Ζήλια - Εγωιστική Αγάπη

Συντονιστής: Emmaki

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:κάνετε λάθος!

ο πνευματικός οδηγός έχει κοντά του μαθητές!

εγώ έχω κοντά μου ανθρώπους!

Η μεταξύ μας σχέση δεν έχει υποχρεώσεις, αλλά σεβασμό!

Αν παραβιαστούν τα όρια αμφοτέρων, απλά η σχέση διακόπτεται...

Συνηθίζεται στην σημερινή εποχή, η διακοπή μια "πνευματικής" σχέσης να θεωρείται εγωισμός του οδηγού! Για μένα είναι σεβασμός! Χωρίς βιαίότητα και απογοήτευση. Χωρίς κατηγορίες...
Ελα όμως που αυτό δεν προκύπτει, για τον εξής απλόν λόγο...

Εσείς με θεωρείτε πνευματικό οδηγό, όχι εγώ εμένα!
΄Ετσι ακόμα και σε μια σχέση που διακόπηκε, μπορώ να είμαι καλά!

Ο άλλος όμως δεν είναι καλά, νιώθει απόρριψη και ίσως και εγκατάλειψη.

Η Ελένη (αετός) είπε ότι θα ήταν ευχής έργο να γλυτώσουν όσο μπορούν περισσότερες από εμένα...
Και αυτό με πληγώνει, όχι γιατί περιέχει αρνητικότητα για μένα, αλλά γιατί περιέχει αρνητικότητα για εκείνην.

Ο πνευματικός οδηγός έχει συγκεκριμένη συμπεριφορά και εγώ είμαι απλά η Βάσω! Ουτε να αποδείξω, ούτε να αμφισβητήσω, ούτε να επικροτήσω κάτι από την ύπαρξή μου θέλω, γιατί ότι είμαι δεν αλλάζει!
Και αυτό ακόμα, για κάποιους, περιέχει εγωισμό! Μα όμως εγώ έτσι βιώνω τον θεό και δεν μπορώ να τον βιώσω όπως θέλουν οι άλλοι, ακόμα και αν δυσαρεστούνται με τον τρόπο μου!

Γι' αυτό, λοιπόν, καλύτερα να με λέτε συνοδοιπόρο σας. Ακόμα και οι συνοδοιπόροι μπορούν να μας βοηθήσουν στον δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τους φοράμε ταμπέλες.

Γιατί αν εσάς σας βοήθησα, υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω...

Και ο Ιησούς μου είπε...΄Εχουν πει για όσους βοήθησα στην θεραπεία τους, για να γίνει κράχτης της αγάπης μου στον Πατέρα μου. ΄Εκρυψαν όμως επιμελώς τον αριθμό όσων δεν μπόρεσα να βοηθήσω!

΄Ενας άνθρωπος μέσα από την δική του ανάπτυξη και την αγάπη που βιώνει με τον θεό, γίνεται πολλές φορές βορά στους νοήμονες, που προσπαθούν να βρουν τα ελαττώματα και να τον διασυρουν...

Μήπως είναι η πρώτη φορά άλλωστε?

όμως καλύτερα να είμαστε σε μια τρυφερή σχέση, παρά σε σχέση εξάρτησης! ΄Ετσι δεν θα έχετε ανάγκη να ψάχνετε ελαττώματα, όπως έκαναν οι πρώην φίλες του φόρουμ!

@};-

Δεν λεμε κατι αλλο !!!!!! ισχυουν ολα τα παραπανω @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

O:-) :x @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Γι' αυτό, λοιπόν, καλύτερα να με λέτε συνοδοιπόρο σας. Ακόμα και οι συνοδοιπόροι μπορούν να μας βοηθήσουν στον δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τους φοράμε ταμπέλες.
όμως καλύτερα να είμαστε σε μια τρυφερή σχέση, παρά σε σχέση εξάρτησης! ΄Ετσι δεν θα έχετε ανάγκη να ψάχνετε ελαττώματα, όπως έκαναν οι πρώην φίλες του φόρουμ!

@};-
Αν και ξέρω ότι αυτό που θα πω μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς, προσωπικά εγώ πάντα σαν συνοδοιπόρο μου σε θεωρούσα και ποτέ σαν πνευματικό οδηγό μου, με όλον τον σεβασμό και την αγαπή που σου έχω το λέω αυτό , κι εσύ ξέρεις πολύ καλά αν σε αγαπάω ή όχι, και αυτή ακριβώς η σχέση με κάνει να νιώθω απολύτως ελεύθερη, και να μην έχω ανάγκη όταν διαφωνώ μαζί σου να νιώσω καταπίεση ή να αντιδράσω βίαια για κάποιον λόγο αφού δεν έχω τίποτα να αποδείξω σε κανέναν. Συχνά Βάσω μου νιώθω να μην είμαι καθόλου έτοιμη να βάλω σε κάτι που μας λες το εικονίδιο ^:)^ γιατί νιώθω ότι δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο για να δείξω αν συμφωνώ, και το θεωρώ σαν εικονίδιο πολύ τραβηγμένο.... αν και το έχω χρησιμοποιήσει αλλά ελάχιστα ως τωρα. Με α υτό θέλω να πω ότι η εκτίμηση δεν χρειάζεται απόλυτη πνευματική εξάρτηση.....
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή.... και τώρα λέω να χρησιμοποιήσω το πιο.....αγαπημένο μου εικονίδιο! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :* :* :*
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33566
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναταλάκι ΣΥΜΦΩΝΩ με όσα λες! :x

Μένω λίγο σ' αυτό...
και να μην έχω ανάγκη όταν διαφωνώ μαζί σου να νιώσω καταπίεση ή να αντιδράσω βίαια για κάποιον λόγο


η υγιής διαφωνία, κάνει και εποικοδομητικό τον διάλογο και η απορρόφηση της γνώσης έρχεται ομαλά μέσα μας!

όταν όμως η διαφωνία προέρχεται από άγνοια και άρνηση, τότε δεν υπάρχει ούτε διάλογος, ούτε καν εκτίμηση, μόνο αντίδραση!

Στην προκειμένη περίπτωση, η μεταξύ μας σχέση χρειάζεται να διακοπεί...

Τόσο απλά! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

η υγιής διαφωνία, κάνει και εποικοδομητικό τον διάλογο και η απορρόφηση της γνώσης έρχεται ομαλά μέσα μας!

@};- @};-

Έφυγαν, θεωρώντας ότι δεν πήραν τίποτα
Βάσω μου, πιστεύεις ότι αυτό ισχύει για όλες τις κοπέλες που έφυγαν?

Σε ρωτάω, γιατί εγώ καμιά φορά βλέπω την Καλλιόπη (γαλάζια σφαίρα) η οποία πράγματι πληγώθηκε, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν εκτίμησε αυτά που πήρε από σένα. Το αντίθετο μάλιστα..

Σε αποκάλεσε " ...ο πνευματικός μου έρωτας..." πράγμα που αν κι εγώ η ίδια δεν το είχα βιώσει κάποτε παλιότερα(!) δεν θα μπορούσα να το καταλάβω..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ένας έρωτας, ανεξάρτητα από την υφή του, συνήθως πληγώνει, Δήμητρα.
Αυτό που χρειάζεται να κάνεις για να θεραπεύσεις την πληγή, είναι να ΤΟΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ!

΄Ετσι μαζί με τα "άσχημα" που θεραπεύεις, ξεχνάς ΣΥΝΗΘΩΣ και τα "καλά" του, που είχαν για σένα μαθήματα επιγνώσεων!

η σχέση μεταξύ μας δεν μπορεί να είναι ερωτική, γιατί πίσω από αυτό κρύβονται διεκδικήσεις και αποδείξεις.
Η σχέση μεταξύ μας δεν χρειάζεται ρόλους για να αναπτυχθεί! Αρκεί ο σεβασμός!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Καταλαβαίνω τι λες, πολύ καλά..

Αλλά δυστυχώς Βασούλα μου ορισμένα πράγματα αν προσπαθήσεις να τα ξεχάσεις, συνήθως τα θάβεις... κι αυτό, αφήνει σημάδια! Δεν θεραπεύονται πλήρως.

Όμως πιστεύω ότι ο άνθρωπος που έχει πνευματικό περιεχόμενο, όσο κι αν πληγώθηκε δεν ξεχνάει ποτέ τα καλά που πήρε..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όλοι οι άνθρωποι έχουν πνευματικο περιεχόμενο, Δημητρούλα. Η διοχέτευσή του στην ζωή μας, απλά διαφοροποιείται...

τα "καλά" πολύ εύκολα γίνονται "κακά", αν δεν δομούνται μέσα στο ήθος τους!

Συμφωνώ για την απώθηση. Αλλά κι αυτό μέρος της διαδικασίας είναι. Αν απωθείς ότι πήρες με αγάπη, σαν βλαβερό για την παραπέρα ανάπτυξή σου, τότε το διαγράφεις σαν ανάπτυξη και το καταγράφεις σαν μάθημα! Και επειδή το πάθημα γίνεται μάθημα, συνεχίζεις να το αποφεύγεις όποτε το συναντήσεις.

Αυτό γίνεται ασυνείδητα! Μην ψάχνεις λογική στον τρόπο που πληγώνονται οι άνθρωποι με τις μεταξύ τους σχέσεις! Είναι βλέπεις η αγάπη που μπερδεύει τα συναισθήματα μας! Και αντί να βιώσουμε τον θεό, τον απομακρύνουμε με τον διαχωρισμό μας και τις εμμονές μας για τους άλλους!

Δημητρούλα, οι επιγνώσεις δεν γίνονται εύκολα συνειδητοποιήσεις. Αν δε η επίγνωση που σου έχει μείνει από έναν άνθρωπο είναι πληγωμένη, τότε η συνειδητοποίηση δεν θα αναπτύξει ποτέ την συνείδησή σου. Το μόνο που θα κάνει είναι να σε βάζει συνεχώς σε θέση άμυνας, μέσα στο ασυνείδητο συναίσθημα!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τελικά όλα πρέπει να τα βλέπουμε σαν μέρος της εξέλιξής μας!

΄Ενας φίλος μου, μου είπε: "Τα χειρότερα είναι τα καλύτερα!"


@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88506
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...τα χειρότερα δεν είναι τα καλύτερα, για μένα αυτό είναι ένας αρνητικός προγραμματισμός, που μας κάνει να υπομένουμε την ζωή, αντί να την βιώνουμε όπως θέλουμε!

όμως είναι ένας τρόπος να αποκτήσεις εμπειρία και ωριμότητα μέσα στην ζωή. Αν αυτό το πεις σε ένα νέο άτομο, που είναι πνευματικά ανώριμο ακόμα, θα το οδηγήσεις στην ματαιότητα!

Είναι τελικά μόνο δική μας η ευθύνη και όχι της ζωής, στο πως θα αναπτυχθούμε και ποιόν ρόλο θα δώσουμε στο βίωμα.
Η πόλωση είναι χρήσιμη για την δομή της προσωπικότητας και οι εναλλαγές καλού-κακού έχουν αξία για την ύλική μας συνειδηση. Αν μείνεις όμως εκεί, πέρα από τα επιτρεπτά όρια της Φύσης, τότε η προσωπικότητα συνηθίζει να επεμβαίνει στην Φύση και ξεχνάει τον θεό και μαζί με αυτόν και τον Εαυτό της!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

χμ...τα χειρότερα δεν είναι τα καλύτερα, για μένα αυτό είναι ένας αρνητικός προγραμματισμός, που μας κάνει να υπομένουμε την ζωή, αντί να την βιώνουμε όπως θέλουμε!
Όχι, δε νομίζω ότι εννοούσε αυτό, γιατί δεν είναι καθόλου άνθρωπος που υπομένει, είναι πολύ δυναμικός χαρακτήρας και όχι παθητικός!

Εννοούσε απ' ότι κατάλαβα, ότι τα δύσκολα γεγονότα στη ζωή μας είναι αυτά που μας αναπτύσουν περισσότερο παρά τα εύκολα και βολικά..
όμως είναι ένας τρόπος να αποκτήσεις εμπειρία και ωριμότητα μέσα στην ζωή.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:η σχέση μεταξύ μας δεν μπορεί να είναι ερωτική, γιατί πίσω από αυτό κρύβονται διεκδικήσεις και αποδείξεις.
Η σχέση μεταξύ μας δεν χρειάζεται ρόλους για να αναπτυχθεί! Αρκεί ο σεβασμός!

@};-
Αυτό ξαναπέστο Βάσω!!! Ο σεβασμός είναι η ζυγαριά των σχέσεων και όχι τα έντονα συναισθήματα!!! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!! Πολύ συχνά με έχουν κατηγορήσει για ψυχρό άνθρωπο, όμως ως τώρα ότι έζησα με πολύ έντονα συναισθήματα πέθανε άδοξα!! Η τελεύταια σχέση που με πλήγωσε πολύ βαθειά ήταν εκείνη με την δασκάλα μου του ρέικι γιατί υπήρχε ένα πολύ έντονο ενεργειακό δέσιμο που έσπασε βίαια και πολύ απότομα! Δεν ήξερα πως να αντιδράσω!! Εμάθα ωστόσο να κρατάω πισινή και να μη αφήνω τις δικές μου ευθύνες για την εξέλιξή μου στα χέρια αλλονών, είτε είναι δάσκαλοι του ρέικι είτε εξομολόγοι είτε πνευματικοί οδηγοί!! Μέχρι πρότεινως κάποιες εμμονές και τρόμοι μου με κρατούσαν δέσμια....Τώρα μιλάω ακόμα και με τον εξομολόγο μου με τέτοια τόλμη και χωρίς ίχνος φόβου που και ο ίδιος, όπως μου είπε πρόσφατα νιώθει την πνευματική μας σχέση να γίνεται πολύ πιο αυθεντική από ποτέ αλλοτε, και να μπορεί να αντλήσει και εκείνος απο τις συζητήσεις μας πράγματα για την δική του πορεία!! Ετσι ήρθαμε εκεί που ήθελα από την αρχή να είμαστε.....στην αμοιβαιότητα των σχέσεων!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ζήλια - Εγωιστική Αγάπη

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

οκ αλλού τις έψαχνα τις απαντήσεις από αλλού μου ήρθαν... :D :D :D

:x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”