Περι Πραγματικης Προσευχης

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλλιώς...μια και δεν θα μπορέσουμε να μοιραστούμε τίποτα, αφού δεν με "ακούς" και δεν σε "κατανοώ", δεν θα απαντήσω ξανά, αν είναι να μπερδευόμαστε, και να σου μείνει και ο καημός!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

[quote="Skapaneas
Christina έγραψε:Έλεος!!!!!!
[/quote]


Για να χαλαρώνουμε λιγάκι......

Εικόνα
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

για να το καταλαβεις να το πω λιγο διαφορετικα..

μπορεις να τετραγωνισεις τον κυκλο?
Christina

Έεετσι!

Δημοσίευση από Christina »

Εικόνα

Ηλία με κάλυψες!

Αυτό το χορευτικό για σένα!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

συνεχεια χορευεις εσυ εεε;;;
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Εικόνα

Μ'έχει πιάσει μια φρίκη και δεν μπορώ να σταματήσω.....
Christina

Sorry...

Δημοσίευση από Christina »

Σας χαλάσαμε το Θέμα κύριε Σκαπανέα...

My apologies!!!!

Εικόνα

Good night!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Mου δημίουρτείτε και οι δύο την εξής εικόνα.
Ενα ισοσκελες τρίγωνο.
Οένας στην μια ακρη της πλευράς της βασης κι ο αλλος στον αλλη ακρη.Και των δυο οι πορείες συναντιώνται στην κορυφή του τριγώνου.
Εγω εκει σας βλεπω παντα με ολες τις γλωσσες του κόσμου κι αν μιλατε κι αν φαινεται ο ένας να μην κατανοείτον αλλον εγω σας βλεπω στην κορυφή ενα σημειο και τους δυο.
Συνεχείστε να μιλατε κινεζικα ο ένας και Πακιστανεζικα ο αλλος.Ειστε ενα σημειο σηναντησης και κορύφωσης ,θελετε δεν θελετε.
Σας στελνω μια αγκαλια που χωραει εσας τους δυο κι ολους μαζι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:)
Είναι η πρώτη μαγική στιγμή της ημέρας που χαμογελάω Καλλιόπη μου...και σε ευχαριστώ γι' αυτό!!! Πολύ'!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eγω ευχαριστω και τους δυο σας γιατι με κανετε να καταλαβαινω την συμπαντικη γλωσσα που μιλατε,γιατι με κανετε να νοιωθω ανθρωπος και ψυχή μαζι και πανω και κατω.Σας ευχαριστω γιατι και οι δυο μου κρατατε το χερι.
Σας ευχαριστω γιατι νοιωθω να σας αγαπω και να γεμιζω.
Ισως τελικά μιλατε διαφορετικά για να μαθουμε να αφουγκραζόμαστε περισσοτερο απο το να μιλαμε.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Αλλιώς...μια και δεν θα μπορέσουμε να μοιραστούμε τίποτα, αφού δεν με "ακούς" και δεν σε "κατανοώ", δεν θα απαντήσω ξανά, αν είναι να μπερδευόμαστε, και να σου μείνει και ο καημός!! :wink:
Θα αντεξεις να μην απαντησεις;
[color=red][u]Vaso[/u][/color] έγραψε:Σκαπανέα, δεν υπάρχει (τονίζω για μενα) θεός ξεχωριστά από το Σύμπαν...Και αν εγώ είμαι μέρος του, είμαι μέρος και του θεού...
Ποιόν να ρωτήσω λοιπόν, εκτός από τον εαυτό μου?
[color=red][u]Vaso[/u][/color] έγραψε:Γιατί τι άλλο λες, εκτός από αυτά που λέω εγώ συνέχεια.

Ο λόγος ερμηνεύεται από τον καθένα και βρίσκει σημεία εφαρμογής στην ζωή του...

Και ίσως στην ζωή κάποιων άλλων...

Είναι λάθος όμως, να τον φυλάς μόνο για σένα, από ανασφάλεια και μόνο.

Και η ταπεινότητα να τον δωρίζεις είναι αρετή!
Ειδες λοιπον που ερχεσαι στα λογια μου ;

Αυτο εννοω λεγοντας Πραγματικη Προσευχη: Τη συνομιλια με τον Ανωτερο Εαυτο σου.

Δωσε μας λοιπον μια ( τουλαχιστον ) τετοια συνομιλια και μην περιοριζεσαι μονο στις ερμηνειες και στις αναλυσεις του θειου λογου ( μεταξυ μας δεν εχουμε δει και καμια μεχρι τωρα χειροπιαστη, συγκεκριμενη και καθαρη... ερμηνεια ).

Γιατι αυτες οι συνομιλιες, οσο και να φαινονται προσωπικες, ειναι ανθρωπινες και μεσα στο πανανθρωπινο που ζουμε, ολο και καποιον αλλον θα αφορουν και θα ενδιαφερουν και θα βρισκουν σημεια εφαρμογης στη ζωη του.

Και ειδικα μεσα στο χωρο αυτο που δημιουργησε η αγαπη ολων εσας ( των πεντε; ) που αγωνιστηκατε να τον κανετε απο οραμα πραγματικοτητα.

Τιμησε λοιπον ολους εμας που "φιλοξενουμαστε" εδω και δειξε μας, το πως εμπρακτα καποιος σε συνεργασια με τον Ανωτερο Εαυτο του κανει τα οραματα του πραγματικα... :D :D :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 15 Νοέμ 2007 8:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, πάρε μία μία τις κάρτες της Ρωρ και φέρε τες στην φυσική σου πραγματικότητα.
Μετά βάλε κάθε κάρτα στα δεδομένα του νου, αφού πρώτα "διαγράψεις" τα παλιά...

Με λίγα λόγια σου ζητώ να μεταστρέψεις τα "ανθρώπινα τσιπάκια" σε "θεϊκά".

Φαντάσου ότι κάπου στο τελείωμα της σπονδυλικής στήλης μας υπάρχει ένα cd-player. Εκεί "παίζει" ένα cd με όλη την βάση δεδομένων της ανθρώπινης κυταρικής δομής (με συνειδητό και υποσυνείδητο, που δεν γνωρίζουμε τι περιέχει).
Τοποθετούμε από πάνω ένα νέο cd όπου περιέχει την "θεϊκή κυτταρική δομή" και το αφήνουμε να παίξει διαδοχικά με το άλλο.
΄Ομως όταν αφήνουμε το πάνω cd να παίζει, το κάτω κάνει παράσιτα. ΄Οταν αφήνουμε το κάτω cd να παίζει, τότε σταματά το πάνω.
΄Εχουμε λοιπόν μία παράμετρο για να αντιληφθούμε πότε παίζει το κάτω, γιατί αυτό μας ενδιαφέρει να απομονώσουμε. Να το σταματήσουμε.
Κάθε φορά που το πάνω παίζει και μεταστρέφει τα δεδομένα μας, το κάτω κάνει παράσιτα. ΄Ετσι γνωρίζουμε τι γίνεται και σταματάμε...φυσικά αυτό με τα παράσιτα.
Αν δεν σταματήσεις το κάτω, και το αφήσεις να παίζει έστω και με παράσιτα, τότε το πάνω θα σταματήσει και έτσι θα ξεχαστείς...και μπορεί και να γελαστείς, ότι παίζει το σωστό. Αυτό που θέλεις να παίζει είναι, το θεϊκό cd...

Θα μου πεις τώρα, πως δημιουργείς ένα θεϊκό cd?
Kαταγράφεις την καθοδήγηση που έχεις. Αυτήν την καθοδήγηση που έχουμε όλοι σαν βοήθεια σ' αυτήν την μεταστοιχείωση του εαυτού μας. Βήμα βήμα. Και αν κάτι δεν καταλαβαίνεις, υπάρχει η διάθεση να δοθεί ξανά και ξανά. Και να γινει η γνώση και βιωματικά, αρκεί να το επιτρέψεις. Γιατί η βιωματική γνώση θέλει μεγάλη αντοχή. Το να παλεύεις με τις "σκεπτομορφές" που έχεις δημιουργήσει με τις επιθυμίες και τον διαχωρισμό, με τον φόβο της ανυπαρξίας και το υποσυνείδητο, είναι ένας μεγάλος πόνος.
Αλλά είναι αυτό που οδηγεί στην μεταστοιχείωση...
Και γι' αυτό πολλοί, οι περισσότεροι, το αποφεύγουν. Γιατί δεν έχουν την υπομονή να δουν το φως που υπάρχει εκεί μέσα. ΄Ετσι ψάχνουν για το φως στους διαλογισμούς τους και στα όνειρά τους, καθώς και σε μια "πλασματική" όμορφιά που κατασκευάζουν και μπαίνουν εκεί, χωρίς να είναι η πραγματικότητα της πραγματικοτητας. Εξοδος διαφυγής είναι μόνο...από μια σκληρή πραγματικότητα, όπως την ΄βιώνουν χωρίς να γνωρίζουν.

Τα "αιθερικά" ταξίδια, είναι αρχή. Μετά όλα γίνονται στο πεδίο που δρας. Και στο τέλος, δρας σε όλα τα πεδία το ίδιο σημαντικά μεταφέροντας την ζωή σου παντού, σαν μία, και όχι σαν μία πάνω και μία κάτω...

Υπάρχουν και τα διαλείμματα. Σ' αυτά μπαίνεις πάλι στην σιωπή για να ανακαλύψεις ένα ακόμη κουβάρι και να το ξεδιαλύνεις.
΄Ολα είναι νέα δεδομένα για το "θεϊκό cd"
Kαι αφού το γνωρίζεις μπορείς και να βιώνεις την αντίστοιχη μεταστροφή του κάτω cd, με κατανόηση.

Η μόνη προσοχή που χρειάζονται είναι τα "παράσιτα", γιατί αυτά τα έχεις συνηθίσει και είναι και εύκολο να τα αφήσεις να συνεχίζονται...
Η καθαρή αγνή σιωπή όμως, είναι αυτή που δεν αφήνει περιθώρια λάθους. Αρκεί η σιωπή σου να περιέχει και τις έννοιες "καθαρή, αγνή"...

Κατάφερα κάτι? ΄Η μπέρδεψα χειρότερα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ Η ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΉ ΣΟΥ;
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΣΟΥΝ
ΕΜΠΙΣΤΕΥΣΟΥ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΡΟΗ
ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΕΙ ΠΟΤΕ
ΚΙ ΑΦΕΣΟΥ ΣΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ"

ΜΟυλεγε η λογική μου ότι δεν θελει να εχει καποιον στο κεφαλι μου.
Μουλεγε οτι θα πλυνω και θα σιδερωνω παραπανω
μουλεγε οτι θα μαγειρευω χωρις να θελω
μουλεγε.........
μουλεγε η λογικη μου ....θα γερασεις χωρις παρεα
μουλεγε η λογικη μου....μια χαρα εισαι μονη σου

Μεσα μου όμως πολυ σιγανά μου ψυθιριζε(αυτο δεν ελεγε οταν δηλωνες ετοιμη να υποδεχτείς,αυτο δεν μουλεγες στις συνομιλιες μας)
Οχι εκανα λαθος Θεε μου,νομιζα ότι το ηθελα αλλα τωρα κλωτσαω σαν μουλαρι,ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ,ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΣΕ ΑΣΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ


Καποια στιγμη όμως ενοιωσα ότι δεν ειμαι εγω αυτη που κλωτσαει,δεν ηταν η εμπιστοσυνη μου,δεν ηταν το αφημά μου,ηταν οι φοβοι μου οι εξαρτησεις μου ,
μα καλά ποτε εγινε κατι και δεν ηταν για σενα το καλυτερο,ποτε εγινε κατι και δεν εμαθες και δεν βγήκες πλουσια.ποτε σε αφησε μόνη;ΠΟΤΕ!
Εμπιστευσου λοιπον και μην αντιστεκεσαι και δημιουργεις αρνηση.Αφεσου και εσο απλά ο εαυτος σου.Ολα φαινονται στα ματια του Θεου Σου.

Η καθαρή αγνή σιωπή όμως, είναι αυτή που δεν αφήνει περιθώρια λάθους. Αρκεί η σιωπή σου να περιέχει και τις έννοιες "καθαρή, αγνή"...
Καθαρή είναι γιατι δεν περιμενω τιποτα ειμαι απλά μαζι με καποιον γ ειμαστε όμορφα, μοιραζουμε,κι ο καθενας μας ειναι ο εαυτος του και συμπληρωμόμαστε.
Αγνη ειναι γιατι ειμαι ειλικρινης γιατι δεν κρυβομαι γιατι ειμαι στο εδω και τωρα αυτης της σχεσης.

ΑΝτε λεγε τωρα ποια εινα τα παρασιτα ,ποια ειναι η αγνη ποια ειναι η σιωπή...............
Ειμαι απλά ισως πιο γρηγορη απο τον Σκαπανεα και τον προλαβα..........περιμενω την δικη του καρτα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε: Ειμαι απλά ισως πιο γρηγορη απο τον Σκαπανεα και τον προλαβα..........περιμενω την δικη του καρτα.
Δεν πειραζει παιδι μου! :lol:

Μιλα ελευθερα...

Αλλωστε χαιρομαι να σε διαβαζω ( οταν οι λεξεις σου βεβαια ειναι ολοκληρες και οχι μισες ή μπερδεμενες απο τη βιασυνη να με προλαβεις 8) ), γιατι τα δικα σου ερωτηματα ειναι πιο "σκληρα" απο τα δικα μου...

Ασχετα αν δεν σου δινουν ακομα την "δεουσα" σημασια :D :D :D

Πες και κανενα παραδειγμα απο το ξεγελασμα της καρδιας σου και μη μιλας μονο για τη λογικη ( και αμα βρεις να ερθεις να μου το πεις :P ).
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χεχεχε καλε μου Σκαπανέα ειμαι δυσλεκτική ,και ξερεις καλα τι σημαίνει αυτό.ΕΙμαι και βιαστική ,να σκεφτείς οτι στην καρεκλα μου καθομαι ισα στην γωνία....ετοιμη ν αφύγω ειμαι παντα!!!!
Οσο για το ξεγέλασμα ...........ενα θα σου πω ειτε εινα της καρδιας ειτε ειναι της λογικής,για μενα ειναι ζωής μαθηματα και σημερα αυτην την ώρα που σου γραφω δηλώνω μια πανευτυχης.Τι σημασια εχει αν ερωτευτηκα και την πατησα;ΕΜενα μου αρεσε;
Τι σημασία εχει αν με την λογική μου την ξαναπατησα.......παλι μου αρεσε γιατι ειπα μεσα μου αλλη φορα ξανακαντο ετσι....ξερεις το πατημα της λογικής σου δημίουργεί ενοχες γαμωτο ενω της καρδιας ,οσο κι ανα ειναι βαρύ μετα γινεται τραγουδι.

Οσο γι'αυτο "γιατι τα δικα σου ερωτηματα ειναι πιο "σκληρα" απο τα δικα μου... ".....αφου εσυ τα πηρες χαμπαρι ........απάντα εσυ και οι αλλοι επονται. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”