Ο ’γγελος μου & προστάτης μου

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Λιανα κι εγω εχω δει απο κοντα ενα Αγγελακι... ειναι 2 ποστ απο πανω μου!!
:*
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Liana έγραψε:Ο μόνος που μπορεί να μας κρίνει να μας επιβραβεύσει να μας τιμωρήσει είναι ο ίδιος μας ο εαυτός, αλλά που ξέρουμε αν μπορούμε να είμαστε σωστοί στις απόψεις μας? αν αυτό που σκεφτόμαστε είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε?
Σε κάθε απόφασή μας στην ζωή ζητάμε και μία γνώμη τρίτου προσώπου, γιάτι? Σίγουρα οι εμπειρίες που έχουμε και οι δυσκολίες που περνάμε μας κάνουν πιο δυνατούς και πιο σκληρούς αλλά και πάλι ζητάμε συμβουλές, που κι αυτές οι συμβουλές καμια φορά μπορει να είναι λανθασμένες ....
Kαλο μου παιδι δεν υπάρχει σωστό και λαθος αλλα λειτουργικό για μας και εναρμονισμενο με την εσωτερικότητα μας.
Πρεπει σωστα και λαθη ειναι προτυπα που για να τα δεις και μονο θελει να το επιθυμησει η ψυχη σου.Για να εισαι εδω...η ψυχουλα σου κατι σου λεει.Εσο σιγουρη!! :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Liana μου..
Και εμενα μου αρεσει να διαβαζω βιβλια για Αρχαγγελους ..τι θεραπευει.. το χρωμα της ακτινας του κτλ..
Πανω απο το κρεβατι εχω εναν υπερο πινακα που απεικονιζει εναν αγγελο με γυναικεια μορφη...
Μου αρεσουν επισης και οι διαλογισμοι που υπαρχουν με αυτους..
Αλλα μεχρι εκει αν δεν ψαξουμε και αναλυσουμε τα προτυπα μας ...
παντα θα ψαχνουμε εναν θεο, εναν αγγελο ,εναν ανθρωπο , εναν οπως και να το ονομαζουμε εξω απο μας να ακουμπησουμε και να στηριχτουμε..... ολα αυτα ειναι ομως εξω απο μας.....
Ολα τα εχουμε και μεσα μας απλα θελει πολυ δουλλεια να ερθουν στην επιφανεια..... >:d<
Άβαταρ μέλους
makis
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008 1:16 am
Τοποθεσία: Ξανθη

Δημοσίευση από makis »

Εγώ θα παραμείνω επιφυλακτικός πάλι.. και για άλλη μια φορά δεν θα αποδεχτώ ότι δεν υπάρχει κάτι έξω από μας. ότι είμαστε η εξέλιξη του πιθήκου... δέχομαι ότι μπορεί να υπάρχει κάτι σε μορφή πνεύματος, δέχομαι ότι υπάρχει ένας σκοπός της ύπαρξης μας, δέχομαι ότι ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθούμε κάποιους κανόνες και όπως είπε η Λιάνα δεν έχουμε πάντα τις απαντήσεις. αν τις είχαμε εξάλλου για πιο λογο να υπήρχε και αυτό ακριβώς το σίτε... δεν ακούμε την συμβουλή κάποιου άλλου? δεν δίνουμε και παίρνουμε πληροφορία = γνώση = συμβουλές???
είναι στο χέρι μας να διαλέξουμε ποιον θα ακούσουμε... αλλά αν βασιζόμασταν μόνο στις δικές μας δυνάμεις. και ΑΝ τα είχαμε όλα μέσα μας... δεν θα υπήρχε κακό... η μάθηση είναι αυτή που σε αποτρέπει από το λάθος... και αυτή την μάθηση την παίρνεις από κάποιον... δεν είναι έμφυτη ( τουλάχιστον όχι πάντα ). φυσικά υπάρχει και προδιάθεση... αλλά η μάθηση νομίζω μπορεί να την υπερνικήσει...
στο θέμα μας... απλά Λιάνα νομίζω ότι πρέπει να είσαι επιφυλακτική, καλό είναι που σε κάνει να νιώθεις όμορφα και καλό είναι που το αποδέχεσαι αλλά πάντα να εξετάζεις όλες τις εκδοχές που μπορούν να υπάρχου.
με εκτίμηση προς όλους...
τα ταξιδια ειναι πολλα και οι προορισμοι πολλοι!!! παντα καποιον διαλεγουμε και ξεκιναμε... η παρεα ειναι το παν!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η δική μου αντίληψη και γνώση για τους αγγέλους και αρχαγγέλους είναι η εξής:

Οι αγγελοι είναι πνευματικά όντα της 5ης διάστασης (όπως και οι ανώτεροι εαυτοί των ανθρώπων) τα οποια δεν έχουν ενσαρκωθεί ποτέ στη δική μας διάσταση.

Κοντά σε εμας έκτος απ΄τους αγγελους μας βρίσκονται επίσης οι οδηγοί μας και οι βοηθοί μας, οι οποίοι έχουν εξελιχθεί μετά από αλλεπάλληλες ενσαρκώσεις...και έχουν αναληφθεί στην 5η διάσταση.

Από την στιγμή που νιώθεις γαλήνη και απόλυτη ασφάλεια ίσως οι παρουσίες αυτες είναι κοντά σου να σου δώσουν στήριξη και αγάπη.
Αν καλλιεργήσεις αυτή τη διάυγεια και την επικοινωνία μέσα από την αγάπη, θα μπορέσεις να βοηθήσεις με ασφάλεια την δική σου πνευματική ανάπτυξη αλλά και των ανθρώπων γύρω σου !!!
΄
Ενδειξη της ασφαλής επικοινωνίας είναι το αίσθημα της ασφάλειας και της αγάπης !! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

δεν δίνουμε και παίρνουμε πληροφορία = γνώση = συμβουλές???
είναι στο χέρι μας να διαλέξουμε ποιον θα ακούσουμε... αλλά αν βασιζόμασταν μόνο στις δικές μας δυνάμεις. και ΑΝ τα είχαμε όλα μέσα μας... δεν θα υπήρχε κακό... η μάθηση είναι αυτή που σε αποτρέπει από το λάθος... και αυτή την μάθηση την παίρνεις από κάποιον... δεν είναι έμφυτη ( τουλάχιστον όχι πάντα ). φυσικά υπάρχει και προδιάθεση... αλλά η μάθηση νομίζω μπορεί να την υπερνικήσει...
Μακη μου υπάρχουν όλα μεσα μας!!και η ανταλλαγή εμπειριών, το μοίρασμα, το Ρέικι, αφυπνίζουν όλη αυτη τη γνώση που η ψυχή μας κατέκτησε αλλά μπήκε στη λήθη!!!ακόμα και το "κακό", είναι και αυτό τελείως υποκειμενικό και εξαρτάται απο τα βιωματα του καθενός!!!κατι που για μενα είναι "κακό" για σενα μπορεί να είναι εντάξει!! ;)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
makis
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008 1:16 am
Τοποθεσία: Ξανθη

Δημοσίευση από makis »

χρησιμοποιείς την λέξη κατέκτησε αλλά λες ότι είναι όλα μέσα μας ...
συγνώμη αλλά γεννιόμαστε με αυτή την γνώση? η μάθηση δλδ είναι διαδικασία ανακαλεσης την γνώσης από την λήθη?
τα ταξιδια ειναι πολλα και οι προορισμοι πολλοι!!! παντα καποιον διαλεγουμε και ξεκιναμε... η παρεα ειναι το παν!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

χρησιμοποιείς την λέξη κατέκτησε αλλά λες ότι είναι όλα μέσα μας ...
η ψυχή μας δεν θεωρώ ότι ξεκίνησε το ταξίδι της εμπειρίας και της γνώσης απο τη μέρα που ξεκίνησε να υπάρχει η τωρινή μας "ζωή", η τωρινή ενσάρκωση!!έχει κάνει ένα τα ξίδι πολλών ενσαρκώσεων και έχει συλλέξει πολλές εμπειρίες, τις οποίες τις κατέχει στο τώρα!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
makis
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008 1:16 am
Τοποθεσία: Ξανθη

Δημοσίευση από makis »

Vaso έγραψε:....ότι η ύπνωση σε βάζει στην κατάσταση εκτός συνείδησης, όπως στα όνειρα?
΄Εχεις επαφή με το υποσυνειδητο, όπου εκεί υπάρχουν τα συναισθήματα μαζί με την προηγούμενη ζωή, που δεν έχει και μεγάλο νόημα σαν πράξη...
το εγραψε η Βασο. και συμφωνω οτι στο υποσυνειδητο μπορει να υπαρχουν καποια συναισθηματα. αλλα κατα ποσο αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν γνωση σ αυτη την ζωη ειναι ενα θεμα... δεν το ξερω αλλα πιστευω οτι παιζουν σημαντικο ρολο τα βιωματα μας σ αυτην την ζωη!
τα ταξιδια ειναι πολλα και οι προορισμοι πολλοι!!! παντα καποιον διαλεγουμε και ξεκιναμε... η παρεα ειναι το παν!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάκη, η ψυχή μας έχει συναισθήματα να λύσει γι' αυτό έρχεται και ξαναέρχεται, με άλλη ενσάρκωση. Εμπειρία έχει, αλλά η σοφία υπάρχει στο πνεύμα μας... Για να γίνει ένωση ψυχής και πνεύματος συνειδητά, θα πρέπει οι συναισθηματικές "εκκρεμότητες" να γίνουν φωτεινή πραγματικότητα.

Αυτό σημαίνει ότι η εξερεύνηση του "λαβύρινθου" φέρνει στο φως την αλήθεια. Και μέσα σ' αυτήν την αληθεια, αναδύεται και η εσωτερική γνώση και σοφία της ύπαρξής μας!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

τι στο υποσυνειδητο μπορει να υπαρχουν καποια συναισθηματα. αλλα κατα ποσο αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν γνωση σ αυτη την ζωη ειναι ενα θεμα... δεν το ξερω αλλα πιστευω οτι παιζουν σημαντικο ρολο τα βιωματα μας σ αυτην την ζωη!
Mόνο αν γίνεις παρατηρητής και μετα ...ανιχνευτής των συναισθημάτων σου,τοτε θα μετατραπεί το "δεν το ξερω αλλα πιστευω οτι παιζουν"σε βίωμα και το βιωμα απλά θα παψει ν αειναι πίστη ....αλλα Είναι!
Πολύ απλά και "χοντρά" :-D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

δεν το ξερω αλλα πιστευω οτι παιζουν σημαντικο ρολο τα βιωματα μας σ αυτην την ζωη!
Τον σημαντικότερο Μάκη!απο εδώ ξεκινάμε και εδώ καταλήγουμε, σε αυτη τη δεδομένη ενσάρκωση!στο τώρα μας!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
makis
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2008 1:16 am
Τοποθεσία: Ξανθη

Δημοσίευση από makis »

Συγνωμη κοριτσια... με ολη την καλη διαθεση... αλλα απ' αυτες τις 3 τελευταιες απαντησεις δεν καταλαβα τιποτα... τελικα σημασια εχουν οι εμπειριες και τα συναισθηματα που κουβαλαει η ψυχη ή αυτα που βιωνει σ' αυτην την ζωη?
τα ταξιδια ειναι πολλα και οι προορισμοι πολλοι!!! παντα καποιον διαλεγουμε και ξεκιναμε... η παρεα ειναι το παν!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

τελικα σημασια εχουν οι εμπειριες και τα συναισθηματα που κουβαλαει η ψυχη ή αυτα που βιωνει σ' αυτην την ζωη?
Το ίδιο είναι Μάκη μου!!οι εμπειρίες και τα συναισθήματα που κουβαλάει η ψυχή μας είναι αυτά που βιώνουμε σε αυτη την ζωή!!! ;) ότι δεν δουλέψαμε σε α΄λλες ενσαρκώσεις βγαίνει τώρα για να δουλευτεί, ότι κατακτήσαμε έρχεται και αφυπνίζεται ως σκοπός και δώρο στο τωρα!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

makis έγραψε:Συγνωμη κοριτσια... με ολη την καλη διαθεση... αλλα απ' αυτες τις 3 τελευταιες απαντησεις δεν καταλαβα τιποτα... τελικα σημασια εχουν οι εμπειριες και τα συναισθηματα που κουβαλαει η ψυχη ή αυτα που βιωνει σ' αυτην την ζωη?
Τι λες να αρχισουμε απο το ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ.....ε και μετα παμε και πιο πίσω.Απο τα "γνωστα" άγνωστα του Τωρα μας.

Μια παρέα ειμαστε κι αυτο εχει σημασία....τώρα!
Ακου την παρέα....και νοιωσε την! :-D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”