Περι Πραγματικης Προσευχης

Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Να κιαλλος ενας ΔΙΣλεκτικος και λιγο κκκκε κκκκεε κκκεεες .....
μααα δεν μποοοομπορρω θααα δδδοοκκκιμασω να το πω .... !
χεχεχεχεχεχεχεχεχεχε

Δεν ειναι και τοσο περιπλοκα τα πραγμα τα , για οσο με αφορα , η ειμαι τυχερος η ζαβος η διανοια ....... ( διαλεξτε και παρτε Λολ )

ΜΕΡΟΣ Α

Στο κεφαλι κατοικει η σκεψη και αυτη ειναι διτη ( δεξια αριστερα κλπ) ( πολικοτητα ) η σκεψη χρησημοποιει το 1/10 των δυνατοτητων μας ... αναμεσα στο Δεξια και Αριστερα υπαρχει ενα απειροελαχιστο σημειο ισορροπιας το οποιο επι πλεον ειναι η αλογη (περα απο την λογικη ) φωνη του συμπαντος ........ μα ποιος την ακουει τοσο σιγα που ψυθηριζει ?? Μα μηπως κανουμε και τον κοπο να την ακουσουμε ; Οταν και ΑΝ αναπτυχθει το υπο την φυσην κεντρο ( υποφυση ) ανοιγει η ουρανια καρδια ..... αυτη μας ενσωματωνει στο μυστηριο και στο θαυμα του κοσμου ... και εξισορροπει ολλλο το υπολοιπο σωμα-ψυχη υπο το κρατος του " Ιερου " .
Στο στηθος κατοικει η καρδια .... αυτη δεν ειναι παρα μια αντλια αιματος .... ενα απο τα 12 ενεργειακα "οργανα" του ανθρωπου ... Σημ: ο εγκεφαλος δεν ειναι ενα απο τα 12 . Αν εχει προβλημα μπορεις και να βαλεις μια σιδερενια καρδια ... και αυτο τερματισε το αρχαιο παραμυθι της καρδια σαν συνειδηση ... Το οποιο ομολογουμενως εδινε πολλες προσφορες λυσεις ... ! ! ! Και ομως ενα ανθρωπος με μεταλικη καρδια συνεχιζει να εχει την ιδια συνειδηση , και να αναγνωριζει το ειναι του . . .

Παρακαλω ακουω γνωμες περι καρδιας ..... για να παω στο Μερος Β με την συμμετοχη σας ...
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Στο στηθος κατοικει η καρδια .... αυτη δεν ειναι παρα μια αντλια αιματος .... ενα απο τα 12 ενεργειακα "οργανα" του ανθρωπου ... Σημ: ο εγκεφαλος δεν ειναι ενα απο τα 12 . Αν εχει προβλημα μπορεις και να βαλεις μια σιδερενια καρδια ... και αυτο τερματισε το αρχαιο παραμυθι της καρδια σαν συνειδηση ... Το οποιο ομολογουμενως εδινε πολλες προσφορες λυσεις ... ! ! ! Και ομως ενα ανθρωπος με μεταλικη καρδια συνεχιζει να εχει την ιδια συνειδηση , και να αναγνωριζει το ειναι του . . .
Με την ίδια λογικη μπορεία να το πεις αυτό για όλα τα οργανα του σωματος ο εγκεφαλος μπορεί μεν να μην μπορει να αφαιρεθει ...ακόμα... απο το ανθρωπινο σωμα

αλλα πιστευω ότι ούτε το κεφαλι ουτε η καρδια έχουν σχεση με την λογικη και το συναισθημα...
Το πνευμα έχει να κάνει και με τα δυο για εμενα τουλαχιστο.. το πνευμα που κατοικει κάθε σωμα αυτη βέβαια είναι η δική μου αποψη..

Αν τα αναλυσεις όλα qisan μου θα δεις ότο όλα καταληγουν σε χημικες ουσιες και ηλεκτρικα ερεθισματα.. και η σκεψη και οι αισθησεις.. οι περισοτερες...
αλλα μην σκευτεσαι τα ανθρωπινα οργανα, σαν οργανα του σωματος.. σκεψου τα σαν οργανα του πνευματος... σκεψου την λειτουργια που έχουν στο σωμα και συγκρυνε την με τη λειτουργια που θα μπορουσαν να κανουν στο πνευμα...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Σωστος Σωστοτατος .......
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Φαντάσου ότι κάπου στο τελείωμα της σπονδυλικής στήλης μας υπάρχει ένα cd-player. Εκεί "παίζει" ένα cd με όλη την βάση δεδομένων της ανθρώπινης κυταρικής δομής (με συνειδητό και υποσυνείδητο, που δεν γνωρίζουμε τι περιέχει).
Τοποθετούμε από πάνω ένα νέο cd όπου περιέχει την "θεϊκή κυτταρική δομή" και το αφήνουμε να παίξει διαδοχικά με το άλλο.
΄Ομως όταν αφήνουμε το πάνω cd να παίζει, το κάτω κάνει παράσιτα. ΄Οταν αφήνουμε το κάτω cd να παίζει, τότε σταματά το πάνω.
΄Εχουμε λοιπόν μία παράμετρο για να αντιληφθούμε πότε παίζει το κάτω, γιατί αυτό μας ενδιαφέρει να απομονώσουμε. Να το σταματήσουμε.
Κάθε φορά που το πάνω παίζει και μεταστρέφει τα δεδομένα μας, το κάτω κάνει παράσιτα. ΄Ετσι γνωρίζουμε τι γίνεται και σταματάμε...φυσικά αυτό με τα παράσιτα.
Αν δεν σταματήσεις το κάτω, και το αφήσεις να παίζει έστω και με παράσιτα, τότε το πάνω θα σταματήσει και έτσι θα ξεχαστείς...και μπορεί και να γελαστείς, ότι παίζει το σωστό. Αυτό που θέλεις να παίζει είναι, το θεϊκό cd...

Θα μου πεις τώρα, πως δημιουργείς ένα θεϊκό cd?
Kαταγράφεις την καθοδήγηση που έχεις. Αυτήν την καθοδήγηση που έχουμε όλοι σαν βοήθεια σ' αυτήν την μεταστοιχείωση του εαυτού μας. Βήμα βήμα.

΄Ολα είναι νέα δεδομένα για το "θεϊκό cd"
Kαι αφού το γνωρίζεις μπορείς και να βιώνεις την αντίστοιχη μεταστροφή του κάτω cd, με κατανόηση.


Κατάφερα κάτι? ΄Η μπέρδεψα χειρότερα?
Λοιπον Βασω ας πουμε οτι η δημιουργια του θεϊκου cd ειναι δεδομενη ( κυριολεκτω ).

Δηλαδη με τη βοηθεια της μαθηματικης διαδικασιας ( που απεχθανεσθε οπως εχω καταλαβει :lol: ), μπορουμε να κατασκευασουμε τους αρχετυπους των καταστασεων που θελουμε να βιωσουμε και οι οποιοι εμπεριεχουν παλιες συνηθειες "ανασκευασμενες".

Ειναι δηλαδη οι αρχετυποι για τους οποιους μιλαω τα cd που αναφερεις και τα οποια περιεχουν συμπυκνωμενα τα νεα δεδομενα.

Χρειαζονται μονο το μηχανημα που θα τα παιξει στην πραγματικοτητα μεταστρεφοντας πραγματα και καταστασεις.

Πως γινεται η τοποθετηση στη βαση της σπονδυλικης στηλης οπου μαλλον εννοεις το 7ο κεντρο;
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε: ΜΕΡΟΣ Α

Στο κεφαλι κατοικει η σκεψη και αυτη ειναι διτη ( δεξια αριστερα κλπ) ( πολικοτητα ) η σκεψη χρησημοποιει το 1/10 των δυνατοτητων μας ... αναμεσα στο Δεξια και Αριστερα υπαρχει ενα απειροελαχιστο σημειο ισορροπιας το οποιο επι πλεον ειναι η αλογη (περα απο την λογικη ) φωνη του συμπαντος ........ μα ποιος την ακουει τοσο σιγα που ψυθηριζει ?? Μα μηπως κανουμε και τον κοπο να την ακουσουμε ; Οταν και ΑΝ αναπτυχθει το υπο την φυσην κεντρο ( υποφυση ) ανοιγει η ουρανια καρδια ..... αυτη μας ενσωματωνει στο μυστηριο και στο θαυμα του κοσμου ... και εξισορροπει ολλλο το υπολοιπο σωμα-ψυχη υπο το κρατος του " Ιερου " .
Gisan τι ξερεις γι' αυτη την αλογη φωνη που γεμιζει "εκκωφαντικα" το κεφαλι με τις θεϊκες αρμονιες τοο ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η Βάση της σπονδυλικής στήλης είναι το 1ο κέντρο.

Οι ανατολικοί το ονομάζουν "κουνταλίνι" και αναφέρονται σ' αυτό σαν σημείο "συμπυκνωμένης γνώσης". Το παρομοιάζουν με φίδι που κοιμάται, και όταν ξυπνήσει ανεβαίνει προς τα πάνω (στο 7ο κέντρο). Πολλοί προσπαθούν να το ανοίξουν βίαια, και δεν ξέρω, μπορεί να γίνεται...Αλλά αλλίμονο, αν δεν υπάρχει η ύποδομή να στηρίξει το "ξεδίπλωμα" της γνώσης.

Αυτό το "μηχάνημα", νομίζω ότι υπάρχει πάντα εκεί και "παίζει" το cd...Το θέμα είναι πως παίρνεις το νέο cd? Aυτό με ρωτάς?
Εμένα, προσωπικά, μου εδόθη...
Και αφού μου εδόθη εμένα, γιατί να μην μπορεί να δοθεί και σε σένα?
Το θέμα είναι να το αφήσεις να παίζει, σταματώντας το άλλο...Εκεί χρειάζεται θάρρος και κουράγιο. Γιατι έρχεται καμιά φορά τόσο "κόντρα" με τα πρότυπα του παλιού cd, που το απορρίπτεις...

΄Οταν ήμουν 17 χρόνων είχα κοντά μου έναν σπουδαίο άνθρωπο, που μου είπε..."αυτά που θα μάθεις, θα σε κάνουν να θέλεις να το βάλεις στα πόδια. Είναι τόσο ανατρεπτικά με όσα ξέρεις...Θα κάνεις κουργάγιο και θα συνεχίσεις, ακόμα και αν χρειαστεί να χώσεις τα νύχια σου στην σάρκα σου, για να μην πονάς..." Και έτσι ήταν τελικά...Μόνο που τότε δεν το πολυαξιολόγησα...

Η πρώτη εργασία ήταν με το πρότυπο του "καλού"...Ο "καλός" εαυτός μου, που ζητούσε εναγωνίως την μασκούλα του...Και άφηνε τους "κακούς" έξω από την ζωή του, αλλά τελικά τους έφερε όλους μέσα σ' αυτήν...Εκεί να δεις γλέντια. :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Πο Πωω γλεντιαααααααα ........ Ναι

Απ οσο ξερω , ( ειχα μια φιλη που ειχε γκουρου στην Ινδια και ειχε το κουνταλινι ενεργο και μεχρι το ηλιακο πλεγμα ) το κυριο ζητουμενο ειναι η αυτοπειθαρχεια σωματος , σκεψεων και να ακολουθει μερικους απλους κανονες ζωης που της ειχε δοσει ο δασκαλος της . Ο κυριος κινδυνος , ελεγε , ειναι να χασω τον ελεγχο του κουνταλινι και αυτο να βγει εξω απο το φυσικο μου σωμα . Αυτο θα σημαινε σταδιακη αποδυναμωση και τελικα θανατο .

Αλλες σχολες Βασω μου , οπως ξερεις , αρχιζουν την αριθμηση και διδασκαλια των τσακρα απο πανο δλδ η κορωνα 1ο και ο κοκκιγας 7ο ...

Προτιμω αυτη την σειρα γιατι δεν ακολουθω την κουνταλινι γιογκα , ουτε δουλεβω με αλλο τροπο το συγκριμενο τσακρα ειδικα . επισεις στο Ρεικι Ολα αρχιζουν απο την Κορονα οπως εμαθα . Συντονισμος και ενεργειακο ανοιγμα του καναλιου ...
Επισης το ΡΕΙ αναφερεται στον Ουρανο και στην κορωνα ( 10.000 νερα ) οπως ονομαζεται το σημειο στο βελονισμο .
Τελικα ειναι θεμα συνηθειας , γιαυτο ειπα σε προηγουμενο ποστ :καλυτερα να αναφερομαστε με αλλο τροπο στα τσακρα και οχι μονο με τον αριθμο τους .
Αν συμφωνητε βεβαιως βεβαιως :-)))

NamasTe
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:Τελικα ειναι θεμα συνηθειας, γι' αυτο ειπα σε προηγουμενο ποστ: καλυτερα να αναφερομαστε με αλλο τροπο στα τσακρα και οχι μονο με τον αριθμο τους .
Αν συμφωνειτε βεβαιως βεβαιως :-)))
Ο καλυτερος τροπος Gisan ειναι το ονομα τους και το χρωμα τους:
  • Κεφαλικο

    Μετωπικο

    Λαιμικο

    Καρδιακο

    Ηλιακο

    Ιερο

    Ριζικο
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Αυτό το "μηχάνημα", νομίζω ότι υπάρχει πάντα εκεί και "παίζει" το cd...Το θέμα είναι πως παίρνεις το νέο cd? Aυτό με ρωτάς?
Εμένα, προσωπικά, μου εδόθη...
Και αφού μου εδόθη εμένα, γιατί να μην μπορεί να δοθεί και σε σένα?
Το θέμα είναι να το αφήσεις να παίζει, σταματώντας το άλλο...Εκεί χρειάζεται θάρρος και κουράγιο. Γιατι έρχεται καμιά φορά τόσο "κόντρα" με τα πρότυπα του παλιού cd, που το απορρίπτεις...
Οχι δεν ρωταω ακριβως αυτο, αλλά το πως το τοποθετεις στη θεση του ( ριζικο κεντρο ) για να παιξει, αν υποτεθει οτι το εχεις.

Και μια και το αναφερεις, μπορεις να πεις τι μορφη εχε αυτο το cd που σου δοθηκε;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Qisan μου, ποτέ και σε καμία σχολή δεν γράφεται ότι το πρώτο κέντρο είναι η κορώνα (κεφάλι)

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να ξεκινά η εργασία από το 7ο...Μήπως αυτό εννοείς και το ονομάζεις 1ο?

Σε κανένα βιβλίο ποτέ δεν έχουν ονομάσει το κέντρο του κεφαλιού 1ο, εδώ και χρόνια!

Σαφώς και εγώ προτιμώ την ροή από πάνω προς τα κάτω.
Είναι και η ηλιακή οδός. Εδώ χρειάζεται η εσωτερική πειθαρχία
Η αντίστροφη διαδρομή λέγεται σεληνιακή οδός και είναι προσφιλής στους γκουρού...Και εκεί χρειάζεται η εξωτερική πειθαρχία.


Και για μένα η ροή ξεκινά από πάνω προς τα κάτω. Αλλά αυτό δεν αλλάζει και την ονομασια των κέντρων. Το 1ο είναι 1ο και λέγεται πάντα ριζικό!! Τουλάχιστον δεν έχω αντιληφθεί κάτι άλλο... :wink:


Σκαπανέα, ίσως μπαίνουμε σε εσωτερικά τμήματα...
Το "cd" εδόθη μέσω μυήσεων...

Το "μηχάνημα" θεωρώ ότι υπάρχει πάντα στο νοητικό μας σώμα, από όπου παίρνουν τα μηνύματα του και τα υπόλοιπα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Νομιζω Βασω μου πως εχω τουλαχιστον ενα Βιβλιο ( αν οχι περισοτερα ) που μετρανε απο πανω προ τα κατω ... ευρωπαικης σχολης ( ων ) αλλα οπως ειπες δεν εχει σημασια .......

Namaste
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:shock: :shock: Δεν το έχω ξανακούσει!!

Αλλά, όντως, τι σημασία έχει?

΄Ετσι κι αλλιώς σημασία έχει να αφομοιωθούν όλα μας τα κέντρα με τα κέντρα του ανώτερου εαυτού μας!!!

Από πάνω, από κάτω...Η "εργασία" μας είναι η ανώτερη οκτάβα των κέντρων... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

βασω μου ξερω ατομα εδω στην θεσσαλονικη που ασχολουνται με τη σαχατζα γιογκα και λενε οτι αφυπνιζουν τη κουνταλινη με πολυ ηπιο ρυθμο και σιγα σιγα με καποιεσ τεχνικεσ......

δωκιμασα και εγω ειναι η αληθεια...πηγα καποιεσ φορεσ στην ομαδα τουσ,,, λενε πωσ αφυπνιζωντασ την κουνταλινη ισορροπεισ ολα τα τσακρασ ,γινεσαι κυριαρχοσ του ευτου σου και αποκτασ αυτογνωσια.......αλλα εγω βαση ενστικτου αποφασισα να τελικα να το κανω μεσο του ρεικι,το θεωρισα πιο ασφαλεσ.

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωάννα μου, τόσα χρόνια εγώ δεν είδα άλλον τρόπο να ισορροπείς τα κέντρα σου και να εναρμονίζεις τα πεδία σου, εκτός από αυτόν της εσωτερικής αυτογνωσίας.
Η πνευματική αυτοπραγμάτωση δεν έγινε ποτέ σε κανέναν μέσα από κάποια τεχνική...΄Εγινε με συνέπεια και αυτοπειθαρχία, με σεβασμό στους Νόμους και με υπομονή και επιμονή!

Τώρα για τις ασκήσεις της γιόγκα, εγώ γνωρίζω ότι ο Πατάντζαλι έδωσε κάποιους κανόνες συμπεριφοράς ( γιάμας) και κάποιους κανόνες ελέγχου (νιγιάμας) για τους μαθητές της γιόγκα, που τους οδηγούν ομαλά και με γνώση στην εσωτερική αρμονία και στο σαμάντι (φώτιση)...

όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ, για ανοίγματα κουνταλίνι κλπ!!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:Τώρα για τις ασκήσεις της γιόγκα, εγώ γνωρίζω ότι ο Πατάντζαλι έδωσε κάποιους κανόνες συμπεριφοράς ( γιάμας) και κάποιους κανόνες ελέγχου (νιγιάμας) για τους μαθητές της γιόγκα, που τους οδηγούν ομαλά και με γνώση στην εσωτερική αρμονία και στο σαμάντι (φώτιση)...

αυτά μου είχε μεταφέρει και εμένα ο δάσκαλός μου της yoga!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”