Ζήλια - Εγωιστική Αγάπη

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί λυπηρό Δωρούλα?

καμία λύπη! Ο καθένας παίρνει αυτό που χρειάζεται, από αυτόν που χρειάζεται...Αν ξεκαθαρίσεις τι θέλεις, θα ξέρεις και τι θα πάρεις!
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο!
Σημασία έχει πρακτικά να μπορείς να φέρεσαι στην ζωή σου με ευλάβεια και να μην προσβάλλεις την πνευματική σου υγεία, θεωρώντας ότι ο θεός αφομοιώνει και την ανοησία!

Και όπως είπε ο Αϊνστάιν
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Σημασία έχει πρακτικά να μπορείς να φέρεσαι στην ζωή σου με ευλάβεια και να μην προσβάλλεις την πνευματική σου υγεία, θεωρώντας ότι ο θεός αφομοιώνει και την ανοησία!
Αυτό Βάσω είναι!! @};- >:d<

Τώρα αναρωτιόμουν τι μας κάνει καμιά φορά να ελπίζουμε στην αφομοίωση της ανοησίας μας απο τον θεό!!και η απάντηση είναι η έλλειψη ευλάβειας απέναντι στο θαύμα της ζωής και της ενσάρκωσης, όπως και η άρνησή μας να αναλάβουμε τις ευθύνες των πράξεων μας!!

:x :x :x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να σου πω ένα μυστικό?

Αν δεν είσαι συνειδητός, γίνεσαι δούλος της εικόνας σου.
Φερόμαστε στον εαυτό μας σαν να είναι εμπόρευμα, που πρέπει να τον "πουλήσουμε" στους άλλους!

Προέχει λοιπόν ο αυτο-θαυμασμός μας! Πως να αναλάβεις την ευθύνη της ζωής σου, αν ασυνείδητα αυτο-απορρίπτεσαι και με το 1/3 του νου σου αυτοθαυμάζεσαι?

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ετσι ειναι ποσο δικιο εχεις!!! :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πως να αναλάβεις την ευθύνη της ζωής σου, αν ασυνείδητα αυτο-απορρίπτεσαι και με το 1/3 του νου σου αυτοθαυμάζεσαι?
Ω, ναι ναι ναι!!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ARTYADIS έγραψε: Θυμάσαι την ερώτηση μου για τους πνευματικούς οδηγούς?

Χρειάζομαι έναν επειγόντως! :)) :))

Δήμητρα, δεν αντιλήφτηκα έγκαιρα αυτήν την πρόταση.

Αν υπονοείς εμένα, εγώ δεν είμαι πνευματικός οδηγός!

Εχω την προσωπική μου εμπειρία μέσα από την μακρόχρονη διευρένηση της ψυχής και του πνεύματος και προχώρησα κάνοντας άπειρα λάθη, ώστε να τολμήσω να θεωρήσω τον Εαυτό μου κάτι άλλο, εκτός από ένα ανθρώπινο ον.
Αυτήν την εμπειρία έχω χαρά και αγάπη να την μοιραστώ, αφήνοντας χώρο στους ανθρώπους να κάνουν τα δικά τους λάθη, που στην ουσία είναι στάδια εξέλιξης του καθενός μας, και σαν "λάθη" τα καταγράφουμε μόνο, γιατί απλά μας έβγαλαν έξω από την αρμονία του Θεού!

Είναι σπουδαίο να μπορούμε να μοιραζόμαστε την "ομορφιά", με την ίδια αγάπη και ειλικρίνεια που μοιραζόμαστε και την "ασχήμια" και να μένουμε ακέραιοι στην ανθρώπινη ενότητα και συμπόνια, χωρίς ταμπέλες!

Δεν νιώθω ότι θα μπορούσα να αποδεχτώ κανέναν ρόλο απέναντι στους ανθρώπους και αν διδάσκω το ρέικι είναι απλά γιατί μέσα από αυτόν τον δρόμο βρήκα υγιή ανάπτυξη προς την ολική μου θεραπεια, και έτσι νομίζω ότι έχω κάτι να πω στους ανθρώπους για την α-σθένεια.

Σ΄ευχαριστώ για την τιμή, αλλά δεν μου ανήκει αυτός ο ρόλος >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:Να σου πω ένα μυστικό?

Αν δεν είσαι συνειδητός, γίνεσαι δούλος της εικόνας σου.
Φερόμαστε στον εαυτό μας σαν να είναι εμπόρευμα, που πρέπει να τον "πουλήσουμε" στους άλλους!

Προέχει λοιπόν ο αυτο-θαυμασμός μας! Πως να αναλάβεις την ευθύνη της ζωής σου, αν ασυνείδητα αυτο-απορρίπτεσαι και με το 1/3 του νου σου αυτοθαυμάζεσαι?

:x

Αυτο δεν ειναι ενα μυστικο.......ειναι το ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΚΟ , ειναι αρχη μας το ξεκινημα μας, η αναπτυξη μας.


Αν υπονοείς εμένα, εγώ δεν είμαι πνευματικός οδηγός!
Ενα λεπτο!!!!! Πνευματικος ανθρωπος εισαι οκ δεν χωραει αμφισβητηση.
Οδηγος εισαι, ουτε αυτο αυτο χωραει αμφισβητηση, σε εχω δει να οδηγας ενα μικρο βανακι.

Αρα....... οταν ταξιδευεις με το βανακι σου τι εισαι; Πνευματικος οδηγος. :))


Περα απο την πλακα με το λογοπαιγνιο και περα απο τις ταμπελες τυπου Πευματικος Δασκαλος ή οδηγος ή οτι αλλο τελος παντων , οροι που βαθεια μεσα μου ειχαν μεγαλες αντιστασεις .
Για μενα τα τρια χρονια που βρισκομαι κοντα σου ειναι τα σημαντικοτερα της ζωης μου, και πως να το κανουμε δεν ειμαι ο ιδιος ανθρωπος και ουτε αυτο χωραει αμφισβητηση.
Και αν καποιος με ρωτησει ποιος ειναι ο οδηγος μου ξερω ποια θα πω. @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

dimitrios έγραψε:
Για μενα τα τρια χρονια που βρισκομαι κοντα σου ειναι τα σημαντικοτερα της ζωης μου, και πως να το κανουμε δεν ειμαι ο ιδιος ανθρωπος και ουτε αυτο χωραει αμφισβητηση.
Και αν καποιος με ρωτησει ποιος ειναι ο οδηγος μου ξερω ποια θα πω. @};-
@};- :-(

Ετσι ακριβως ειναι και για εμενα! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μα και εγώ όταν σε κάποιο πόστ που ρωτήθηκα αναφέρθηκα στον οδηγό μου, την Βάσω εννούσα!! :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

dimitrios έγραψε:Για μενα τα τρια χρονια που βρισκομαι κοντα σου ειναι τα σημαντικοτερα της ζωης μου, και πως να το κανουμε δεν ειμαι ο ιδιος ανθρωπος και ουτε αυτο χωραει αμφισβητηση.
Και αν καποιος με ρωτησει ποιος ειναι ο οδηγος μου ξερω ποια θα πω. @};-
ακριβώς ετσι @};- :x O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κάνετε λάθος!

ο πνευματικός οδηγός έχει κοντά του μαθητές!

εγώ έχω κοντά μου ανθρώπους!

Η μεταξύ μας σχέση δεν έχει υποχρεώσεις, αλλά σεβασμό!

Αν παραβιαστούν τα όρια αμφοτέρων, απλά η σχέση διακόπτεται...

Συνηθίζεται στην σημερινή εποχή, η διακοπή μια "πνευματικής" σχέσης να θεωρείται εγωισμός του οδηγού! Για μένα είναι σεβασμός! Χωρίς βιαίότητα και απογοήτευση. Χωρίς κατηγορίες...
Ελα όμως που αυτό δεν προκύπτει, για τον εξής απλόν λόγο...

Εσείς με θεωρείτε πνευματικό οδηγό, όχι εγώ εμένα!
΄Ετσι ακόμα και σε μια σχέση που διακόπηκε, μπορώ να είμαι καλά!

Ο άλλος όμως δεν είναι καλά, νιώθει απόρριψη και ίσως και εγκατάλειψη.

Η Ελένη (αετός) είπε ότι θα ήταν ευχής έργο να γλυτώσουν όσο μπορούν περισσότερες από εμένα...
Και αυτό με πληγώνει, όχι γιατί περιέχει αρνητικότητα για μένα, αλλά γιατί περιέχει αρνητικότητα για εκείνην.

Ο πνευματικός οδηγός έχει συγκεκριμένη συμπεριφορά και εγώ είμαι απλά η Βάσω! Ουτε να αποδείξω, ούτε να αμφισβητήσω, ούτε να επικροτήσω κάτι από την ύπαρξή μου θέλω, γιατί ότι είμαι δεν αλλάζει!
Και αυτό ακόμα, για κάποιους, περιέχει εγωισμό! Μα όμως εγώ έτσι βιώνω τον θεό και δεν μπορώ να τον βιώσω όπως θέλουν οι άλλοι, ακόμα και αν δυσαρεστούνται με τον τρόπο μου!

Γι' αυτό, λοιπόν, καλύτερα να με λέτε συνοδοιπόρο σας. Ακόμα και οι συνοδοιπόροι μπορούν να μας βοηθήσουν στον δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τους φοράμε ταμπέλες.

Γιατί αν εσάς σας βοήθησα, υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω...

Και ο Ιησούς μου είπε...΄Εχουν πει για όσους βοήθησα στην θεραπεία τους, για να γίνει κράχτης της αγάπης μου στον Πατέρα μου. ΄Εκρυψαν όμως επιμελώς τον αριθμό όσων δεν μπόρεσα να βοηθήσω!

΄Ενας άνθρωπος μέσα από την δική του ανάπτυξη και την αγάπη που βιώνει με τον θεό, γίνεται πολλές φορές βορά στους νοήμονες, που προσπαθούν να βρουν τα ελαττώματα και να τον διασυρουν...

Μήπως είναι η πρώτη φορά άλλωστε?

όμως καλύτερα να είμαστε σε μια τρυφερή σχέση, παρά σε σχέση εξάρτησης! ΄Ετσι δεν θα έχετε ανάγκη να ψάχνετε ελαττώματα, όπως έκαναν οι πρώην φίλες του φόρουμ!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Γι' αυτό, λοιπόν, καλύτερα να με λέτε συνοδοιπόρο σας. Ακόμα και οι συνοδοιπόροι μπορούν να μας βοηθήσουν στον δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τους φοράμε ταμπέλες.

Γιατί αν εσάς σας βοήθησα, υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω...

Και ο Ιησούς μου είπε...΄Εχουν πει για όσους βοήθησα στην θεραπεία τους, για να γίνει κράχτης της αγάπης μου στον Πατέρα μου. ΄Εκρυψαν όμως επιμελώς τον αριθμό όσων δεν μπόρεσα να βοηθήσω!

΄Ενας άνθρωπος μέσα από την δική του ανάπτυξη και την αγάπη που βιώνει με τον θεό, γίνεται πολλές φορές βορά στους νοήμονες, που προσπαθούν να βρουν τα ελαττώματα και να τον διασυρουν...
@};- :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31550
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

δεν εχω να πω κατι @};- .....η ζωή σου η ζωή μας χωρις ταμπελες και περικοκλαδες απλα ειναι τα πραγματα :x :x
Γι' αυτό, λοιπόν, καλύτερα να με λέτε συνοδοιπόρο σας. Ακόμα και οι συνοδοιπόροι μπορούν να μας βοηθήσουν στον δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τους φοράμε ταμπέλες.
@};- @};- O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
Ο πνευματικός οδηγός έχει συγκεκριμένη συμπεριφορά και εγώ είμαι απλά η Βάσω!
Γι' αυτό, λοιπόν, καλύτερα να με λέτε συνοδοιπόρο σας. Ακόμα και οι συνοδοιπόροι μπορούν να μας βοηθήσουν στον δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τους φοράμε ταμπέλες.

Γιατί αν εσάς σας βοήθησα, υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω...

Και ο Ιησούς μου είπε...΄Εχουν πει για όσους βοήθησα στην θεραπεία τους, για να γίνει κράχτης της αγάπης μου στον Πατέρα μου. ΄Εκρυψαν όμως επιμελώς τον αριθμό όσων δεν μπόρεσα να βοηθήσω!

@};-
:-( @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

[Γι' αυτό, λοιπόν, καλύτερα να με λέτε συνοδοιπόρο σας. Ακόμα και οι συνοδοιπόροι μπορούν να μας βοηθήσουν στον δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τους φοράμε ταμπέλες.

Γιατί αν εσάς σας βοήθησα, υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω...

quote]

βασω μου δεν μπορεσεσ να βοηθισεισ αλλουσ μηπωσ γιατι δεν σε αφησαν να τουσ βοηθισεισ??? στο λεω γιατι και εγω οταν ειχα πεσει σε καταθλυψη οσοι και αν προσπαθησαν να με βοηθισουν βρηκαν ενα τοιχοσ μπροστα τουσ και οχι γιατι τουσ περιφρονουσα απλα δεν ημουν ετοιμη προφανωσ.

οταν αποφασησα να βγω απο τη μιζερια μου δεχτικα με χαρα οσουσ με βοηθισαν και συνεχιζουν φυσικα και τουσ ειμαι ευγνωμων...

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- [/quote]
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”