ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Η μοναξιά πάντα αφορά στην έλλειψη...
Η μοναχικότητα μπορεί να αφορά και στην εκπλήρωση όμως...
Βάσω έγραψε:Στην αρχή χρειάζεται παρατήρηση...Να έχεις εκείνο το θάρρος να μην θεωρείς κανέναν υπεύθυνο για την ζωή σου και για αυτό που σου προκαλεί...

Οτιδήποτε νιώθεις σαν "τιμωρία", να αναζητάς τον τρόπο να αποκαταστήσεις την αλήθεια μέσα σου, αντί να ζητάς να τιμωρηθούν οι ένοχοι...

Η αποκατάσταση αυτού του εσωτερικού δικτύου ενότητας χρειάζεται αντοχή στην ελευθερία, που σου προκαλεί κάθε κομμάτι του εαυτού σου που το συνδέεις ευλαβικά στην θεότητα.

Αν δεν διανύσεις τον Δρόμο της Ενοποίησης, πως θα μπορέσεις να δεις από μια υψηλότερη κατάσταση συνείδησης τα πρακτικά σου θέματα, χωρίς να "ερεθίσεις" τον δαίμονα?
Αυτή είναι μια αρχική δυσκολία στον δρόμο της αυτογνωσίας...

Δεν μπορεί η απόσταση και η μη ταυτοποίηση να καλλιεργηθεί, χρειάζεται μόνο να αφυπνισθεί η νομοτέλεια...

Η καλλιέργεια αφορά στην διανόηση, όμως η πράξη έχει ανάγκη και τα συναισθήματα, γιατί δεν μπορείς να ζεις μόνο με υπολογισμούς!
Ερχεται μετά εκείνη η ψυχική διάθεση για να σε ενημερώσει ότι κάτι στους υπολογισμούς σου δεν πήγε καλά...

Κάθε Δρόμος είναι όμορφος, αρκεί να αποδέχεσαι τα "λάθη" που σε αφορούν για την εσωτερική σου "παρανομία", αντί να τα θεωρείς μέρος του κόσμου!
^:)^ ^:)^ ^:)^
:clap: :clap: :clap:

Βάσω έγραψε:Τι σημαίνει επίσης "μοναξιά", μπορείς να το δεις ανάμεσα σε χιλιάδες ζευγάρια που είναι μαζί...
Παρ' όλα αυτά, όταν χωρίσουν, τους καταλαμβάνει η θλίψη της στέρησης από το "θέατρό" τους...Η σκέψη επικεντρώνεται σ' αυτό που έχασαν και που τους έδινε ενέργεια...
=(( =(( =((


Ευλογία και μόνον ευλογία που βρίσκομαι ανάμεσα σας!!!
>:d< >:d< >:d<
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Μάνος »

Εμμανουέλα έγραψε:Φυσικα και θα βιωσουμε το πενθος του χωρισμου και τον ξεριζωμο απο εναν ανθρωπο που δεν θα ξαναδουμε...αλλα για ποσο?
Υπαρχει καποιο χρονικο διαστημα που τιθεται σαν οριο...?Η το οριο το τοποθετουμε εμεις γιατι βολευομαστε σε μια πιο μαλθακη συμπεριφορα απεναντι στον εαυτο μας???
Αληθεια, που βρίσκεται αυτό το όριο; Φαντάζομαι πως δεν είναι συγκεκριμένο το χρονικό περιθώριο "ανάρωσης", όπως επίσης φαντάζομαι πως εμείς θέτουμε τον εαυτό μας σε αυτήν την κατάσταση, έτσι λίγο για να τον νταντέψουμε... ...Ωστόσο μετα΄από ένα χωρισμό ή αποχωρισμό δεν παίζει το σενάριο να ΜΗΝ μπούμε σε πένθος χωρισμού... Η διάρκεια με απασχολεί και η πραγματική αιτία... :-? :-? :-?
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνος έγραψε:Αληθεια, που βρίσκεται αυτό το όριο; Φαντάζομαι πως δεν είναι συγκεκριμένο το χρονικό περιθώριο "ανάρωσης", όπως επίσης φαντάζομαι πως εμείς θέτουμε τον εαυτό μας σε αυτήν την κατάσταση, έτσι λίγο για να τον νταντέψουμε... ...Ωστόσο μετα΄από ένα χωρισμό ή αποχωρισμό δεν παίζει το σενάριο να ΜΗΝ μπούμε σε πένθος χωρισμού... Η διάρκεια με απασχολεί και η πραγματική αιτία... :-? :-? :-?
Μάνο μου, πένθος δεν σημαίνει απαραίτητα "τα βάφω μαύρα και κλαίω με δάκρυα και λυγμούς". Σημαίνει ότι έγινε μία μεγάλη αλλαγή στην ζωή μου, μία απώλεια ενός κομματιού της, και εγώ παίρνω τον χρόνο μου μέχρι να το ισορροπήσω. Βιώνω το συναίσθημα, κάνω τον απολογισμό μου, λαμβάνω την πληροφορία από αυτήν την διαδικασία... Ουσιαστικά, θα έλεγα πως "πένθος" είναι να μην αγνοείς την απώλεια, να μην αποστρέφεις την προσοχή σου από αυτήν επειδή είναι κάτι δυσάρεστο, αλλά να την βιώνεις, και να δίνεις στον εαυτό σου την φροντίδα και τον χρόνο που χρειάζεται. Δεν είναι αυτό το "κλαίγομαι που χώρισα", αλλά είναι η φροντίδα του εαυτού σου, για το κομμάτι της ζωής σου που έφυγε. Οπότε είναι εντελώς προσωπική υπόθεση το πόσο θα κρατήσει, και το πως θα εκφραστεί. >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<

Θοδωράκο @};- >:d< >:d<

για εμένα ήταν συχνό να "ξεχνάω" να πενθήσω,
ήταν και αυτό ένα από αυτά που έμπαιναν στο πίσω κουτάκι.
είναι όμως τόσο σημαντικό και παραγωγικό να δίνεις χώρο σε αυτό το κομμάτι σου
να εκφραστεί στον χρόνο του για να θεραπευτεί υγιώς και αυτό στην μεγάλη αγκαλιά του Εαυτού :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Μάνος »

Φωτεινή έγραψε:για εμένα ήταν συχνό να "ξεχνάω" να πενθήσω,
Δηλαδή κοπελιά δε σου καιγότανε καρφί;;; Τι λες τώρα...(!) Πως μπορούσες να το κάνεις αυτό;;;

Θοδωράκο μου >:d< >:d< >:d<
Ευχαριστώ για την απαντηση σου @};- @};- @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Annoula »

Μάνο μου, και εγώ μια από τα ίδια ήμουν γιατί από τη μια απέφευγα τον πόνο και από την άλλη δεν ήξερα τι πάει να πει υγιές πένθος και έκφραση και αυτού του συναισθήματος. Δεν είναι και τόσο δύσκολο όταν δεν έχεις μάθει πώς να έρχεσαι σε επαφή με τα συναισθήματά σου και πώς να τα διαχειρίζεσαι. Άσε δε που ταυτιζόμουν τόσο πολύ με τον πόνο που με ρουφούσε σε βάθη οπότε έλεγα άστο καλύτερα.
Για μένα ήταν μια πρωτόγνωρη διαδικασία που την έμαθα σταδιακά και ακόμα μαθαίνω >:d< >:d< :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνος έγραψε:
Φωτεινή έγραψε:για εμένα ήταν συχνό να "ξεχνάω" να πενθήσω,
Δηλαδή κοπελιά δε σου καιγότανε καρφί;;; Τι λες τώρα...(!) Πως μπορούσες να το κάνεις αυτό;;;

Μάνο μου, θα σου πω ένα παράδειγμα για να με νοιώσεις, όταν κάποια στιγμή άλλαξε ο τρόπος επικοινωνίας μου με μια πολύ αγαπημένη μου Φίλη δλδ λόγω συνθηκών και απαιτήσεων δεν ήταν τόσο συχνή στεναχωρήθηκα γιατί πολύ απλά μου έλειπε, τόσο απλά!
το λογόκρινα όμως μπαίνοντας σε ένα τριπάκι εντολών, ότι δεν είναι σωστό να στεναχωριέσαι
και για να στεναχωριέσαι σημαίνει ότι έχει εξάρτηση και άλλα π@@ριές,
ενώ απλά τόσο απλά μου έλειψε εκείνη την στιγμή και χρειάστηκα εσωτερικά ένα διάστημα αναπροσαρμογής,
όταν κάποια στιγμή μιλήσαμε μου λέει με έναν απλό υγιές και φυσικό τρόπο αχ μου έλειψες μωγιέεε
και εκεί έλιωσα, γιατί έσπασε μέσα μου κάθε πεποίθηση, αφέθηκα να εκφράσω και εγώ το υγιέστατο
συναίσθημα μου αντί να το λογοκρίνω και να το παγώσω...
και παράλληλα σκέφτηκα κοίτα να δεις..τα απλά πράγματα που τα κάνουμε περίπλοκα χωρίς ουσιαστικό λόγο!

δυστυχώς Μάνο μου οι πεποιθήσεις και οι εντολές μπλοκάρουν κάθε υγιή αυθόρμητη έκφραση και ανάγκη του Εαυτού, και ναι μια απο αυτές είναι και το υγιές πένθος για μια αλλαγή ή απώλεια που προκύπτει στην Ζωή :)

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από elenaki »

δυστυχώς Μάνο μου οι πεποιθήσεις και οι εντολές μπλοκάρουν κάθε υγιή αυθόρμητη έκφραση και ανάγκη του Εαυτού, και ναι μια απο αυτές είναι και το υγιές πένθος για μια αλλαγή ή απώλεια που προκύπτει στην Ζωή :)
Φωτεινο μου.. @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Μάνος »

Φωτεινή έγραψε:δυστυχώς Μάνο μου οι πεποιθήσεις και οι εντολές μπλοκάρουν κάθε υγιή αυθόρμητη έκφραση και ανάγκη του Εαυτού, και ναι μια απο αυτές είναι και το υγιές πένθος για μια αλλαγή ή απώλεια που προκύπτει στην Ζωή
:x :x :x
Φωτεινούλα μου >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μάνο μου >:d< >:d< >:d< >:d< καταπληκτικό φτυαράκι! O:-) @};- >:d< >:d<
Θοδωρούλη @};- >:d< >:d< >:d<
Φωτεινούλα @};- >:d< >:d< >:d<
Αννούλα @};- >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Φωτεινούλι :* >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Θοδωρής έγραψε:Σημαίνει ότι έγινε μία μεγάλη αλλαγή στην ζωή μου, μία απώλεια ενός κομματιού της, και εγώ παίρνω τον χρόνο μου μέχρι να το ισορροπήσω. Βιώνω το συναίσθημα, κάνω τον απολογισμό μου, λαμβάνω την πληροφορία από αυτήν την διαδικασία... Ουσιαστικά, θα έλεγα πως "πένθος" είναι να μην αγνοείς την απώλεια, να μην αποστρέφεις την προσοχή σου από αυτήν επειδή είναι κάτι δυσάρεστο, αλλά να την βιώνεις, και να δίνεις στον εαυτό σου την φροντίδα και τον χρόνο που χρειάζεται.
Fotini έγραψε: για εμένα ήταν συχνό να "ξεχνάω" να πενθήσω,
ήταν και αυτό ένα από αυτά που έμπαιναν στο πίσω κουτάκι.
Anna έγραψε:Μάνο μου, και εγώ μια από τα ίδια ήμουν γιατί από τη μια απέφευγα τον πόνο και από την άλλη δεν ήξερα τι πάει να πει υγιές πένθος και έκφραση και αυτού του συναισθήματος. Δεν είναι και τόσο δύσκολο όταν δεν έχεις μάθει πώς να έρχεσαι σε επαφή με τα συναισθήματά σου και πώς να τα διαχειρίζεσαι. Άσε δε που ταυτιζόμουν τόσο πολύ με τον πόνο που με ρουφούσε σε βάθη οπότε έλεγα άστο καλύτερα.
Fotini έγραψε: το λογόκρινα όμως μπαίνοντας σε ένα τριπάκι εντολών, ότι δεν είναι σωστό να στεναχωριέσαι
και για να στεναχωριέσαι σημαίνει ότι έχει εξάρτηση και άλλα π@@ριές,
ενώ απλά τόσο απλά μου έλειψε εκείνη την στιγμή και χρειάστηκα εσωτερικά ένα διάστημα αναπροσαρμογής,
όταν κάποια στιγμή μιλήσαμε μου λέει με έναν απλό υγιές και φυσικό τρόπο αχ μου έλειψες μωγιέεε
και εκεί έλιωσα, γιατί έσπασε μέσα μου κάθε πεποίθηση, αφέθηκα να εκφράσω και εγώ το υγιέστατο
συναίσθημα μου αντί να το λογοκρίνω και να το παγώσω...
και παράλληλα σκέφτηκα κοίτα να δεις..τα απλά πράγματα που τα κάνουμε περίπλοκα χωρίς ουσιαστικό λόγο!
παιδακια ολα :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Sofoula »

Φωτεινούλα μου @};- @};- @};- :cry: Παιδάκια όλα... >:d< >:d< >:d<

Πόσο σημαντικό το επιτρέπω... Επιτρέπω να στεναχωρηθώ, επιτρέπω να πενθήσω, επιτρέπω να πονέσω... Και όσο επιτρέπω, με αγκαλιάζω... Κάποιες φορές δεν χρειάζεται να σκαλίζουμε άπειρα για να βρούμε αιτίες... Χρειάζεται απλά να βιώσουμε τα συναισθήματα, ώστε να εκφραστούν, να ολοκληρωθούν και να συνεχίσουμε με πληρότητα :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Isilwen έγραψε:Κάποιες φορές δεν χρειάζεται να σκαλίζουμε άπειρα για να βρούμε αιτίες... Χρειάζεται απλά να βιώσουμε τα συναισθήματα, ώστε να εκφραστούν, να ολοκληρωθούν και να συνεχίσουμε με πληρότητα
@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Isilwen έγραψε: Πόσο σημαντικό το επιτρέπω... Επιτρέπω να στεναχωρηθώ, επιτρέπω να πενθήσω, επιτρέπω να πονέσω... Και όσο επιτρέπω, με αγκαλιάζω... Κάποιες φορές δεν χρειάζεται να σκαλίζουμε άπειρα για να βρούμε αιτίες... Χρειάζεται απλά να βιώσουμε τα συναισθήματα, ώστε να εκφραστούν, να ολοκληρωθούν και να συνεχίσουμε με πληρότητα :x
Σοφακι :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”