Σχεσεις Ουσιας...!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16533
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Εμμα ......προσκυνω ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13194
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Emmanouela έγραψε:
Θα σου βρώ εγώ που να πας αν θές να σκανδαλίσεις τα πλήθη!
Για μανατζαρε με βρε Ναταλι μου.....κατα προτιμηση μοναστηρι διπλα στη θαλασσα.....με μοναχους απο 18 μεχρι 40 (οσο πιο πολυ μοιαζουν στον Ρουβα τοσο το καλυτερο!!!!)...και θα ηθελα το δωματιο μου να εχει τιγρε σεντονια και μαξιλαρια και το κρεββατι να ειναι υπερδιπλο...(που να χωρεσουμε ολοι...)!!!!!!!!

Αυτα για αρχη..οταν μανατζαρεις...θα σου πω και για το φαγητο, την ενδυμασια...τα κλαμπ...και τις ολονυχτιες "προσευχες"...... :P

=)) =)) =))
:-? Εμμάκι, μικτά τάγματα υπάρχουνε στην Ιταλία αλλά δεν είναι Φραγκισκανικά!! Και το΄λέω αυτό γιατί το......18-40 της ηλικίας που θες για τους μοναχούς, το βρίσκεις μόνο στην Ασσίζη που όντως είναι όλοι τους μανούλια!!! Οσο για τα τιγρέ σεντόνια καλύτερα να τα φέρεις από το σπίτι σου!!! Εγώ είχα παραγγείλει στην μάνα μου πιο ανθρωπεμένα βρακιά για το δοκίμιο κι έγινε τέτοια φάση που ακόμα την θυμούνται οι καλόγριες και γελάνε!!! Ηταν που ήταν μικρά μπήκαν και στο πλυντήριο... γ@@@@@ε τα!!! Οτι κι αν κάνεις πρόσεχε!! Υπουλο πράμα το πλυντήριο!! Ε κατα τα άλλα....νηστεία δεν υπάρχει στον καθολικισμό...μια χαρά θα τα βολέψεις νομίζω!!! :)) :)) :)) Οσο για τις....νυχτερινές....ακολουθίες... όταν πας εσύ κουκλάρα μου εκεί μέσα οι νυχτερινές προσευχές θα φάνε αναβολή....επ' αόριστον!!!
Ααα ναι!! Το κοντά στην Θάλασσα είναι πολύ σχετικό! Η Ασσίζη είναι πανέμορφη και δεν θα σου λείψει καθόλου η θαλασσίτσα!! Οσο για το υπέρδιπλο κρεβάτι....γιατί ρε πουλάκι μου; Ο θεούλης γιατί μας έδωσε το πάτωμα κάτι δεν θα ξερε κι αυτός!!! Εκει χωράνε όλοι!!! Ειδικά όταν έχεικ και μοκέτα άλλο πράγμα είναι!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nαταλία-Νεφέλη την 26 Νοέμ 2009 9:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31556
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

τι εννοεις πατωμα :-? :-? κοιμουνται στο πατωμα εστω και με μοκετα :roll: 8-} @-) 8-x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Fotini έγραψε:τι εννοεις πατωμα :-? :-? κοιμουνται στο πατωμα εστω και με μοκετα :roll: 8-} @-) 8-x
μου φαίνεται ότι το χρειάζεσαι το σεμινάριο 8-}

απ' ότι άκουσα μπορεί να έιναι και φλοκάτη ........... κατά προτίμηση μπροστά στο τζάκι 8)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31556
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ειπα μπουρδα :-? :-? O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Fotini έγραψε:ειπα μπουρδα :-? :-? O:-)
ασφαλώς όχι :*
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Fotini έγραψε:τι εννοεις πατωμα :-? :-? κοιμουνται στο πατωμα εστω και με μοκετα :roll: 8-} @-) 8-x
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Οχι βρε πουλάκι μου! Απλά το Εμμάκι ήθελε υπέρδιπλο κρεβάτι...για τους καλεσμένους της!!! Ε! κι εγώ της πρότεινα το πάτωμα για να χωράνε όλοι! Αν και στο συγκεκριμένο τάγμα που είμουνα εγώ προτιμούσα το πάτωμα από το κρεβάτι γιατί τα στρώματα ήταν εντελώς στραβά και ηλίθια ενώ το πάτωμα είχε το χαλάκι του τουλάχιστον και έφερνε την μεσούλα μου στα ίσια!! Κι ύστερα σου λένε πρόβλημα γείωσης!!! Προβλημα στρώματος ήταν το θεματάκι μου με την μέση!!! Φωτεινούλα μου δεν είπες καθόλου μπούρδα!!! Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον μια χαρά ήταν το πάτωμα!! Γείωση number one!! Tώρα βέβαια για τους μοναχούς δεν ξέρω πως βολεύονται αλλά ΄στην Ασσίζη είναι όλα πολύ πιο ασκητικά ως πος τον ύπνο!! Αλήθεια έχετε σκεφτεί ποτέ ότι η νηστεία δεν αφορά μόνο το φαί αλλά όλες τις ανέσεις μας και τις επιθυμίες μας γενικότερα;;;;
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31556
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Nαταλία-Νεφέλη έγραψε:[Tώρα βέβαια για τους μοναχούς δεν ξέρω πως βολεύονται αλλά ΄στην Ασσίζη είναι όλα πολύ πιο ασκητικά ως πος τον ύπνο!! Αλήθεια έχετε σκεφτεί ποτέ ότι η νηστεία δεν αφορά μόνο το φαί αλλά όλες τις ανέσεις μας και τις επιθυμίες μας γενικότερα;;;;
8-x 8-x 8-x

Νατάλακι, μου επιτρεπεις να εκφρασω την αποψη μου με καμια προθεση να προσβαλω κανενα, δεν συμφωνω καθόλου με τον δρομο του ασκητισμου, δεν συμφωνω καθόλου με την εννοια της νηστειας όταν γινεται σαν ενα τελετουργικο ασυνειδητα

δλδ ειναι καλο να παγωνουμε τις αναγκες και τις επιθυμιες μας :-? και επειδη παγωσανε δλδ αυτο σημαινει ότι εξαφανιστηκαν κιολας αμ δε που εξαφανιστηκαν όχι μονο δεν εξαφανιστηκαν αλλα γινονται και θερια ανημερα

και θεωρω οτι για αυτο και κατα καιρους εχουν αποκαλυφθει ευτραπελα στον ασκητισμο και μοναχισμο και φαντασου τι συγκρουση εσωτερικη βιωνουν αυτοι οι ανθρωποι μεσα τους αλλα λεω αλλα κανω και αλλα πρεπει να σκεφτομαι :-(

οταν ενας ανθρωπος φτασει στο σημειο της εσωτερικης ισορροπιας που και ειναι φυσικο και σε μια τετοια ισορροπια και οι φυσικες του αναγκες να ελαττωθουν τοτε το καταλαβαινω αλλα δεν χρειαζεται και παλι βεβαια να παει σε ενα εσωκλειστο χωρο ή σε μια σπηλια

ισα ισα που ενας τετοιος ανθρωπος με τετοια ισορροπια εσωτερικη θα ηταν καλο να αναπτυχθει και οριζοντια ως προς το συνολο και να εξηγησει στον κοσμο, σε οσους εχουν αυτια να ακουσουν, το βιωμα του τις μυησεις του και η ζωη του να γινει και ζωη των αλλων

πως ομως ενα κοριτσακι 20 ετων, δινω ενα τυχιαο παραδειγμα, που μπαινει στον μοναχισμο είναι και εσωτερικα ισορροπημενο ωστε να "στερειται" συνειδητα τις επιθυμιες και τις αναγκες του :-? , απλως τις παγώνει :-(

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

Φωτεινή ενστερνίζομαι απόλυτα την άποψή σου.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αρ βρε Φωτεινουλα ποσο συμφωνω!!!! :x

Το πιο ευκολο ειναι να παρουμε τα ορη και τα βουνα και ο καθενας να το ονομασει οπως θελλει και τον βολευει..
Αλλος μοναχισμο, αλλος απομονωση..!
Αλλα το μεγαλο ΠΑΡΤΥ ειναι εδω αναμεσα στους ανθρωπους , βιωνοντας τα παντα οσα εχει επιλεξει η ψυχη μας να παρει τις εμπειριες της!!!

Εδω θελει κοτσια να πεφτεις και να σηκωνεσαι και να λες ειμαι ετοιμος να ξαναπεσω μεχρι να με βρω...
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Πράγματι, αν σκεφτεί κανείς το πως έχει καταντήσει και η απλή νηστεία ακόμα συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με την Φωτεινή ως προς τον ασκητισμό! Παραπάνω είπα ότι δεν υπάρχει η νηστεία στην εκκλησία μου ως προς την τροφή αλλά στα μοναστήρια στερούνται αρκετές ανέσεις σε άλλα θέματα...όπως η ανάπαυση. Το θεωρώ παράλογο οτιδήποτε γίνεται αυτοσκοπός!!! Ομως παραπάνω έτσι κι αλλιώς απλά το ανέφερα, δεν το επαινούσα κιόλας!! Εγώ πάντως θεωρώ τον ασκητισμο και την αποτοξίνωση έγκυρα μόνον ως ένα μέσον εγκράτειας και βαθειάς ωρίμανσης ως προς το εγώ κι όχι σαν κάτι που μας κάνει να φανούμε καλοί και ασκητικοί!! Γι αυτό, νομίζω ότι το έχω ξαναπεί και αλλού, όταν νηστεύω δεν απέχω από συγκεκριμένα έίδη τροφών αλλά από οτι θεωρώ εγώ "απαραίτητο" στην καθημερινότητα μου ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι διόλου απαραίτητο, ή μπορεί να κανταντάει καταστρεπτικό!! Μόνο αυτό θεωρώ ασκητισμό, κι έχω σοβαρούς λόγους να πιστεύω ότι και ο Ιησούς κάπως έτσι εννοούσε τη νηστεία!!! Αλλωστε ποιός μας λέει ότι στ' αλήθεια απειχε για σαραντα μέρες από κάθε είδους τροφή εκτός από τους ευαγγελιστές που ήθελαν να περάσουν κάποια δικά τους μηνύματα; Ναι θεωρώ και την νηστεία και τον ασκητισμό αναγκαιο ΜΟΝΟΝ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ!! Δεν έχει κανείς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν για την ασκητική του γιατί τότε καταντάει το θέατρο που αντιμέτωπίζαμε κάθε Μ. Παρασκευή στο μοναστήρι μου: Ολα κρυφά και στην επιφάνεια η απόλυτη υποκρισία!!! Δηλαδή....σκατά!! Πως μπορώ να κάνω έναν άνθρωπο να μην πιει νερό ή να αυτομαστιγωθεί (στην κυριολεξία να αυτομαστιγωθεί!!!) την Μ. Παρασκευή για να συμπάσχει με τα πάθη του Χριστού; Αυτό ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΤΡΕΛΑ!! Κι όμως ΓΙΝΕΤΑΙ!! Πιστέψτε με οτι γίνεται!! Η αυτιμαστίγωση ήταν κάτι που αποσύρθηκε από το τάγμα μου μολις δέκα χρόνια πριν μπω!!! Οι ηλικωμένες καλόγριες είχαν τσαντιστεί τόσο πολύ που μας κάνανε φοβερό πόλεμο κάθε Πάσχα!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πως μπορώ να κάνω έναν άνθρωπο να μην πιει νερό ή να αυτομαστιγωθεί (στην κυριολεξία να αυτομαστιγωθεί!!!) την Μ. Παρασκευή για να συμπάσχει με τα πάθη του Χριστού; Αυτό ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΤΡΕΛΑ!! Κι όμως ΓΙΝΕΤΑΙ!! Πιστέψτε με οτι γίνεται!! Η αυτιμαστίγωση ήταν κάτι που αποσύρθηκε από το τάγμα μου μολις δέκα χρόνια πριν μπω!!! Οι ηλικωμένες καλόγριες είχαν τσαντιστεί τόσο πολύ που μας κάνανε φοβερό πόλεμο κάθε Πάσχα!!
’χ Ναταλί!!καλά έκανες και σηκώθηκες και έφυγες απο εκεί μέσα!!τι σχέση μωρέ έχει ο δρόμος της Αγάπης που άνοιξε και περπάτησε ο Ιησούς με αυτά τα πράγματα που περιγράφεις??? :-( :-( :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

ΚΑΜΙΑ
Γι αυτό κι εγώ την έκανα με ελαφρά εως βαρέα πηδηματάκια, και κάνω τις τρελίτσες μου ανέμελα αλλού!! Ασε που νιώθω από τότε που βγήκα την συνείδησή μου πολύ πιο ήρεμη γιατί έπρεπε να σωπαίνω για πολλά!! Μια χαρά δεν είμαι κι έτσι μαζί σας!!! Παντώς ήταν για μένα ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ !! Ξεκαθάρισα πάρα πολλά πράγματα, και σε διαβεβαιώ ότι και οι παραπάνω επιγνώσεις που ανέφερα περι ασκητισμού και νηστεία δεν είναι αλλο παρά καρπός αυτής μου της εμπειρίας στο μοναστήρι!!! Η πίστη μου και η χριστιανική μου ζωή αυτή τη στιγμή είναι πολύ διαφορετική από πριν μπω στο μοναστήρι που ήμουνα γεμάτη ενοχές και προκαταλήψεις! Τώρα ακόμα και ο Κυριακάτικος εκκλησιασμός όπως τον αντιλαμβανομαι εγώ έχει εντελώς διαφορετικές διαστάσεις!!! ;) :*
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μια χαρά δεν είμαι κι έτσι μαζί σας!!!
Αυτό ξαναπές το!! :x :x :x

Όπως και το γεγονός ότι όλα είναι μια εμπειρία για τη ζωή μας και την εξέλιξη της ψυχής αρκεί να αντλήσουμε με όση αλήθεια μπορούμε τις επιγνώσεις και τις συνειδητοποιήσεις!! >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”