Η ΑΓΑΠΗ

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κοριτσάκια :cry: :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Annoula »

Ελλάκι >:d< >:d< :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από elenaki »

Ελλακι.. >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

παραδοξως δεν ειχα ξαναβρεθει σε αυτο το ποστ.. πως μου ξεφυγε? :D
Vasoula έγραψε: 31 Αύγ 2007 11:47 am Η αρχική εργασία περιέχει τον εαυτό μας...μετά όμως και τους άλλους, αφού οι αλληλεπιδράσεις είναι το κύριο "μάθημα" μας. Δεν μπορείς να αναγνωρίζεις μόνο τον Εαυτό σου στατικά, γιατί έτσι απομονώνεσαι ή υποφέρεις από τις ενέργειες των άλλων. Χρειάζεται απόλυτη γείωση στην εξερεύνηση του εαυτού μας και αυτή η γείωση περιέχει όλες τις ενέργειες και αυτές των "άλλων"
Η εκδήλωση του Πνεύματος μας άλλωστε εδώ συμβαίνει, μεταξύ όλων μας!!!
Vasoula έγραψε: 21 Σεπ 2007 3:17 pm Μέσα από την αγάπη, νιώθεις πως ο άλλος δεν είναι ένα δεκανίκι των προσωπικών φιλοδοξιών, ούτε ένα συμπλήρωμα ενός λειψού "εγώ" που αναζητάει "ενέργειες" για να ολοκληρωθεί.
Η αγάπη για τον εαυτό μας, δεν είναι τίποτα άλλο, από το γέμισμά του από όλες τις ενέργειες σε ισορροπία, ώστε να μην τις αναζητούμε σε άλλους έξω από εμάς.
Τα όρια σε μια σχέση μπαίνουν και από τους δύο και όχι από τον έναν. Μαζί με τις δικές μας ανάγκες, αναγνωρίζουμε ότι ένας άλλος άνθρωπος, με δικά του βιώματα και μνήμες, υπάρχει δίπλα μας για να συμπορευθούμε και όχι για να "παλέψουμε" και όποιος νικήσει.

Μέσα σε μια σχέση, εγώ βλέπω, μια διαρκή εσωτερική ειρήνη, και αν αυτή δεν μπορεί να επιτευχθεί, τότε δεν αναγνωρίζω την σχέση.
Η αγάπη περιέχει όλα τα συναισθήματα που την δυναμώνουν και όχι που την αφήνουν "γυμνή" μέσα σε ένα πέλαγος προβλημάτων.
Η φροντίδα για την ανάπτυξη της σχέσης είναι και για τους δύο. Σήμερα εγώ, αύριο εσύ, μεθαύριο και οι δύο μαζί, μέσα από διαρκή επικοινωνία...Γιατί σε μια σχέση, τίποτα δεν είναι αυτονόητο, ακόμα και η αγάπη!!!!

Τα συναισθήματα έχουν στον καθένα μας την δική τους "υποδομή" και αυτήν την υποδομή θα πρέπει σιγά σιγά να "φανερώσουμε" στον άλλον, δείχνοντας ευαισθησίες και αλήθειες που μια ζωή κρατούσαμε για τον εαυτό μας, από φόβο να τις δηλώσουμε.
Δεν είμαστε δυνατοί, όταν χρειάζεται να είμαστε αδύναμοι...
Δεν είμαστε χαρούμενοι, όταν χρειάζεται να βιώσουμε την θλίψη μας.
Και αν έχουμε το θάρρος αυτά να τα μοιραστούμε, και κάνει και ο άλλος το ίδιο βήμα, έχουμε μια σχέση, που αν μη τι άλλο, προσπαθεί να αναγνωρίσει και να εμπιστευθεί...

Μέσα από δύο προσωπικότητες που προσπαθούν να τοποθετηθούν κυριαρχικά μέσα σε μια σχέση, εγώ θα σου έλεγα απλά, νιώσε την αρμονία...
Αν δεν την νιώσεις, τότε...επανεξέταση...

Ο έρωτας, η αγάπη, η έλξη για τους δύο συντρόφους είναι σε μια αέναη αλληλεπίδραση μεταξύ τους και με τους άλλους συγχρόνως και εξελίσσεται κι αυτή μαζί τους, περνώντας από διάφορα στάδια.

Δίνουμε ευκαιρίες στην σχέση, όταν αναγνωρίζουμε εξέλιξη και όχι στασιμότητα σ' αυτήν, γιάτί σ' αυτήν την περίπτωση δεν εξελισσόμαστε παράλληλα. ΄Ετσι κάποια στιγμή εμείς θα είμαστε περισσότερο εξελιγμένοι από την ίδια την σχέση και μετά η "επιβίωσή" της εμπίμπτει στις περιπτώσεις "βολέματος" ή "ξεπουλήματος"....
Vasoula έγραψε: 23 Απρ 2008 12:54 pm To καλύτερο (για μένα) Κατερινάκι είναι...
αγαπώ τον άλλον γι' αυτό που είναι και όχι γι' αυτό που θα ήθελα να είναι...
αν αυτό που είναι δεν περιέχει σεβασμό για τις δικές μου αξίες, προχωράω εποικοδομητικά παρά κάτω, γιατί...
αγαπώ εμένα γι' αυτό που είμαι και όχι γι' αυτό που οι άλλοι θα ήθελαν να είμαι!!!
Ξέρω, ακούγεται δύσκολο...αλλά τι είναι επιτέλους εύκολο στην φυσική μας ζωή?

Η μάχη των σχέσεων πρέπει κάποια στιγμή να εκλείψει, αρχής γενομένης από το εσωτερικό μας...
Αξία είναι μόνο η σχέση μας μαζί του...και σ' αυτό δεν υπάρχει "υποχώρηση", αλλά σεβασμός!!!
Η αγάπη μπορεί να παραμένει, η σχέση όμως τελειώνει, όταν η ηθική και οι αξίες του άλλου, δεν μπορούν να ανταποκριθούν στην στιγμιαία αλήθεια μας. Γιατί στην φυσική μας ζωή εξελισσόμαστε μέσα στην αγάπη και όχι την εμμονή!!
Vasoula έγραψε: 29 Ιαν 2009 8:06 am Η ανωριμότητα προέρχεται από την εκπαίδευσή μας σαν άνθρωποι! :-( :-(
Η εκπαίδευση μας βασίζεται στα πρότυπα συνειδητά και ασυνείδητα, ώστε να εκπαιδευθεί ο ψεύτικος εαυτός μας, αυτός που χρειάζεται την αγάπη με τους δικούς του όρους...
Η αγάπη βασίζεται σ' αυτούς τους υποκειμενικούς όρους, και όλη μας η ζωή διαμορφώνεται με αυτούς...

΄Ερχεται όμως κάποια στιγμή στον καθένα μας, που αναζητά την αγνότητα και την αγάπη χωρίς όρους, γιατί η δυναμική μας είναι να αγαπάμε και όσο και αν την ξεχνάμε, έρχονται βίαια γεγονότα, για να μας το θυμίσουν.

Σημαντικό για την διαδρομή μας είναι να γνωρίζουμε ότι η έλξη μεταξύ μας δεν βασίζεται στην αγνή αγάπη, αλλά μας ωθεί σε κάποιον άνθρωπο, για να εργαστούμε γι' αυτήν με τον εαυτό μας και την αλήθεια.

΄Ετσι, δεν είναι απόλυτα ασφαλές το "εγώ έτσι είμαι", γιατί τελικά διαπιστώνεις όσο εργάζεσαι, ότι εσύ δεν είσαι έτσι, αλλά έτσι σε έκαναν...
΄Οταν μπορέσεις να πεις "εγώ είμαι αγάπη", τότε η σχέση ίσως ισορροπήσει, γιατί δεν θα βασίζεται στην ανάγκη σου γι' αυτήν, αλλά, όπως σωστά λες, στον σεβασμό και την συμπόρευση...

Η αγάπη σε μια σχέση είναι η έμπνευση να γίνει η σχέση αρμονική και το κάθε μέλος της να αγγίζει με κατανόηση τα συναισθήματά του, λαμβάνοντας υπόψη και τα συναισθήματα του άλλου...

Κάθε σχέση, όπως και να λέγεται, μας φέρνει μπροστά στα δικά μας εμπόδια να αγγίξουμε τον αληθινό μας εαυτό, και αν αυτό το επεξεργαστούμε με αγάπη, έχουμε το όφελός για την ζωή μας.

΄Ολοι γεννηθήκαμε μέσα στην τελειότητα, μα εκπαιδευθήκαμε μέσα στην πόλωση... ο σκοπός μας είναι να την ξαναβρούμε, μέσα από την ατελή μας έκφραση, που ολοκληρώνεται εσωτερικά, μέσα από την συνύπαρξη...
Vasoula έγραψε: 31 Μάιος 2009 7:10 am Η εκδήλωση των συναισθημάτων προϋποθέτει εσωτερική ωριμότητα. Αρνητικά συναισθήματα που ελευθερώνονται δεν έχουν στόχο κάποιον συγκεκριμένο άνθρωπο, αλλά την δική μας λύτρωση.
Φυσικά και κάποιος με την συμπεριφορά του πυροδοτεί τα υπόγεια συναισθήματα, αλλά αυτός είναι μόνο η αφορμή. Η αιτία βρίσκεται στο βάθος και αυτήν έχει σημασία να ανακαλύψουμε...
Μέσα από την ωρίμανση κατανοείς ότι δεν υπάρχουν αρνητικά συναισθήματα, αλλά συναισθήματα που δεν έχουν εκδηλωθεί γιατί δεν είναι αποδεκτά στο σύνολο.

Η έκφρασή μας και η επικοινωνία με τους άλλους στηρίζεται πάντα στον σεβασμό που έχουμε για τον εαυτό μας, Χρύσα.
Δεν είσαι εσύ ο κριτής κανενός, δεν έχεις αυτόν τον ρόλο!

Η έκφραση της αλήθειας μας χρειάζεται την ανάπτυξη του Εαυτού μας, αλλιώς γίνεται σκληρότητα, κριτική και υποκειμενική αντίληψη...Αυτό που για σένα είναι δίκαιο, για κάποιον άλλον είναι άδικο...΄Ετσι εμπλέκεσαι στην διαφορετικότητα των χαρακτήρων των ανθρώπων και δεν αναγνωρίζεις την ουσία.

΄Οσο ο εαυτός μας αναπτύσσεται πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά, τόσο περισσότερο συναισθάνεται τους ανθρώπους και τους φόβους τους!
Η ανάπτυξη περιλαμβάνει την γνώση για τον εαυτό μας και της πραγματικής του φύσης, ώστε να μην μάχεται το διαφορετικό, αλλά να το αγκαλιάζει με αγάπη...

Η αυθεντικότητα της πνευματικής μας φύσης προϋποθέτει κατανόηση της ανθρώπινης...Χωρίς αυτήν την κατανόηση θα είσαι απλά ένας διαφορετικός χαρακτήρας και όχι ένας ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Vasoula έγραψε: 31 Μάιος 2009 11:28 pm Η υποκειμενική αντίληψη δεν είναι παρά μια διαχωριστική κριτική που σε βάζει στην διαδικασία να θεωρείς τον εαυτό σου θύμα ανάμεσα στα λιοντάρια...Δεν είναι όμως έτσι!
Δεν μπορείς πάντα να αντιληφθείς ότι κι εσύ είσαι λιοντάρι, που έχεις μια υποκειμενική αντίληψη για τον εαυτό σου, ότι είναι αρνί!
Vasoula έγραψε: 25 Ιούλ 2009 6:21 am
Δεν θέλουμε με την εσωτερική μας εργασία να ανατρέψουμε τους σύμπαντικούς νόμους. ΄Οταν αναζητάμε τον Εαυτό μας, δεν του αποκλείουμε το δικαίωμα να αγαπά και να αγαπιέται...
Απλά ανακαλύπτουμε την σοφία μέσα μας, ώστε να εκλείψουν οι περιορισμοί μας στο να δεχόμαστε την αγάπη.

Και οι περιορισμοί μας βρίσκονται σε προσωπικούς όρους που μεταβάλλουν την αγάπη σε καταπίεση, με βάση τα βιώματά μας.

Αν ο άλλος δεν μπορεί να εναρμονιστεί με τα βιώματά μας, τότε δεν μας αγαπάει, γιατί δεν το δείχνει έτσι όπως εμείς θέλουμε και έχουμε μάθει...

Είναι τελείως υποκειμενική η ηθική της αγάπης, έτσι όπως μας έχει επικοινωνηθεί από τους μεγαλύτερους...Και ο μόνος τρόπος για να ανακαλύψουμε τις δικές μας ανάγκες και να τις εκφράσουμε, είναι να γνωρίσουμε τον Εαυτό μας ολόκληρο και όχι μόνο το επιφανειακό του μέρος που ονομάζεται "εγώ"...

Δεν είναι δίκαιο για τον εαυτό μας, να τον βάζουμε στην διαδικασία της αναμονής, για μια σχέση που δεν φροντίζεται και από τους δύο!

Για ποιόν λόγο άλλωστε?
Σχέση σε "ψυγείο", βασικά είναι "κατεψυγμένη"...Για να έρθει στην φυσική της "θερμοκρασία" χρειάζεται πολύ δυνατή θερμοκρασία, και υπάρχει κίνδυνος να "κάψει" τα πάντα!

:x :x
Vasoula έγραψε: 09 Δεκ 2009 9:39 pm πρόσεξε μόνο να τον αναγνωρίσεις!
καμιά φορά ο σωστός σύντροφος, απέχει από αυτό που έχουμε προϊδεάσει τον εαυτό μας ότι θέλουμε...΄Ετσι περνάει συνήθως απαρατήρητος! :x
:D
ΙΩΑΝΝΑ έγραψε: 09 Δεκ 2009 9:41 pm ναι εχεισ δικιο....

θα εχω τα ματια μου ορθανοιχτα λοιπον..... @};- >:d< :x :*
Vasoula έγραψε: 09 Δεκ 2009 9:43 pm μάλλον θα έλεγα να τα κλείσεις! ;)
:)) :)) :D
Vasoula έγραψε: 09 Δεκ 2009 10:00 pm ΄Ανοιξε καλύτερα την ψυχή σου και άσε την να ανιχνεύσει... @};-
@};-

Vasoula έγραψε: 29 Απρ 2010 9:00 am Tασούλη το σίγουρο είναι ότι συναντάς ανθρώπους που σε βοηθάνε στον δρόμο σου, προς την ενθύμηση, αλλά εξαρτάται από την δική σου ψυχική ωριμότητα για να ωφεληθείς από αυτήν την συνάντηση.

΄Οσο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν ομάδες ψυχών με κοινό σκοπό και έργο, άλλο τόσο σίγουρο είναι ότι μπορεί να μην το πάρεις είδηση και να το προσπεράσεις ή να το προσπεράσει ο άλλος!

Βλέπεις, η προσωπικότητα έχει ισχυρή θέληση για την ύλη και η ψυχή την αφήνει, αρχικά, αδιάφορη. ΄Ετσι, σε μια σχέση, επικεντρώνεσαι στα ελαττώματα, παρά στα προτερήματα του άλλου και χάνεις την ευκαιρία να γνωρίσεις τον εαυτό σου.

Σπάνια οι αδερφές ψυχές συνομολογούν ερωτική σχέση. Η ψυχική επαφή με έναν άλλον άνθρωπο αναγνωρίζεται όταν δεν υπάρχει ιδιοτέλεια και σε μια ερωτική σχέση το κύριο συναίσθημα είναι ιδιοτελές. Ο σύντροφος αποτελεί για εμάς το μέσον που θα νιώσουμε ικανοποιημένοι και πλήρεις, αλλά αυτό είναι σχεδόν ουτοπία, γιατί η πληρότητα δεν έρχεται από κανέναν εξωτερικό παράγοντα.

Τα πάντα στις σχέσεις μας εξαρτώνται από τον ψυχικό μαγνητισμό, που οι άνθρωποι μεταφράζουν σε έρωτα και πάθος. Αλλά αν δεν έχεις αναγνωρίσει την Ψυχή και τα πεδία της, αυτός ο μαγνητισμός μπορεί να είναι και καταστροφικός μακροπρόθεσμα.

Αυτό που περιγράφει ο δημιουργός του βίντεο για την αδερφή-ψυχή, εκφράζει μια ανάγκη των ανθρώπων να πιστέψουν σε έναν ιδανικό έρωτα. Η ανάγκη ότι κάποιος άνθρωπος είναι "γεννημένος" γι' αυτούς! Και αυτό από μόνο του είναι πλάνη. Η κάθε ψυχή έχει ατομικό σχέδιο εξέλιξης και συνυπάρχουμε για να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλον, στο ταξίδι της ζωής.

Κανένας άνθρωπος στον κόσμο δεν θα σου δείξει τον θεό.
Αν είσαι στην κατεύθυνση της αναζήτησής του, θα βρεθούν στον δρόμο σου εκείνοι οι άνθρωποι που θα στο θυμήσουν, ανιδιοτελώς!


Για να βιώσεις μια σχέση αρμονική, γαλήνια, ισορροπημένη, γεμάτη αγάπη και πάθος, θα πρέπει να εργαστείς για την δική σου αρμονία, γαλήνη και ισορροπία, ώστε να απολαμβάνεις την συντροφική σχέση με ειρήνη και όχι με αντιπαλότητα.

Η συνάντηση με έναν σωστό σύντροφο, εξαρτάται από την δική σου κατανόηση για την έννοια "σωστός" και κυρίως για την έννοια "αρμονία"...Καμιά φορά, ενώ όλα φαίνονται αρμονικά, η ψυχή σου βιώνει δυσαρμονία στην σχέση και αυτό έχει να κάνει με την ωριμότητά σου να αναγνωρίζεις τα θέλω της, και τις ανάγκες της και να τα συνδυάζεις με αυτά του άλλου ανθρώπου.

Σίγουρα υπάρχουν ψυχές που αναγνωρίζονται στην πορεία τους, και βοηθούν ο ένας τον άλλον να θυμηθούν εκείνο το άστρο στην καρδιά που αφήσαμε να χάσει την λάμψη του, από τις διαστρεβλώσεις της πόλωσης.

Ο άντρας θυμίζει στην γυναίκα από που προήρθε και η γυναίκα του θυμίζει που κατευθύνεται. Αν το έχουμε αυτό κατά νου, τότε οι σχέσεις μας θα είναι αρμονικές και όχι αντίπαλες και εξουσιαστικές.


:x :x :x
Vasoula έγραψε: 29 Απρ 2010 1:51 pm όλα μας τα πεδία βάλλονται και όχι μόνο οι σχέσεις μας με τους άλλους.
Είναι γιατί δεν έχουμε μάθει να παίρνουμε αγάπη, χωρίς να συνυπολογίζουμε τι χρειάζεται να δώσουμε...

Οι αναμνήσεις του παιδιού μέσα μας...αυτές είναι η αιτία της δικής μας δυσκολίας... Μας "εξαπάτησαν" Τασούλη και χάσαμε την αγνότητά μας!
Και μαζί μ' αυτήν το βασίλειο του θεού και της αρμονίας μας...

Τώρα από την αρχή δημιουργούμε αυτόν τον Εαυτό που είμαστε...χωρίς να χρειάζεται να μας αποδεχθούν ο πατέρας, η μητέρα και όλο μας το σόι...Γιατί αλλιώς αυτό που έλαβες, αυτό θα δώσεις και αυτό θα πάρεις ξανά και ξανά μέχρι να κατανοήσεις ότι ο δρόμος είναι δικός σου!

:x :x :x
Vasoula έγραψε: 25 Μαρ 2014 11:03 am
η ακεραιότητα, χτίζεται έτσι όπως λες...βήμα το βήμα, λεπτό ΄το λεπτό, ανάσα την ανάσα...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΑΓΑΠΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”