ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Γρηγοράκος
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2014 1:15 pm
Τοποθεσία: Καθ΄οδόν...!!!

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Γρηγοράκος »

...και εδώ πρέπει να σταματήσουμε τη συγκεκριμένη συζήτηση διότι ξεφύγαμε απ το θέμα!! Απ την ομοφυλοφιλία, καταλήξαμε στα ζώα! :?
Ινατος

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Ινατος »

Μα και ο άνθρωπος αν μεγάλωνε μόνος του στη φύση θα είχε συναισθήματα επιβίωσης! Και δε λέω τα παραδείγματα του site.Σκέψου ανθρώπους που ζουν κατ'επιλογίν απομονωμένοι.Δεν είναι και οι πιο εύκολοι άνθρωποι για να επικοινωνήσεις στην πλειοψηφία τους.Εκεί είναι η αντίθεση μας.Τελικά το συναίσθημα όπως το εννοούμε αναπτύσεται μόνο σε κοινωνικό επίπεδο.Σε ατομικό και σε απομονωμένες περιπτώσεις έχουμε μια άλλη μορφή συναισθήματος η οποία ίσως δεν είναι εμφανής.Δεν την βλέπουμε.Το ότι δεν τη βλέπουμε ,γιατί αναγνωρίζουμε πράγματα τα οποία έχουμε διδαχθεί, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.Αυτό εγώ προσωπικά το παίρνω και το γενικεύω προς πολλές κατευθύνσεις.Δεν υπάρχουν μόνο τα πράγματα που δε βλέπουμε..
Ινατος

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Ινατος »

Γρηγοράκος έγραψε:...και εδώ πρέπει να σταματήσουμε τη συγκεκριμένη συζήτηση διότι ξεφύγαμε απ το θέμα!! Απ την ομοφυλοφιλία, καταλήξαμε στα ζώα! :?
Υπάρχει και σε είδη ζώων ομοφυλοφιλία!Ορίστε,το επανέφερα :)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

1) Γεννιέσαι (όπως λέει και ο Κώστας) ομοφυλόφιλος. Αυτό συνήθως είναι είτε α) θέμα γονιδιακό είτε β) ορμονών όσο είναι κανείς στην κοιλιά της μαμάς
Αντρίκο, όταν είναι θέμα ορμονών, είναι κάτι εντελώς εμφανές...Οι αντρικές ορμόνες είναι σε χαμηλότερα ποσοστά και αυτό δεν δημιουργεί μόνο σεξουαλικές διαφοροποιήσεις, αλλά και σωματικές. Δεν μιλάμε για αυτές τις καταστάσεις, που η ίδια η φύση σε καλεί να ζήσεις με έναν διαφορετικό τρόπο, μιλάμε για όλες τις άλλες...

Νομίζω ότι την έχω κάνει ξανά αυτήν την συζήτηση...

Να πω εκ των προτέρων ότι έχει διαφορετική ερμηνεία για εμάς το φυσιολογικό. Αλλά όταν ύπάρχουν φυσικοί νόμοι, δεν μπορείς να τους αγνοήσεις. Και οι φυσικοί νόμοι λένε ότι για να παραχθεί το οτιδήποτε στον υλικό κόσμο, χρειάζεται το αρσενικό και το θηλυκό να συζευχθούν. Δεν υπάρχει καμία άλλη περίπτωση να γίνει παραγωγή, χωρίς τα πολικά αντίθετα.

Έτσι ο άνθρωπος που επιλέγει έναν διαφορετικό τρόπο σεξουαλικής έκφρασης, από αυτόν που τον καλεί η ίδια του η φύση, χρειάζεται εκ των προτέρων να έχει αποδεχτεί ότι δεν τον ενδιαφέρει η τεκνοποίηση και να έχει μέσα του αναστείλει την αρχέγονη φυσιολογική ενστικτώδη λειτουργία, που υπάρχει σε όλα τα είδη φυσικών όντων, που είναι η διαιώνιση. Γι' αυτό και πολλοί ομοφυλόφιλοι αναγκάστηκαν, χωρίς να το συνειδητοποιήσουν, να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, σε κάποια φάση της ζωής τους, τάχα ότι θέλησαν να αλλάξουν, αλλά στην ουσία δεν ήθελαν να αλλάξουν, αλλά να ισορροπήσουν αυτό το αρχέγονο ένστικτο, που στον άντρα είναι πολύ ισχυρό.
Χωρίς εσωτερική εργασία, αυτό αποκλείεται να συμβεί. Η αποδοχή θα είναι μερική και αμφιταλαντευόμενη, χρειάζεται συναισθηματική, νοητική και πνευματική ωριμότητα για να είναι κανείς βαθιά αρμονικός και ευτυχισμένος με τις επιλογές του και να νιώθει ελεύθερος από τυπικές, κοινωνικές, θρησκευτικές και οικογενειακές δεσμεύσεις. Η κοινή λογική εδώ δεν βοηθάει, γιατί ο νους βρίσκεται μέσα στον τομέα των συναισθημάτων και οδηγείται από αυτά, είτε ο άνθρωπος το ξέρει, είτε δεν το ξέρει.

Ο άνθρωπος γεννιέται φυσικός, πνευματικός και συναισθηματικός μόνο. Αυτό σημαίνει ότι έχει ενστικτώδη ζωή, πνευματική ζωή και συναισθηματική ζωή. Το βρέφος έχει ένστικτα, σώμα και συναισθήματα και έτσι αντιλαμβάνεται τον κόσμο...Η κοινωνικότητα είναι μέσα στις ανθρώπινες ανάγκες, γιατί ό άνθρωπος γεννήθηκε για να είναι μαζί με άλλους και όχι μόνος του, γιατί αυτό του φέρνει φόβους και δυστυχία στην Ψυχή του, και ισχύει ακόμα και γι' αυτούς που επέλεξαν τάχα την μοναξιά...να ζήσουν δηλαδή σε ένα βουνό μόνοι τους, χωρίς να έρχονται σε επαφή με κανέναν άλλον άνθρωπο.
Άρα ο άνθρωπος έχει δικαίωμα να κάνει όποια επιλογή θέλει, και να νομίζει ότι είναι αρμονικός και ευτυχισμένος, μα τον προδίδουν οι ίδιες του οι πράξεις και τα συναισθήματα, που δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που αυτός νομίζει για τον Εαυτό του.

Εδώ σταματάω, γιατί μπαίνουμε σε κομμάτια αυτογνωσίας που δεν θέλω να εκθέσω δημόσια...

Είναι μεγάλο θέμα η αρμονία και η ισορροπία της Ψυχής μας και κάποιος πχ. μπορεί να είναι μαζοχιστής να τρώει το ξύλο της αρκούδας και να νιώθει ευτυχισμένος και εμένα μου περισσεύει και ούτε θέλω να τον πείσω (ποτέ δεν θα το έκανα δηλαδή), ότι είναι διαφορετικό πράγμα να δέχεσαι με ευχαρίστηση τον ευτελισμό σου, από το να είσαι πλήρης και ευτυχισμένος. Ο καθένας δηλαδή όπως την βρίσκει, αλλά όπως και να έχει, νομίζω ότι δεν μπορεί εύκολα να ξεγελάσει κανέναν και κυρίως τον Εαυτό του, ότι είναι αρμονικός, με μια επιλογή που του αφαιρεί δικαιώματα ισονομίας, χαράς και πληρότητας. Γιατί ένας άνθρωπος που τρώει ξύλο και το ευχαριστιέται, δεν γεννήθηκε έτσι, έτσι έγινε
Όπως και ο ναρκομανής δεν γεννήθηκε έτσι, έτσι έγινε...

Όμως σταματώ εδώ, γιατί κοιτάμε τον τομέα της Θεραπείας από διαφορετική οπτική και νιώθω ότι η δική μου είναι εντελώς παρεξηγήσιμη, σαν να μην αποδέχομαι δηλαδή εγώ τους ομοφυλόφιλους, ενώ καμία σχέση δεν έχει αυτό με εμένα...
Για εμένα ο άνθρωπος έχει δικαίωμα επιλογών, έχει δικαίωμα να είναι ότι θέλει (ή καλύτερα ότι νομίζει ότι είναι) και εγώ δεν έχω τίποτα να πω για τις επιλογές του, εφ' 'όσον με σέβεται και δεν με βλάπτει...

Είναι όμως εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, όταν ο άνθρωπος αναγκαστεί εκ των έσω, να βρει τον Εαυτό του και αναζητήσει την Θεραπεία του. Τότε δεν θα με βλέπει σαν κάποιον που τον απορρίπτει, αλλά σαν κάποιον που τον αγαπά τόσο βαθιά, που αυτό από μόνο του είναι θεραπευτικό και θα έχει έναν Δρόμο να πατήσει για να επιστρέψει στον Θεό...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Γρηγοράκος
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2014 1:15 pm
Τοποθεσία: Καθ΄οδόν...!!!

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Γρηγοράκος »

Vasoula έγραψε: Για εμένα ο άνθρωπος έχει δικαίωμα επιλογών, έχει δικαίωμα να είναι ότι θέλει (ή καλύτερα ότι νομίζει ότι είναι) και εγώ δεν έχω τίποτα να πω για τις επιλογές του, εφ' 'όσον με σέβεται και δεν με βλάπτει...

Είναι όμως εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, όταν ο άνθρωπος αναγκαστεί εκ των έσω, να βρει τον Εαυτό του και αναζητήσει την Θεραπεία του. Τότε δεν θα με βλέπει σαν κάποιον που τον απορρίπτει, αλλά σαν κάποιον που τον αγαπά τόσο βαθιά, που αυτό από μόνο του είναι θεραπευτικό και θα έχει έναν Δρόμο να πατήσει για να επιστρέψει στον Θεό...
Βασούλα!!!! :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Όταν κάποιος σε γνωρίσει λίγο περισσότερο, ο Δρόμος που ανοίγετε μπροστά του είναι ολόκληρη λεωφόρος!!!!! @};- @};- @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29965
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Annoula »

Είναι όμως εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, όταν ο άνθρωπος αναγκαστεί εκ των έσω, να βρει τον Εαυτό του και αναζητήσει την Θεραπεία του. Τότε δεν θα με βλέπει σαν κάποιον που τον απορρίπτει, αλλά σαν κάποιον που τον αγαπά τόσο βαθιά, που αυτό από μόνο του είναι θεραπευτικό και θα έχει έναν Δρόμο να πατήσει για να επιστρέψει στον Θεό...
πόσο αλήθεια :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23444
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Είναι όμως εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, όταν ο άνθρωπος αναγκαστεί εκ των έσω, να βρει τον Εαυτό του και αναζητήσει την Θεραπεία του. Τότε δεν θα με βλέπει σαν κάποιον που τον απορρίπτει, αλλά σαν κάποιον που τον αγαπά τόσο βαθιά, που αυτό από μόνο του είναι θεραπευτικό και θα έχει έναν Δρόμο να πατήσει για να επιστρέψει στον Θεό...
:x :x :x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Cogito_Ergo_Sum
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015 11:36 am

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Cogito_Ergo_Sum »

Βάσω καλημέρα!

Συμφωνώ με τα περισσότερα* που λες, ούτε είπα κάπου ότι εσύ δεν αποδέχεσαι τους ομοφυλόφιλους (ούτε καν το νομίζω), ούτε και συμφωνώ ότι είναι _μόνο_ γονιδιακό θέμα, είπα στον Ίνατο και Μάνο ότι μπορεί πολλές φορές να είναι και λόγοι κοινωνικού περιβάλλοντος (βιώματα κτλ.) όπως είπες.

*στο θέμα π.χ. της αναλογίας μαζοχιστή με ναρκομανή διαφωνώ, με την έννοια ότι ναι, μπορεί να υπάρξουν άνθρωποι που μαζοχίζονται για λόγους "μη υγιείς" (δηλαδή διαστρέβλωση), αλλά δεν συμβαίνει πάντα. Επειδή δεν είναι το σύνηθες (το να μαζοχίζεται κάποιος), δεν σημαίνει ότι είναι πάντα και μη αρμονικό (δηλαδή "άρρωστο"), π.χ. ο μέσος όρος ύψους των ανθρώπων μπορεί να είναι στο 1.70, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο 2 μέτρα - επειδή ξεφεύγει από το σύνηθες - είναι και μη αρμονικός.
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Είναι όμως εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, όταν ο άνθρωπος αναγκαστεί εκ των έσω, να βρει τον Εαυτό του και αναζητήσει την Θεραπεία του. Τότε δεν θα με βλέπει σαν κάποιον που τον απορρίπτει, αλλά σαν κάποιον που τον αγαπά τόσο βαθιά, που αυτό από μόνο του είναι θεραπευτικό και θα έχει έναν Δρόμο να πατήσει για να επιστρέψει στον Θεό...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
ποσο αληθινο @};- :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Ινατος

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Ινατος »

Vasoula έγραψε:
Έτσι ο άνθρωπος που επιλέγει έναν διαφορετικό τρόπο σεξουαλικής έκφρασης, από αυτόν που τον καλεί η ίδια του η φύση, χρειάζεται εκ των προτέρων να έχει αποδεχτεί ότι δεν τον ενδιαφέρει η τεκνοποίηση και να έχει μέσα του αναστείλει την αρχέγονη φυσιολογική ενστικτώδη λειτουργία, που υπάρχει σε όλα τα είδη φυσικών όντων, που είναι η διαιώνιση.
Δεν πολυισχύει όμως αυτό πλέον εφόσον ακόμα και στην Ελλάδα έχουν αρχίσει να δημιουργούνται οι πρώτες oικογένειες με γονείς του ίδιου φύλου.Οι λεγόμενες οικογένειες ουράνιο τόξο.Άρα κάποιους και κυρίως κάποιες τους ενδιαφέρει η τεκνοποίηση και το κάνουν και δημιουργούν οικογένειες.
Άρα πάμε:πρώτον,δεν επιλέγει έναν διαφορετικό τρόπο σεξουαλικής έκφρασης από αυτόν που τον καλεί η ίδια του η φύση,δικαίωμα σου να έχεις αυτήν την άποψη φυσικά,δικαίωμα μου να εκφράζω το αντίθεο,δεύτερον,δε χρειάζεται πλέον να αναστείλει την αρχέγονη φυσιολογική ενστικτώδη λειτουργία,επειδή έτσι απλά θέλει η "κοινωνία".Μια "κοινωνία" που χρονολογικά ή γεωγραφικά ήθελε και θέλει άλλα..
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Ellaki »

Ινατος έγραψε:
Vasoula έγραψε:
Έτσι ο άνθρωπος που επιλέγει έναν διαφορετικό τρόπο σεξουαλικής έκφρασης, από αυτόν που τον καλεί η ίδια του η φύση, χρειάζεται εκ των προτέρων να έχει αποδεχτεί ότι δεν τον ενδιαφέρει η τεκνοποίηση και να έχει μέσα του αναστείλει την αρχέγονη φυσιολογική ενστικτώδη λειτουργία, που υπάρχει σε όλα τα είδη φυσικών όντων, που είναι η διαιώνιση.
Δεν πολυισχύει όμως αυτό πλέον εφόσον ακόμα και στην Ελλάδα έχουν αρχίσει να δημιουργούνται οι πρώτες oικογένειες με γονείς του ίδιου φύλου.Οι λεγόμενες οικογένειες ουράνιο τόξο.Άρα κάποιους και κυρίως κάποιες τους ενδιαφέρει η τεκνοποίηση και το κάνουν και δημιουργούν οικογένειες.
Άρα πάμε:πρώτον,δεν επιλέγει έναν διαφορετικό τρόπο σεξουαλικής έκφρασης από αυτόν που τον καλεί η ίδια του η φύση,δικαίωμα σου να έχεις αυτήν την άποψη φυσικά,δικαίωμα μου να εκφράζω το αντίθεο,δεύτερον,δε χρειάζεται πλέον να αναστείλει την αρχέγονη φυσιολογική ενστικτώδη λειτουργία,επειδή έτσι απλά θέλει η "κοινωνία".Μια "κοινωνία" που χρονολογικά ή γεωγραφικά ήθελε και θέλει άλλα..
Γι' αυτό και πολλοί ομοφυλόφιλοι αναγκάστηκαν, χωρίς να το συνειδητοποιήσουν, να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά, σε κάποια φάση της ζωής τους, τάχα ότι θέλησαν να αλλάξουν, αλλά στην ουσία δεν ήθελαν να αλλάξουν, αλλά να ισορροπήσουν αυτό το αρχέγονο ένστικτο, που στον άντρα είναι πολύ ισχυρό.
:scratch: :scratch: :-??
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

χουν αρχίσει να δημιουργούνται οι πρώτες oικογένειες με γονείς του ίδιου φύλου
είναι και το τελευταίο μου ποστ, γιατί δεν καταλαβαίνεις τα σουαχίλι μου Κώστα μου :)) Νομίζω ότι φτάσαμε στο απόλυτο σημείο ασυνεννοησίας :)) :)) :))

είπα ότι δεν μπορεί να παραχθεί Ζωή χωρίς πολικά αντίθετα και εσύ μου μιλάς για οικογένειες του ίδιου φύλου...
Λέω πχ. εγώ (για να πάρω το θέμα από την ομοφυλοφιλία που σου είναι τόσο ευαίσθητο και να φέρω άλλο παράδειγμα) ότι δεν είναι φυσιολογικό με βάση τους φυσικούς νόμους, δύο λευκοί γονείς να αποκτήσουν μαύρο παιδάκι (χωρίς να υπάρχει γενετική σχέση με την μαύρη φυλή) και εσύ για να με πείσεις ότι είναι φυσιολογικό αυτό, μου λες ότι μπορούν αν υιοθετήσουν...Ε, τώρα παίζουμε?

Δηλαδή ήρθαν σε σεξουαλική επαφή δύο γυναίκες και τεκνοποίησε η μία? Τι μου λες? Αυτό σημαίνει φυσικός νόμος...η άλλη επιλογή αφορά τους κοινωνικούς νόμους της υιοθεσίας ή της εξωσωματικής γονιμοποίησης της μίας, όπου και πάλι άντρας θα χρειαστεί.
Δεν είπα ότι η διαιώνιση αφορά κάποιον κοινωνικό σκοπό, είπα ότι η διαιώνιση είναι αρχέγονη λειτουργία που βρίσκεται μέσα στο ένστικτο της επιβίωσης.

Αλλά θεωρώ ότι το εξαντλήσαμε το θέμα και νομίζω ότι δεν έχει και νόημα, γιατί καμία διάθεση δεν έχω να σου αλλάξω μια άποψη που σε κάνει να πιστεύεις ότι εγώ δεν συμμερίζομαι τα δικαιώματα του ανθρώπου να είναι ότι και όπως θέλει.


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

μπορεί να υπάρξουν άνθρωποι που μαζοχίζονται για λόγους "μη υγιείς" (δηλαδή διαστρέβλωση), αλλά δεν συμβαίνει πάντα. Επειδή δεν είναι το σύνηθες (το να μαζοχίζεται κάποιος), δεν σημαίνει ότι είναι πάντα και μη αρμονικό (δηλαδή "άρρωστο"), π.χ. ο μέσος όρος ύψους των ανθρώπων μπορεί να είναι στο 1.70, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο 2 μέτρα - επειδή ξεφεύγει από το σύνηθες - είναι και μη αρμονικός.
Αντρίκο μου, σε καμία περίπτωση η οποιαδήποτε πρόκληση πόνου δεν είναι αρμονική με την Ψυχή μας και τον αληθινό μας Εαυτό. Μπορεί όμως να γίνει αναγκαία για τα συναισθήματά μας, και να βρίσκουν μια μορφή ανακούφισης μέσα από τον πόνο και αυτό να το ονομάζουν οι άνθρωποι αρμονία...Το σώμα μας δεν αντέχει τον πόνο, τα μη συνειδητά συναισθήματα τον αντέχουν και ίσως και να τον προκαλούν, γιατί ίσως έτσι έμαθαν να βιώνουν αγάπη (=αρμονία)
Το ότι υπάρχει ασυνείδητο το γνωρίζεις ή όχι?


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Cogito_Ergo_Sum
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015 11:36 am

Re: ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Δημοσίευση από Cogito_Ergo_Sum »

Vasoula έγραψε:
μπορεί να υπάρξουν άνθρωποι που μαζοχίζονται για λόγους "μη υγιείς" (δηλαδή διαστρέβλωση), αλλά δεν συμβαίνει πάντα. Επειδή δεν είναι το σύνηθες (το να μαζοχίζεται κάποιος), δεν σημαίνει ότι είναι πάντα και μη αρμονικό (δηλαδή "άρρωστο"), π.χ. ο μέσος όρος ύψους των ανθρώπων μπορεί να είναι στο 1.70, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο 2 μέτρα - επειδή ξεφεύγει από το σύνηθες - είναι και μη αρμονικός.
Αντρίκο μου, σε καμία περίπτωση η οποιαδήποτε πρόκληση πόνου δεν είναι αρμονική με την Ψυχή μας και τον αληθινό μας Εαυτό. Μπορεί όμως να γίνει αναγκαία για τα συναισθήματά μας, και να βρίσκουν μια μορφή ανακούφισης μέσα από τον πόνο και αυτό να το ονομάζουν οι άνθρωποι αρμονία...Το σώμα μας δεν αντέχει τον πόνο, τα μη συνειδητά συναισθήματα τον αντέχουν και ίσως και να τον προκαλούν, γιατί ίσως έτσι έμαθαν να βιώνουν αγάπη (=αρμονία)
Το ότι υπάρχει ασυνείδητο το γνωρίζεις ή όχι?


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Βάσω ναι ναι καταλαβαίνω τι λες, απλά δεν είμαι βέβαιος ότι ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Π.χ. χαστουκάκια στον πωπό είναι μία μορφή πόνου, αλλα προφανώς ανάλαφρου και ερωτικού. Δεν ξέρω, ελαφρώς μπερδεμένος είμαι.

Ναι ναι ξέρω περί ύπαρξης ασυνείδητου.
:cheers:

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”