Αγγελοπράγμονες

Επισκέπτης

Αγγελοπράγμονες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν πιστεύω σε αγγέλους-όντα, όπως δεν πιστεύω και σε θεούς-όντα. Οι θεοί και οι άγγελοι είναι ποιότητες του ανθρώπου, του κάθε ανθρώπου, αλλά και του κόσμου πέρα από τον άνθρωπο.

Μου αρέσουν, όμως, οι ιστορίες για αγγέλους και συνήθως οι άνθρωποι που πιστεύουν στην ύπαρξη των αγγέλων-όντων είναι άνθρωποι καλής θέλησης.

Τελευταία, πέρα από τους ανθρώπους καλής θέλησης που πιστεύουν στους αγγέλους, εμφανίστηκαν στο παραμύθι της ζωής και οι… αγγελοπράγμονες, αυτοί που όχι μόνο ξέρουν απέξω κι ανακατωτά τον βίο, την πολιτεία και τα χούγια των φτερωτών αγαπημένων των ονείρων μας, αλλά έχουν και τα κονέ να τους ζητούν ότι θέλουν και αυτοί να το πραγματοποιούν μάλιστα.

Οι αγγελοπράγμονες, λοιπόν, εξουσιοδοτημένοι κατευθείαν από τους ίδιους τους αγγέλους -ή έστω από πιο έμπειρους και ενίοτε με κοπιράιτ (!) αγγελοπράγμονες- κανονίζουν τα πάντα όσον αφορά τις σχέσεις ανθρώπων και αγγέλων. Είναι κομμάτι αφηρημένος ο προσωπικός σου άγγελος και σε παραμελεί; Ο αγγελοπράγμονας επιλαμβάνεται της υπόθεσης και επαναφέρει στην τάξη τον ατακτήσαντα. Δεν έχεις θάρρος να συνομιλήσεις απευθείας με τον άγγελό σου ή όποιον άλλον άγγελο; Ο αγγελοπράγμονας αποκαθιστά στην στιγμή το όποιο πρόβλημα επικοινωνίας υπάρχει. Δεν βλέπει ο αρμόδιος άγγελος το χι πρόβλημά σου; Ο αγγελοπράγμονας μεσιτεύει για σένα στον αρμόδιο και το πρόβλημά σου γίνεται πάραυτα μακρινό παρελθόν.

Σε τι διαφέρουν οι άνθρωποι καλής θέλησης που αγαπούν τους αγγέλους και αρέσκονται να διηγούνται όμορφες ιστορίες γι' αυτούς, από τους αγγελοπράγμονες;

Οι άνθρωποι καλής θέλησης όταν δημιουργούν ή μεταφέρουν ιστορίες για τους αγαπημένους τους φτερωτούς, αρκούνται να σε βλέπουν ευχαριστημένο από την αφήγησή τους και τα μάτια τους λάμπουν από χαρά και αγαθή περηφάνια για το ότι συμβάλλουν στο μεγάλωμα της ανθρωπο-αγγελικής κοινότητας.

Οι αγγελοπράγμονες όταν σου προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, τις συνοδεύουν και από το αντίτιμο της ανθρωπο-αγγελικής συναλλαγής. Τιμοκατάλογος ολόκληρος. Τόσα ευρώ για επικοινωνία με απλό άγγελο, τόσα για συνομιλία με τον αρχάγγελο Γαβριήλ, τόσα για τον Μιχαήλ, τόσα για θέματα υγείας, τόσα για τα συναισθηματικά σου, τόσα για απλή συνεδρία, τόσα για εκπαιδευτικό (!) σεμινάριο για να γίνεις κι εσύ αγγελοπράγμονας κ.λπ., κ.λπ..

……………………….

Δεν πιστεύω σε αγγέλους-όντα, αλλά μου αρέσουν οι ιστορίες για αγγέλους και νιώθω ότι οι αγαπημένες μου ιστορίες κινδυνεύουν από τους όλο και αυξανόμενους αγγελοπράγμονες.

Οι άνθρωποι καλής θέλησης που πιστεύουν στους αγγέλους-όντα δεν νιώθουν το ίδιο, ότι οι αγαπημένοι τους φτερωτοί κινδυνεύουν από τους έμπορους-αγγελοπράγμονες;

Πάνος Μπαλτάς
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 01 Σεπ 2008 7:35 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Αγαπητέ Πάνο

Διάβασα με προσοχή τα σχόλια σου και προβληματίστηκα σε ότι αναφέρεις.

Δεν μπορώ να πω κάτι που με σιγουριά να απαντήσω στο θέμα σου αλλά θα ήθελα να σου θυμίσω (καθώς σίγουρα γνωρίζει κι έχεις βιώσει) πως όπου υπάρχει κίνδυνος υπάρχει και σωτηρία και είναι ακριβώς μπροστά μας.

Το χάρισμα της ζωής στην πραγματικότητα είναι η ελεύθερη βούληση.
Τι κρίμα και τι βαρετά θα ήταν αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι που επιθυμούν με τέτοιο τρόπο να κατηγοριοποιούν την ενέργεια τους.
Και τι ωραία που υπάρχει η ευκαιρία πάντοτε να συζητάμε τέτοια θέματα και να εκφράζει ο κάθε ένας την γνώμη του!

Το μόνο βέβαιο είναι πως τίποτε δεν έχει μία πλευρά σε αυτή και σε όλες τις ζωές!

Λοιπόν? Δεν σε τρώει η περιέργεια να τις γνωρίσεις όλες τις πλευρές???????

:lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χριστινάκι, μάλλον δεν ρωτάει αυτό ακριβώς ο Πάνος, ούτε ένιωσα πως αμφισβητεί του καθενός την ενέργεια...

Αυτό που αμφισβητεί είναι αυτό...
Τιμοκατάλογος ολόκληρος. Τόσα ευρώ για επικοινωνία με απλό άγγελο, τόσα για συνομιλία με τον αρχάγγελο Γαβριήλ, τόσα για τον Μιχαήλ, τόσα για θέματα υγείας, τόσα για τα συναισθηματικά σου, τόσα για απλή συνεδρία, τόσα για εκπαιδευτικό (!) σεμινάριο για να γίνεις κι εσύ αγγελοπράγμονας κ.λπ., κ.λπ..

Και ειναι όπως ακριβώς στο ρέικι...

αν θέλεις απλό ρέικι...τόσα ευρώ
αν θέλεις καρούνα ρέικι...τόσα παραπάνω...


Δεν μπορώ να συνεισφέρω σ' αυτόν τον διάλογο, γιατί είναι σαν να κοροϊδεύω τον εαυτό μου και τους φίλους μου...

Οπότε θα πω...όσον αφορά την δική μου τοποθέτηση...

άλλη ερώτηση... :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά εγώ το θέμα "εξ απαλών ονύχων" το έθεσα πριν από λίγο καιρό στο φόρουμ...είναι όμως πολύ λεπτό , δεν μπορουν όλοι να πάρουν θέση...

Δεν ξέρω αν έχετε επισκεφθει κανένα από τα φεστιβάλ και αν έχετε πάρει φυλλάδια από τους συμμετέχοντες.....΄Ολοι πια είχαν πληροφορηση άνωθεν για όλες αυτές τις τεχνικές? και ποιος κάνει την τιμολόγηση τέλος πάντων? Τα 300άρια και τα 400άρια πάνε κι έρχονται.. ΄Εχω να σας πω πολλά, αλλά από κοντά..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ετοιμαστείτε, για συνάντηση φόρου.... τώρα επέστρεψα!!!!

Και γιατί δεν μπορει να τοποθετηθεί κανείς?

Τζιλνακι, η επικοινωνία άνωθεν δεν αμφισβητείται από κανέναν, αν είναι αγνή...

Ε, και αυτό όλοι το αναγνωρίζουμε, αφού δεν έχει "ταρίφα"....

Μιλάς με έναν άνθρωπο, που κατεξοχήν παίρνει πληροροφόρηση άνωθεν...Και δεν αμφισβητεί κανενός την επικοινωνία...

Μόνο που έχω αυτήν την εμπειρία, να αναγνωρίζω ότι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ δεν θέλει "τσάι με λεμόνι".... :lol: :lol: :lol:

Αλλα είναι θέμα εμπειρίας αυτό? όχι απλά σε ρωτάω...

Κάποιος μου είπε, ότι η δασκάλα του στο ρέικι, όταν του έκανε συνεδρία, του είπε ότι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ είπε ότι ταιριάζουν και τον ρώτησε αν ήταν διατεθειμενος να την παντρευτεί....

Αχαχαχαχα,,,,,,,κλαίω!!!

Και αν σας πω ποιά ήταν!!! χαχαχαχαχα κλαίωωωω σας λέω!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

gilda

Γιατί "δεν μπορουν όλοι να πάρουν θέση";

Γιατί "έχω να σας πω πολλά, αλλά από κοντά";
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χαχαχα εγω ν αδει ςπως κλαίωωωωωωω!!!!!!!!!!!
Αρα επιτελειται κι αλλος σκοπός καλε..............
χαχα δεναντεχω Βάσω :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Κάποιος μου είπε, ότι η δασκάλα του στο ρέικι, όταν του έκανε συνεδρία, του είπε ότι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ είπε ότι ταιριάζουν και τον ρώτησε αν ήταν διατεθειμενος να την παντρευτεί....

Αχαχαχαχα,,,,,,,κλαίω!!!

Και αν σας πω ποιά ήταν!!! χαχαχαχαχα κλαίωωωω σας λέω!!!!
Σίγουρα ο Μιχαήλ δεν της ζήτησε να δοκιμάσουν προ-γαμιαίο σεχχχχχ ;;;; 8)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΒΑΣΟΎΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ!

Και βέβαια υπάρχουν ανώτερες επικοινωνίες, αλλά δεν τιμολογούνται! Και μετά από τόσα χρόνια νομίζω πως αποκτήσαμε και διάκριση για να αναγνωρίζουμε τους "επιχειρηματίες" του χώρου!

Πιστεύω ότι είναι δύσκολο να κάνουμε τη συζήτηση στο φόρουμ γιατί ενέχεται ο κίνδυνος να "φωτογραφίσουμε" κάποιους υπαινισσόμενοι ίσως και ότι αυτοί οι κάποιοι είναι απλά απατεώνες!

Αν θέλετε ΄ομως και με την δέουσα προσοχή, την κάνουμε...

Κανονιστε επειγόντως συνάντηση, δεν βλέπω την ώρα...αν είναι δυνατόν και ....σήμερα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμ...γι' αυτό είπα Πάνο μου, άλλη ερώτηση...

γιατί αυτό το θέμα εδώ μέσα, μονο γέλια φέρνει...


Τζιλντάκι, δεν χρειάζεται να εκθέσεις ανθρώπους...Αυτοί το κάνουν από μόνοι τους...
Αλλά να διηγηθείς ότι θέλεις, μπορείς...

Σφαιρούλα, σταμάτησε καλέ, μας ακούνε...

Α, Ντάννυ μου τέτοιες λεπτομέρειες δεν μου είπε...
Αν θέλετε πάντως να τον καλέσω σε μια συνάντηση, να μας τα πει ο ίδιος...Μην νομίζετε ότι θα κολλήσει??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τζίλντα μου, δεν ξέρω που αρχίζει ο πλανεμένος και που τελειώνει ο απατεώνας!!!

για μενα αυτό είναι ένα θέμα...

Αλλοι θεωρουν τον εαυτό τους ευλογημένο, και εκλεκτό...
και άντε να τους το βγάλεις από το μυαλο!
Μέσα σ' αυτην την ευλογία, η αφθονία τους δεν χωράει λες???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πάντως, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πιο πνευματικό το να μην πεις απατεώνα έναν απατεώνα, από το να πεις απατεώνα έναν απατεώνα...

(Τι πρόταση έφτιαξα ο άνθρωπος!)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:roll: :roll: :roll:

βρε Πάνο μου, είμαι και από ταξίδι... :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εγώ πιστεύω ότι είναι και πάλι θέμα εμπιστοσύνης...

Δασκάλου-μαθητή, αγγελοπράγμωνα και ΄‘‘πελάτη‘‘. :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

'Ασχετο...

Μέ έκανες και διόρθωσα το... αγγελοπράγμονες σε... αγγελοπράγμωνες. Τελικά, όμως, είναι σωστές και οι δύο γραφές, οπότε επανέφερα το... αγγελοπράγμονες!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”