σχεσεισ και γιορτεσ.

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

σχεσεισ και γιορτεσ.

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

σημερα λοιπον εχουμε χριστουγεννα και χρονια πολλα σε ολα τα φορουμοπαιδα.
με αφορμη λοιπον τισ γιορτεσ ειπα να γραψω τισ σκεψεισ μου για τισ σχεσεισ μεσα στισ γιορτεσ ,απο δικη μου εμπειρια και αυτα που εχω παρατηρησει εδω και πολλα χρονια.

γιατι οι περισσοτεροι ανθρωποι μελανχολουν στισ γιορτεσ???
γιατι ενω εχουμε απομακρηνθει απο συγγενεισ και φιλουσ κατα τη διαρκεια ολησ τησ χρονιασ τουσ θυμωμαστε ολουσ στισ γιορτεσ???
γιατι ειμαστε αναγκασμενοι να τρωμε ολοι μαζι σαν μια και καλα ευτηχισμενη οικογενεια ενω τισ προηγουμενεσ μερεσ τσακονωμασταν συνεχεια???
επειδη ετσι ειναι το εθυμο και αν δεν το τηρησουμε ειμαστε αναισθητοι???

εχω παρατηρησει πολλεσ φορεσ ανθρωπουσ που ενω μπορει να ειναι θυμωμενοι,η πικραμενοι, η τσατισμενοι με καποιον αλλον και για χαρη των γιορτων λενε< ε ασ μη μαλωνουμε τωρα τετοιεσ μερεσ χρονιαρεσ δεν κανει.>γιατι στησ γιορτεσ δηλ πατασ ενα κουμπακι και απλα εξαφανιζωνται τα αρνητικα συναισθηματα???


η δικια μου η μαμα μου σπαει τα νευρα παντα, αλλα ειδικα στισ γιορτεσ,περιμενει να τα διγραψω ολα για χαρη των γιορτων και να βλεπω συγγενεισ με τουσ οποιουσ δεν εχω καλεσ σχεσεισ.

πωσ γινεται να αγαπαμε τουσ γυρω μασ ,αλλα να τουσ το δειχνουμε μονο στην διαρκεια των γιορτων??? :-o
τι σοι αγαπη ειναι αυτη? :-o

εχω παρατηρησει λοιπον οτι ολοι στησ γιορτεσ φοραμε τη καλη μασ μασκα....νυστευουμε 40 ολοκληρεσ μερεσ για να θεωρουμαστε καλοι χριστιανοι....πηγαινουμε στην εκκλησια για αποδωσουμε φορο τιμησ στο θεο....δινουμε ευχεσ ακομα και σε ανθρωπουσ με τουσ οποιουσ εχουμε τσακωθει τησ προηγουμενεσ μερεσ (και κατα βαθοσ θα θελαμε να τουσ τα πουμε ενα χερακι,για να μην πω αλλεσ κουβεντεσ και φαω κοκκινη καρτα)και ολα αυτα γιατι ?ποιον κοροιδευουμε τον ευτο μασ η τουσ γυρω μασ?
εγω πιστευω οτι κοροιδευουμε τον ευτο μασ.
πιστευω πωσ οταν με εναν ανθρωπο δεν εχουμε χτισει μια σχεση με ειλικρινια ,αλληλοσεβασμο και ολα τα σχετικα ,καμια γιορτη δεν μπορει να το διορθωσει.
θεωρω οτι καταντησαμε τησ γιορτεσ μια τυπικη διαδικασια χωρισ περιεχωμενο και ουσια.

τελικα μονο τα μικρα παιδια χαιρονται και ζουν πραγματικα την μαγεια των γιορτων μεσα απο την αθωοτητα και την αγνωτητα που εχουν μεσα τουσ.

ευχωμαι σε ολουσ σασ καλεσ γιορτεσ με ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ,ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ωχχχχχχχχχχχχχ! Ιωαννάκι μου, νομίζω ότι σου έρχεται τσουβαλάτη η αφύπνιση!! Χαχαχαχαχααα!!! Κι εγώ΄δηλαδή μέρες που είναι τους ίδιους καθαρισμούς είχα μην νομίζεις δηλαδή!!! Μόνο που να.....φέτος, διάλεξα να είμαι αυθεντική!!! Κλάνω κανονικά όοοοοσους με κλάνανε ως τώρα, κρατώ μόνο τους φίλους μου, και περνάνω άψογα ΑΛΗΘΙΝΑ και ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ Χριστούγεννα χωρίς μάσκες ! Το Καρούνα νομίζω ότι το έκανε το θαυματάκι του πάλι και κάποιους-καποιους τους περιμένανε μεγάλες εκπλήξεις!! Δεν πείραζει όμως, να είμαστε καλά να τα θυμόμαστε και να επιστρέφουμε ποτέ στα ίδια μας!! Μην ανησυχείς Ιωάννα μου, οι άνθρωποι έχουν μάθει στην υποκρισία πριν καλά-καλά μάθουνε άλλα πιο σπουδαία πράγματα!! Εγώ μικρή θυμάμαι κρυβόμουνα κάτω από το τραπέζι γιατί η μάμα μου ήθελε πάντα να χαιρετάω τους θείους μου και εγώ δεν τους ήθελα να τους δω ούτε ζωγραφιστούς!! Εβγαζα όλη την γιορτη τρυπωμένη κάπου!! Τώρα ο ένας από τους δύο θείους μου πού ήταν και ο πιο βίαιος μου είπε ότι το θυμόνταν αυτό από πάντα και γι αυτό ποτέ του δεν με χώνεψε. Τώρα που αρρώστησε όλοι εκείνοι που τότε τον κολάκευαν και τον ξεσκόνιζαν δεν πάτησαν καν στο νοσοκομείο να τον δούνε Χριστουγεννιάτικα!! Ουτε καν η γυναίκα του και το παιδί του!! Τώρα πήρε την χαστούκα του και κατάλαβε ότι η υποκρισία δεν μας ωφελεί όταν χρειαζόμαστε κάποιον κοντά μας!! Εμείς είμαστε τελικά που θα αντιληφθούμε τι κάναμε τόσα χρόνια και θα αποφασίσουμε να βγάλουμε την μάσκα ακόμα κι αν πονάει!! Οι υπόλοιποι πάντως ποτέ δεν θα εκτιμήσουνε τις μάσκες μας, το κατάλαβα φέτος μόνον!! Θα εκτιμήσουν όμως το να έχουμε το κουράγιο να είμαστε αυθεντικοί και αξιοπρεπείς και να είμαστε ο εαυτός μας!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλάκι, αυτό είναι ένα αρχικό στάδιο κατανόησης, στην πνευματική σου εξέλιξη... :x

Το επόμενο και πιο οδυνηρό για την συνείδησή μας, είναι ο σεβασμός στον δρόμο των άλλων, που μπορεί να φαίνονται χαμένοι μέσα στην ανηθικότητα της προσωπικότητας, βαθύτερα όμως είναι μέρος του είναι μας και έτσι η αγάπη εξομαλύνει την πίκρα και την μνησικακία που αποκτούμε στην διάρκεια την φυσικής μας πορείας, για να μπορέσουμε να φέρουμε εσωτερική πληρότητα σε όλες τις καταστάσεις της ύπαρξής μας!

Οι άνθρωποι δεν γεννήθηκαν "κακοί", οι επιλογές και η ελεύθερη βούληση στον κόσμο της πόλωσης, προκαλεί αυτό που κάποιοι ονομάζουν "κακό"...
Η ουσία είναι ότι χρειάζεται να κατανοήσεις την φύση των πραγμάτων και να εναρμονιστείς με το θείο, ανεξάρτητα από την πορεία των άλλων. ΄Ετσι μόνο υπηρετούμε το θείο, γιατί μόνο με την εσωτερική συγχώρεση μπορούμε να μετασχηματίσουμε όσες ενέργειες οι άνθρωποι ονομάζουν "αρνητικές"!!

Η αφύπνιση περιλαμβάνει σαν αρχικό στάδιο την αυθεντικότητα του Εαυτού, αλλά κι αυτή επέρχεται μέσα από στάδια εξαγνισμού και όχι αυτόματα...

Τα "εργαλεία" του καρούνα δεν κάνουν τίποτα άλλο, από το να σε βοηθούν στην εσωτερική σου θεραπεία, όμως για να συντελεστεί στο εδώ και τώρα, χρειάζεται ο άνθρωπος να μπορεί να συγχωρεί!

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ψιτ...δεν είπα όμως ότι δεν πήγα ούτε εγώ φιλενάδα!!!! Με είδε μπροστά του χτες και δεν το πίστευε ότι έβλεπε στον ξύπνιο του.....μετά βέβαια τον πήρανε τα ζουμιά και άσε....άστα να πάνε! Πέρασαμε μαζί Χριστούγεννα, κι ελπίζω να πάει η μάνα μου όταν επιστρέψει να τον δει...αν και αμφιβάλλω γιατί φερόνταν φριχτά στην γιαγιά μου, την μάνα της μάνας μου δηλαδή και δεν του το έχει συγχωρέσει ακόμα. Κατανοητόν εεεεε!! Βλέπεις Βάσω συχνά, όταν έχουμε δει να ασκείται βία σε ευάλωτα πλάσματα, όπως παιδάκια, ηλικιωμένους, ζώα.... ειδικά αν μας είναι οικείοι μας είναι πολύ δύσκολη η συγχώρεση!! Χρειάζεται χρόνος! Κι εγώ χτές που τον είδα μετά από πολύ καιρό μου ήρθε αμέσως μπροστά μου το πρόσωπο της γιαγιάκας μου ματωμένο από το χτύπημα του σαν να ήταν χτες, και να σου πω την αμαρτία μου έκανα στην αρχή πολύ μεγάλο κόπο να μείνω!!! Χρειάζεται χρόνος Ποιός ξέρει αν ένιωσε αυτός κάτι από το τράβηγμα μου, αλλά δεν είχα την επιθυμία να τον αγκαλιάσω...απλά του κράτησα το χέρι. Δεν μπόρεσα να κάνω τίποτε άλλο το ένιωθα σαν υποκρισία και σαν ιεροσυλία κιόλας για όσα έχει κάνει με την βαναυσότητά του. Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί να θεραπεύσω πολλά κομμάτια του εαυτού μου προτού μπορέσω να συγχωρέσω και να αποδεχτώ ανθρώπους σαν αυτόν την μάνα μου και τον πατρυό μου. Θα χρειαστεί να μην νιώθω πρώτα απ' όλα εγώ σαν ένα βουνό σκατά , για ν μην με βλέπουνε και οι άλλοι έτσι....τώρα είμαι ακόμα μόνον στην αρχή, αλλά να είσαι βέβαιη ότι το Καρούνα βοηθάειν πολύ, κι ας το έχω πάρει μόνον πριν λίγες μέρες!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nαταλάκι, δεν εννοούσα αυτό ακριβώς... :D :D

΄Οταν μιλάω για "θεραπεία", μέρος της οποίας είναι η συγχώρεση, σε καμία περίπτωση δεν θα ωθούσα κάποιον άνθρωπο να συγχωρέσει ενάντια στα συναισθήματά του! Αυτά είναι αποτελέσματα, διαφόρων απωθήσεων και αυτό που χρειάζεται είναι η ελευθέρωσή τους, που δεν γίνεται με πράξεις συμπόνιας προς τους άλλους, αλλά κυρίως όταν δρούμε συμπονετικά προς τον εαυτό μας!

΄Οταν μιλάω για βαθιά συγχώρεση, εννοώ κυρίως του εαυτού μας!

Η πράξη συγχώρεσης των άλλων, χωρίς προηγούμενα να έχει εξαγνιστεί το μέρος μας, εκείνο που μνησικακεί, είναι χωρίς μεγάλη άξία στην "θεραπευτική" μας αγωγή!

Οτιδήποτε γίνεται με αντίδραση, περισσότερο γίνεται νοητικά, παρά συναισθηματικά, οπότε δεν έχει επουλωτική δράση μέσα μας!

΄Ετσι όπως περιγράφεις την επίσκεψη στον άνθρωπο αυτόν, φαίνεται περισσότερο η δυσαρμονία μεταξύ νοητικού και συναισθηματικού πεδίου και ο κύριος σκοπός της θεραπείας μας είναι η εναρμόνιση...
Κι εγώ χτές που τον είδα μετά από πολύ καιρό μου ήρθε αμέσως μπροστά μου το πρόσωπο της γιαγιάκας μου ματωμένο από το χτύπημα του σαν να ήταν χτες, και να σου πω την αμαρτία μου έκανα στην αρχή πολύ μεγάλο κόπο να μείνω
δεν χρειαζόταν καν να πας! :-D
αλλά δεν είχα την επιθυμία να τον αγκαλιάσω
φυσικό είναι, η πράξη δεν έχει νόημα όταν γίνεται κατόπιν πιέσεως.
Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί να θεραπεύσω πολλά κομμάτια του εαυτού μου
αυτά χρειάζονται συγχώρεση και όχι οι άλλοι απαραίτητα!
Χωρίς αυτήν την αρχική κατανόηση, οι άλλοι θα παραμένουν πάντα οι αίτιοι του "κακού"!
Θα χρειαστεί να μην νιώθω πρώτα απ' όλα εγώ σαν ένα βουνό σκατά
κατάλαβες τώρα τι χρειάζεται συγχώρεση... :-( :-(
Χρειάζεται χρόνος
κυρίως με τον εαυτό σου! Οι άλλοι αυτή την στιγμή δεν σε αφορούν σαν αίτιο!
αλλά να είσαι βέβαιη ότι το Καρούνα βοηθάειν πολύ
Μα είμαι βέβαιη, Ναταλάκι! Απλά γνωρίζω ότι δεν βοηθά παρά μόνο για την εξομάλυνση των συναισθημάτων μέσα σου και όχι για την εξομάλυνση των σχέσεων με τους άλλους!

Γι' αυτό, όσο θεραπεύεις το μικρό παιδί μέσα σου, όσο του επιτρέπεις να ωριμάζει μαζί σου, η σχέση με τον εαυτό σου αποκτά άλλη θεώρηση, έτσι ώστε να ολοκληρώνεσαι πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά, με αυθεντικότητα!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Εχει συμβεί και σε άλλες ενότητες, Ναταλάκι, να νιώθω ότι σε κάθε μου απάντηση, έχεις την ανάγκη να εκφραστείς απολογητικά! :-( :-(

και αυτό με στενοχωρεί, γιατί καμία τέτοια πρόθεση δεν έχω! :-(

Ο δρόμος ο δικός μου πέρασε από την ψυχική έρευνα, προτού καταφέρω να αφυπνίσω τον Εαυτό μου και όλα τα "συστήματα" που με βοήθησαν να πραγματώσω το ένα τόσο δα μικρό άνοιγμα μέσα μου, ήταν απλά "εργαλεία" εξοικείωσης με τα ασυνείδητα συναισθήματά μου και τον τρόπο που αυτά οδηγούσαν την ζωή μου, από ένα μη συνειδητό επίπεδο!

Αυτός ο δρόμος δεν ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους. Η ψυχανάλυση είναι μια πονεμένη ιστορία και νομίζω δύσκολη για τους ανθρώπους που δεν κατανοούν το βαθύτερο νόημα του ασυνείδητου και των προτύπων του φυσικού ανθρώπου.

΄Ομως είναι αναγκαία, για την δική μου κατανοήση, που συμφωνεί με αρκετών εμπνευσμένων ανθρώπων την κατανόηση...

Η Φορτσιουν έλεγε ότι ο πνευματικός δρόμος χωρίς ψυχανάλυση, είναι ένας πλασματικός δρόμος για εκείνους που χρειάζονται ελπίδα για την ζωή... Και συμφωνώ απόλυτα μαζί της!

Το να μπορείς να ζεις στο φυσικό πεδίο με εκπλήρωση, προϋποθέτει ότι έχεις αναγνωρίσει τους μηχανισμούς της προσωπικότητας και δεν εμπλέκεις το πνεύμα με την ύλη σαν δυο διαφορετικές ουσίες που ανταγωνίζονται η μία την άλλη, αλλά φέρνεις με αρμονία την συνήχησή τους μέσα σου, εναρμονίζοντας τα αντίθετα!

΄Ομως, το γνωρίζω, ότι δεν είναι ο μοναδικός δρόμος! ΄Ισως υπάρχουν και άλλοι, όμως εγώ αυτόν γνωρίζω, αυτόν έχω "χαρτογραφήσει" μέσα μου, σ' αυτόν έχω στερεώσει την πρακτική μου!

Σέβομαι απόλυτα την ανάγκη σου, να μην τον ακολουθήσεις, να μην τον κατανοείς και να μην τον χρειάζεσαι αυτήν την στιγμή, σαν τρόπο θεραπείας! Και δεν χρειάζεται καθόλου να απολογηθείς γι' αυτό!
΄Ομως επειδή αναφέρεσαι συχνά στο ρέικι και στο καρούνα ρέικι, και στα σύμβολά τους, είμαι "αναγκασμένη" λόγω του χώρου αυτού που είναι αφιερωμένος κατά το πλείστον σ' αυτά, να διευκρινίζω τις αληθινές τους παροχές, ώστε να μην παραπλανάται κάποιος τυχαίος αναγνώστης.

΄Ισως δεν χρειάζεσαι τις συμβουλές μου αυτήν την στιγμή, επι των πρακτικών σου θεμάτων και αυτό μου είναι απόλυτα κατανοητό.
Ο καθε άνθρωπος έχει τους δικούς του χρόνους για την "αποθεραπεια" του και τους δικούς του δρόμους!

Και επειδη δεν έχω καμία πρόθεση να οδηγήσω κανέναν άνθρωπο στην αλήθεια, μια και γνωρίζω ότι αυτή είναι μία προσωπική εμπειρία με τον Εαυτό του, θα ήθελα να σου πω ότι οι απαντήσεις μου είναι μόνο με αγάπη, χωρις κανένα ίχνος κριτικής, ακόμα και αν φαίνονται έτσι.

΄Οταν έργάζεσαι με τα ψυχικά πεδία, ακόμα και ένας ψυχαναλυτής όταν εκφράζει τον τρόπο που θα μπορούσε να σε βοηθήσει, φαίνεται αρχικά σαν κριτική. ΄Ομως είναι μια υποκειμενική αλήθεια αυτό και εύκολα παρεξηγείται...

Στα λέω αυτά, για να είμαι ξεκάθαρη απέναντί σου, για την ύφή των απαντήσεών μου και είναι και ένας καλός τρόπος να αντιληφθείς, γιατί δεν κάνω ένα δεύτερο σεμινάριο μέσα στο φόρουμ, του 2ου κέντρου, για το οποίο είχες εκδηλώσει ενδιαφέρον συμμετοχής!

Με πολύ αγάπη γίνονται όλα, ακόμα και αν κάποιοι θεωρούν αγάπη το δικαίωμα να δείχνουν έλλειψη σεβασμού και αυτό δεν πάει σε σένα φυσικά, αλλά στον τρόπο που μερικοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται την βοήθειά μου!

Αν την χρειάζονται φυσικά, γιατί, αλήθεια, δεν έχω καμία ανάγκη να βοηθήσω κάποιον που δεν θέλει ή δεν αναγνωρίζει την δική μου υποστήριξη! :-(

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ξέρεις κάτι Βάσω μου; Πολλά πράγματα που γράφεις δεν είμαι και τόσο σύγουρη αν τα καταλαβαίνω σωστά. Πήγα στον θείου μου κυρίως γιατί μου το υπαγόρευε το χριστιανικό μου καθήκον. Αν αυτό τον μαλάκωσε κάπως ε...εντάξει, αλλά εγώ έχω πονέσει πάρα πολυ εξαιτίας αυτού του ανθρώπου, και πολλά πράγματα είναι τοσο μπλεγμένα μέσα μου που αν και ξέρω ότι πρέπει να συγχωρέσω τον εαυτό για πολλά και να τον αγαπήσω αληθινά πρέπει να σκάψω πολύ-πολύ βαθειά για να βρω και να φωτίσω πράγματα. Και χρειάζεται πολύς χρόνος γι αυτό. Ναι μπορεί να είμαι...όπως λες , απολογητική αλλά σύγουρα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα σε προσέβαλλα ποτέ είτε σε δημόσιες συζητήσεις είτε σε ομάδα σαν τα σεμινάρια που λες του δεύτερου κέντρου. Εχω μάθει να διακρίνω τις προθέσεις των άλλων ακόμα κι αν αυτά που λένε μοιάζουνε κινέζικα πολλές φορές αλλά ξέρω ότι με αγαπάς και δεν θέλεις ούτε να με προσβάλλεις ούτε το κακό μου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν είπα Ναταλάκι ότι με προσέβαλες εσύ! >:d< >:d<
Το είπα, γενικά... ;)
Με πολύ αγάπη γίνονται όλα, ακόμα και αν κάποιοι θεωρούν αγάπη το δικαίωμα να δείχνουν έλλειψη σεβασμού και αυτό δεν πάει σε σένα φυσικά,
Γνωρίζω για την επικοινωνία σε ένα βαθύτερο επίπεδο και ξέρω (ή νομίζω ότι ξέρω ;) )ότι αντιλαμβάνεσαι την πρόθεσή μου.
Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους, γι' αυτό το ανέφερα...παρεμπιπτόντως! :))

Μην λες συνεχώς "θέλω πολύ χρόνο" και αυτο-προγραμματίζεσαι! ;)

Ο χρόνος έτσι κι αλλιώς είναι σχετικός για την αντίληψη του κάθε ανθρώπου!
Εργάσου τίμια με τον Εαυτό σου και άσε τον Ανώτερο Εαυτό σου να καθοδηγεί την θεραπεία σου! :x :x :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 28 Δεκ 2009 12:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Μην λες συνεχώς "θέλω πολύ χρόνο" και αυτο-προγραμματίζεσαι! ;)

Ο χρόνος έτσι κι αλλιώς είναι σχετικός για την αντίληψη του κάθε ανθρώπου!
Εργάσου τίμια με τον Εαυτό σου και άσε τον Ανώτερο Εαυτό σου να καθοδηγεί την θεραπεία σου! :x :x :x
Συμφωνω !!! και με το παραπανω κειμενο ολο!!!
παιρνω απλα αυτην την παραθεση να σου πω οτι αυτοπεριοριζεσαι λεγοντας εκφρασεις οπως θελω πολυ χρονο, ειμαι ξανθια κτλ...
Και επισης ολα τα συμβολα ειναι εργαλεια αλλα μαγικα δεν γινεται τιποτα αν δεν σκυψεις με ολο σου το ειναι και το θαρρος να δεις τα πραγματα με αληθεια και να ακουσεις τα δικα σου συναισθηματα και οχι τα πρεπει.
Στο λεω γιατι στην αρχη του δρομου λιγο πολυ πεσαμε ολοι σε αυτη την λακουβα. @};-
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Πρέπει να φωτίσω και να θεραπεύσω πολλή συσωρευμένη απόριψη και πολλά άλλα, μαζί και τις συνέπειες του βιασμού στην πορεία μου για να μπορέσω να συγχωρέσω και γι αυτό έλεγα ότι θα πάρει χρόνο....Τώρα βέβαια αυτό όντως μπορεί να είνα και σχετικό. Ηδη έχω αρχίσει τον τελευταίο χρόνο να παίρνω πολύ τα πάνω μου και να μην ανέχομαι να με πατάνε ή να με ταπεινώνουνε όπως το ανεχόμουνα πριν. Επιπλέον χρησιμοποιώντας τα σύμβολα προσπαθώ να φτάσω ακόμα σε ό,τι είναι τόσο βαθειά θαμένο που ούτε εγώ η ίδια δεν ξέρω.... Πιστεύω ότι μια στέρεη δουλίτσα θα δώσει μια μεγάλη ανάσα για να να γίνουνε όλα αυτά με ηρεμία!! Για την ώρα τρέχω μήπως και σταθώ τυχερή σε αυτό!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μην λες συνεχώς "θέλω πολύ χρόνο" και αυτο-προγραμματίζεσαι!

Ο χρόνος έτσι κι αλλιώς είναι σχετικός για την αντίληψη του κάθε ανθρώπου!
Εργάσου τίμια με τον Εαυτό σου και άσε τον Ανώτερο Εαυτό σου να καθοδηγεί την θεραπεία σου!
_________________
βασω μου οταν λεσ να εργαστουμε με
τον ευτο μασ και να αφησουμε τον Ανωτερο Ευτο μασ να μασ καθοδηγει? :-?
πωσ μπορει να παρει κοποιοσ καθοδηγηση απο τον Ανωτερο Εαυτο του?μεσω σκεψεων ασ πουμε?πωσ μπορεισ να εισαι σιγουροσ οτι πραγματικα σου ερχεται καθοδηγηση απο τον Ανωτερο Ευτο σου......ξεκινησα να διαβαζω το βιβλιο σου και σε καποιο σημειο ανφερεισ στην σελ.32<σε αυτην την διαδρομη τησ αυτογνωσιασ εχετε οδηγο,συμβουλο,δασκαλο τον ανωτερο ευτο σασ .Ο Ανωτεροσ Εαυτοσ σασ γνωριζει πολυ καλα τησ λεξεισ -κλειδια που θα τοποθετησει την προσωπικοτητα σασ ωστε να συνεργαστει με επιμελεια και να οδηγησει την ψυχη σασ στην γαληνη και την χαρα>

ελπιζω να μην σε πειραζει που χρησιποιησα το αποσπασμα απο το βιβλιο σου,αλλα δεν μπορουσα και δεν ηθελα να το πω με δικα μου λογια.

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: σχεσεισ και γιορτεσ.

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:...όμως για να συντελεστεί στο εδώ και τώρα, χρειάζεται ο άνθρωπος να μπορεί να συγχωρεί!
Βάσω έγραψε:Οταν μιλάω για βαθιά συγχώρεση, εννοώ κυρίως του εαυτού μας!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: σχεσεισ και γιορτεσ.

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Μην λες συνεχώς "θέλω πολύ χρόνο" και αυτο-προγραμματίζεσαι!
...Μα αφού θέλω;;; Ψέμματα να πω;;; Αφού είναι πασιφανές! :scratch: (έχω ταύτιση με την Ναταλία-Νεφέλη)

Επίσης: Έχεις γράψει βιβλίο Βασούλα μου;;; Να υποθέσω είναι σχετικό με όλα όσα ποστάρεις εδώ μέσα κατά καιρούς... Δε ρωτάω ακόμα που μπορώ να το βρώ, γιατί οι απορίες μου δε θα έχουν τελειωμό και πολύ αμφιβάλω αν θα είμαι σε θέση να κατανοήσω έστω και το 50%....
(Να, τώρα π.χ., αν πω πως χρειάζομαι χρόνο θα αυτο-προγραμματιστώ;;; Αυτό δεν εννοούσες πριν;;;)

Τι είναι Καρούνα; Είδος Ρέικι και αυτό; Τελικά πόσα είδη υπάρχουν;;; Σε τι χρησιμεύει το καθένα; Δηλαδή είναι το κάθε ένα κάτι ξεχωριστό και αυτόνομο ή το ένα συμπληρώνει το άλλο; Επίσης αν δεν έχεις πάρει το απλό ρέικι, μπορείς να πάρεις κατευθείαν ένα άλλο;
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: σχεσεισ και γιορτεσ.

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνο μου, εγώ ήδη βλέπω μια μεγαλύτερη αντιληπτικότητα των θεμάτων που πριν ένα μήνα σου ήταν εντελώς άγνωστα...
Ο χρόνος της κατανόησης και της αντίληψης εξαρτάται πάντα από το αν θέλεις να κατανοήσεις και να αντιληφθείς...Το "θέλω" διαφοροποιεί τον χρόνο και όχι η ίδια η αντίληψη. Το συγκεκριμένο μέλος, με το οποίο λες ότι ταυτίστηκες, είχε πάρει όλα τα συστήματα ρέικι που υπάρχουν στην οικουμένη, αλλά δεν έκανε τίποτα προς το "θέλω", οπότε περίμενε μαγικά όλα να γίνουν από μόνα τους...
Και σε διαβεβαιώ ότι δεν γίνονται από μόνα τους, ούτε γιατί πήρες ρέικι ή ότι άλλο...

Ο δικός μου εσωτερικός Δρόμος παντρεύει τα ψυχολογικά με τα πνευματικά περιεχόμενα και δεν τα διαφοροποιεί...Άλλοι πάλι θέλουν μαγικά να φτάσουν στον Θεό μέσα τους, χωρίς να έχουν αντίληψη, ούτε καν την ανάγκη να βρουν και το διάβολο που έχουν μέσα τους...Μπορεί και να συμβαίνει αυτό, τι να σου πω? εγώ δεν το ξέρω αυτό, οπότε μιλάω μόνο γι' αυτό που ξέρω...

Τώρα για τα συστήματα ρέικι που υπάρχουν, ναι είναι πολλά...
Εγώ ξέρω μόνο το παραδοσιακό Ουσούι ρέικι και την επόμενη βαθμίδα το Καρούνα ρέικι, που δίνει ένα μεγαλύτερο εύρος εργαλείων για να εργαστείς με το υποσυνείδητο/ασυνείδητο, πιο στοχευμένα...

Έχω γράψει ένα βιβλίο που έχει ήδη εξαντληθεί, αλλά δεν θα γίνει ανατύπωση...
Και πάει για έκδοση ένα επόμενο...

Δεν ξέρω αν πραγματικά μπορέσεις να καταλάβεις αυτά που περιγράφω στα βιβλία μου, αυτήν την στιγμή, το σίγουρο είναι πάντως ότι θα με νιώσεις περισσότερο...Και αυτό είναι πολύ όμορφο...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: σχεσεισ και γιορτεσ.

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”