Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

του είπα φυσικά, ότι αν είναι να ζω καταπίνοντας χάπια για να την αντέξω, καλύτερα να φύγω από την δική μου "σχιζοφρένεια" και όχι από αυτήν των άλλων...

όπου "χάπι" νοείται οτιδήποτε ο κόσμος έχει θεωρήσει ευτυχία και επιτυχία...είτε αυτό είναι μια "καλοπληρωμένη" εργασία, είτε μια "καλοπληρωμένη" σχέση, είτε μια "καλοπληρωμένη" οικογένεια, είτε πραγματικά χάπια που "καλοπληρώνουν" την κατάθλιψη, τον πονοκέφαλο, τις αρρυθμίες κλπ...
:thumbsup:

αλήτισσα η Ψυχή μου!
:* :* :* >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Ο ουσιαστικός σκοπός του έρωτα είναι να μας βγάλει συναισθήματα από το πιο βαθύ μας επίπεδο, ξεχασμένα και μη λειτουργικά.
Είναι η γενναιοδωρία και η αγάπη που δημιουργούν αυτήν την ανάταση μέσα μας, ώστε να προβάλλουμε τα αυθεντικά μας χαρίσματα...

Αν το καταφέρουμε, ο σκοπός του έρωτα έχει επιτελεστεί και έτσι δεν μπορούμε να μιλάμε για απωθημένα, ακόμα και αν η σχέση λήξει για κάποιον λόγο!

Αν καταφέρουμε να κρατήσουμε αυτό το επίπεδο συνείδησης, που προκύπτει όταν είμαστε ερωτευμένοι, στην συνέχεια, τότε ο ΄Ερωτας δεν έχει παραμείνει σαν αναγκαιότητα μέσα μας, αλλά σαν ουσία...


Συνήθως όμως, όταν είμαστε ερωτευμένοι, δεν νιώθουμε τον Εαυτό μας, αλλά προσπαθούμε να νιώσουμε τον άλλον! Και αυτό είναι που μας απογοητεύει, γιατί δεν έχουμε προλάβει να βιώσουμε τα συναισθήματα μας!
:x :x :x

όταν ένα συναίσθημα επανέρχεται μπορεί να έχει να κάνει με το γεγονός οτι δεν έχουμε προλάβει να βιώσουμε τα συναισθήματα μας συνειδητά και τώρα έρχονται για να καθαρίσουν?
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Vasoula »

Μπεττούλα το συναίσθημα δεν επανέρχεται...Είναι εκεί πάντα!

Το ότι φεύγει η προσοχή σου από αυτό, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει...
Και έρχονται ξανά και ξανά και ξανά, με κάθε τρόπο και με κάθε ευκαιρία...

Γιατί τα συναισθήματα είναι δικά σου "περιεχόμενα"...

δικές σου εξαρτήσεις, δικές σου ελλείψεις...

μέχρι να νιώσεις ελεύθερη από αυτά, τα συναισθήματα υπάρχουν, σε ακολουθούν σε όλη σου την ζωή...Και το ζητούμενο δεν είναι να τα θάψεις, αλλά να δουλέψεις τις εξαρτήσεις και τις ελλείψεις...Να δουλέψεις με τα "πρέπει να θέλω" και με τα "θέλω"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ουφφφφ!!!! η εξάρτηση από το συναίσθημα του ερωτοχτυπημένου Βασούλα πως μπορεί να εξηγηθεί?? νιώθω οτι έχει να κάνει με την αγάπη που δεν μπορώ να νιώσω για μένα και για αυτό εναγωνιωδώς αναζητώ να το νιώσω από εξωτερικούς παράγοντες.. @};-

:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Vasoula »

νιώθω οτι έχει να κάνει με την αγάπη που δεν μπορώ να νιώσω για μένα


ποιά είσαι εσύ? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:)) :)) :)) :)) :)) εγώ Μπεττούλα εδώ!!!!!!! :)) :)) :)) το βρήκα λες???
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν λες Μπεττούλα ότι το θέμα έχει να κάνει με την αγάπη που δεν μπορείς να νιώσεις για σένα,
σε ρωτάω...ποιός είσαι εσύ και σε ποιόν θέλεις να δώσεις αγάπη? :roll:

είμαι η Μπέττυ, δεν μου λέει τίποτα...Και εγώ είμαι η Βάσω...

Φτάνει λες? ;;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

όπα μπερδεύτηκα... νόμιζα οτι ήταν αστειάκι... :D (με βόλευε μάλλον .. ;;) ;;) )
Vaso έγραψε:ποιός είσαι εσύ και σε ποιόν θέλεις να δώσεις αγάπη?
Εγώ σε εμένα.. αλλά τώρα αν ρωτάς ποιος από όλους τους εαυτούς θα δυσκολευτώ να απαντήσω... :? :? :?
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Vasoula »

:-??

ναι, Μπεττούλα, σκέψου τι είπες...Δεν μπορώ λες να δώσω αγάπη σε εμένα...Ποιός σε ποιόν...Ποιό μέρος σου, σε ποιό μέρος σου?

ποιό μέρος απορρίπτει, ποιό αποδέχεται?

δεν είναι απλός ο εαυτός μας (έτσι όπως τον έχουμε καταντήσει...συμπληρώνω...), δεν είναι απλά να λέμε "δεν δίνω αγάπη σε εμένα"...Πριν από την αγάπη, υπάρχουν τόσα που δεν φροντίζεις, τόσα που δεν γνωρίζεις, τόσα που απλά συνεχίζεις να κάνεις, ενώ τα ξέρεις και που δεν σε ωφελούν...

ο έρωτας που αναφέρεις, απλά καλύπτει τα πάντα....για λίγο διάστημα συμπληρώνω!!!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Πριν από την αγάπη, υπάρχουν τόσα που δεν φροντίζεις, τόσα που δεν γνωρίζεις, τόσα που απλά συνεχίζεις να κάνεις, ενώ τα ξέρεις και που δεν σε ωφελούν...

ο έρωτας που αναφέρεις, απλά καλύπτει τα πάντα....για λίγο διάστημα συμπληρώνω!!!

:x :x :x
έχεις δίκιο... το πιστεύω... είμαι αποφασισμένη όμως να βρω την Αλήθεια μου.. και ας δυσκολεύομαι προς το παρόν να το πάω πιο βαθιά...

όταν λες οτι ο έρωτας καλύπτει τα πάντα και συμφωνώ στο για λίγο, εννοείς οτι ικανοποιεί τα πάντα ή οτι σε αποσυντονίζει από αυτά με το να τα καλύπτει για λίγο??

:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Vasoula »

εννοείς οτι ικανοποιεί τα πάντα ή οτι σε αποσυντονίζει από αυτά με το να τα καλύπτει για λίγο
ικανοποιεί την έλλειψη, αλλά δεν την θεραπεύει, αυτό εννοώ Μπεττούλα!

μόλις περάσει, η έλλειψη ξεπροβάλλει πιο βίαια...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ωωωω ναι, ω ναι, ω ναι!!! πράγματι έτσι ακριβώς!! νιώθω πως αυτή έλλειψη ζητούσε απεγνωσμένα ικανοποίηση μέσα από το μεταμφιεσμένο ερωτικό συναίσθημα και αυτό μόνο ήταν η αντίσταση μου στο να ικανοποιήσω το συναίσθημα. Αλλά όσο αντιστεκόμουν μεγάλωνε η εμμονή.. @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Vasoula »

χρησιμοποιείς λάθος λέξη, Μπεττούλα...Και οι λέξεις έχουν δύναμη, να το θυμάσαι

χρησιμοποιείς την λέξη "αντίσταση", αντί για "σεβασμό"...

η αντίσταση φέρνει μάχη, ο σεβασμός φέρνει αυτο-πειθαρχία...


η αντίσταση έχει "εχθρό" που πρέπει να πολεμηθεί, ο σεβασμός έχει μόνο φίλους!


η αντίσταση δεν έχει λογική, ο σεβασμός έχει ωριμότητα


για πάρτο από την Αρχή Σου, λοιπόν!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29986
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αχ αχ αχ αχ :*
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18614
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η απερίοριστη αγάπη, (συμπαντική) είναι για όλους...αλλά αυτή είναι ενέργεια, και όχι συναίσθημα...Και απλώνεται παντού, σε όλα και όλους, χωρίς διακρίσεις!
Βασούλα μου :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”