτό :-D

Παιδάκια :x @};- @};- @};-

Θα ήθελα πολύ να περιγράψω κάποια στιγμή κομμάτι κομμάτι το θέμα της σεξουαλικότητας γενικά, όπως το βίωσα σε πλήρη διαστρέβλωση και κατά την διάρκεια του Δρόμου της θεραπείας μου... Είναι ένα θέμα μεγάλο και περίπλοκο... Τόσο περίπλοκο βασικά, που το κομμάτι του να μου αρέσουν οι γυναίκες ήταν από τα πιο απλά :)) :)) :))

Κουβαλάει πολλά το σεξουαλικό ένστικτο... Και πόσο μάλλον όταν και το κοινωνικό και το επιβίωσης παίζουν ρόλο... Και άντε μετά από ένα πρώτο κέντρο μέσα στην διαστρέβλωση να ανέβεις στο δεύτερο και τις σχέσεις σου με τους άλλους...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24606
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Βασούλα μου ,παιδάκια γλυκά :x :x :x :* :* >:d< >:d< >:d< >:d<
είναι πολύ όμορφο που επικοινωνούμε και μοιραζόμαστε κομμάτια της ψυχής μας :x :x :x @};- @};- @};- @};-

Από όλη τη ζωή μου και τη διαδρομή μου έχω αντιληφθεί και πιστεύω απόλυτα πως
η ζωή μας δεν είναι πολύ διαφορετική , πολλά κοινά έχουμε όλοι οι άνθρωποι ,
μέσα μας υπάρχουν τόσα πολλά που δεν διαφέρουν, έχουμε φορτωθεί πολλά από έξω ,από την κοινωνία και την « αγία» οικογένεια ,
έχω δει πως όλοι κουβαλάνε τόσο πόνο και τόσα βάρη , έχουν πολλά αγκάθια , πληγές και προβλήματα
που βγαίνουν με διάφορες μορφές και καταστάσεις στον καθένα , αρρώστιες της ψυχής και μετά του σώματος , κωλύματα , διαστρευλώσεις και εξαρτήσεις , αναξιότητες , συναισθήματα πολλά
και θέλω που έχουν μάθει να τα θάβουν ,γιατί δεν είναι" καλό" να τα εξωτερικεύσουν ,
να μην τα εκφράζουν και όλα αυτά για να πάρουν λίγα ψύχουλα αγάπης, να είναι αποδεκτοί να ανήκουν κάπου, να γίνουν κάτι σπουδαίο
και για να τα πετύχουν αυτά και άλλα πολλά αγνόησαν την ψυχή τους , μπήκαν βαθιά στη ύλη ,στην επιβίωση και άρχισαν να κτίζουν σιγά σιγά τα δικά τους τείχη για να προστατευθούν από το εχθρικό έξω ,
χωρίς να αντιλαμβάνονται πως ο πραγματικός εχθρός είναι μέσα τους , έχουν οχυρωθεί εκεί μέσα ,έχουν θάψει την ψυχή τους τόσο βαθιά που δεν μπορούν πια να την ακούσουν ,
έχουν διαμορφώσει μια ζωή τακτοποιημένη μέσα σε πολλά πλαίσια για να είναι αποδεκτή .
Μετά κάθε μέρα τους είναι μια απεγνωσμένη προσπάθεια να΄μην διαταράξουν το οικοδόμημα που έχτισαν τόσα χρόνια από ξένα και ευτελή υλικά , προσπαθώντας να διατηρήσουν πάση θυσία τις συμβάσεις , τις εξαρτήσεις και όλο αυτό το τερατούργημα που έφτιαξαν να χωθούν μέσα , να μην φαίνονται , για να νιώσουν και να πάρουν μια ελάχιστη ασφάλεια και αποδοχή.
Αν όμως κάποια στιγμή έλθει η ώρα να αντιληφθούν πως όλο αυτό που έφτιαξαν και είναι η ζωή τους , έχει σαθρά θεμέλια , είναι ψεύτικο και αυταπάτη ,
τότε δεν τους αρέσει , είναι δυστυχείς και θέλουν κάτι να κάνουν , αλλά δεν τολμούν με τίποτα να κάνουν κάτι άλλο διαφορετικό , μια νέα αρχή ,να κάνουν ένα βήμα για να αλλάξουν κάτι , γιατί φοβούνται πολύ να τα αγγίξουν όλα αυτά τα επιτεύγματα .
Γιατί αν αγγίξεις κάτι, καταρρέει όλο το οικοδόμημα με βάση το οποίο έχεις ορίσει το ποιος είσαι , τι θέλεις και το τι κάνεις .
Αρχίζεις και βλέπεις , ακούς την ψυχής σου , καταλαβαίνεις , αντιλαμβάνεσαι,
αλλά φοβάσαι , σκέφτεσαι , τι θα γίνει μετά ???
Όταν φύγουν όλα αυτά τα σκουπίδια , όταν φύγουν οι βάρβαροι , τότε τι θα συμβεί ????
Έρχεσαι αντιμέτωπος με το τεράστιο κενό , τρέμεις , φοβάσαι να μείνεις μόνος , γυμνός και ακάλυπτος ,
όμως αν δεν βλέπεις μόνο πίσω και τολμήσεις κοιτάξεις με ανοιχτά μάτια και θάρρος μπροστά σου
θα δεις να ανοίγεται ένας άλλος Δρόμος μακρύς και φωτεινός , σου αρέσει και εσύ θέλεις να κάνεις το πρώτο βήμα , να μπεις και να τον περπατήσεις , να τον ακολουθήσεις , να αρχίσεις από την αρχή , να χτίζεις πια με όλα τα όμορφα και πολύτιμα που έχεις κρύψει μέσα σου ,
θέλεις να προχωρήσεις , να πάρεις την Ζωή στα δικά σου χέρια ,αλλά διστάζεις.
Όμως με όλη μου την καρδιά το λέω ,
κάνε το βήμα , άρχισε να κόβεις τα δεσμά , πάρε φόρα και δύναμη και προχώρησε ,
δεν έχεις τίποτα να χάσεις πια, αντίθετα θα πάρεις πολλά , εμπιστέψου και θα βρεις χέρια να σε στηρίξουν και να σε βοηθήσουν , θα συναντήσεις Ανθρώπους και Φίλους της καρδιάς να περπατούν μαζί σου,
αυτή είναι η ευκαιρία σου , είναι Δρόμος που διάλεξε η ψυχή σου για να σε οδηγήσει να βρεις και να Αγαπήσεις τον Εαυτό σου , να βαδίζεις στο Θεό :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αλεξάκι :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Γρηγοράκος
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2014 1:15 pm
Τοποθεσία: Καθ΄οδόν...!!!

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Γρηγοράκος »

:x :x :x

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”