Polyamory

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Polyamory

Δημοσίευση από Sofoula »

Θα ήθελα να μου πείτε την αποψή σας για αυτό:
Η μετάφραση είναι πολύ μέτρια, θα την ξανακοιτάξω σύντομα. Συγγνώμη και για τα ορθογραφικά. ^^

http://www.youtube.com/watch?v=v0SX6SILmDs


Γεια σας.
Είμαι η Minx και είμαι αρκετά φυσιολογική.
Είμαι εθισμένη με τους υπολογιστές και αγαπώ το Mac μηχανημά μου. Μ'αρέσει να φτιάχνω αυγά για το κυριακάτικο φαγητό. Κάνω πεντικιούρ με τις φίλες μου. Μερικές φορές ντύνομαι σαν πειρατής και είμαι θαυμάστρια του Flying Spaghetti Monster (http://www.venganza.org).
Και είμαι polyamorous.
Polyamory είναι ένας τρόπος ζωής που αναγνωρίζει την πιθανότητα για πολλαπλές, μακρόχρονες, με αγάπη, δεσμευμένες σχέσεις, με την πλήρη γνώση και συγκατάθεση από όλα τα μέλη που συμμετέχουν.
~Δηλαδή σαν ελεύθερη σχέση?
Χμ, όχι ακριβώς. Η ελεύθερη σχέση είναι ένα είδος μη-μονογαμίας που τείνει να είναι γύρω από ένα βασικό ζευγάρι.
Μερικοί άνθρωποι έρχονται στο polyamory από ελεύθερη σχέση.
~Δηλαδή σαν πολυγαμία?
Ας πούμε... Εκτός απ'το ότι ο στόχος δεν επικεντρώνεται στον γάμο και αναφέρεται και στις γυναίκες. Και δεν χρειάζεται να κάνεις μία τελετή με ειδική ενδυμασία (εκτός αν φυσικά το θέλεις).
Στην πραγματικότητα οι περισσότεροι που είχαν δηλώσει polyamorous ήταν γυναίκες.
Όπως χαρακτηρίστικε η Morning Glory Zell όπως φαίνεται στα 998 άρθρα του βιβλίου της για τέτοιου τύπου εραστές.
Η Dossie Easton Janet Hardy, που έγραψε το βιβλίο σχετικά με το polyamory με τίτλο "The Ethical Slut" [η ηθική τσούλα" το 1996.
H Dr. Deborah Anapol που έγραψε το 1992 το βιβλίο με τίτλο "The New Love Without Limits" [Η Νέα Αγάπη Χωρίς Όρια]
Και η Robyn Trask, που έχει το περιοδικό "Loving More" [αγάπα περισσότερο].
Κάποιες φορές οι άνθρωποι με ρωτάνε αν το polyamory είναι σαν να έχεις 2 κοπέλες.
Ε, ναι... Ή ακόμα να έχεις 2 αγόρια. Ή μία κοπέλα και ένα αγόρι. Ή τρία. Όταν αποφασίσεις να μην είσαι μονογαμικός μπορείς να αποφασίσεις οποιαδήποτε δομή σχέσης είναι κατάλληλη για σένα και τους άλλους συμμετέχοντες, με την προυπόθεση ότι ο καθένας επικοινωνεί σωστά και εκφράζει τα όρια αλλά και τις απολαύσεις του.
Κάποιοι άνθρωποι πιστεύουν ότι ακούγεται αρκετά περίπλοκο και υποθέτω ότι μπορεί να γίνει.
Το polyamory προυποθέτει οπωσδήποτε μία δέσμευση. Το αστείο είναι ότι όλες οι προυποθέσεις που χρειαζόμαστε για μία καλή μονογαμική σχέση, όπως ειλικρίνια, επικοινωνία, αυτογνωσία και ικανότητα του να ζητάς αυτό που θες, είναι όλα και για το polyamory.
Δεν είναι πραγματικά τόσο διαφορετικό.
Διευθύνω και παρουσιάζω ένα εβδομαδιαίο podcast σχετικά με το polyamory [....] που επισκέπτονται μονογαμικά άτομα και στην συνέχεια λένε ότι το ταλέντο στο να βελτιώσει κανείς την επικοινωνία του είναι ότι πιο σιμαντικό για την μονογαμική τους σχέση. Το ίδιο τελέντο.
Η ίδια αγάπη, μόνο που εκφράζεται και μοιράζεται διαφορετικά.
Πολλοί άνθρωποι με ρωτάνε σχετικά με το σεξ.
Η δικία μου polyamory σχέση έχει να κάνει με μακρόχρονη, με αγάπη, δεσμευμένη σχέση και συμπεριλαμβάνει την φυσική οικιότητα όπως κάθε άλλη σχέση σαν και αυτήν.
Εμμ... Δεν θα πω ψέμματα. Το να είσαι με πολλούς ανθρώπους μπορεί να είναι εξαντλητικό για το μυαλό. Απλά θυμηθείτε ότι το polyamory δεν είναι θεραπεία για "άρρωστες" σχέσεις, οποιουδήποτε τύπου.
Είναι ένας εορτασμός μιας υγειούς, ασφαλούς, με αυτογνωσία και συναίνεση σχέσης ενηλίκων...
Και πολλές φορές μπορεί να σημαίνει να κάθονται δίπλα και να βλέπουν τηλεόραση μαζί.
Αν αναρωτιέστε ποιος είναι polyamorous πέρα από μένα, αρκετοί άνθρωποι είναι. Οι περισσότεροι, το πιο πιθανό, να είναι σαν εσάς. Υπάρχουν χιλιάδες για παράδειγμα στο Σικάγο.
Στην πραγματικότητα, αν το ψάξετε μπορεί να βρείτε ότι πολλοί από τους γύρω σας, γονείς, παπούδες, φίλοι, γείτονες, γνστοί, έχουν πειραματιστεί με το polyamory ή και ακόμα το υιοθέτησαν, ως ηθικό τρόπο ζωής.
Δυστυχώσ το polyamory δεν είναι ένα σύστημα νομικά προστατευόμενο. Οι άνθρωποι δεν μπορεί μόνο να αντιμετωπίσουν κατακραυγή αλλά ακόμα και να χάσουν την δουλειά τους αν παραδεχθούν ότι αγαπούν περισσότερα από ένα άτομα.
Κ ακόμα, παρόλο που επιστημονικές μελέτες δεν εχουν δείξει κάτι σχετικά με την σχέση των παιδιών και το polyamory, στην πραγματικότητα... Πολλά παιδιά μεγαλωμένα σε poly-οικογένειες μεγάλωσαν με το να ευγνωμονούν το γεγονός ότι είχαν περισσότερους ενήλικες γύρω τους. Και το δικαστήριο εν τέλει αποφάνθηκε να πάρει την κηδεμονία απο τους γονείς.
Πολλοί άνθρωποι μου λένε "χμμ, δεν νομίζω ότι αυτό είναι για μένα"
Αυτό είναι εντάξει. Η μονογαμία είναι μία καλή επιλογή για πολλούς ανθρώπους, όσο είναι μία συνειδητή επιλογή.
Κάποιος άλλος μπορεί να ρωτήσει "έι, που μπορώ να βρω περισσότερα?" Ευτυχώς υπάρχουν πολλές πηγές διαθέσηιμες στο Internet. Ο φίλος μου, Franklin Veaux, έχει μία σελίδα και στην παρούσα κατάσταση γράφει κ ένα βιβλίο. Το site "loving more" μπορεί να απαντήσει όλες τις βασικές ερωτήσεις σας. [...]
Η μονογαμία μπορεί να είναι μία υπέροχη επιλογή και είναι η σωστή απόφαση για πολλούς ανθρώπους.
Είμαι polyamorous και θα ήθελα να ξέρετε ότι το polyamory είναι πολύ ευεργετικό για όσους το εξασκούν...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-o :-o :-o :-o :-o :-o :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

εγώ πάλι δεν το κατάλαβα... τι διαφορά έχει από την πολυγαμία δλδ?? Γιατί του δίνουν μια διαφορετική ονομασία, λες και είναι κάτι διαφορετικό σόνι και ντε... και γιατί στην τελική να ονοματίζεις κάτι που ήδη υπάρχει και είναι γνωστό, σαν να θέλουν δλδ να το παρουσιάσουν σαν κάτι ουάου ή σαν νέο κίνημα?? είσαι πολυγαμικός? με γεια σου και χαρά σου! είσαι gay? πάλι με γεια σου και χαρά σου... οι ταμπέλες είναι περιττές... Νομίζω βέβαια... :P
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι έπαθες Ιωάννα μου? :-?

ο πειραματισμός δεν σταματάει για έναν άνθρωπο, παρά μόνο από τα ήθη και τα έθιμά του.

Αν ξεπεραστούν αυτά, τότε μπορείς να βρεις με ειλικρίνεια τις προτιμήσεις σου.

Οι περισσότεροι άνθρωποι που γνωρίζω, είναι μεν μονογαμικοί, αλλά πολυγαμικοι συγχρόνως κρυφά. Αυτό είναι ανέντιμο για τον σύντροφό τους, αλλά κυρίως για τον εαυτό τους!

Είμαι πολύ δεκτική σε υγιή έκφραση των αισθημάτων, όταν δεν καταπιέζει κανέναν!

Μια υγιής συμπεριφορά στις σεξουαλικές προτιμήσεις, αν βασίζεται στις πραγματικές αναγκες, είναι πολύ καλύτερη για τον ψυχισμό, από σχέσεις σκοπιμότητας.
Αρκεί οι προτιμήσεις να μην προέρχονται από βίαιες ή ανατρεπτικές για τα φύλα, συμπεριφορές των γονιών.

Η πολυγαμία της σημερινής κοινωνίας είναι ανήθικη, γιατί αφήνει πάντα κάποιον "πληγωμένο"...΄Ετσι μου φαίνεται ανέντιμη η ιδέα ότι αγαπάς τον σύντροφό σου και άλλους τρεις μαζί, αλλά κρυφά από αυτόν, γιατί απλά δεν τον αφορά...
Προτιμώ την ειλικρίνεια στις σχέσεις, και ότι διάβασα παραπάνω ακουγεται (ακούγεται, λέω, δεν ξέρω αν είναι) καθαρό και έντιμο!

Πάντα στις πράξεις μας χρειάζεται να έχουμε προηγουμένως σκεφτεί, ώστε η ικανοποίηση να μην βλάπτει τον πλησίον μας!

Αν κάποιος, λοιπόν, έχει τάση και προτίμηση στην πολυγαμική έκφραση, το ηθικό μέρος αφορά μόνο στην ειλικρίνεια που θα το εκφράσει στους εκάστοτε σύντρόφους του, ώστε να μην τους βαρύνει με συναισθήματα πόνου!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Bάσω μου δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να αγαπάς δύο η τρία άτομα ταυτόχρονα :-? για μένα ο έρωτας αφορά δύο ανθρώπους και οχι έναν λόχο.........έτσι το βλέπω και το αντιλαμβάνωμαι,αλλά συμφωνώ με αύτα που λές για την ειλικρίνια.

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ δεν κατάλαβα, τρέφουν συναισθήματα για πολλά άτομα; Η διαφορά με τον πολυγαμικό έγκειται στο ότι ο δεύτερος περιορίζεται στο σεξ;

Μήπως είναι ερωτευμένοι με την ιδέα του έρωτα και τον επιζητούν τόσο; Γιατί αγάπη μπορείς να μοιράζεσαι και με φίλους και με συγγενείς δεν χρειάζεται απαραίτητα το σεξ ούτε η ταμπέλα μιας ερωτικής σχέσης! Εκτός βέβαια αν έχεις μάθει να βιώνεις την αγάπη μόνο μέσα σε μια ερωτική σχέση. :-?

Κατά τα άλλα μια χαρά το βρίσκω να έχεις πολλαπλές σχέσεις.. Η ηθικολογία τείνει να σταματήσει πια.
ο πειραματισμός δεν σταματάει για έναν άνθρωπο, παρά μόνο από τα ήθη και τα έθιμά του.

Αν ξεπεραστούν αυτά, τότε μπορείς να βρεις με ειλικρίνεια τις προτιμήσεις σου.
;) :x
Οι περισσότεροι άνθρωποι που γνωρίζω, είναι μεν μονογαμικοί, αλλά πολυγαμικοι συγχρόνως κρυφά. Αυτό είναι ανέντιμο για τον σύντροφό τους, αλλά κυρίως για τον εαυτό τους!


Συμφωνώωω και είναι τραγικό.. κυρίως για τον εαυτό τους όπως λες!

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

VasilisM έγραψε:Εγώ δεν κατάλαβα, τρέφουν συναισθήματα για πολλά άτομα; Η διαφορά με τον πολυγαμικό έγκειται στο ότι ο δεύτερος περιορίζεται στο σεξ;
O όρος της πολυγαμίας αναφέρεται στον γάμο. Ο πολυγαμικός είναι αυτός (κ σχεδον ποτέ αυτή) που έχει νομιμους συζύγους με αριθμό από δύο και πάνω...
Το κατά πόσο κάποιος μπορεί να νίωσει συναισθήματα ερωτικού τύπου για πάνω από ένα άτομα είναι που μου κίνησε το ενδιαφέρον... Δηλαδή αγάπη φιλικού τύπου μπορεί να νιώσει κάποιος για πολλούς φίλους του, ταυτόχρονα. Και αδερφική. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι δεν είναι παράλογο να νιώσει και ερωτική για πολλά άτομα ταυτόχρονα. Απλά δεν ξέρω αν είναι λόγο του "κατα πόσο μας έχουν μάθει ότι πρέπει να αγαπάμε ένα μονο άτομο (την φορά)" το ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων είναι μονογαμικά άτομα (κ εδώ όχι μόνο στο θέμα του γάμου, αλλά των σχέσεων γενικότερα). Ή αν είναι στην φύση του.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εκτός βέβαια αν έχεις μάθει να βιώνεις την αγάπη μόνο μέσα σε μια ερωτική σχέση
υπάρχει η θεωρία ότι το να εκφράζεις τα αισθήματά σου είναι υγιές, με όποιον τρόπο σε κάνει να νιώθεις αρμονία.
΄Ετσι δεν είναι απαραίτητο το σεξ για την πλήρη έκφραση αγάπης σε μια σχέση, αλλά δεν είναι και αποτρεπτικό.

΄Οπως αγαπάς πολλούς φίλους και όχι μόνον έναν, έτσι μπορείς να συνευρίσκεσαι και με περισσότερους από έναν, συντρόφους, μοιράζοντας μαζί τους αγάπη και τρυφερότητα!

Και αυτή είναι μια θεωρία ελευθέρωσης από τα ταμπού της ηθικής, μια και η σεξουαλική ηθική βασίζεται μόνο στα πολιτισμικά και θρησκευτικά πρότυπα ενός λαού, αλλά το ήθος αφορά όλους τους ανθρώπους.
Το ήθος λοιπόν μας ωθεί να μην δημιουργούμε (όσο το δυνατόν) δυσάρεστα συναισθήματα στους άλλους. Και επειδή είμαστε στην Ελλάδα, που οι άνθρωποι έχουν μεγαλώσει με πρότυπα ηθικής, θεωρώ τελείως ανήθικη την κρυφή πολυγαμία, όχι για την διαδικασία αυτή καθεαυτή, αλλά γιατί προσπαθεί να ανατρέψει την πεποίθηση με βίαιο και ψευδή τρόπο.

Η δική μου άποψη για την πολυγαμία στην Ελλάδα, είναι ότι οι ίδιοι που την ασκούν έχουν τεράστια συναισθηματικά κενά και δεν είναι εσωτερικά ελευθεροι απο τις κοινωνικές τους δεσμεύσεις, οπότε για ποιά ελευθερία μιλάμε, αν δεν έχεις το θάρρος να ομολογήσεις στον "επίσημο" σύντροφό σου τις προτιμήσεις σου και από την άλλη, με τις επιπλέον σεξουαλικές σου σχέσεις, δημιουργεις δυσαρμονία σε μερικούς ανθρώπους ακόμα, που δεν φαίνεται να έχουν ξεπεράσει τις πεποιθήσεις τους και πληγώνονται....

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όρος της πολυγαμίας αναφέρεται στον γάμο.
Σοφάκι, όντως το ρήμα γαμέω σήμαινε παλαιότερα "νυμφεύομαι". Σήμερα έχει την έννοια του "συνουσιάζομαι".
Η πολυγαμία, λοιπόν, έχει επικρατήσει σαν έννοια, που αφορά στην τάση για πολλαπλούς συντρόφους, όχι κοινωνικά νόμιμους, μια και στην Ελλάδα του Χριστιανισμου αυτό απαγορεύεται, ενώ αντιθετα στα Μωαμεθανικά κράτη είναι τελείως φυσιολογικό για τον άνδρα! :?

Αυτό για να μην γίνει παρεξήγηση με τον όρο "πολυγαμικός" και "μονογαμικός"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

όντως το ρήμα γαμέω σήμαινε παλαιότερα "νυμφεύομαι". Σήμερα έχει την έννοια του "συνουσιάζομαι".
Η πολυγαμία, λοιπόν, έχει επικρατήσει σαν έννοια, που αφορά στην τάση για πολλαπλούς συντρόφους, όχι κοινωνικά νόμιμους
http://en.wikipedia.org/wiki/Polygamy

Στις χώρες του εξωτερικού ο όρος της πολυγαμίας αναφέρεται καθαρά και μόνο στο θέμα του γάμου (παρόλο που όντως, στην Ελλάδα τείνει να είναι ταυτόσυμο με την έννοια των πολλαπλών σχέσεων είτε σε γάμο είτε όχι).[/quote]
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η λέξη "γάμος" προέρχεται από το παραπάνω ρήμα, Σοφάκι, σημαίνει "νυμφεύομαι" και όχι "νυμφεύομαι έναν άνθρωπο"...
Η ποσότήτα καθιερώνεται μόνο από τα ήθη ενός λαού.

Ο Χριστιανισμός απαγορεύει τον γάμο με πολλαπλούς συντρόφους, όπως απαγορεύει και την συνουσία εκτός γάμου!


:-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Καλά, ναι.
Νομίζω ότι το πόσταρα σε λάθος τόπικ αυτό... Μάλλον έπρεπε να μπει στο "Σχέσεις" :oops:
Φτου -.-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωραία θα το μεταφέρω! Μην στενοχωριέσαι! >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ah~ Thanks :-D @};- @};- @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Polyamory

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μια υγιής συμπεριφορά στις σεξουαλικές προτιμήσεις, αν βασίζεται στις πραγματικές αναγκες, είναι πολύ καλύτερη για τον ψυχισμό, από σχέσεις σκοπιμότητας.
Αρκεί οι προτιμήσεις να μην προέρχονται από βίαιες ή ανατρεπτικές για τα φύλα, συμπεριφορές των γονιών.
^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”