ΜΟΝΑΞΙΑ...(πριν, ενδιαμεσα και μετα απο αυτην..)

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Η μοναξιά μου φαίνεται λίγο παρεξηγημένη.
Υπάρχουν φορές που την συνδέουμε με την εγκατάλειψη και μας πονάει. Δηλαδή εμένα με πονούσε μόνο στην περίπτωση που ένιωθα μόνη επειδή χρειάστηκα αγάπη και έλαβα αδιαφορία.

Πάντως σε αυτό το topic θα αναφέρεστε καθαρά στην δυσάρεστη μοναξιά. Αλλά εγώ οφείλω να αναφέρω ότι, μέσα από τις εφηβικές εμπειρίες μου, έβλεπα την μοναξιά ως κάτι ιδιαίτερα θετικό. Έναν τρόπο που θα με ηρεμούσε από την διαταραχή που μου προκαλούσαν οι άνθρωποι και θα με άφηνε να βρω ελπίδες μέσα μου. Είχα φτάσει να πιστεύω ότι ο παράδεισος είναι εκεί που μπορείς να ζεις ανεξάρτητος και μόνος.

Μέσα από την μοναξιά, για πρώτη φορά, ένιωσα ότι πρέπει να βάλω ένα όριο στην επιρροή που μου ασκούν οι άλλοι. Και πήρα για πρώτη φορά στην ζωή μου δύναμη να αντιμετωπίσω τα πιο δυσάρεστα/αβάσταχτα πράγματα για εμένα.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που αναφέρεις Σοφάκι είναι η μοναχικότητα...

Η μοναξιά πάντα αφορά στην έλλειψη...
Η μοναχικότητα μπορεί να αφορά και στην εκπλήρωση όμως...

>:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η μοναξιά πάντα αφορά στην έλλειψη...
Η μοναχικότητα μπορεί να αφορά και στην εκπλήρωση όμως...
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
THODORAS
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Αύγ 2010 5:39 pm

Αναποφάσιστος χωρισμός

Δημοσίευση από THODORAS »

Πρώτα από όλα θέλω να πω συγχαρητήρια για το site σας που δίνει την ευκαιρία σε ανθρώπους, με πνευματικές ανησυχίες, να μοιράζονται τα κοινά ενδιαφέροντα τους. Αποφάσισα και εγώ να μοιραστώ τα προβλήματα μου μαζί σας. Εδώ και ένα χρόνο είμαι σε διάσταση και ζω πραγματική μοναξιά. Το δύσκολο είναι ότι άλλοτε μπορεί να νιώθω οργή, άλλοτε λύπη, άλλοτε αγάπη άλλοτε μελαγχολία και ενώ έχει περάσει ένας χρόνος δεν είμαι ξεκάθαρος ως προς στα συναισθήματα μου. Δύο άνθρωποι που διαφωνούν είναι πολύ λογικό να χωρίζουν αλλά λογική και συναισθήματα δεν συμβαδίζουν πάντοτε. Γενικά είμαι ένας άνθρωπος με υπομονή και περιμένω μήπως αλλάξουνε κάποια πράγματα μέσα μου, μήπως οι ατελείωτοι εγωισμοί μας πάρουν τέλος. Τέλος θέλω να πω ότι υπάρχει και ένα αξιαγάπητο παιδάκι που δεν μπορώ να πάψω να το βλέπω.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλως τον θοδωρα :-D
Περνα μια βολτουλα απο το καλως ηρθατε να σε καλωσορισουμε και επισημα,αραξε εχουμε ωραια παρεουλα εδω :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς όρισες Θωροδή! >:d< >:d< >:d<
Δύο άνθρωποι που διαφωνούν είναι πολύ λογικό να χωρίζουν αλλά λογική και συναισθήματα δεν συμβαδίζουν πάντοτε
Η λογική και τα συναισθήματα είναι δύο τομείς που πάντοτε θα αντιμάχονται ο ένας τον άλλον, αν δεν βρούμε τρόπο να τα γεφυρώσουμε!

Τα λογικά επιχειρήματα της κοινής λογικής είναι πάρα πολύ λίγα για να παλέψουν με το ασυνείδητο μέρος του εαυτού μας, Θοδωρή μου!

΄Ετσι μέσα στις καταστάσεις της θλίψης και της μοναξιάς που βιώνεις, χρειάζεται να μην ταυτιστείς μαζί τους, αλλά να βρεις τρόπους ανάπτυξης σου, επεξεργαζόμενος τις αιτίες τους.
Τέλος θέλω να πω ότι υπάρχει και ένα αξιαγάπητο παιδάκι που δεν μπορώ να πάψω να το βλέπω.
Γιατί να πάψεις να το βλέπεις? :-?
Αυτό εξαρτάται μόνο από εσένα, το πόσο συνεπής μπορείς να είσαι με τον ρόλο του πατέρα, και να μην αφήσεις ασυνείδητους λόγους να "εκδικηθούν" την μητέρα...

Αυτό συμβαίνει στο 90% των περιτώσεων, μεταξύ του ανδρικού φύλου, να "εκδικουνται" κατά κάποιον τρόπο την σύντροφο που θεωρούν υπεύθυνη για την απομάκρυνσή τους από την οικογενειακή εστία, με τεράστιες συνέπειες για τον ψυχισμό του παιδιού...

΄Αλλωστε η σχέση με τα παιδιά μας δεν έχουν ποσοτική σημασία, αλλά ποιοτική...΄Οσα μπορείς να εμπνεύσεις στο παιδί σου, δεν αφορούν τον χρόνο που περνάς μαζί του, αλλά την ποιότητα των πληροφοριών που του δίνεις για την ζωή του...

Εύχομαι το καλύτερο για τον δρόμο σου, Θοδωρή! :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η λογική και τα συναισθήματα είναι δύο τομείς που πάντοτε θα αντιμάχονται ο ένας τον άλλον, αν δεν βρούμε τρόπο να τα γεφυρώσουμε!

Τα λογικά επιχειρήματα της κοινής λογικής είναι πάρα πολύ λίγα για να παλέψουν με το ασυνείδητο μέρος του εαυτού μας, Θοδωρή μου!

΄Ετσι μέσα στις καταστάσεις της θλίψης και της μοναξιάς που βιώνεις, χρειάζεται να μην ταυτιστείς μαζί τους, αλλά να βρεις τρόπους ανάπτυξης σου, επεξεργαζόμενος τις αιτίες τους.

:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

καταστάσεις της θλίψης και της μοναξιάς που βιώνεις, χρειάζεται να μην ταυτιστείς μαζί τους,
Bασούλα μου θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά άσχετο με το προηγούμενο θέμα..

Πως μπορεί κάποιος να καλλιεργήσει την απόσπαση, την μη ταύτιση?
Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο, αλλά τόσο απαραίτητο για κάποιον που θέλει να βαδίσει στον Δρόμο..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αρκεί να κατανοήσεις ότι δεν είσαι εσύ αυτό, Δημητρούλα, που θλίβεται και έχει μοναξιά, αλλά οι σκέψεις σου που έχεις για την θλίψη και την μοναξιά είναι που υποκινούν και τα ανάλογα συναισθήματα, που καταλαμβάνουν όλο σου τον εσωτερικό κόσμο!

Αν δηλαδή χωρίσεις από έναν άνθρωπο που δεν μπορείς να είσαι μαζί του, για διάφορους λόγους (που συνήθως είναι ανεξάρτητοι από την αγάπη), είναι ευκολο να παραδοθείς στην θλίψη και την μοναξιά σαν ιδέα, παρά σαν πραγματική αλήθεια, αφού αυτές τις καταστάσεις τις βίωνες προφανώς και μέσα στην σχέση.

Αν μπορείς να δεις ότι δεν είσαι αυτή η ιδέα, αν παρατηρήσεις την ιδέα από απόσταση, τότε δεν θα σε καταλάβει η "κατάθλιψη"...

Δεν ξερω αν είναι πιο δυσκολη για τον Δρόμο μας η αποταύτιση από τα συναισθήματα, ή αν είναι πιο ευκολη η γεφύρωσή τους με την νοημοσύνη...

Το σίγουρο πάντως είναι ότι χρειάζεται μια ανώτερη κατάσταση συνείδησης που θα μπορεί να είναι εφαλτήριο του Δρόμου μας!
Χωρίς αυτήν δεν κάνουμε τίποτα άλλο, από το να αποφεύγουμε τις καταστάσεις από τον έναν δρόμο και να πέφτουμε πάνω τους από κάποιον άλλον!

:x :x :x

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Σ' ευχαριστώ Βασουλίτσα μου, καταλαβαίνω τι λες..
Το σίγουρο πάντως είναι ότι χρειάζεται μια ανώτερη κατάσταση συνείδησης
Καλλιεργώντας όμως σιγά-σιγά την απόσπαση και την μη ταυτοποίηση και καταφέρνοντας να δεις τα πράγματα "από ψηλά", χωρίς να είσαι ένα μαζί τους, πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα μπορείς να ελπίζεις σε μια πιο υψηλή κατάσταση συνείδησης, έτσι δεν είναι?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στην αρχή χρειάζεται παρατήρηση...Να έχεις εκείνο το θάρρος να μην θεωρείς κανέναν υπεύθυνο για την ζωή σου και για αυτό που σου προκαλεί...

Οτιδήποτε νιώθεις σαν "τιμωρία", να αναζητάς τον τρόπο να αποκαταστήσεις την αλήθεια μέσα σου, αντί να ζητάς να τιμωρηθούν οι ένοχοι...

Η αποκατάσταση αυτού του εσωτερικού δικτύου ενότητας χρειάζεται αντοχή στην ελευθερία, που σου προκαλεί κάθε κομμάτι του εαυτού σου που το συνδέεις ευλαβικά στην θεότητα.

Αν δεν διανύσεις τον Δρόμο της Ενοποίησης, πως θα μπορέσεις να δεις από μια υψηλότερη κατάσταση συνείδησης τα πρακτικά σου θέματα, χωρίς να "ερεθίσεις" τον δαίμονα?
Αυτή είναι μια αρχική δυσκολία στον δρόμο της αυτογνωσίας...

Δεν μπορεί η απόσταση και η μη ταυτοποίηση να καλλιεργηθεί, χρειάζεται μόνο να αφυπνισθεί η νομοτέλεια...

Η καλλιέργεια αφορά στην διανόηση, όμως η πράξη έχει ανάγκη και τα συναισθήματα, γιατί δεν μπορείς να ζεις μόνο με υπολογισμούς!
Ερχεται μετά εκείνη η ψυχική διάθεση για να σε ενημερώσει ότι κάτι στους υπολογισμούς σου δεν πήγε καλά...

Κάθε Δρόμος είναι όμορφος, αρκεί να αποδέχεσαι τα "λάθη" που σε αφορούν για την εσωτερική σου "παρανομία", αντί να τα θεωρείς μέρος του κόσμου!



:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:αρκεί να κατανοήσεις ότι δεν είσαι εσύ αυτό, Δημητρούλα, που θλίβεται και έχει μοναξιά, αλλά οι σκέψεις σου που έχεις για την θλίψη και την μοναξιά είναι που υποκινούν και τα ανάλογα συναισθήματα, που καταλαμβάνουν όλο σου τον εσωτερικό κόσμο!

Αν δηλαδή χωρίσεις από έναν άνθρωπο που δεν μπορείς να είσαι μαζί του, για διάφορους λόγους (που συνήθως είναι ανεξάρτητοι από την αγάπη), είναι ευκολο να παραδοθείς στην θλίψη και την μοναξιά σαν ιδέα, παρά σαν πραγματική αλήθεια, αφού αυτές τις καταστάσεις τις βίωνες προφανώς και μέσα στην σχέση.

Αν μπορείς να δεις ότι δεν είσαι αυτή η ιδέα, αν παρατηρήσεις την ιδέα από απόσταση, τότε δεν θα σε καταλάβει η "κατάθλιψη"...
Δεν κατάλαβα καλά :-? :-? :-? [κυρίως αυτό στο bold... :-? :-? :-? :-?]
Όταν βρίσκομαι σε μια αντίστοιχη κατάσταση, βλέπω οτι οι σκέψεις είναι γενικά που μου προκαλούν την θλίψη... και έχω την τάση να σκέφτομαι πολύ μελό πράγματα οπότε φαντάζεστε... και προσπαθώ να σταματήσω τις σκέψεις [γενικά], για να μην νιώθω θλίψη, αλλά δε μπορώ...
αρκεί να κατανοήσεις ότι δεν είσαι εσύ αυτό, Δημητρούλα, που θλίβεται και έχει μοναξιά, αλλά οι σκέψεις σου που έχεις για την θλίψη και την μοναξιά είναι που υποκινούν και τα ανάλογα συναισθήματα, που καταλαμβάνουν όλο σου τον εσωτερικό κόσμο!
Ας πούμε, τι σκέψεις μπορεί να έχει κάποιος για την θλίψη και την μοναξιά; :-? :-?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ας πούμε, τι σκέψεις μπορεί να έχει κάποιος για την θλίψη και την μοναξιά;
σκέψεις απομόνωσης και στέρησης Αμαλίτσα μου! Αυτός ο προϊδεασμός ερεθίζει και ασυνείδητα τα συναισθήματα...

Αυτές είναι οι αιτίες της θλίψης και της μοναξιάς. Γιατί ένας άνθρωπος δεν μπορεί να αντλήσει ενέργεια από τον Εαυτό του, αλλά χρειάζεται να παίρνει ενέργεια από κάποιον άλλον...

Δεν σου προκαλούν θλίψη οι σκέψεις...Σου προκαλούν θλίψη τα συναισθήματα! Χωρίς αυτά οι σκέψεις είναι ανίσχυρες, Αμαλάκι...

Είναι το ίδιο, όπως ένας άνθρωπος σκέφτεται "δεν φοβάμαι", αλλά οι πράξεις του αποδεικνύουν το αντίθετο...Οι σκέψεις δεν οδηγούν σε πράξεις, τα συναισθήματα το κάνουν. Αν δεν υπάρχει γεφύρωση μεταξύ τους, τοτε άλλα θα σκέφτεσαι και άλλα θα πράττεις, γιατί τα συναισθήματα δεν είναι πάντα συνειδητά...

Τι σημαίνει επίσης "μοναξιά", μπορείς να το δεις ανάμεσα σε χιλιάδες ζευγάρια που είναι μαζί... :-( :-(
Παρ' όλα αυτά, όταν χωρίσουν, τους καταλαμβάνει η θλίψη της στέρησης από το "θέατρό" τους...Η σκέψη επικεντρώνεται σ' αυτό που έχασαν και που τους έδινε ενέργεια...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

σκέψεις απομόνωσης και στέρησης Αμαλίτσα μου! Αυτός ο προϊδεασμός ερεθίζει και ασυνείδητα τα συναισθήματα...
Λοιπόν.. περίμενε... να το καταλάβω :D :D
Η μοναξιά και η θλίψη στο μυαλό μας δηλαδή, έχουν συνδεθεί με σκέψεις του στυλ "και τώρα εγώ με ποιον θα βγαίνω;" "και τώρα εμένα ποιος θα με φροντίζει, ποιος θα με αγαπάει" και τέτοια που ερεθίζουν το συναίσθημα και νιώθουμε μοναξιά και θλίψη; :-? :-? :-? :-? :-?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”