Ανεκπλήρωτος Έρωτας- Απωθημένα!!

Συντονιστής: Emmaki

Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Βάσω σε ευχαριστώ θερμά!
Η απάντηση αυτή,κάλυψε πλήρως το ερώτημά μου.Κάθε πτυχή του.
@};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

@};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ας φρεσκαρω την αρχικη συζητηση του τοπικ.

Πολλοι απο εμας εχουμε βιωσει εναν ανεκπληρωτο ερωτα.. Αναρωτιεμαι, ποσο βαθια ειναι η πληγη μιας τετοιας καταστασης;

Η αποθεραπεια των συναισθηματων αυτων τι απαιτει; Ισως μια βαθια αναλυση των αιτιων που απεμεινε ανεκπληρωτος ο ερωτας μας να βοηθουσε την κατανοηση μας.

Νομιζω πως μετατρεπετε σε αποθημενο αυτη η κατασταση γιατι σε ενα βαθυτερο επιπεδο πιστευουμε πως δεν καναμε οτι ηταν εφικτο για να ζησουμε ολα αυτα που θα θελαμε. Δυστυχως αυτη η ιδεα φευγει δυσκολα..

Τελος νομιζω πως ενα δειγμα για το αν μας εμεινε αποθημενο ειναι το πως νιωθουμε οταν ξανασυναντησουμε αυτον τον ανεκπληρωτο ερωτα.. το οποιο υπολειμμα ανεκπληρωτης επιθυμιας θα το καταλαβουμε αν απλως κοιταξουμε τον/την αλλο στα ματια..! :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασω!!! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασίλη μου εγώ τελικά αναρωτιέμαι εαν ξέρουμε τι ζητάμε από έναν ερωτα.
Τι είναι αυτό που περιμένουμε να δούμε στα μάτια του άλλου και γιατί δεν το ψάχνουμε πρώτα στα δικά μας μάτια.
’ραγε πως θα μπορούσαμε να δούμε τον ανεκπλήρωτο πόθο της ψυχής μας για τη ζωή?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Απο εναν ερωτα ψαχνουμε αυτο που δεν εχουμε! Αλλα αυτο ειναι μια βαθυτερη συνειδητοποιηση. Αρχικα μας κανει να κολλαμε το συναισθημα μονο.. γι αυτο και μερικοι ανθρωποι ειναι ερωτευμενοι με την ιδεα του ερωτα :x

Οσο για τον ανεκπληρωτο ποθο της Ψυχης μας για ζωη δεν ξερω αν θα τον νιωσουν ποτε οι ανθρωποι αλλα ακομα και αν αυτο συμβει μαλλον δεν θα κανουν κατι γι αυτο.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

γι αυτο και μερικοι ανθρωποι ειναι ερωτευμενοι με την ιδεα του ερωτα
Γι' αυτό εγώ θέλω να νιώθω πάντα ερωτευμένη?

Δεν αντέχω να μην νιώθω ερωτευμένη ...

Καλό ή κακό ..ποιος μπορεί να το πει?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
JOY2
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2010 9:58 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από JOY2 »

μήπως ένας ανεκπλήρωτος έρωτας μένει ΄΄απωθημένο΄΄ γιατί δεν απομυθοποιήθηκε;
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δημητρα κανεις δεν το κρινει αυτο.

Αναζητουμε τον ερωτα γιατι μας κανει να νιωθουμε ζωντανοι!

JOY @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27294
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Απο εναν ερωτα ψαχνουμε αυτο που δεν εχουμε!
Αναζητουμε τον ερωτα γιατι μας κανει να νιωθουμε ζωντανοι!
Βασίλη μου το μόνο που σίγουρα έχουμε είναι <Ζωή για να τη ζήσουμε> (Βάσω).

Η ζωή που ζούμε μέσα από άλλους, είναι πλασματική, κι εμείς θέλουμε την αληθινή, υπέροχη, δική μας ζωή.
Στο χέρι μας είναι να επιλέξουμε. :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασίλη μου γιατί όμως να έχουμε αυτήν την ανάγκη ,δηλ γιατί πρέπει να αισθανόμστε ζωντανοί μόνο όταν ερωτευόμαστε :-?
εμένα δεν μου κάθετε αυτό .......σκέψεις @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Βασίλη μου γιατί όμως να έχουμε αυτήν την ανάγκη ,δηλ γιατί πρέπει να αισθανόμστε ζωντανοί μόνο όταν ερωτευόμαστε :-?
εμένα δεν μου κάθετε αυτό .......σκέψεις @};-
Συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου Ιωάννα..Θα πω το εξης,
επουδενί δεν σημαίνει ότι ένας άνθρωπος που δεν είναι ερωτευμένος πρέπει να νιωθει δυστυχισμένος..!
Απλά,κατα τη γνωμη μου,ο έρωτας είναι μια ευκαιρία που μάς δίνεται,ούτως ώστε να μπορέσει ο κάθε ένας από εμάς να εκφράσει το υψηλότερο δυναμικό του.Θα μπορούσε να επεκταθεί ο "έρωτας" προς κάθε μορφή ύπαρξης,μεχρι να ερωτευομαστε τις ομορφιες της φυσης,και εν τέλει να ερωτευθούμε την ιδια τη ζωη!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο ουσιαστικός σκοπός του έρωτα είναι να μας βγάλει συναισθήματα από το πιο βαθύ μας επίπεδο, ξεχασμένα και μη λειτουργικά.
Είναι η γενναιοδωρία και η αγάπη που δημιουργούν αυτήν την ανάταση μέσα μας, ώστε να προβάλλουμε τα αυθεντικά μας χαρίσματα...

Αν το καταφέρουμε, ο σκοπός του έρωτα έχει επιτελεστεί και έτσι δεν μπορούμε να μιλάμε για απωθημένα, ακόμα και αν η σχέση λήξει για κάποιον λόγο!

Αν καταφέρουμε να κρατήσουμε αυτό το επίπεδο συνείδησης, που προκύπτει όταν είμαστε ερωτευμένοι, στην συνέχεια, τότε ο ΄Ερωτας δεν έχει παραμείνει σαν αναγκαιότητα μέσα μας, αλλά σαν ουσία...


Συνήθως όμως, όταν είμαστε ερωτευμένοι, δεν νιώθουμε τον Εαυτό μας, αλλά προσπαθούμε να νιώσουμε τον άλλον! Και αυτό είναι που μας απογοητεύει, γιατί δεν έχουμε προλάβει να βιώσουμε τα συναισθήματα μας!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:Ο ουσιαστικός σκοπός του έρωτα είναι να μας βγάλει συναισθήματα από το πιο βαθύ μας επίπεδο, ξεχασμένα και μη λειτουργικά.
Είναι η γενναιοδωρία και η αγάπη που δημιουργούν αυτήν την ανάταση μέσα μας, ώστε να προβάλλουμε τα αυθεντικά μας χαρίσματα...

Αν το καταφέρουμε, ο σκοπός του έρωτα έχει επιτελεστεί και έτσι δεν μπορούμε να μιλάμε για απωθημένα, ακόμα και αν η σχέση λήξει για κάποιον λόγο!

Αν καταφέρουμε να κρατήσουμε αυτό το επίπεδο συνείδησης, που προκύπτει όταν είμαστε ερωτευμένοι, στην συνέχεια, τότε ο ΄Ερωτας δεν έχει παραμείνει σαν αναγκαιότητα μέσα μας, αλλά σαν ουσία...

:x :x :x
Μου άρεσε πολύ η προσέγγισή σου Βάσω! @};-
Με αφορμή το ερώτημα της Ιωάννας,
μου ηρθε στο νου το βιβλίο Έρως και Ψυχή,της Ιωάννας Πιτσούλη.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτή η προσέγγιση έγινε Αλήθεια μέσα μου, Λευκέ Κρίνε, γιατί ξεκίνησε η εσωτερική έρευνα για να ανακαλύψω την δύναμη της ανάγκης!

Γιατί ο έρωτας στην αρχή προκύπτει όμορφα και στην συνέχεια πληγώνει, αδιαφορεί, εξουσιάζει, απογοητεύει και καμιά φορά μνησικακεί...

γιατί?

Σημασία δεν έχει ποιός είσαι εσύ, αλλά ποιός είμαι εγώ μαζί σου, λέει ο ποιητής και αυτό είναι μια βαθιά αλήθεια που λίγοι έχουν την ευκαιρία να τεκμηριώσουν!

Κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να επέμβει στην διαδικασία μετασχηματισμού σου, αν δεν νιώσεις πρώτα τον Εαυτό Σου!
Κανένας απολύτως!

Το να κυνηγάμε τον άνεμο, σημαίνει ότι πρώτα γνωρίζουμε ότι αντέχουμε και τον ανεμοστρόβιλο...
΄Οχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην μετράμε λάθος "θύματα"...


ακούστε το... :-D
http://youtu.be/Z4B0SXymaU8

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”