Περι Πραγματικης Προσευχης

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Ιωάννα μου, τόσα χρόνια εγώ δεν είδα άλλον τρόπο να ισορροπείς τα κέντρα σου και να εναρμονίζεις τα πεδία σου, εκτός από αυτόν της εσωτερικής αυτογνωσίας.
Η πνευματική αυτοπραγμάτωση δεν έγινε ποτέ σε κανέναν μέσα από κάποια τεχνική...΄Εγινε με συνέπεια και αυτοπειθαρχία, με σεβασμό στους Νόμους και με υπομονή και επιμονή!

Τώρα για τις ασκήσεις της γιόγκα, εγώ γνωρίζω ότι ο Πατάντζαλι έδωσε κάποιους κανόνες συμπεριφοράς ( γιάμας) και κάποιους κανόνες ελέγχου (νιγιάμας) για τους μαθητές της γιόγκα, που τους οδηγούν ομαλά και με γνώση στην εσωτερική αρμονία και στο σαμάντι (φώτιση)...

όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ, για ανοίγματα κουνταλίνι κλπ!!

:x :x :x :x
τωρα που εχω αρχισει να τα δουλευω ολα αυτα μεσα μου θα συμφωνησω....αν μου τα ελεγεσ ενα χρονο πριν θα αντηδρουσα(οχι με την κακη την εννοια)η μπορει και να μην καταλαβενα τιποτα.

σε ευχαριστω πολυ!

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωάννα μου, τώρα που έχεις αρχίσει να τα δουλεύεις όλα αυτά μέσα σου, μην ξεχάσεις την απεριόριστη αγάπη, κορίτσι μου! :x

Να ξέρεις ότι τα λάθη ονομάστηκαν έτσι από κάποιους που δεν κατάλαβαν τι ακριβώς σήμαινε το σωστό! ;)

΄Ολοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα σ' αυτήν την εμπειρία που λέγεται ζωή, με την δική τους παρουσία σ' αυτήν, ολοκληρωτικά!
Μην την χαρίσεις σε κανέναν! >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

βασω μου κανω πολυ μεγαλη προσπαθεια και δεν δυσταζω να ζηταω τισ συμβουλεσ ολων σασ(αν και σασ εχω πρηξει)......αυτο που πραγματικα με ενδιαφερει ειναι να μην παγηδευτω σε ψευδαισθησεισ,αν και ξερω οτι μονη μου πρεπει να περπατησω αυτον τον δρομο και κανενασ απο εσασ δεν μπορει να το κανει για μενα.....αχ αυτη η αρχη ειναι πολυ δυσκολη,υπαρχουν στηγμεσ που νιωθω τελειωσ μπερδεμενη και χαμενη....πχ.για 29 χρονια ειχα μια συγκεκρημενη αντιληψη για την αγαπη.
αν με ρωτησεισ τωρα τι ειναι αγαπη?θα σου πω δεν ξερω ειμαι στο ψαξιμο ακομα.

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ασε, λοιπόν, την αγάπη για το τέλος Ιωάννα μου! Θα σε οδηγήσει ο Δρόμος και η Αλήθεια σ' αυτήν...

όταν μέσα σου αναγνωρίσεις τα συναισθήματα, όταν αφήσεις την ενέργεια να ρέει, όταν η θεραπεία σου ανοίγει τους δρόμους στον Ανώτερο Εαυτό σου, τότε σιγουρα θα γνωρίζεις τι σημαίνει ΑΓΑΠΗ...

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Ασε, λοιπόν, την αγάπη για το τέλος Ιωάννα μου! Θα σε οδηγήσει ο Δρόμος και η Αλήθεια σ' αυτήν...

όταν μέσα σου αναγνωρίσεις τα συναισθήματα, όταν αφήσεις την ενέργεια να ρέει, όταν η θεραπεία σου ανοίγει τους δρόμους στον Ανώτερο Εαυτό σου, τότε σιγουρα θα γνωρίζεις τι σημαίνει ΑΓΑΠΗ...

:x :x
Ματς μουτς πολλάααααααααααααααα!!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Ασε, λοιπόν, την αγάπη για το τέλος Ιωάννα μου! Θα σε οδηγήσει ο Δρόμος και η Αλήθεια σ' αυτήν...

όταν μέσα σου αναγνωρίσεις τα συναισθήματα, όταν αφήσεις την ενέργεια να ρέει, όταν η θεραπεία σου ανοίγει τους δρόμους στον Ανώτερο Εαυτό σου, τότε σιγουρα θα γνωρίζεις τι σημαίνει ΑΓΑΠΗ...

:x :x
ευχαριστω βασουλινι.

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

βασω μου ισως να εχεις δικιο...εγω δεν γνωριζω πολλα περι γιογκας....εκανα οτι μου ειπε το ενστικτο μου.

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μια και είμαστε στο τόπικ "περί προσευχής"...

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή, δεν ήθελα να κάνω προσευχή, γιατί δεν μπορούσα να δεχθώ ότι οι άνθρωποι προσεύχονται μόνο όταν έχουν μια ανάγκη. ΄Οταν ήθελαν να εκπληρωθεί μια επιθυμία τους, τότε θυμόντουσαν τον θεό και προσεύχονταν, επαναλαμβάνοντας λόγια που δεν άγγιζαν την καρδιά τους!

"Πάτερ ημών..."

Στην διάρκεια των ημερών όμως, που η ζωή τους κύλαγε ομαλά, δεν θυμόντουσαν να πουν ούτε ένα "ευχαριστώ"...

΄Οταν δε, δεν εκπληρώνονταν οι επιθυμίες τους, τότε όχι μόνο ευχαριστώ δεν έλεγαν, αλλά επέμεναν με ζήλο στην αρχική τους απαίτηση!! Γίνονταν εχθρικοί και μίζεροι...και ξεχνούσαν επιμελώς να πουν "ευχαριστώ" και για όσα δεν είχαν...

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, αφιέρωνα το πρώτο βλέμμα της ημέρας στον θεό..."Ευχαριστώ που Σε βλέπω"...

Είναι μια συνήθεια που δεν έχω σταματήσει μέχρι σήμερα!

"Ευχαριστώ που μου επιτρέπεις να Σε βλέπω, να Σε ακούω, να Σε οσφραίνομαι, να Σε αγγίζω"!

Δεν ξέρω αν αυτή είναι προσευχή, αλλά θεωρώ ότι ο ύμνος στην ζωή περιέχει πολλές ευχαριστίες, αν γνωρίζουμε βαθιά ότι αυτό που θέλουμε, αυτό τελικά έχουμε!
Αν αναγνωρίσουμε την ωφέλεια από την ανάσα, τότε δεν θα την κόβουμε κάθε φορά που κάτι δεν γίνεται όπως το έχουμε "προσχεδιάσει"...

Τίποτα δεν γίνεται που δεν είναι ωφέλιμο για εμάς.
Ο καθένας αναγνωρίζει το όφελος της ζωής του, από το "πλαίσιο" που την έχει περιβάλλει.
Γι' αυτά τα "πλαίσια" εκπαιδευόμαστε σε όλη μας την ζωή, μέχρι που γινόμαστε ένα με το "πλαίσιο"...

Και τότε ευχαριστούμε το "πλαίσιο" γιατί νομίζουμε ότι χάρη σ' αυτό ζούμε καλά...

Αλίμονο αν το "πλαίσιο" μας στενέψει...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

@};- :-? @};- ^:)^
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-?
Tι σε προβλημάτισε κοριτσάκι μου? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

ωωω τίποτα βασούλα, απλά επεξεργαζόμουν αυτά που έγραψες, εξού και η φατσούλα σκέψης..
με θυμάσαι, άλλωστε, από τον β' βαθμό, όταν κάτι δεν το πιάνω, σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις.. ;)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

με θυμάσαι, άλλωστε, από τον β' βαθμό, όταν κάτι δεν το πιάνω, σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις
κι εγω το θυμαμαι O:-)
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

λατρεμένε σιλβεράκο, αιγόκερως προς αιγόκερω, τι άλλο να πούμε... ;) @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”