το όραμα μου

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

το όραμα μου

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα Εικόνα
Eκλεισα τον υπολογιστή, και άφησα την ψυχή μου να ανιχνεύσει, να νιώσει, να απλωθεί μέσα στο σύμπαν. Υψώθηκα πάνω από την ύλη και άφησα μια γλυκιά ενεργειακή δόνηση να γίνει το όχημά της και να την πάει με ασφάλεια στην «πατρίδα» της.
΄Ενιωσα το φως σαν αναπόσπαστο μέρος της και την ευδαιμονία σαν το μοναδικό συναίσθημα που επικρατούσε.
Κρυστάλλινο φως, πλεγμένο με μια ιδιαίτερη ενέργεια είδα ότι αγκάλιαζε και το φυσικό μου σώμα και το έκανε μια ενιαία μονάδα, ένα ολοφώτεινο άστρο που δεν είχε όρια.
Σ’ αυτό το άστρο, πάνω ή μέσα του, ένιωσα κι άλλες «δονήσεις». Κύτταρα όλες ενός τεράστιου «οντος» που μας «περιείχε»…
Δεν αναρωτήθηκα τι είναι, γιατί γνώριζα…΄Ενιωθα, με μια ιδιαίτερη αίσθηση, τι σημαίνει να είσαι «μέσα» σ’ αυτήν την συνειδητότητα.

Είδα το φυσικό μου σώμα να «πλησιάζεται» από «μαύρα στίγματα»…δεν μπορούσα να διακρίνω τι είναι, γιατί το φως με εμπόδιζε.
Προσπάθησα να τα αναγνωρίσω, με τις φυσικές αισθήσεις, αλλά μόλις ο νους μου επικεντρώθηκε στις φυσικές αισθήσεις ένα δυνατό φως, μια ύψιστη ενεργειακή δόνηση τύλιξε το φυσικό μου σώμα…Μου ήταν οικεία…Και έτσι αφέθηκα, με τον νου μου να αντιλαμβάνεται μέσω της φυσικής όρασης και να διακρίνει τα «μαύρα στίγματα»…
΄Ηταν «άνθρωποι», με πλέγμα γύρω από το ενεργειακό τους σώμα, που δεν τους άφηνε περιθώρια να νιώσουν το φως και γι’ αυτό η όραση της ψυχής μου τα αντιλαμβανόταν σαν «μαύρα στίγματα»…

Η «γνώριμη» ενέργεια με είχε τυλίξει και δεν επέτρεπε το πλησίασμα αυτών των «ανθρώπων», αντίθετα τα απομάκρυνε ολοένα και περισσότερο, μέχρι που εξαφανίστηκαν από το πεδίο αντίληψής μου.

΄Ενιωσα τα μάτια μου να γεμίζουν δάκρυα…

«Μην σου αποσπούν την σκέψη ανθρώπινες αντιδράσεις, σου είπα ότι στο δικό μας «καράβι» έρχεται κανείς μόνο με την θέλησή του!»



«Πολλοί άνθρωποι χάνονται σ' αυτήν την διεργασία και εκδηλώνουν εκείνο το μέρος της σχέσης που θεωρούν ότι εκείνη την ιερή στιγμή τους αντιπροσωπεύει. Και αυτή είναι η αλήθεια η δική τους. Δεν έχουν όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι την ίδια εξελικτική πορεία, αφού αυτή η πορεία αγγιζει την ελεύθερη βούληση και δεν επιβάλλεται. ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ!!

Το αν θεωρούν ορισμένοι ότι βρίσκονται σε ανώτερο εξελικτικό στάδιο από άλλους, είναι γιατί η σχέση "φως-σκοτάδι" δεν έχει ακόμα ισορροπήσει και γιατί δεν έχουν κατανοήσει την παρουσία τους μέσα σε ένα φυσικό σώμα και τι ακριβώς αυτό σημαίνει. Αυτούς τους ανθρώπους δεν τους βοηθάς με το να τους παροτρύνεις να αντιληφθούν την ουσιαστική τους εμπειρική διαδρομή που θα τους οδηγήσει σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα. Τους βοηθάς αφήνοντάς τους να αντιμετωπίσουν μόνοι τους, με όποιο τρόπο, τους φόβους και τις ενοχές που ανάγονται μόνο στην προσωπικότητα με την οποία έχουν ενδυθεί. 'Οταν κάποια κατάσταση γίνει επώδυνη στο υλικό πεδίο, τότε η ψυχή του ενσαρκωμένου ανθρώπου θα πρέπει να βρει τρόπο να απεγκλωβιστεί από τις ψευδαισθήσεις που εγείρονται από την προσωπικότητα. Σ' αυτό το σημείο η δική σου βοήθεια είναι να μην τους κρίνεις. Να μην τους αποστρέφεσαι, αλλά και να μην τους "χαϊδεύεις".

'Ασε τους να ζήσουν αυτόν τον φόβο και αυτές τις ενοχές. Χωρίς απαραίτητα να προσπαθείς να δικαιολογείς την ύπαρξή τους..."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Re: το όραμα μου

Δημοσίευση από Skapaneas »

Θα ελεγα Βασω οτι μαλλον προκειται για βιωμα, που ισως ειναι "γνωριμο" σε μερικους...

Τουλαχιστον το πρωτο μερος της δημοσιευσης αυτη την αισθηση αφηνει...

Και ειναι καλο...

Γιατι δειχνει πως μπορουμε να νιωθουμε καποιες στιγμες...

Ολοι μας...


Και να με συγχωρεσεις αλλά δεν αντιλαμβανομαι, το πως το βιωμα αυτο βρισκεται σε αμεση και ζωντανη συναρτηση με το δευτερο μερος, περα απο το οτι "μπορει" να θεωρηθει ως η ταιριαστη "απαντηση" σ' αυτο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 30 Οκτ 2007 3:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν έχει κανείς, Σκαπανέα, σαν βίωμα το πρώτο μέρος της δημοσίευσης μου, θα γνωρίζει ίσως ότι και ένα μήνυμα έρχεται με αυτήν την δόνηση...

Τουλάχιστον σε εμένα... και μόνο γι' αυτό που συμβαίνει σε εμένα μπορώ να μιλήσω. Επειδή είπες "βίωμα" και όχι "οραματισμό"...

Το βίωμα σημαίνει ότι ζεις με όλες σου τις αισθήσεις το σύμπαν, και το φυσικό σώμα δεν μένει αμέτοχο στις δονήσεις που βιώνεις...

Και όπως αντιληφθηκες ενώ "πήγα" για να νιώσω, η δόνηση με "κατέβασε" για να "ακούσω"...

Γιατί πια το γνωρίζω...δεν χρειάζεται να "πάω" πουθενά!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Re: το όραμα μου

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: 'Οταν κάποια κατάσταση γίνει επώδυνη στο υλικό πεδίο, τότε η ψυχή του ενσαρκωμένου ανθρώπου θα πρέπει να βρει τρόπο να απεγκλωβιστεί από τις ψευδαισθήσεις που εγείρονται από την προσωπικότητα. Σ' αυτό το σημείο η δική σου βοήθεια είναι να μην τους κρίνεις. Να μην τους αποστρέφεσαι, αλλά και να μην τους "χαϊδεύεις ".
  • Τι σημαiνει αυτο;
[url=http://www.reikicenter.gr/forum/viewtopic.php?p=15065#15065][color=blue][u][b]Vaso[/b][/u][/color][/url] έγραψε:Μην κρίνεις τον δρόμο σου από όσους σε αγαπάνε...
Κρίνε τον δρόμο σου από όσους σε αποστρέφονται...
Αν λαβουμε υποψη μας οτι: ο εαν σπειρει ο ανθρωπος τουτο και θερισει , αρα οσοι με αποστρεφονται μου ανταποδιδουν τα ισα, συμφωνα με τον λογο του Ιησου. Και αρα δεν εφαρμοζω τον πρωτο του λογο, περι μη αποστροφης των αλλων. Και αρα υπαρχουν ανθρωποι που τους αποστρεφομαι...

Και το εκδηλωνω με ποικιλους τροπους θεμιτους και αθεμιτους :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δύο διαφορετικά πράγματα....

Κρίνε τον δρόμο σου από όσους σε αποστρέφονται...

΄Οσοι με αποστρέφονται Σκαπανέα, δεν μου αποδίδουν τα ίσια, πάντα!!!!
Γιατί με αποστρέφονται για δικούς τους λόγους.

΄Οσοι περισσότεροι είναι αυτοί όμως, τόσο πιο επιτακτική η ανάγκη να αναζητήσω νέους δρόμους, να επανεξετάσω την προηγούμενη διαδρομή μου, να αναγνωρίσω την αλήθεια μου.

Να μην τους αποστρέφεσαι, αλλά και να μην τους "χαϊδεύεις ".


΄Οταν βλέπω λοιπόν ανθρώπους που έχουν "εγκλωβιστεί" σε πρότυπα και τα αναπαράγουν, δεν τους κρίνω, δεν τους αποστρέφομαι, γιατί τους κατανοώ.
Η κατανόηση όμως δεν σημαίνει ότι τους επιτρέπω τα πάντα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: ΄Οσοι με αποστρέφονται Σκαπανέα, δεν μου αποδίδουν τα ίσια, πάντα!!!!

΄Οταν βλέπω λοιπόν ανθρώπους που έχουν "εγκλωβιστεί" σε πρότυπα και τα αναπαράγουν, δεν τους κρίνω, δεν τους αποστρέφομαι, γιατί τους κατανοώ.
Η κατανόηση όμως δεν σημαίνει ότι τους επιτρέπω τα πάντα...
Αυτο το παντα στην πρωτη περιπτωση, αφηνει να εννοηθει οτι σε μερικες περιπτωσεις σου ανταποδιδουν οτι τους δινεις. Ετσι δεν ειναι;

Αρα δεν τηρεις το λογο του Ιησου και δασκαλου μας... :)

Και ποιος συμπαντικος ή θειος νομος, υπαγορευει το τελευταιο που σημειωνεις;

Εδω ο Ιδιος Ο Θεος μας καταλαβαινει απολυτα και παρ' ολ' αυτα μας επιτρεπει τα παντα...

'Η μηπως μας εμποδισε ποτέ σε τιποτα...

Οχι βεβαια, αφου μας εχει πλασει ελευθερους...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το πνεύμα επιτρέπει τα πάντα. ' Ερχεται στην ύλη για να βιώσει μέσα από το σώμα μας και τον χαρακτήρα μας...Και εδώ υπάρχουν νόμοι, όπως σε όλα τα πεδία, ύπάρχουν νόμοι.

΄Ενας από τους νόμους της ύλης είναι και ο σεβασμός!

Και με το "δεν μου αποδίδουν τα ίσα πάντα", εννοώ ότι κάποιοι μπορει να ανταποδώσουν την αγάπη μου με μίσος, απλά γιατί δεν την κατανόησαν...Και σ' αυτούς αναφέρομαι.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αρα δεν τηρεις το λογο του Ιησου και δασκαλου μας...
Πότε με άκουσες να το ισχυρίζομαι...

Παλεύω και εγώ μαζί σου Σκαπανέα...και μαζί με όλους!

Ευτυχώς κατανοεί...και γελάει επίσης!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Αρα δεν τηρεις το λογο του Ιησου και δασκαλου μας...
Πότε με άκουσες να το ισχυρίζομαι...

Παλεύω και εγώ μαζί σου Σκαπανέα...και μαζί με όλους!

Ευτυχώς κατανοεί...και γελάει επίσης!!!!
Παλευεις κι εσυ μαζι μου :D ...
Και ελπιζεις να τα βγαλεις περα;
Γελαστηκες;

Το ξερω οτι γελαει γιατι τον εχω δει κανα - δυο φορες και ...τον εχω ακουσει... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και σε ακουω να το λες οταν δειχνεις οτι κατεχεις τα "παντα"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Xα, Σκαπανέα, τα κατέχω, αλλά δεν τ' ακολουθώ όλα κατά γράμμα πάντα!!! Το κατά δύναμην.

Γι' αυτό μετράω πόσοι "με απεχθάνονται"...για να ισιώνω στην πορεία..


Πάντως αυτό που δεν θα άλλαζα με τίποτα, είναι το γέλιο μου μαζί του! Κλαίμε ε...!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Γι' αυτό μετράω πόσοι "με απεχθάνονται"...για να ισιώνω στην πορεία..
Λοιπον, μετρα "ποσο" και "που" σε "απεχθανομαι" και΄... ισιωνε την πορεια σου... :idea:

Και αν τα βρεις καπου σκουρα ( :D ) και σου ερθει να πεις ή να κανεις κατι "απρεπες" κατα τη γνωμη σου, τοτε ριξε και ενα ερωτημα στο Δασκαλο περι αυτου. :wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λοιπον, μετρα "ποσο" και "που" σε "απεχθανομαι"
A ναι? Γιατί άλλα μου έλεγες...

Για πες λοιπόν!!!

Και δες και τον εαυτό σου, σαν έναν που δεν μου ανταποδίδει τα ίσια λοιπόν, για να ξέρεις πως είναι (επειδή ρώταγες...)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οσο για τον δάσκαλο στον οποίο αναφέρεσαι, μου είπε να μην ακούω τις φωνές των ανθρώπων, αλλά να βλέπω την ζωή τους.

Η δική μου, έτσι κι αλλιώς είναι στο μικροσκόπιο.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: A ναι? Γιατί άλλα μου έλεγες...

Για πες λοιπόν!!!

Και δες και τον εαυτό σου, σαν έναν που δεν μου ανταποδίδει τα ίσια λοιπόν, για να ξέρεις πως είναι (επειδή ρώταγες...)
Οταν μιλας με το νου και οχι με την καρδια ! !

Ο νους ( ειδικα απο τις γυναικες ) οταν βαζει τα πραγματα στη "θεση" τους, βγαζει σκληροτητα που τρυπαει την καρδια.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:΄Οσο για τον δάσκαλο στον οποίο αναφέρεσαι, μου είπε να μην ακούω τις φωνές των ανθρώπων, αλλά να βλέπω την ζωή τους.
Εσυ τι του ειπες και σου εδωσε αυτη την απαντηση;

Και σε ποια ζωη αναφερεσαι με το μικροσκοπιο;

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”