Εμμονες...Εξαρτησεις...Συναισθηματικα απωθημενα κ αδιεξοδα!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Κοριτσάκι πολύ σωστά τα λες :* :x
και ποδοσφαιρικά επίσης ;) :-D
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Κοιτωντας και διαβαζοντας καποια τοπικ των σχεσεων....παρατηρησα οτι ενα αρκετα σημαντικο κομματι που παραμενει θαμμενο και "ασκαλιστο"..... :D ...ειναι αυτο ακριβως εδω!!!

Συναισθηματικες εξαρτησεις .....εμμονες!!

Ξεκινωντας απο την οικογενειακη εστια...θεωρουμε οτι καταφεραμε να απεναξαρτοποιηθουμε κανοντας πρωτα πρακτικες κινησεις..οπως το να αποκτησουμε τον δικο μας χωρο...ή τη δικη μας δουλεια.....

Ομως εχοντας πραξει κατι ορατο...χανουμε την ουσια του βαθους...του πραγματικου συναισθηματος.................Τι γινεται οταν φυγουμε...?

Συνεχιζουμε να εξαρτωμαστε αν οχι απο τους γονεις απολυτα...αλλα και απο αλλους ανθρωπους με τους οποιους συναναστρεφομαστε στην καθημερινοτητα μας....ειτε αυτος λεγεται φιλος, ειτε λεγεται σχεση....ειτε εργοδοτης!!!

Ετσι θεωρουμε οτι οι γονεις μας δε μπορουν πια να μας "εξουσιαζουν" ...αλλα ολοι οι υπολοιποι εχουν την αμεση συγκαταβαση μας, να μας χειριζονται!!!!
Και ολο αυτο....γιατι υπαρχει αυτοαπορριψη...ελλειψη εμπιστοσυνης...και αλλα υποσυνειδητα συναισθηματα που παραμενουν στο βαθος......λογω της δικης μας απωθησης!!!!!!


@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x O:-) @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ετσι όπως τα λές είναι Εμμάκι μου @};-
πρό ρέικι και εγώ καμάρωνα η αδαής ότι τα έχω καταφέρει να μην χρειάζομαι κανέναν αφού έφυγα από το σπίτι μου και τα κατάφερνα μία χαρά ,δεν έβλεπα όμως ότι είχα σοβαρό πρόβλημα συναισθηματικής εξάρτησης ,ότι ήμουν τόσο μακριά από τον αληθινό μου εαυτό.
πότε δεν μπορούμε να είμαστε σίγουρη ότι ένα θέμα το έχουμε λύσει τελείως ,γιατί όταν το πιστέυουμε αυτό ,έρχεται ξαφνικά ένα γεγονός για να σου δείξει ότι τελικά δεν το έχεις καταφέρει όσο πιστέυεις.

@};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
mery_1
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 4:55 pm

Δημοσίευση από mery_1 »

Κάθε μπλοκάρισμα - πρόβλημα μπορεί να επιστρέφει σε μας επανειλημμένα μέχρι τελικά να βρει τη λύση του.
Όσο δεν το διαχειριζόμαστε σωστά τόσο θα επιστρέφει αλλάζοντας μορφές.

και περνάνε τα χρόνια και αναρωτιόμαστε "γιατί πάλι?" να γιατί!!
και φυσικά όσο ριζώνουν οι εξαρτήσεις τόσο πιο δύσκολα μετά τις αποβάλλεις.
και τότε είναι που πρέπει να αποδείξεις τη δύναμη μέσα σου.

@};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Γαμώτο, έτσι ακριβώς είναι!
Ελευθερωνόμαστε από κάτι και πέφτουμε στον λάκκο του ¨όλα καλά τώρα¨ κι ο λάκκος είναι βαθύς και για να βγεις απ'αυτόν δεν χρειάζεται σκαρφάλωμα αλλά σκάψιμο... περισσότερο σκάψιμο. Πότε θα μάθω να σκάβω άραγε?
Ωραίο θέμα Εμμάκι :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

εξαρτήσεις χε χε χε :D

εξαρτόμαστε από την αποδοχή των άλλων
εξαρτόμαστε από την αγάπη τους
εξαρτόμαστε από τις ανάγκες που τους δημιουργούμε
εξαρτόμαστε από τους φόβους μας
εξαρτόμαστε από τα καταχωνιασμένα συναισθήματά μας
εξαρτόμαστε από την προσωπικότητά μας
εξαρτόμαστε από την θρησκεία
εξαρτόμαστε από την κοινωνία
εξαρτόμαστε ............................... ουφ ............ από οτιδήποτε άλλο εκτός από τον εαυτό μας

..........και μια μέρα ψάχνοντας πίσω από τις εξαρτήσεις μας, ανακαλύπτουμε έναν πανέμορφο εαυτό, άξιο ν' αγαπηθεί............... :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Τι όμορφα που τα είπες :x έτσι ακριβώς είναι ;)

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ελισσάβετ! :x :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Εμμονες...Εξαρτησεις...Συναισθηματικα απωθημενα κ αδιεξο

Δημοσίευση από Μάνος »

Εμμανουέλα έγραψε:Η παρατηρηση διευκολυνει πολλες φορες την εργασια μας...να ειμαστε ευελικτοι στα συναισθηματα και οχι να τα παγωνουμε ή να ακολουθουμε τη συναισθηματικη λογικη που πολλοι την αποκαλουν "ΛΟΓΙΚΗ"....
Πρεπει λιγο να διαχωρισουμε αυτα τα επιπεδα για να ξερουμε που απευθυνομαστε....να νιωθουμε και τη λογικη και το συναισθημα οπως ακριβως ειναι....!
Εννοείς Εμμάκι μου πως μέσα από κάθε μας πράξη θα πρέπει να ξέρουμε αν απυθυνόμαστε στο συναίσθημα ή στη λογική την δική μας; Δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό...
Εμμανουέλα έγραψε:Ξεκινωντας απο την οικογενειακη εστια...θεωρουμε οτι καταφεραμε να απεναξαρτοποιηθουμε κανοντας πρωτα πρακτικες κινησεις..οπως το να αποκτησουμε τον δικο μας χωρο...ή τη δικη μας δουλεια.....

Ομως εχοντας πραξει κατι ορατο...χανουμε την ουσια του βαθους...του πραγματικου συναισθηματος.................Τι γινεται οταν φυγουμε...?

Συνεχιζουμε να εξαρτωμαστε αν οχι απο τους γονεις απολυτα...αλλα και απο αλλους ανθρωπους με τους οποιους συναναστρεφομαστε στην καθημερινοτητα μας....ειτε αυτος λεγεται φιλος, ειτε λεγεται σχεση....ειτε εργοδοτης!!!

Ετσι θεωρουμε οτι οι γονεις μας δε μπορουν πια να μας "εξουσιαζουν" ...αλλα ολοι οι υπολοιποι εχουν την αμεση συγκαταβαση μας, να μας χειριζονται!!!!
Και ολο αυτο....γιατι υπαρχει αυτοαπορριψη...ελλειψη εμπιστοσυνης...και αλλα υποσυνειδητα συναισθηματα που παραμενουν στο βαθος......λογω της δικης μας απωθησης!!!!!!
Τι είπες τώρα Εμμάκι μου να ήξερες!!! Εντάξει, πιο συγχρονικό, πεθαίνεις! Ok, συμπανάκι, μύνημα ελήφθη! Να δούμε πως θα το διαχειριστούμε τώρα...

:* >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Εμμονες...Εξαρτησεις...Συναισθηματικα απωθημενα κ αδιεξοδα!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Αχ δεν με μπορώ.....!!!!
(6 χρόνια αργότερα)
:)) :)) :))
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4576
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Εμμονες...Εξαρτησεις...Συναισθηματικα απωθημενα κ αδιεξοδα!!

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Μάνος έγραψε: 05 Νοέμ 2020 10:16 pm Αχ δεν με μπορώ.....!!!!
(6 χρόνια αργότερα)
:)) :)) :))
:romance-heartbeating: @};- :romance-heartbeating: @};- :x
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26034
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Εμμονες...Εξαρτησεις...Συναισθηματικα απωθημενα κ αδιεξοδα!!

Δημοσίευση από Βικούλα »

:)) :)) :)) :romance-heartsthree:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Εμμονες...Εξαρτησεις...Συναισθηματικα απωθημενα κ αδιεξοδα!!

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ Μανούλη μου :)) :)) :))

και 6 και 16 χρόνια μπορούν να περάσουν και αυτοί οι άρχοντες να μην έχουν μετακινηθεί καθόλου από μέσα σου...
Και έτσι για να το κάνω πιο θεαματικό, δεν είναι που εκείνοι δεν έχουν μετακινηθεί, είναι ότι εσύ δεν έχεις μετακινηθεί στην συναισθηματική σου ηλικία...
Συνήθως οι άνθρωποι ξεκινάνε την αυτογνωσία με το 5χρονο και μετά μένουν στο 15χρονο...

:) :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4576
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Εμμονες...Εξαρτησεις...Συναισθηματικα απωθημενα κ αδιεξοδα!!

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Vasoula έγραψε: 07 Νοέμ 2020 7:34 am
Και έτσι για να το κάνω πιο θεαματικό, δεν είναι που εκείνοι δεν έχουν μετακινηθεί, είναι ότι εσύ δεν έχεις μετακινηθεί στην συναισθηματική σου ηλικία...
Συνήθως οι άνθρωποι ξεκινάνε την αυτογνωσία με το 5χρονο και μετά μένουν στο 15χρονο...

:) :romance-heartstiny:
Ντιν ντινγκ ντινγκ νταν! Εντάξει καταλάβαμε για ποιους χτυπάει η καμπάνα 🙂😁😄
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”