Ζήλια - Εγωιστική Αγάπη

Συντονιστής: Emmaki

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Ζήλια - Εγωιστική Αγάπη

Δημοσίευση από Ichor »

Η ζήλια είναι ο εχθρός της Αγάπης.

Τον/την Αγαπάς το νοιώθεις, πλυμμηρίζει η ψυχή σου από το συναίσθημα αλλά....

Τι γίνεται όταν τον/την αγαπάς, τον/την νοιάζεσαι αλλά όχι με τον τρόπο ακριβώς που εκείνος/η θέλει....?

Τι γίνεται όταν μπαίνεις στο στίβο να αποδείξεις την αγάπη σου κόντρα στη δική του/της έλλειψη εμπιστοσύνης...?

Τι γίνεται όταν εκείνος/η δεν τα έχει βρει με τον εαυτό του/της...?

Φεύγεις....? και τον/την αφήνεις να καταλάβει...?
Αφήνεις αυτό που αγάπησες ή μένεις και πολεμάς....? Προσπαθείς με την αγάπη σου να του/της δώσει να αισθανθεί τελικά και να αλλάξει πορεία....?


:?: :?: :?:
Με αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Re: Ζήλια - Εγωιστική Αγάπη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Iexor έγραψε:Η ζήλια είναι ο εχθρός της Αγάπης.

Τον/την Αγαπάς το νοιώθεις, πλυμμηρίζει η ψυχή σου από το συναίσθημα αλλά....

Xωρίς "αλλά" καρδια μου (ξερω πώς δεν ειναι εύκολο)



Τι γίνεται όταν τον/την αγαπάς, τον/την νοιάζεσαι αλλά όχι με τον τρόπο ακριβώς που εκείνος/η θέλει....?

Η αγάπη δεν εχει πολλους τρόπους,απλά εκφραζεται με την καρδιά σεβόμενη τα θέλω του αλλου.(αρκει αυτα να μην βλαπτουν εσένα)

Τι γίνεται όταν μπαίνεις στο στίβο να αποδείξεις την αγάπη σου κόντρα στη δική του/της έλλειψη εμπιστοσύνης...?

Η αγαπη οταν γίνεται διαδικασία αποδειξης .......γίνεται βασανο.

Τι γίνεται όταν εκείνος/η δεν τα έχει βρει με τον εαυτό του/της...?

Εχει δικαίωμα να τα βρεί ανεξάρτητα με το ποσο μπορει κανεις να περιμενει και να αγανταρει τον τρόπο που ο αλλος "ψάχνεται"
Φεύγεις....? και τον/την αφήνεις να καταλάβει...?

Ρισκαρεις και να μην καταλαβει......μένεις παλι με ευθύνη κι αγάπη.

Αφήνεις αυτό που αγάπησες ή μένεις και πολεμάς....? Προσπαθείς με την αγάπη σου να του/της δώσει να αισθανθεί τελικά και να αλλάξει πορεία....?

Η αγαπη δεν ειναι πόλεμος και προσπαθεια.Μένεις και αγαπάς !
Φεύγεις όταν πια δεν μπορεί να μείνεις και παλι θα αγαπάς.


Μια σχεση ειναι για να δίνει χαρά,για να δημιουργεί ,για να παρεχει ασφαλεια συναισθηματική,και δεν ειναι αγώνας αποδέιξεων και αλλαγης πορείας.Καμια φορα αυτο που τωρα φαινεται σκοτεινό μετα απο χρονο αποτελει λυτρωση και ευλογία.Ολα με πολυ αγάπη και σεβασμο για σενα!Καλλιόπη
Με αγάπη,
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζήλια - Εγωιστική Αγάπη

Δημοσίευση από Maraki »

galazia_sfaira έγραψε: Η αγαπη δεν ειναι πόλεμος και προσπαθεια.Μένεις και αγαπάς !
Φεύγεις όταν πια δεν μπορεί να μείνεις και παλι θα αγαπάς.


Μια σχεση ειναι για να δίνει χαρά,για να δημιουργεί ,για να παρεχει ασφαλεια συναισθηματική,και δεν ειναι αγώνας αποδέιξεων και αλλαγης πορείας.
Πολύ όμορφα τα θέτεις Καλλιόπη μου...συμφωνώ απολύτως!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

πω πω ... ζήλια εεε... παιδιά πριν ενα χρόνο περίπου ήμουν τόοοοσο πολύ ζηλιάρης που ούτε και εγώ δεν το πιστεύω τώρα που με θυμάμαι.. παρα πολύ.. αλλα τελικα κατάλαβα ότι η ζήλια δεν υπάρχει όταν υπάρχει αληθινή αγάπη.. παρα μόνο για να πειράξεις τον αλλο.. για παιχνίδι .. να ζηλέψεις κανονικά δεν υπάρχει περίπτωση.. απλά ΑΓΑΠΑΣ...
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Σαν ζηλιάρης υποφέρω τέσσερις φορές. Γιατί είμαι ζηλιάρης, γιατί τα βάζω με τον εαυτό μου που είναι ζηλιάρης, γιατί φοβάμαι ότι η ζήλια μου θα πληγώσει τον άλλον, γιατί αφήνω τον εαυτό μου να υποκύψει σε κάτι κοινότυπο. Υποφέρω από το γεγονός ότι είμαι αποκλεισμένος, βίαιος, τρελός και κοινός.
Ρόλαν Μπαρτ
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Μιας και είπαμε ότι εδώ .....δεν πειράζει ας εκτεθούμε...! :) :)
Θα γίνω πιο σαφής.....:

Τον αγαπάω...., τον λατρεύω, ξεχειλίζει η ψυχή μου, αγαπάω κάθε τι δικό του, νοιώθω τον πόνο του ακόμα κι όταν δεν είμαι κοντά, πονάει το πόδι του και νοιώθω ενόχληση στο δικό μου.....!
Αλλά.....!
Αν δεν τον πάρω τηλέφωνο δις την ώρα, αν δεν αναφερθώ, αν δεν αναλύσω ακριβώς, που είμαι, τι κάνω, με ποιούς μιλάω και αν είναι δυνατόν συνοδεία φωτογραφίας....... αρχίζουν οι αμφιβολίες, τα γιατί δεν έκανες αυτό, γιατί ξέχασες το άλλο....!
Βάζει κοινώς στην αγάπη όρους, τους όρους του παιχνιδιού.
Όταν ξεφύγεις από αυτό που εκείνος καταλαβαίνει ως αγάπη, σε κατηγορεί για τη δική σου "έλλειψη αγάπης".
Και έρχεται η ώρα που αρχίζεις να πηγαίνεις ένα βήμα πιο πέρα, , όταν αφήνεις την αλληλεξάρτηση και άλλες τέτοιες συμπεριφορές πίσω.
Τότε είναι που τρελένεται....!
Και τώρα γιατί άλλαξες και δεν συμπεριφέρεσαι όπως παλιά (σε ρωτά).... άρα έπαψες να μ' αγαπάς...!
Εξηγείς : διότι αντιλήφθηκα ότι ως τώρα δεν εκδηλώναμε αγάπη

Και αρχίζεις να πνίγεσαι. Εκδηλώνεις με άλλο τρόπο την αγάπη σου (με το σωστό τρόπο) μέσα από κατανόηση.... και δεν παίρνει το μήνυμα...!

Τι γίνεται όταν έχει ανάγκη την ολοκληρωτική αφοσίωσή σου...?
Και δεν μπορεί να καταλάβει ότι έχεις δικαίωμα να έχεις κι άλλα ενδιαφέροντα στη ζωή. Να έχεις αναζητήσεις.

Σε πνίγει, θες να φύγεις..... αλλά τα συναισθήματά σου δεν είναι δυνατόν να πάψουν....! Η συνείδησή σου λέει ότι δεν μπορείς να τον αφήσεις έτσι να υποφέρει....?


:( :( :(
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς να αγαπάς κάποιον που σε κανει να υποφέρεις.

Μα τι σόι αγάπη είναι αυτή?

Η αγάπη δεν σε κάνει ευτυχισμένο? Να γελάς, να χαίρεσαι?
Αν δεν γελάς, αν δεν χαίρεσαι, απλά δεν είναι αγάπη, αλλά θεωρία...
Που δεν οδηγεί σε συνταύτιση.
Πως θα συνταυτιστείς με τόν άλλον? Αφού εσύ δεν ζηλεύεις...ή μήπως κι εσύ..??? Απλά αναρωτιέμαι...

Και τελικά:

Δεν αξίζει να κλαίς για κανέναν. Όσοι αξίζουν τα δάκρυα σου, δεν θα σε κάνουν ποτέ να κλάψεις…
Gabriel Garcia Marquez
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε πνίγει, θες να φύγεις.....
αλλά τα συναισθήματά σου δεν είναι δυνατόν να πάψουν....!
Η συνείδησή σου λέει ότι δεν μπορείς να τον αφήσεις έτσι να υποφέρει....?
Ξαναδιάβασε τι γραφεις ....
Πνίγεσαι
Θες να φύγεις
Φυσικά εχεις συναισθηματα αλλά σε λιγα θα γινουν άγρια με τοση πίσεση
Ποιος υποφερει τελικά ;Και οι δύο ..τουλάχιστον!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ζήλια!!
Εαν δε μπορείς να είσαι με εναν άνθρωπο είναι απλά θέμα συγκυριών και τύχης,
εαν εκδηλώνεις όμως ανασφάλεια και ζήλια στον άνθρωπο σου, μάθε να ζεις χωρις αυτόν γιατί κάποια στιγμή θα μείνεις μόνος σου πίσω για να παλέψεις αυτές τις σκιές που δημιούργησες εσυ!!

Εαν κάποιος συστηματικά ζηλεύει κάθε σύντροφό του, πιστεύω οτι πραγματικά δεν θα βρίσκει ποτέ την ισσοροπία... θα βρίσκεται συνεχώς σε μια διαρκή πάλη με την ψυχή του μέχρι να συνειδητοποιήσει το λόγο της απομάκρυνσης αυτού του συναισθήματος.
Όσο καιρό παλεύει η ψυχή με την προσωπικότητα, η ισσοροπία θα χάνει το δρόμο μέχρι να βρεθεί κάποιο μονοπάτι να φωτίσει κάθε αρνητικό συναίσθημα που μπορεί να βλάψει την εξέλιξη της ψυχής..... είτε αυτό είναι ζήλια, είτε ανασφάλεια!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ζήλια.....

Η απαγόρευση της ελευθερίας και της ανεξαρτησίας μας στα όρια μιας σχέσης....


Και μετά αναγκάζεσαι να επιλέξεις......ελευθερία ή την αγάπη που σου τη δεσμεύει;;;;
Βάζεις τα όρια σου....δεν επιτρέπεις την παράβαση και την κατάχρηση της ελευθερίας σου απο έναν άνθρωπο που μάλλον δεν γνωρίζει καν την έννοια αυτής της λέξης....!

Και προσοχή.....
Η γλυκιά και ελαφριά ζήλια είναι το πιπεράκι.....!!!!Αλλά μέχρι εκεί....

:wink:
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Συμφωνώ με όλα όσα διάβασα...σκέφτηκα να μοιραστώ κάτι μαζί σας που έμαθα πριν λιγο καιρό και με στεναχώρησε..πολύ...!

Ενας πολύ καλός μου φιλος, ας τον ονομάσουμε Γιάννη, αποφάσισε να παντρευτεί έπειτα από 3μηνη σχέση την αγαπημένη του, με αφορμή την εγκυμοσύνη της. Κατά τη διάρκεια των ετοιμασιών του γάμου, η κοπέλα "έχασε" το παιδί..το ζευγάρι συνέχισε φυσικά τις ετοιμασίες του γάμου. Παντρεύτηκαν τον Ιανουάριο, και αμέσως μετά η κοπέλα έμεινε ξανά έγκυος. Πριν ένα μήνα περίπου μιλώντας με τον Γιάννη στο τηλέφωνο μου εξομολήγηθηκε πως χώρισε με την γυναίκα του πλέον, και ενώ εκείνη αναμένεται να γεννησει ένα αγοράκι σε λίγους μήνες...

ΑΙΤΙΑ? Η ΑΦΟΡΗΤΗ ΖΗΛΙΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΑΣ ΤΗΣ!

Δεν χρειάζεται να μπώ σε αναλύσεις, γνωρίζω πως ούτε καν δικαίωμα για κάτι τέτοιο της έδινε (είναι ένας πολύ όμορφος άνδρας και γοητευτικός και το πρόβλημα της ζήλιας το είχε με όλες σχεδόν τις σχέσεις του)..ίσως να έπρεπε να περιμενουν για ένα παιδί με σκοπό να γνωριστουν πρώτα καλύτερα...??
Πολλά μπορούμε να πούμε και να αναλύσουμε..δεν έχει καμία σημασία πλέον παρά μόνο το αποτέλεσμα.

Οι γονείς χώρισαν πριν γεννηθεί το παιδάκι τους.......γιατί?? Λόγω ζήλειας.......

Η μεγάλη ειρωνία είναι ότι ο φίλος μου προέρχεται από γονείς που χώρισαν με πολύ κακό διαζύγιο όταν εκείνος ήταν 4 ετών..και πάντα μου έλεγε πως όταν παντρευτεί και κάνει παιδί θα προσπαθήσει να μην χωρήσει ποτέ!!!

Του δίνω όλες μου τις ευχές για να ξεπεραστεί το "απίστευτο" και "παθολογικό" για εμένα πρόβλημα της ζήλιας........!

ΙΔΟΥ ΛΟΙΠΟΝ, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΖΗΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μαράκι μου σε καταλαβαίνω.....απόλυτα!

Και εγώ είχα (τις περισσότερες φορές) ένα πρόβλημα με το θέμα της ζήλιας και της ανασφάλειας στο πρόσωπό μου....

Και κάτι που συνειδητοποίησα σχετικά πρόσφατα...
Δεν χρειάζεται τελικά ο άλλος να προκαλεί για να κάνει το σύντροφό του να ζηλέψει.....μπορεί να ζηλέψει και χωρίς αυτό....και αυτό είναι το χειρότερο, γιατί δεν υπάρχει γυρισμός!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ουάου τι σοβαρό θέμα!!!
Μαρία μου, τι να πω...

΄Ομως δεν υποφέρεται...τον καταλαβαίνω τον φίλο σου!!
Δεν...με τίποτα!!!

Η ζήλεια χρειάζεται πάντως "ψυχοθεραπεία", δεν περνάει χωρίς βοήθεια...

Αυτός ο "ποταμός" πόσο δύσκολος είναι στο διάβα του!!!!

Και δεν έχει να κάνει με "σωσίβια". Χρειάζεται γερό στήριγμα για να τον περάσεις...

Κάθε "ύφαλο" να τον ανιχνεύεις...Μπορείς???

Το θέμα είναι ότι μερικοί ακόμα δεν βλέπουν τους σκόπελους. Και πέφτουν πάνω τους σαν "στραβοί"!!
Μα γιατί??? Αφού φαίνονται...

Δεν ήξερε ο φίλος σου "περί ζήλειας"???
ή νόμιζε πως θα αλλάξει η κοπέλλα?

Το γνωστό παραμυθάκι....
Χα, αυτός κι αν είναι σκόπελος!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Είναι σίγουρο Εμμανουέλα μου πως το ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ πρόβλημα της ζήλιας δεν χρειάζεται αιτία για να εκδηλωθεί.

Εχω παράδειγμα από αγαπημένη μου ξαδέλφη, η οποία τελικώς και χώρισε λόγω ζήλιας του αγαπημένου της....μου έχει πεί ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ....δηλαδή για γέλια και για κλάμματα!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ!
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε: Η ζήλεια χρειάζεται πάντως "ψυχοθεραπεία", δεν περνάει χωρίς βοήθεια...
Η αλήθεια είναι πως και εγώ πιστεύω πως με τη βοήθεια κάποιου ειδικού μπορεί σίγουρα να ξεπεραστεί και φυσικά το είπα και στον φίλο μου. Είμαι απόλυτα σίγουρη πως μπορεί να ξεπεραστεί και είναι κρίμα εφόσον είναι μόνο αυτός ο λόγος να διαλυθεί μια οικογένεια πριν καν ξεκινήσει...
Vaso έγραψε:Δεν ήξερε ο φίλος σου "περί ζήλειας"???
ή νόμιζε πως θα αλλάξει η κοπέλλα?
Δεν γνωρίζω Βασούλα μου...ίσως, λογω της πολύ σύντομης σχέσης τους, να μην είχε εκδηλωθεί ακόμη...και σιγουρα μετά τον γάμο να βγήκε πολύ δυναμικά στην επιφάνεια!!

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”